توهین مجدد مجله فرانسوی شارلی‌ابدو به پیامبر اسلام (ص) خشم مسلمانان جهان را برانگیخته است

تروریست‌های لیبرال

یک روز قبل از برگزاری دادگاه حمله‌کنندگان به مجله «شارلی‌ابدو» در چند سال قبل بابت انتشار کاریکاتورهای توهین‌آمیز نسبت به پیامبر اسلام، این مجله مجددا اقدام به بازنشر این کاریکاتورهای موهن کرد که این مساله باعث خشم و انزجار مردم مسلمان جهان علیه این نشریه شد. نشریه «شارلی‌ابدو» در یک گستاخی جدید بار دیگر کاریکاتورهای جنجالی موهن درباره پیامبر‌اکرم ؟ص؟ بازنشر کرد و در سرمقاله‌ای توهین‌آمیز که همراه با کاریکاتورهای جنجالی‌اش منتشر کرده، نوشته این تصاویر «متعلق به تاریخ هستند و تاریخ را نمی‌توان بازنویسی یا پاک کرد.»

اقدام مجدد مجله شارلی‌ابدو در توهین به پیامبر اسلام؟ص؟ کاملا در هماهنگی کامل با معیارهای دوگانه آزادی بیان در غرب است. آنجا که توهین به مقدسات 
یک میلیارد مسلمان را به بهانه آزادی بیان لاپوشانی می‌‌کند اما علیه انکارکنندگان هولوکاست به شدت سختگیرانه برخورد می‌شود؛ تناقضی که حتی مکرون، رییس‌جمهور فرانسه هم دربرابر آن مجبور به سکوت شد. خبرنگاری چند روز قبل از آقای مکرون، رییس‌جمهور فرانسه در مورد توهین این مجله فرانسوی به پیامبر اسلام؟ص؟ پرسیده که او گفته این اقدام را در چارچوب آزادی بیان می‌دانیم و نمی‌توانیم محدودیتی در این زمینه ایجاد کنیم. در واکنش به این اظهارات مکرون، خبرنگار سؤال‌کننده خطاب به وی گفته پس چرا انتقاد از هولوکاست در فرانسه جرم است و دانشمندانی چون رژه گارودی به خاطر این موضوع جریمه شده و به زندان محکوم شدند که مکرون در برابر این موضوع سکوت کرد و پاسخی نداشت که به خبرنگار سؤال‌کننده بدهد.
هنگامی که سلمان رشدی آن کتاب موهن علیه پیامبر اسلام؟ص؟ را نوشت و غرب یکپارچه دربرابر خروش جهان اسلام به بهانه آزادی بیان ایستادگی کرد و در نهایت حکم امام‌خمینی؟ره؟ علیه نویسنده آن کتاب موهن باعث شد وی سال‌ها در خفا زندگی کند، غرب دریافت که مساله توهین به مقدسات پیامبر؟ص؟ مساله‌‌ای نیست که مسلمان‌ها به راحتی از خیر آن بگذرند؛ با این حال طی سال‌های گذشته شیوه‌‌‌های آنها در توهین به مقدسات مسلمانان عوض شده و وقتی کاریکاتورهای موهن علیه پیامبر؟ص؟ در آن مجله منتشر شد، واكنش، کشته‌شدن عوامل این نشریه توسط چند نفری بود که از آن توهین خشمناک بودند. اگرچه مسلمانان هیچ وقت مدافع خشونت علیه دیگران نبوده‌اند اما وقتی به‌راحتی علیه اعتقادات دیگران مساله آزادی بیان علم می‌‌شود، می‌‌توان حدس زد که چرخه خشونت را چه کسی دارد راه‌اندازی می‌‌کند.
 این صنعت خشونت سال‌هاست از سوی اروپا و غرب با رفتارهایی علیه مسلمانان تقویت می‌‌شود و وقتی نتیجه آن علیه خودشان می‌‌شود، شوکه می‌‌شوند. حالا مجددا این چرخه در حال تکرار است و گویا آزادی بیان رمزی است که هرازگاهی تکرار می‌‌شود و خشونتی را به دامن مسلمانان می‌اندازد؛ اتفاقی که در پیام رهبر انقلاب علیه این حرکت موهن هم دیده می‌‌شد: «سیاست‌‌‌های عمیقاً ضداسلامیِ صهیونیست‌ها و دولت‌‌‌های استکباری عامل این‌گونه حرکت‌‌‌های دشمنانه است که هر چند یک‌بار بُروز می‌یابد. این حرکت در این برهه‌ زمانی می‌‌تواند، نیز به ‌انگیزه‌ منصرف ‌کردن ذهن ملت‌ها و دولت‌های غرب آسیا از نقشه‌های شومی باشد که آمریکا و رژیم صهیونیستی برای این منطقه در سر دارند. ملت‌های مسلمان به‌ویژه کشورهای غرب آسیا، ضمن حفظ هوشیاری درباره مسائل این منطقه‌ حساس، باید هرگز دشمنی‌های سیاستمداران و سردمداران غربی نسبت به اسلام و مسلمین را فراموش نکنند.» اتفاقاتی که غرب و در رأس آنها فرانسه در لبنان و خاورمیانه در پی آن هستند، شاید لازم باشد که با این مدل حرکت‌‌‌های خصمانه و آشکار علیه مسلمان تست شود تا در مرحله بعدی اقدامات بیشتری انجام دهند.
نادر طالب‌زاده، کارشناس مسائل رسانه‌‌ای هم این توهین‌‌‌های مکرر را حاصل ترس غرب از پیروزی‌های جبهه مقاومت می‌‌داند: «پیش از این اهانت به مقدسات به این اندازه در غرب نبود. زمانی سلمان رشدی اقدام به توهین به پیامبر اسلام ؟ص؟ کرد که این موضوع با واکنش کشورهای اسلامی روبه‌رو شد و کشورهای غربی فهمیدند که نباید به ساحت پیامبر اسلام توهین کنند ولی بعد از مدتی دوباره نشریات غربی اقدام به تکرار توهین‌های خود ‌کردند. وی با بیان اینکه واکنش کشورها و امت‌های اسلامی در این زمینه بازدارنده است، اظهار کرد: کشورهای غربی از توسعه جریان مقاومت در منطقه احساس خطر می‌کنند.»
