کاربران فضای مجازی با اشتراک گذاشتن عکس هایی از سران قوا ، تلاش برای حل مشکلات اقتصادی را از دولت مطالبه کردند

مدیران انقلابی‌ در میدان

در روزهایی که رییس‌جمهور با گوش‌دادن به دستور ستاد مبارزه با کرونا، از اتاقش همه مسائل کشور را بررسی و نظرسنجی می‌‌کند، روسای قوه مقننه و قضاییه، شهر به شهر به دنبال بررسی مشکلات مردم و یافتن راه‌حلی برای آن هستند.

عدلیه رودررو با مردم
چهارمحال‌وبختیاری و به‌ویژه مناطق کمتربرخوردار این استان، مقصد شانزدهمین سفر استانی رییس قوه قضاییه بود. آیت‌الله رئیسی هم مانند رییس قوه مقننه ابتدا به مناطق محروم این استان رفت و با مردم به صورت رودررو و مستقیم دیدار کرد. گلایه‌ها و مشکلات آنها را شنید و برای رفع آن چند دستور مهم داد.
کمبود حقابه استان از منابع آبی، اخراج بی‌دلیل کارگران، واگذاری‌های مساله‌دار به بخش خصوصی و رودخانه آغشته به نفت مشکلاتی بود که مردم و مسوولان استانی با رییس عدلیه در میان گذاشتند و آقای رئیسی اطمینان داد تا حصول نتیجه آن را پیگیری می‌‌کند.
او چهره به چهره پای درد دل مردم نشست؛ مردمی که هرچه زمان برای شنیدن دردهایشان بگذارید بازهم کم‌است اما تا حد ممكن سعی شد حرف مردم شنیده شده و سپس دستورات هم برای رفع دغدغه‌‌‌های آنان صادر شود.
 
لزوم نظارت مستمر در نظام اجرایی
آقای رئیسی سپس در جلسه شورای اداری که برای بررسی مسائل و مشکلات استان برگزار شد، اظهار كرد: اجرای عدالت از مهم‌‌ترین موضوعات مورد تأکید بنیان‌گذار معظم انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری و از اصول اساسی قانون اساسی و یکی از مطالبات جدی مردم بوده‌است. وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم مسیر آینده کشور را به خوبی ترسیم کرده‌اند، ادامه داد: این مسیر، مسیر اجرای عدالت و مبارزه با فساد است و امروز پرچم عدالت‌خواهی و حق‌خواهی به دست مقام معظم رهبری بوده و همه ما که در بخش‌‌‌های مختلف کشور مسوولیت داریم، سرباز نظام و رهبری هستیم. رییس قوه قضاییه، «فساد» را «خارج شدن هر چیزی از اعتدال» تعریف کرد و گفت: باید غیرقانونی عمل ‌‌کردن و قانون‌گریزی در هر حد و اندازه‌‌ای را فساد و یک ضدارزش بدانیم و همواره قانون‌مداری را اصل و محور فعالیت‌‌‌های خود قرار دهیم. رئیسی افزود: مردم از همه بخش‌ها و سازمان‌‌‌های اداری کشور انتظار اجرای عدالت را دارند و کمبودها را تحمل می‌‌کنند اما تبعیض و بی‌عدالتی را تحمل نخواهند کرد و باید تک‌تک افراد و مدیران در جامعه خود را به ملکه عدالت بیارایند و مانع هرگونه بی‌عدالتی شوند. آیت‌الله رئیسی با تأکید بر لزوم نظارت مستمر در نظام اجرایی خاطرنشان کرد: هر مدیریتی در کشور باید مبتنی بر نظارت باشد و نباید این نظارت‌ها، محدود و منحصر به یک یا دو سازمان نظارتی مثل سازمان بازرسی یا دیوان محاسبات و کمیسیون اصل 90 مجلس شود. رییس قوه قضاییه با اشاره به مشکل آب در استان‌‌‌های مختلف کشور و تکالیف برنامه‌‌‌های توسعه در این زمینه، گفت: اگر قانون برنامه 
در خصوص آب به درستی اجرا می‌‌شد و همه دستگاه‌ها به تکالیف برنامه‌‌ای خود عمل می‌‌‌‌کردند، اکنون شاهد رنج و زحمت مردم نبودیم.
 
تشکیل فوری جلسه شورای عالی آب برای چهارمحال‌وبختیاری
رییس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به گزارش‌ها و گلایه‌‌‌های مردم و برخی مسوولان منطقه از مشکلات آبی استان، خواستار تشکیل فوری جلسه شورای عالی آب برای بررسی و حل این موضوع شد و گفت: وزیر‌نیرو با تشکیل جلسه شورای عالی آب، مشکلات آبی استان چهارمحال و بختیاری را با حضور مدیران عالی این استان و استان‌‌‌های همجوار و نمایندگان مردم در مجلس بررسی و برای حل آن تصمیم‌گیری کند.
آیت‌الله رئیسی همچنین از وزیر نیرو خواست که کارگروه مشترکی را با مسوولان وزارت نفت و نمایندگان قوه قضاییه تشکیل دهد و با یک بررسی میدانی و طی مدتی کوتاه، موضوع آلودگی رودخانه اصلی میانکوه شهرستان اردل را بررسی کند تا هر چه سریع‌‌تر دغدغه مردم در این زمینه برطرف شود.
 
