خبر

هنرمند پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان در گذشت
دلدار رسول‌زاده یکی از هنرمندان پیشکسوت موسیقی مقامی منطقه خراسان در سن ۷۶‌سالگی دار‌‌فانی را 
وداع گفت.  این هنرمند موسیقی مقامی خراسان علاوه‌بر نوازندگی دوتار به خوانندگی هم اشتغال داشت.دلدار رسول زاده، متولد روستای پیروحش در ۹۰‌کیلومتری شمال شرق شهرستان تربت‌جام و ۳۰‌کیلومتری شمال شهر مرزی صالح‌آباد بود. شغل اصلی او کشاورزی بود و به همین دلیل کمتر در مجامع شهری به ارائه هنر می‌پرداخت اما در صورت حضور در جمعی همگان مسحور هنر وی می‌شدند.این هنرمند پیشکسوت موسیقی مدتی از زندگی خود را ساکن مشهد بود و در این دوران از فعالان مسجد جامع‌النبی شهرک شهید باهنر محسوب می‌شد.

۱۸۵‌‌بازی و سرگرمی برای بچه‌های 
سه ماهه تا سه ساله
کتاب «نخستین بازی‌های شاد و کودکانه» که شامل ۱۸۵‌بازی و سرگرمی برای بچه‌های سه ماهه تا سه ساله است نوشته آلموت بارتل با ترجمه لی‌لا لفظی به چاپ دوم رسید. به گزارش ایلنا، کتاب «نخستین بازی‌های شاد و کودکانه» که شامل ۱۸۵‌بازی و سرگرمی برای بچه‌های سه ماهه تا سه ساله است نوشته آلموت بارتل با ترجمه لی‌لا لفظی به چاپ دوم رسید.این کتاب که از سوی واحد کودک و نوجوان موسسه نشر و تحقیقات ذکر و در مجموعه کتاب‌های قاصدک روانه بازار کتاب شده، به معرفی روش‌ها و راهنمایی‌هایی مفید در ایجاد انگیزه برای خردسالان هم پرداخته است.این کتاب که مناسب مطالعه مربیان و والدین است از سوی کتابنامه رشد آموزش و پرورش هم معرفی شده است.«نخستین بازی‌های شاد و کودکانه» در سیزده فصل شامل: «نخستین بازی‌ها»، «تاب خوردن در آغوش مادر و پدر»، «بازی‌های حسی»، «آب‌بازی»، «کودک شاد و پر تحرک»، «بازی‌های خنده‌دار»، «بازی با شن و ماسه»، «نخستین گام در طبیعت»، «بازی با انگشتان»، «وسایل بازی و شادی»، «قایم باشک» و «صبح تا شام» منتشر شده است.سرگرمی‌های این کتاب برای نوزادان و خردسالان مناسب است و روش کار آن به این صورت است که ابتدا بزرگ‌تر، جلوی چشمان کودک بازی را انجام می‌دهد و کودک در وهله نخست فقط از تماشای بازی لذت می‌برد. هم‌بازی‌های کودک در این بازی‌ها عمدتاً بزرگ‌ترها هستند.بچه‌های بزرگ‌تر هم از اینکه می‌توانند خودشان بازی‌ها را انجام دهند به وجود می‌آیند. آن‌ها خیلی زود یاد می‌گیرند که این بازی‌ها را با بچه‌های دیگر انجام دهند.در این کتاب شما علاوه بر ایده‌ها و طرح‌های جالب و مبتکرانه، پیشنهادات مفیدی می‌یابید که به شما کمک می‌کنند ارتباط خوبی با فرزندتان ایجاد کنید.

جشنواره ادبی «سرباز حاج قاسم» تمدید شد
زمان ارسال اثر به جشنواره ادبی «سرباز حاج قاسم» تمدید شد. این جشنواره در دو بخش داستان و خاطره حول محور شخصیت شهید سپهبد قاسم سلیمانی از سوی نشر معارف برگزار می‌شود.
به گزارش  تسنیم، جشنواره «سرباز حاج قاسم»، با موضوع یادمان بزرگ سردار جهان اسلام، شهید سپهبد قاسم سلیمانی، از سوی نشر معارف برگزار می‌شود. طبق اعلام دبیرخانه این جشنواره، به‌دلیل استقبال خوب نویسندگان از آن، زمان جشنواره تا پایان مهرماه تمدید شده است. این جشنواره در دو بخش داستان کوتاه و خاطره با موضوع سیره و رفتار شهید سپهبد قاسم سلیمانی در زمینه‌های اخلاقی، جهادی، سیاسی و اجتماعی اثر می‌پذیرد. بخش ویژه این جشنواره نیز با موضوع «بزرگ‌ترین بدرقه معنوی جهان در قرن حاضر(تشییع میلیونی شهید سردار حاج قاسم سلیمانی)» اعلام شده است. علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه می‌توانند آثار تایپ شده خود را تا 15‌مهرماه‌1399 به رایانامه دبیرخانه جشنواره به آدرس: mohtva@nashremaaref.ir یا از طریق پست به آدرس دبیرخانه جشنواره(قم، خیابان صفائیه (شهداء)، کوچه‌32، پلاک‌3 و کد پستی: 371564867‌ارسال کنند.