«صبح‌نو» از آغاز سال تحصیلی جدید دانشجویان و مراکز آموزش عالی گزارش می‌دهد

پشت پا به آموزش حضوری

گزارش عارف چراغی / در حالی سال تحصیلی جدید از ۱۵ شهریور آغاز شد که آموزش‌ها باید زیر سایه کرونا انجام شوند و مسوولان بخش‌های مختلف آموزش سناریوهای مختلفی را برای این آموزش در نظر گرفته‌اند. وزارت علوم و وزارت بهداشت تصمیم گرفتند که سال تحصیلی جدید را مانند سال قبل مجازی شروع کنند، اما وزارت آموزش و پرورش در تصمیمی خودسرانه و بدون دستور صریح ستاد ملی کرونا، حضور دانش‌آموزان در محیط مدرسه را اجباری کرد؛ تصمیمی که این روزها خانواده‌های بسیاری را نگران کرده است.

نیمسال اول تحصیلی 1400-1399 روز گذشته به صورت رسمی آغاز شد؛ روزی که البته فقط دانش‌آموزان در آن مجبور به حضور فیزیکی در مدرسه شدند و به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور، دانشجویان برای دومین ترم متوالی برخلاف روند مرسوم سال‌های گذشته از حضور فیزیکی در فضای آموزش محروم هستند و با کمک ابزارهای الکترونیک در کلاس‌های درس حاضر خواهند شد. از اسفند سال گذشته همزمان با شیوع ویروس کرونا به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، فعالیت‌های 
آموزش حضوری تمامی سطوح در کشور تعطیل اعلام شد و در پی آن بسیاری از دانشگاه‌های کشور اعلام ‌کردند که آموزش را متوقف نکرده و دانشجویان‌شان در خانه و به شیوه آموزش مجازی به تحصیل ادامه می‌دهند. اواخر خرداد سال‌جاری بود که در یکی از جلسات ستاد ملی کرونا، رییس‌جمهور اعلام کرد که آغاز سال تحصیلی جدید باید از پانزدهم شهریور باشد؛ البته در آن جلسه بنا نبود که بازگشایی به صورت حضوری باشد و دانشگاه‌ها هم برای دومین بار کلاس‌های خود را به صورت مجازی و از پشت قاب‌‌‌های موبایل برگزار می‌کنند. بسیاری از دانشگاه‌های کشور در همان روزها اعلام ‌کردند که آموزش را متوقف نخواهند کرد اما دانشجویان‌شان در خانه و به شیوه آموزش مجازی به تحصیل ادامه می‌دهند. به دنبال همین موضوع، وزارت علوم و وزارت بهداشت و درمان که متولی رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی است، بخشنامه‌هایی را برای آسان‌تر‌کردن شرایط تحصیل مجازی صادر و ابلاغ ‌کردند تا دانشجویان کمترین آسیب را از شرایط ناشی از شیوع کرونا ویروس متحمل شوند؛ حتی دکتر منصور غلامی، وزیر علوم هم در حاشیه جلسه کنکور به رسانه‌ها اعلام کرد: «همه ما دعا می‌کنیم که شرایط شیوع کرونا و روند کنترل آن بهبود پیدا کند و بتوانیم همه دانشجویان را در محیط دانشگاه مجددا ببینیم اما شروع ترم دانشگاه‌ها از ۱۵ شهریور قطعی است چون آموزش دانشگاه‌ها به شکل مجازی است و ما تجربه نیمسال قبل را نیز داریم و عملا کلاس‌‌‌های خود را از همان ۱۵ شهریور آغاز خواهیم کرد.»
 
تصمیم ناگهانی برای دانش‌آموزان
همه اینها درحالی است که شب سیزدهم شهریور وزیر آموزش و پرورش به یکباره اعلام کرد حضور دانش‌آموزان در تمام مناطق زرد و قرمز در مدارس اجباری است. وی با تاکید بر اینکه مناطق سفید و زرد و قرمز تفاوت چندانی با هم ندارند، از والدین خواست تا از 15 شهریور فرزندان خود را به مدرسه بفرستند. 
15 شهریور سر رسید و حضور کمرنگ دانش‌آموزان در اولین روز از سال تحصیلی نشان داد که خانواده‌ها همچنان نگرانند و چندان از تصمیمات ناگهانی وزارت آموزش و پرورش خوشحال نیستند.
 
