خبر

ابراهیم حاتمی‌کیا 
داور جشنواره تلویزیونی مستند شد
ترکیب پنج نفره هیات داوران چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند اعلام شد و حاتمی‌کیا یکی از آن‌هاست. به گزارش حوزه رادیو و تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، با اعلام دبیرخانه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند، ابراهیم حاتمی‌کیا، مصطفی رزاق کریمی، لقمان خالدی، وحید فرجی و محدثه گلچین‌عارفی به‌عنوان داوران چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند معرفی شدند. ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان و فیلمنامه‌نویسی است که سابقه کارگردانی ۲۰‌اثر سینمایی را در کارنامه دارد و در زمره مهم‌ترین فیلمسازان تاریخ سینمای ایران به شمار می‌رود. حاتمی‌کیا از جمله فیلمسازانی است که کارش را با ساخت آثار مستند آغاز کرده است. حضور او به‌عنوان داور این جشنواره در شرایطی به وقوع پیوسته که معمولاً حاتمی‌کیا از پذیرفتن داوری جشنواره‌های فیلم و مستند پرهیز می‌کند.

تجربه‌هایی متفاوت از آواز ایرانی در «گُمار» 
شنیدنی شد
آلبوم موسیقی «گُمار» مشتمل بر قطعاتی برای کوارتت زهی به آهنگسازی پویان جدیدفرد با همراهی تعدادی از نوازندگان صاحب نام کشورمان منتشر شد. به گزارش خبرنگار مهر، آلبوم «گُمار» قطعاتی برای کوارتت زهی با هنرمندی پویان جدیدفرد و همراهی نوازندگان شناخته شده موسیقی کلاسیک پیش روی مخاطبان قرار گرفت. «گمار (سوییتی کوچک برای کوارتت زهی)»، «شب منتهن (تناسخ)»، «۱۳‌مرداد»، «رنگی برای درکه»، «سه قطعه کوتاه برای کوراتت زهی»، «نوبهار (بر‌اساس آهنگی قدیمی از اسماعیل مهرتاش)»، «درآغوش باد (واریاسیونی برای یک آهنگ دوست‌داشتنی)»، «غبار» قطعاتی هستند که در این آلبوم 
گنجانده شده‌اند. ارسلان کامکار، نوازنده ویولن و ویولا، سامرند فقیه زاده، نوازنده ویولنسل، رحیم ناحی، ضبط، میکس و مسترینگ و غزاله فرتاش طلوع گروه اجرایی این آلبوم را تشکیل می‌دهند. در توضیح این آلبوم آمده است: گمار در گیلکی، به جنگل یا بیشه زاری گفته می‌شود که از انبوهی درخشان و بوته‌ها، راه در آن گم است و گذر از آن دشوار. 

چشم‌انداز روشن هنر خوشنویسی و نگارگری 
با حضور جوانان
«یادگار خیام» استاد کارگاه خوشنویسی جشنواره هنرهای تجسمی جوانان به کیفیت بالای آثار رسیده به جشنواره اذعان کرد. «علی شیرازی» داور رشته خوشنویسی هم پیشنهاد حضور گرایش‌های نوین خوشنویسی از جمله نقاشی‌خط را داد. به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری فارس، جلسه انتخاب هنرمندان خوشنویس و نگارگر برای حضور در بیست‌و‌هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان با حضور استادان کارگاه و داوران این رشته‌ها در دبیرخانه جشنواره برگزار شد. رضوان صادق‌زاده، دبیر بیست‌و‌هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان درباره انتخاب هنرمندان این دو رشته برای حضور در کارگاه‌های آنلاین جشنواره به فارس گفت: دو رشته نگارگری و خوشنویسی ریشه در سنت‌ها دارند و برای مجموعه هنرهای تجسمی از اهمیت بسیاری برخوردار است. البته نگاه معاصر به این رشته‌ها موجب شده که جوانان به نگارگری و خوشنویسی گرایش داشته باشند.

۸۰‌درصد حضورهای بین‌المللی سینمای ایران 
دروغین یا شبه جشنواره‌ای
محمد اطبایی در مطلبی مبسوط به ارزیابی جشنواره‌های معتبر جهانی و سینمای ایران در سال‌۲۰۱۹ پرداخته است و در بخشی از این مطلب صراحتاً اعلام کرده است که «در بررسی حضورها و جایزه‌های بین‌المللی حداقل پنج سال اخیر سینمای ایران به نتایج تأسف‌باری رسیده که نزدیک به ۸۰‌درصد این اتفاقات در جشنواره‌های دروغین و بسیار کم ارزش و شبه جشنواره رخ داده‌اند.» این کارشناس بین‌المللی سینمای ایران و پخش‌کننده در این نوشتار که اختصاصاً در اختیار ایسنا قرار داده است، نقطه نظراتش را اینگونه نوشته است: «جایگاه جشنواره‌های بین‌المللی فیلم  از جنبه‌های مختلف مانند فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی قابل بررسی بوده و هم سینماگران، شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی حوزه سینما و هم دولت‌ها و نهادهای رسمی فرهنگی هر کشور اهمیت بسیاری در راهبردهای کلان فرهنگی و اقتصادی و سیاسی عرضه هر فیلم و  محصول سینمایی خود قائل بوده و برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری قابل توجهی هم در این حوزه دارند.