زنگنه: چرا با احداث پالایشگاه، کشور را به آلودگی بکشیم؟

اصرار ژنرال بر خام فروشی نفت

او را دشمن بزرگ پالایشگاه‌سازی در ایران می‌نامند و بسیاری از کارشناسان عقیده دارند وزیر نفت، خود بزرگترین مانع توسعه زنجیره ارزش افزوده در صنعت نفت بوده است. تاجایی که حتی رییس‌جمهوری نیز به او دستور داده باتوجه به شرایط فعلی بازار نفت به روند پیشبرد برنامه‌ها و سیاست‌های افزایش تولید فرآورده‌های نفتی و جلوگیری از خام فروشی نفت، بیش از پیش شتاب دهد.

  اما روز گذشته بیژن زنگنه وزیر نفت در مراسم بهره‌برداری از حوزه‌های گازرسانی در استان کرمانشاه با اشاره به انتقادات برخی افراد درباره عدم ساخت پالایشگاه در دوره وزارت نفت خود از عملکرد خود در عدم ساخت و توسعه پالایشگاه‌ها دفاع کرد و گفت: «با توسعه فازهای پارس جنوبی میزان تولید گاز در کشور را از روزانه 280‌میلیون مترمکعب به 700‌میلیون مترمکعب رساندیم. این میزان تولید و گازرسانی به روستاها باعث صرفه‌جویی در مصرف فرآورده شد. با این اقدام انگار ما توانسته‌ایم 2.6‌میلیون بشکه نفت را در 10‌پالایشگاه 260‌هزار بشکه‌ای پالایش کنیم و این اقدام خوبی بود که انجام شد؛ چراکه لازم نبود با احداث 10‌پالایشگاه با این ظرفیت تمام کشور را به کثافت و آلودگی بکشیم.او در ادامه تاکید کرد که هم‌اکنون ایران یکی از بزرگترین صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی مایع است و در این حوزه میزان صادرات ما در سال‌98 نسبت به سال‌92، چهار برابر شده است.»
این دفاع زنگنه از عملکردش و عدم توسعه پالایشگاه‌های کشور در حالی است که بحث گذار از خام فروشی و تنوع بخشی به محصولات و فرآورده‌های نفتی از ابتدای دهه نود و با شدت‌گرفتن تحریم‌های همه‌جانبه علیه ایران قوت گرفت. هر‌چند در آن دوران به‌دلیل نبود تکنولوژی مورد نیاز برای افزایش فرآورده‌های نفتی، از راه‌های دیگری مانند دور زدن تحریم‌ها برای فروش نفت استفاده می‌شد، ولی به نظر می‌رسد با کاهش شدید قیمت نفت پس از کرونا، مسوولان نیز به این فکر افتادند که فروش نفت خام نه تنها ارزش افزوده‌ای برای کشور ایجاد نمی‌کند که در صورت تشدید تحریم و کاهش قیمت نفت، بودجه را با نوسان بیشتری مواجه خواهد کرد.
به‌طوری که رییس‌جمهوری نیز سال جاری را سال آماده‌سازی و بهره‌برداری از پروژه‌های بزرگ عمرانی و زیربنایی در کشور خواند و از وزیر نفت خواست به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که پروژه‌های بزرگ نفتی کشور طبق برنامه‌ریزی و زمان‌بندی تدوین شده، در موعد مقرر در سال جاری مورد بهره‌برداری قرار گیرند. او همچنین تاکید کرده بود که در پی  تبدیل نفت خام به فراورده‌های نفتی پالایشگاه‌های موجود را توسعه داده و پالایشگاه‌های جدید ایجاد خواهیم کرد. همچنین چندی پیش، محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه‌و‌بودجه به مشکلاتی که کشور با تحریم‌ها دست‌و‌پنجه نرم می‌کند اشاره کرد و گفت: در حوزه صادرات نفتی به شدت دچار مشکل هستیم به‌گونه‌ای که از ۲‌میلیون و ۴۱۰‌هزار بشکه نفت که برای هر روز در سال‌۱۳۹۷ که ۴۷‌میلیارد دلار درآمد نفتی در بودجه سال جاری پیش‌بینی شده بود؛ 
در حال حاضر به شدت فاصله گرفته‌ایم. اما گویا همچنان در بر یک پاشنه می‌چرخد و وزیر نفت مخالف ساخت و توسعه پالایشگاه است و نگاه او به پالایشگاه کثیف کردن کشور است درحالیکه تولید ثروت و درآمد کشور از همین پالایشگاه‌هاست.
در همین زمینه خطیبی ، کارشناس ارشد حوزه انرژی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» گفت: البته صحبت وزیر نفت درباره بحث توسعه گاز بود که اگر گازرسانی نمی‌کردیم و وارد سبد مصرفی انرژی نمی‌کردیم، الان ناچار بودیم به مردم فراورده‌های نفتی بدهیم، هرچند این اقدامی مطلوب است و مزایایی را به همراه داشت است اما دلیلی بر بی‌توجهی به توسعه پالایشگاه‌ها نیست.
 وی تاکید کرد: قطعاً قیمت فراورده های نفتی از نفت خام بیشتر است و این ارزش افزوده نصیب کسی است که نفت را پالایش کرده و کشوری که نفت خام صادر کند از این ارزش افزوده محروم است.
نماینده اسبق ایران در اوپک با بیان اینکه بی‌توجهی به توسعه پالایشگاه‌ها، امروز کشور را با مشکل مواجه کرده است، گفت: آقای نوبخت چندی پیش گفتند صادرات نفت بسیار سخت شده و این به‌دلیل آن است که اصرار داریم نفت را به صورت خام صادر کنیم اما فراورده‌های نفتی قابل ردیابی نیستند، مثلاً بنزین صادرکنید متوجه نمی‌شوند این بنزین از چه نفتی تولید شده است و تحریم فراورده‌های نفتی به سادگی نفت خام نیست.
وی افزود: کشورهایی هستند که اصلاً نفت ندارند اما نفت خام را می‌خرند و پالایش می‌کنند و تولید ثروت می‌کنند. بنابراین در پالایش نفت و تبدیل به فراورده‌های نفتی ارزش افزوده‌ای نهفته است که موجب ثروت می‌شود. چه بسا که در زمان تحریم نیز خام‌فروشی بسیار آسیب‌پذیرتر از صادرات فراورده‌های نفتی است. خطیبی یادآور شد: از سویی دیگر توسعه پالایشگاه ضمن اینکه آسیب‌پذیری تحریم‌ها را کاهش می‌دهد، موجب اشتغال‌زایی به‌ویژه اشتغال جوانان تحصیل کرده خواهد شد.
از سوی دیگر اسناد بالادستی ما نیز تاکید دارند باید خام‌فروشی را کنار بگذاریم و این یک الزام قانونی است و نه انتخابی. بنابراین علاوه بر مزیت‌های فراورده کردن محصولات نفتی مانند تولید ثروت، دورزدن تحریم‌ها و اشتغال‌زایی؛ یک الزام قانونی نیز هست و کسی‌که این الزام را اجرا نمی‌کند دربرابر اسناد بالادستی کشور ایستاده است.  
این کارشناس حوزه انرژی تاکید کرد: این سیاست وزارت‌نفت، سیاست قابل دفاعی نیست و وقتی خود مقام دولتی اعتراف می‌کند که نمی‌توانیم نفت صادر کنیم، نشان می‌دهد این سیاست غلط است و بر‌اساس اسناد بالادستی باید  خام‌فروشی را کنار بگذاریم و محصولات با ارزش تولید کنیم، چراکه این تعلل‌ها به کشور آسیب زده است.