چرا دانشگاه‌ها به حضور فیزیکی نه گفتند؟
یکی از مهم‌ترین دلایل برگزاری کلاس‌های غیرحضوری در دانشگاه‌ها، وجود دانشجوهای غیربومی در آن است. هرساله هزاران دانشجو از شهر خود به شهر محل دانشگاه خود مهاجرت کرده و عموما در خوابگاه‌ها ساکن می‌شوند. خوابگاه‌ها چون به کانونی برای شیوع ویروس کرونا تبدیل می‌شوند، محدود شدند تا کلاس‌های دانشجویان در کلیه مقاطع به صورت مجازی تشکیل شود. بنا بر آنچه از سوی وزارت علوم مطرح شده است، در ماه‌‌‌های گذشته به منظور آموزش، ترویج و فرهنگ‌سازی در حوزه آموزش الکترونیک در دانشگاه‌ها صدها سند، جزوه آموزشی و فیلم آموزشی در دسترس علاقه‌مندان، استادان و دانشجویان قرار گرفته است. به همین دلیل امیدوارند تا این ترم را با آمادگی بیشتری در فضای مجازی شروع 
و ادامه دهند.
دکتر علی خاکی، معاون آموزشی وزارت علوم پیش از این به دوربین صداوسیما گفته بود: «شروع تحصیلی سال جدید به شکل الکترونیک از ۱۵ شهریور به همه دانشگاه‌ها ابلاغ شده است؛ البته در دانشگاه‌هایی که امکان تشکیل کلاس‌های حضوری وجود داشته باشد، اعلام شده است که کلاس‌های خود را به شکل ترکیبی (حضوری-مجازی) برگزار کنند.» به گفته وی در اکثر دوره‌های کارشناسی، آموزش به شکل مجازی برگزار می‌شود و در دوره‌های تحصیلات تکمیلی نیز در بخش‌هایی که دروس کارگاهی و عملی وجود دارد و امکان تشکیل کلاس‌های حضوری با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی وجود داشته باشد، کلاس‌ها به شکل ترکیبی برگزار خواهند شد.
 
نورسیده‌ها چه می‌کنند؟
نحوه آموزش به نودانشجویان هم یکی از مسائلی بود که این روزها فکر خیلی از داوطلبان را به خود مشغول کرده است. با توجه به شرایط فعلی شیوع ویروس کرونا و براساس اعلام وزارت بهداشت در این زمینه، به احتمال زیاد ترم پیش‌رو برای نودانشجویان هم به صورت آموزش مجازی خواهد بود و با تنظیمی که روی تعداد واحدهای دانشجویان جدیدالورود خواهد گرفت، این دانشجویان ترم اول خود را به شکل مجازی برگزار خواهند کرد؛ البته وزارت علوم مدتی پیش طرحی را مطرح کرد که طبق آن اگر شرایط مناسب باشد چند هفته دانشجویان جدیدالورود در دانشگاه‌ها پذیرش شوند تا این دانشجویان با حضور در دانشگاه‌ها از فضای دانشگاه‌ها و گروه‌های دانشگاهی آشنا شوند. در این شرایط نیز کسانی که غیربومی باشند، سیستم خوابگاهی برای آنها به صورت سرویس هتلینگ ارائه خواهد شد و تغذیه نیز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به این دانشجویان داده خواهد شد تا پس از چند هفته دوباره به خانه‌های خود بازگردند.
 
یک بوم و دو هوا
در شرایطی که مشخص نیست ویروس کرونا تا چه زمانی در کشور جولان خواهد داد، به گفته برخی صاحب‌نظران، بهترین شیوه برای جلوگیری از این پاندمی همچنان قرنطینه و رعایت نکات بهداشتی مانند استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی است؛ موضوعی که رعایت آن از سوی دانش‌آموزان تقریبا غیرممکن است.
آخرین آمارها نشان می‌دهد که بیش از 3.5 میلیون دانشجو در کشور داریم و نزدیک به 14 میلیون دانش‌آموز. منع حضور دانشجویان بالغ و حضور اجباری کودکان و نوجوانانی که سرشار از انرژی هستند، تبدیل به یکی از دغدغه‌های اصلی کارشناسان و متخصصان امر شده است، به طوری که جامعه پزشکان در گروه‌های مختلف با اشاره به خستگی کادر درمان، خواستار منع حضور فیزیکی دانش‌آموزان در محیط مدرسه شده‌اند. اگرچه وزارت علوم نیز درباره دو موضوع پوشش اینترنت مناطق محرومی که دانشجویان حضور دارند و ارائه نرخ ترجیحی برای اتصال دانشجویان به سایت‌های آموزش مجازی همچنان با مشکلاتی مواجه است اما اولویت دادن به سلامت دانشجویان نسبت به مباحث درسی، تصمیمی درست از سوی این وزارتخانه 
تلقی می‌شود.