جمع بندی سفر
سفر در ساعات آخر به شورای قضایی استان چهارمحال‌وبختیاری اختصاص یافت؛ نشستی که مشکلات رسیدگی به پرونده‌ها، امورات حقوقی و کیفری و حتی مسائل قضایی استان به صورت خرد و کلان بررسی و رئیسی دستور تسهیل و رفع آنان را داد. صدور تسهیل در رسیدگی به پرونده‌‌‌های قضایی و حمایت از مردم استان در حوزه‌‌‌های مختلف به‌ویژه اشتغال از مهم‌ترین دستاوردهای سفر رییس دستگاه قضا به استان چهارمحال‌‌وبختیاری بود.
رییس قوه قضاییه همچنین به صورت سرزده به روستای «شیخ شبان» از روستا‌های تابعه شهرستان بن در نزدیکی شهرکرد رفت و پای حرف‌ها و درددل‌های مردم شهیدپرور این روستا نشست و دستوراتی را برای حل مشکلات آن‌ها صادر کرد. رئیسی در خصوص مشکل دو هزار تن از اهالی روستای شیخ شبان که اراضی مسکونی آن‌ها در جریان یک دعوای حقوقی از سوی بنیاد مسکن به عنوان اراضی ملی اعلام و از مردم خواسته شده بود خانه‌هایشان را تخلیه كنند، تأکید کرد: وقتی مردم یک روستا در مسائل انقلاب نقش‌آفرینی داشته‌ و فرزندان خود را تقدیم انقلاب اسلامی ‌‌کرده‌اند و انسان‌هایی قانون‌مدار و حق‌‌‌طلب هستند، حق نیست که مشکل آن‌ها نادیده گرفته شود یا حل مشکلات‌شان طولانی شود.
 
کنترل از راه دور دولت
اینگونه سفرها و ارتباط مستقیم و چهره به چهره با مردم نه‌تنها امید را در جامعه زنده می‌‌کند، بلکه به‌واسطه بازرسی میدانی و حضوری مسوولان و آشنایی آنها با مشکلات مردم، موجب تغییر در سیاست‌گذاری‌ها و رفع مشکلات استان‌ها در زمان کمتر خواهد شد؛ موضوعی که بارها مورد تاکید رهبر انقلاب نیز قرار گرفته و ایشان در دیدار با اعضای دولت خواهان ارتباط مستقیم دولتمردان با مردم شده‌اند.
اما دولت اهتمامی به اینگونه سفرها ندارد؛ چنانکه نوع سفر استانی در دولت روحانی تغییر کرد و آنان دیدار مستقیم رییس‌جمهور دولت نهم و دهم با مردم را اقدامی پوپولیستی قلمداد ‌‌کردند. امروز هم در اثر ویروس کرونا رییس‌جمهور ترجیح می‌‌دهد با گوش دادن به دستورات ستاد کرونا، از پشت میز دفترش، موضوعات مختلف در کشور را رصد و با ارتباط ویدئوکنفرانسی در مورد مسائل مخلتف تصمیم‌گیری کند؛ چنانکه پیش از این گفته بود از پشت شیشه‌‌‌های دودی ماشین خود که با سرعت و با اسکورت از خیابان‌ها عبور می‌‌کند، چهره مردم را می‌‌بیند و براساس چهره آنان نظرسنجی می‌‌کند.
حال اما دو قوه دیگر این روزها در میدان هستند و کم‌کاری‌های قوه اجراییه را جبران می‌‌کنند. قالیباف در اولین سفر استانی خود به یکی از کم‌برخوردارترین استان‌‌‌های کشور که اخیرا نیز با حاشیه‌‌‌های زیاد دست‌وپنجه نرم می‌‌کرد، رفت تا دِین خود را به مردم این خطه که هنوز خاطره مجاهدت آنان برای این مرز و بوم فراموش نشده است، ادا کند. همزمان نیز برخی از نمایندگان مجلس به استان سیستان و بلوچستان رفتند که مشکلات این مردم را احصا کنند. رییس قوه قضاییه هم در سفرهای استانی خود با بازدیدهای سرزده از بخش‌ها، دستگاه‌ها و روستاهای یک استان 
به دنبال رفع چهره به چهره مشکلات مردم است. آیا دولت هم حضور میدانی و ارتباط مستقیم با مردم را جایگزین کنترل از راه دور خواهد کرد؟