دانش‌آموزان در میان شک و تردید از بابت سلامت و کرونا راهی کلاس‌های درس شدند

افتتاح غیرحضوریِ مدرسه حضوری

سال تحصیلی جدید 15‌روز زودتر از زمان مرسوم همیشگی و البته با کلی حاشیه و سوال آغاز شد. کرونا سبک زندگی مردم جهان را تغییر داده است اما برخی تصمیم‌گیری‌های مسوولان ارشد کشور موجب شده تا زندگی مردم با فراز و فرودهای بیشتری همراه شود. دیروز صدها هزار دانش‌آموز به مدارس رفتند و البته هزاران نفر دیگر به‌دلیل نگرانی والدین از رفتن به مدرسه خودداری کردند. در چنین شرایطی نیز زنگ مدرسه‌هایی که دانش آموزانش در حیاط‌ها ایستاده بودند از سوی رییس‌جمهوری به صورت مجازی به صدا درآمد.

مدارس کشور از اسفندماه گذشته که کرونا در کشور شیوع یافت به قول بچه‌ها تق و لق بودند. یک روز نرم‌افزار شاد به میان خانواده‌ها آمد و روزی دیگر حضورهای نصفه و نیمه در مدارس برنامه‌ریزی شد. بعد از آن هم کنکور و برگزاری آن حاشیه‌ساز بود. حالا نظام آموزشی کشور با چالش مدرسه‌رفتن یا نرفتن بچه‌ها مواجه شده است. روز گذشته اگرچه برخی خانواده‌ها فرزندان خود را با رعایت تمام پروتکل‌ها همراه با نگرانی راهی مدارس کردند اما بسیاری دیگر هم اجازه ندادند تا فرزندان‌شان به مدرسه بروند. شاید آن‌ها در حال ارزیابی شرایط مدارس و برقراری کلاس‌ها هستند. این در حالی است که برخی حواشی از جمله دریافت رضایت‌نامه از والدین از بابت ابتلای فرزندان‌شان به بیماری در روزهای گذشته حسابی سر و صدا کرد به‌نحوی که آموزش‌وپرورش این اقدام انجام شده در برخی مدارس را تخلف کادر اداری و آموزشی مدرسه اعلام کرد که با آن برخورد خواهد شد.
اما روز گذشته رییس جمهور در آیین مجازی آغاز سال تحصیلی که با انتقادات بسیاری از مردم و کاربران فضای مجازی مواجه شد، گفت: سال تحصیلی جدید با شیوه و دقت جدید، با ایثار و فداکاری بیشتر برگزار می‌شود. امسال سال انضباط دقیق دانش‌آموزان است، چیزی شبیه پادگان‌های آموزشی‌نیروهای مسلح. 
وزیر آموزش‌و‌پرورش نیز دیروز در مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی در واکنش به نگرانی خانواده‌ها اظهار‌داشت: نگرانی خانواده‌ها را درک می‌کنیم اما به ظرفیت‌های بالای جامعه اطمینان داریم؛ جامعه زنده جامعه‌ای است که در برابر پدیده‌های نوظهور در استیصال قرار نمی‌گیرد. آقای محسن حاجی‌میرزایی در حالی این سخنان را مطرح کرد که همچنان سوال بزرگ برای خانواده‌ها وجود دارد و آن هم اینکه چطور شرایط ایمن و سالم برای دانش‌آموزان در تمام مدارس کشور و استان‌های با وضعیت قرمز و زرد از بابت شیوع کرونا ایجاد خواهد شد؟
وزیر آموزش‌و‌پرورش در بخش دیگری ازسخنان خود توپ را به زمین وزارت بهداشت و درمان انداخت و گفت: به مجموعه توانمند و با صلاحیت وزارت بهداشت اعتماد کردیم؛ آنان بازگشایی را با رعایت پروتکل‌ها مجاز دانسته‌اند و هرزمان تدبیر دیگری کنند خود را برای عمل به آن آماده کرده‌ایم. به گفته حاجی‌میرزایی «رعایت فاصله بین دانش‌آموزان، استفاده از ماسک، کوتاه کردن زنگ کلاس‌ها و رعایت موارد بهداشتی در سرویس مدارس از جمله پروتکل‌ها هستند که با جدیت دنبال می‌شوند.»
آقای مجتبی زینی‌وند، رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی آموزش‌و‌پرورش هم درباره بازگشایی مدارس 
اظهار داشت: تا قبل از شیوع بیماری کرونا ورود موبایل و تبلت در مدارس به‌عنوان یک آسیب شناخته می‌شد ولی امروزه آموزش بر بستر فناوری‌های نوین پیش می‌رود که این مهم به‌دلیل برخی آسیب‌های ناشی از آن همکاری و همیاری والدین را می‌طلبد و آن‌ها باید به سهم خود بر امورات آموزشی دانش‌آموز خود را نظارت کنند تا بتوانیم از فناوری‌های نوین آموزشی به‌عنوان تسهیل گر مکمل و تقویت آموزش‌های رسمی به نحو مطلوبی بهره‌مند شویم. وی همچنین گفت: اولویت ما حضور دانش‌آموزان در مدارس به بهترین شکل ممکن است و سلامت و صیانت از بهداشت روان و جسم دانش‌آموزان را در کنار آموزش وظیفه خود می‌دانیم.