واکنش‌‌‌های جهانی به توهین این نشریه فرانسوی به پیامبر اسلام؟ص؟ چند روزی است كه ادامه‌دار شده. شورای علمای شیعه افغانستان در واکنش به اهانت مجدد نشریه فرانسوی «شارلی‌ابدو» به ساحت مقدس پیامبر اسلام؟ص؟ تأکید کرده است: بدون تردید پیامبر گرامی اسلام؟ص؟ پیامبر رحمت و رأفت برای تمام عالمیان است و از این رو اهانت به این پیامبر، اهانت به کل بشریت و اهانت به ارزش‌های اخلاقی پذیرفته‌شده جهانی است؛ علاوه بر اینکه این کار به معنی اهانت به اعتقادات و ارزش‌های تمام پیروان این پیامبر بزرگوار است. این شورا از مسلمانان خواسته ساکت نباشند.
علی ارباش، رییس سازمان امور دینی ترکیه هم با انتشار مطلبی در حساب رسمی خود در توییتر اعلام کرد: «توهین مجدد به حضرت پیامبر اسلام؟ص؟ توسط مجله شارلی‌ابدو در فرانسه را به شدت محکوم می‌کنیم. اقدام مجدد نشریه شارلی‌ابدو در انتشار کاریکاتورهای موهن نسبت به پیامبر اکرم؟ص؟ نشان‌‌دهنده‌‌ دشمنی با اسلام است. ارباش تاکید کرده است: انتشار مجدد کاریکاتورها و تصاویر توهین‌آمیز نشریه شارلی‌ابدو یک اقدام تحریک‌آمیز و توهین به مقدسات مسلمانان بوده و موجب افزایش خشم و نفرت و ضربه‌ای به آرامش اجتماعی است. از سوی دیگر چنین اهانت و بی‌احترامی‌ای نسبت به مسلمانان را نمی‌توان با آزادی مطبوعات و بیان قابل توجیه دانست». وزیر امور حقوق بشر پاکستان با انتقاد از رویکرد دوگانه دولت‌های اروپایی در قبال جامعه مسلمانان در این کشورها، گفت: اسلام‌هراسی در اروپا به بهانه‌های مختلف افزایش یافته است.
خانم «شیرین مزاری» روز جمعه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: فرانسه ابتدا حجاب را ممنوع کرد اما همین کشور اکنون استفاده از ماسک صورت را اجباری کرده است. وزیر امور حقوق بشر پاکستان در ادامه پیام خود خطاب به سفیر اتحادیه اروپا در اسلام‌آباد افزود: ما شاهد ترویج اسلام‌هراسی در اروپا به هر بهانه‌ای هستیم.
در ایران هم اعتراضات یکپارچه‌ای علیه این اقدام موهن از آخر هفته گذشته شروع شده و مراجع تقلید و علمای دینی و چهره‌‌‌های سیاسی این اقدام را محکوم ‌کردند. در تهران هم روز گذشته تجمعی مردمی در محکومیت این اقدام برگزار شد و در سایر نقاط کشور هم مردم در تجمعاتی این اقدام را محکوم ‌کردند.
حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی (پنجشنبه، ۲۰ شهریور) در تجمع محکومیت اهانت به قرآن کریم و پیامبر اعظم؟ص؟ که در میدان امام‌حسین؟ع؟ تهران برگزار شد،‌ ضمن محکومیت اقدام یک نشریه فرانسوی در اهانت به قرآن و پیامبر اسلام؟ص؟ اظهار كرد: وقتی سران عربستان و امارات در برابر دشمنان اسلام گردن خم می‌کنند تا گردنبند بندگی رژیم صهیونیستی را بر گردن خود آویزان کنند، نباید انتظاری غیر از حرمت‌شکنی داشت. سران برخی کشورهای عربی دلارهای نفتی را صرف تجهیز جریان‌های تکفیری مثل داعش و نسل‌کشی در بین کشورهای اسلامی می‌کنند و از آن سو به سمت رژیم صهیونیستی دست دوستی دراز می‌‌کنند. دشمنان اسلام امروز این خشم و کینه را نشان می‌دهند چون عامل بقا و دوام ما همین اعتقادات است. ذوالنوری به کسانی که به باورهای مسلمانان تعرض و اهانت می‌کنند، هشدار داد که این حرکت آنها بی‌پاسخ نخواهد ماند و در همین زمینه به تعرض ضددینی سلمان رشدی اشاره و تاکید کرد: سلمان رشدی ملعون از روزی که کتاب آیات شیطانی را نوشت تا به امروز یک لحظه خوش ندیده است.
آنچه در این موضع‌گیری‌ها مورد توجه قرار گرفت، سوءاستفاده از آزادی بیان است؛ چنانکه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان هم در توییتر نوشت: 
«آزادی بیان یا دورویی نهادینه‌شده؟ برانگیختن خشونت و نفرت علیه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون مسلمان با افترای کلیشه‌ای و هتک حرمت به کتاب مقدس و پیامبر آن‌ها (مسلمانان).»