پایگاه‌های نظامی آمریکا درعراق از 20‌پایگاه به چهار پایگاه کاهش یافت

هراس از مقاومت

آمریکایی‌ها که پس از شهادت سردار سلیمانی و همرزمانش و واکنش شدید ایران در انتقام سخت از تروریست‌های غربی، دیگر احساس امنیت درعراق و منطقه ندارند، پایگاه‌های نظامی خود را یکی پس از دیگری تخلیه و یا به دولت عراق تحویل می‌دهند تا آنجا که این پایگاه‌ها از 20‌پایگاه به چهار پایگاه کاهش یافته است.
در سال‌2014 حدود پنج هزار نظامی آمریکایی در قالب ائتلاف بین‌المللی به بهانه مبارزه با داعش در پایگاه‌های نظامی عراق مستقر شدند، از زمان اعلام شکست داعش در عراق و اعلام عدم‌نیاز این کشور به نیروی نظامی خارجی تاکنون واشنگتن حاضر به خارج کردن نیروهای خود ازعراق نیست. موضوع اخراج نیروهای آمریکا از عراق بعد از آن جدی و تبدیل به خواسته پارلمان این کشور شد که ارتش آمریکا، شماری از نیروهای الحشد‌الشعبی و ارتش عراق در غرب این کشور را هدف قرار داد و پس از آن در اقدامی جنایتکارانه، شهید سردار سلیمانی به همراه ابومهدی‌المهندس از فرماندهان مقاومت را در نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رساند.
کاخ سفید تحت فشار حملات راکتی به برخی از پایگاه‌های نظامی خود در عراق ناچار شد که نظامیان تروریست خود را از برخی از پایگاه‌ها از جمله «التاجی» در شمال بغداد خارج کند و درپایگاه‌های ایمن‌تر حفظ کند. علاوه بر این و بر‌اساس یک جدول زمان‌بندی شده مشخص شده است که نیروهای ائتلاف آمریکا درعراق کاهش یافته و پایگاه‌های آن‌ها تحویل دولت عراق شود.
تا آنجاکه فرماندهی عملیات مشترک ارتش عراق تاکید کرد که نیروهای ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا، به تحویل تمام پایگاه‌های عراق به نیروهای عراقی متعهد هستند. «تحسین الخفاجی» سخنگوی عملیات مشترک ارتش عراق در این باره عنوان کرد؛نیروهای ائتلاف بین‌المللی به آنچه به دولت عراق در ارتباط با تحویل تمام پایگاه‌ها گفته شده است متعهد است و اکنون تحویل گرفتن این پایگاه‌ها از نیروهای ائتلاف ضرورت یافته است.
در این میان،«فیصل العیساوی» نماینده ائتلاف سنی القوی الوطنیه در گفت‌وگو با العهد عراق، عنوان کرد: آمریکا در شرایط کنونی هیچ مشکلی در منطقه ایجاد نخواهد کرد واقدام برای کاهش حضور آمریکایی‌ها درعراق وجود دارد، آمریکا از هر مکانی در جهان می‌تواند اقدام به بمباران کند، برخی طرف‌ها درعراق هستند که تلاش دارند خود قانون را اجرا کنند در حالی که این دولت است که مسوول مشخص کردن مواضع است نه گروه‌ها. اکنون شمار پایگاه‌های نظامی آمریکا درعراق از‌20 به چهار عدد رسیده است.