انتقاد از حضور دانش‌آموزان
اگرچه مسوولان وزارت آموزش‌وپرورش تاکید بر حضور دانش‌آموزان در مدارس با شرایط خاص دارند اما برخی از مسوولان وزارت بهداشت نیز حضور دانش‌آموزان در مدارس را مورد انتقاد 
قرار داده‌اند. در همین ارتباط رییس کل سازمان نظام پزشکی دست به قلم شده و در نامه‌ای به وزیر آموزش‌و‌پرورش خواستار بازنگری در ابلاغیه اخیر این وزارتخانه برای بازگشایی حضوری مدارس 
شده است. آقای دکتر محمدرضا ظفرقندی در این نامه با اشاره به شرایط قرمز و هشدار استان‌ها و تاکید آموزش‌و‌پرورش بر بازگشایی حضوری مدارس در همه سطوح و نگرانی خانواده‌ها و جامعه پزشکی آورده است: «علت این تصمیم غیرمنتظره هر چه هست با شرایط خطیر بیماری کرونا و سلامت دانش‌آموزان و خانواده آن‌ها سازگاری ندارد و یقیناً موجب تحمیل بیماران بیشتر بر جامعه پزشکی، پرستاری و کادر درمان خواهد شد. شما به خوبی واقفید که در شرایط حضور دانش‌آموزان در مدرسه‌ها بخصوص در پایه دبستان علیرغم ابلاغ بخشنامه‌ها، امکان عملی و مطمئن رعایت اصول سه‌گانه محافظتی و بهداشتی (شفا) میسر نیست.» وی در بخش دیگری از این نامه آورده است: «موارد ذکر شده در بخشنامه ابلاغی معاون جنابعالی هم از جهات متعدد غیر علمی و دارای تناقض است. اکثر موارد تسری بیماری در دوره بدون علامت (کمون) است و لذا عدم حضور دانش‌آموزان در ایام علامت‌دار حلال مشکل انتقال بیماری نیست. عدم حضور مراقب بهداشتی در بسیاری از مدارس و نیز عدم آمادگی خانواده‌ها و مدارس برای تنظیم برنامه‌های ابلاغی در مورد بازگشایی حضوری و رفت‌و‌آمد دانش‌آموزان  و... نیز مزید برعلت است. لازم به ذکر است اکثر کشورهایی که در کنترل این بیماری شرایط بسیار بهتری از ایران دارند و حتی مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در آن کشورها کمتر از یک صدم موارد در کشور ماست، هنوز در مورد بازگشایی حضوری مدارس تأمل و احتیاط می‌کنند.»

کلاس‌های قرمز و زرد در شرایط سردرگمی
بسیاری از استان‌های کشور همچنان در وضعیت قرمز و زرد از بابت شیوع بیماری کرونا هستند. آقای علی‌اصغر فانی، عضو شورای عالی آموزش‌و‌پرورش با بیان اینکه مدیران مدارس خودشان را برای آموزش مجازی به‌خصوص در شهری مثل تهران و سایر شهرهای قرمز آماده کرده بودند، گفت: از چهارشنبه و پنج‌شنبه یکباره بحث حضور در کلاس مطرح شد. مدارس نمی‌توانند آمادگی را به این سرعت کسب کنند. فکر می‌کنیم ما برای سلامت مردم تصمیم می‌گیریم در حالی که این مردم هستند که باید تصمیم بگیرند و ما باید تسهیلات را برایشان فراهم کنیم. وی در برنامه تلویزیونی پرسش‌گر که با موضوع «آموزش، کیفیت و کرونا» به روی آنتن شبکه آموزش رفت درباره بازگشایی مدارس و اینکه آیا موافق آن هستید یا خیر؟ گفت: این موضوع بسیار دیر اعلام شد و مدیران مدارس خودشان را برای آموزش مجازی به‌خصوص در شهری مثل تهران و سایر شهرهای قرمز آماده کرده بودند و شاهد بودیم که از چهارشنبه و پنج‌شنبه یکباره بحث حضور در کلاس مطرح شد. به نظر بنده مدارس نمی‌توانند آمادگی را به این سرعت کسب کنند.