یادداشت

اعتراف مهم زاکربرگ

مهدی فضائلی

به تازگی «مارک زاکربرگ» مؤسس و مدیر فیس‌بوک در گفت‌و‌گو با شبکه تحلیلی آکسیوس به نکاتی اشاره کرده که هر چند از جهتی نو نیست اما از زبان او بسیار با اهمیت و قابل توجه است. 
اهمیت سخنان زاکر برگ زمانی بیشتر قابل درک است که بدانیم فیس بوک در حال حاضر بزرگترین شبکه اجتماعی دنیا با بیش از ۲‌میلیارد کاربر فعال است.
ضمناً این شرکت در حال حاضر علاوه بر پلتفرم فیس‌بوک،صاحب اینستاگرم و واتس‌اپ هم هست.
جولین آسانژ، مؤسس و مدیر وبگاه ویکی‌لیکس می‌گوید:«فیس‌بوک تنفر آمیزترین ابزار جاسوسی است که تاکنون ایجاد شده‌است. هر‌کس که نام و مشخصات دوستان خود را به شبکه اجتماعی فیس‌بوک اضافه می‌کند باید بداند که به شکل رایگان در خدمت دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکاست و این گنجینه اطلاعاتی را برای آن‌ها تکمیل می‌کند.»
فیس‌بوک در گزارشی که در ۲۷‌اوت‌۲۰۱۳ میلادی منتشر کرد اعلام نمود که اطلاعات کاربرانش را به درخواست دولت‌های مختلف، در اختیار این دولت‌ها می‌گذاشته است!
ضمناً در مارس‌۲۰۱۸، مشخص شد که شرکت کمبریج آنالیتیکا بدون اجازه، از اطلاعات شخصی آنلاین بیش از ۸۷‌میلیون کاربر فیس‌بوک برای تأثیرگذاری بر مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا (۲۰۱۶) به نفع دونالد ترامپ استفاده کرده و فیس‌بوک 
با وجود اطلاع از کار این شرکت، هیچ اقدامی انجام 
نداده‌است.
حال در سخنان مؤسس،رییس هیات مدیره و مدیرعامل چنین شرکتی دقت کنید!
زاکر برگ به آکسیوس می‌گوید:« به عقیده من از برگزاری انتخابات(آمریکا) تا اعلام نتایج یا حتی بعد از آن احتمال زیادی وجود دارد که با آشوب و ناآرامی مردم 
روبه‌رو شویم.»
برگ اضافه می‌کند:«به نظر من ما باید هر آنچه در توان داریم انجام دهیم تا احتمال آشوب و خشونت از طرف مردم در این انتخابات را کاهش دهیم.»
سپس مجری آکسیوس از او می‌پرسد:«اگر چنین اتفاقی بیفتد و مردم دست به آشوب بزنند به نظر شما فیس بوک مقصر این قضایا خواهد بود؟» و زاکر برگ چنین پاسخ می‌دهد:«خوب من نمی‌توانم کاری که دیگران انجام می‌دهند را گردن بگیرم اما من تضمین می‌کنم که فیس بوک تمام تلاشش را بکند برنامه‌ریزی‌های هیچ آشوبی در فیس‌بوک صورت نگیرد.» از این سخنان می‌توان حداقل سه نتیجه زیر را گرفت.
نخست اینکه شرایط انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که به‌زودی برگزار می‌شود واقعاً شرایط متفاوتی است و می‌تواند تبعات بسیار قابل توجهی از جمله آشوب به‌‌دنبال داشته باشد.
دوم،شبکه‌های اجتماعی ظرفیت و بستر مناسب برای برنامه‌ریزی آشوب را دارند.
و نکته سوم منتج از سخنان زاکر برگ اینکه،مدیران شبکه‌های اجتماعی نه تنها می‌توانند در جلوگیری از برنامه‌ریزی آشوب‌ها مؤثر باشند بلکه می‌توانند تضمین بدهند شبکه تحت مدیریت آن‌ها بستر برنامه‌ریزی هیچ آشوبی نباشد!
مفهوم مخالف این قسمت از سخنان رییس فیس‌بوک آن است که مدیران این شبکه‌ها به راحتی در هر جا که شبکه آن‌ها نفوذ داشته باشد و اراده کنند می‌توانند بستر آشوب را فراهم کنند یا حداقل مانع آن نشوند.
این تنها بخشی از نقش قطعی و غیرقابل انکار شبکه‌های اجتماعی در حکمرانی است؛نقشی که متأسفانه در کشور ما با برداشت‌های افراطی، نازل و دم دستی از آزادی و حریم خصوصی به شدت نسبت به آن با تسامح برخورد شده و تبعات منفی فرهنگی،اقتصادی و امنیتی آن را پس داده و خواهیم 
داد!
این تبعات فقط گریبان حاکمیت را نمی‌گیرد و آحاد مردم از آن متضرر می‌شوند چنانچه شده‌ایم؛ کمی با دقت به اطراف‌مان 
نگاه کنیم!