انفجار در مسیرکاروان نظامی آمریکا
تحویل پایگاه‌های نظامی تروریست‌های آمریکایی در حالی در عراق افزایش می‌یابد که کاروان‌های نظامی آمریکایی در عراق همچنان مورد هدف نیروهای ضد آمریکایی است و رسانه‌های عراقی از وقوع انفجار در مسیر کاروان نظامی آمریکا در برخی مناطق خبر می‌دهند. کما اینکه روز گذشته در استان بابل یک کاروان نظامی آمریکا بر اثر انفجار بمب در مسیر خود خسارت‌هایی را متحمل شد و تعدادی مجروح داشت. اخیراً هم حملات راکتی به برخی از پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق باعث شد که نظامیان تروریست آمریکایی برخی از پایگاه‌های از جمله «التاجی» واقع در شمال استان بغداد را تخلیه و به عراقی‌ها واگذار کند.
در روزهای اخیر شاهد انفجارهای متعدد بر سر راه کاروان نظامیان تروریست آمریکا در ذی‌قار و بصره عراق نیز بودیم. حتی حملات متعدد به پایگاه‌های نظامی آمریکا درعراق 
موجب شده است تا آمریکا پایگاه‌ها را تخلیه و به صورت متمرکز آن‌ها را درآوردند همانند پایگاه «عین‌الاسد» که آمریکا با استقرار موشک‌هایی در آن بیشترین نظامیان و تجهیزات خود را در این نقطه از غرب عراق تجمیع ساخته است.
هوشیاری و آگاهی جامعه عراق نشان داده است که الحشد‌الشعبی از پایگاه اجتماعی قوی مردمی برخوردار است و با نقش تأثیر‌گذاری که در شکست و رانده شدن گروه‌های تکفیری داعش از عراق ایفا کرد، می‌رود تا در تحولات میدانی و منطقه‌ای عراق هم نقش فزاینده‌ای ایجاد کند کما اینکه گوشه‌ای از آن را در کسب آرای حداکثری نمایندگان مقاومت درانتخابات پارلمانی اخیرعراق و بیرون راندن تروریست‌های داعش از خاک این کشور دیدیم و امروز جامعه عراق خواستار اخراج کامل نیروهای نظامی آمریکا از کشورشان هستند. موضوعی که چندی پیش هم به صورت قانونی در پارلمان این کشور به تصویب رسید و پس از آن تظاهرات گسترده میلیونی عراقی‌ها برای اخراج نظامیان آمریکایی، در سراسر عراق برگزار شد.

نقش الحشد‌الشعبی در مبارزه با تروریست
نباید فراموش کرد؛ نقش الحشد‌الشعبی و نیروهای مردمی در مبارزه با نیروهای تروریست آمریکایی و داعش درعراق بی‌ثاتیر نبوده است. ریاض و کاخ سفید برای خلع سلاح الحشدالشعبی و مقاومت عراق توطئه‌های گسترده‌ای کردند تا نتواند در برابر تروریست ایستادگی کند. البته این نوع طرح‌های شیطانی همانند دیگر توطئه‌های آن‌ها که گروه به اصطلاح «سازمان مبارزه با تروریست عراق» که چندی پیش به مقر الحشدالشعبی حمله و تعدادی را بازداشت کرد، با شکست مواجه شد. هرچند آمریکا با اجرای طرح‌هایی به خلع سلاح و یا منزوی کردن الحشدالشعبی (بسیج مردمی) عراق فکر می‌کند و برای دور‌کردن آن‌ها از عرصه سیاسی و نظامی عراق دست به حیله‌های زیادی می‌زند اما هوشیاری و آگاهی جامعه عراق نشان داده است که الحشد‌الشعبی از پایگاه اجتماعی قوی مردمی برخوردار است و با نقش تاثیرگذاری که در شکست و رانده شدن گروه‌های تکفیری داعش از عراق ایفا کرد، درتحولات میدانی و منطقه‌ای عراق هم نقش فزاینده‌ای ایجاد می‌کند کما اینکه گوشه‌ای از آن را در شکست گروه‌های تروریستی تکفیری داعش در شهرهای مختلف عراق دیدیم که بخشی از آن با مشاوره نظامی از سوی ایران همراه بود که بارها مقامات عراقی از کمک‌های نظامی و مشاوره‌ای ایران برای شکست گروه‌های تروریستی داعش تشکر کردند و بر ادامه همکاری‌های همه‌جانبه در توسعه و بازسازی عراق پس از داعش، تاکید کردند.