«صبح نو» در گزارشی روند افت شاخص بازار سرمایه را بررسی کرد

ریزش آبشاری بورس

آمار، ارقام و رنگ قرمز بورس می‌گوید بازار سرمایه حال و روز خوشی ندارد بنابراین کارشناسان عقیده دارند، دولت که مشوق مردم برای سرمایه‌گذاری در بورس بود حالا باید آستین بالا بزند و برای رونق دوباره بورس و حفظ سرمایه‌های میلیون‌ها نفر سهامدار خردی که اندک سرمایه‌شان را به امید پوشش دادن تورم وارد این بازار کردند قدمی بردارد؛ چراکه مشکلات بازار سرمایه از جنسی است که مداخلات سیاست‌گذار می‌تواند بازار را از ادامه سقوط نجات دهد.

تشویق دولت به حضور مردم در بورس
سوم اردیبهشت‌ماه سال جاری درست در زمانی که کشور با تبعات ناشی از شیوع کرونا و رکود اقتصادی که بر کشور حاکم شده بود دست‌و‌پنجه نرم می‌کرد روحانی در جلسه هیات دولت از خبرهای خوش و قدم‌های مهمی که وزارت اقتصاد برای بورس دارد صحبت کرد. روحانی در صحبت‌های خودش بورس را یکی از راه‌های حرکت اقتصادی کشور عنوان کرد و همین نگاه‌های مثبت به بازار باعث شد تا حجم قابل توجهی از مردم سرمایه‌های خودشان را به امید پوشش دادن تورمی که هر روز سنگین‌تر می‌شد، سرازیر این بازار کنند. روز‌به‌روز بر تعداد کدهای معاملاتی افزوده شد و دراین بین مردم به شوق حمایت دولت و سیاست‌گذاری‌های درست به دولت اعتماد کردند و به این بازار وارد شدند.

هشدار کارشناسان
هر چند دراین زمان برخی فعالان و تحلیلگران نسبت به دعوت از این حجم سرمایه‌گذارانی که هیچ‌وقت روی منفی بازار را ندیده بودند هشدارهای لازم را دادند. نظر کارشناسان این بود که دولت به‌منظور پر کردن 
کسری بودجه خود، مقداری هیجان کاذب در بازار ایجاد کرده و این موضوع می‌تواند عواقب اجتماعی خطرناکی به بار بیاورد. برخی هم از این مهم پرده برداشتند که یک اجماع نسبتاً گسترده در بدنه دولت به‌عنوان بزرگ‌ترین سهامدار کنترلی بورس شکل گرفته که در شرایط کسری بودجه و تنگناهای مالی، یک فرصت مناسب برای تأمین مالی از بازار سرمایه هم از مسیر واگذاری سهام و هم از مسیر فروش اوراق بدهی ایجاد شده است. این گمانه‌زنی‌ها و صحبت‌ها تا وقتی که بازار منفی نشده بود خیلی جدی گرفته نمی‌شد اما روزی که بورس قرمز‌پوش شده این گمانه‌ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. گفته می‌شود که در روزهای اوج بازار دولت 38‌هزار میلیارد تومان از بازار تأمین کرده و 12‌هزار میلیارد تومان از طریق عرضه شستا و یک بخش قابل توجهی هم از طریق مالیاتی که از خرید و فروش گرفته تأمین کرده و این یعنی منابع خوبی از این بازار عاید دولت شده است. کارشناسان بر این عقیده هستند که دولت باید ورود این مقدار نقدینگی به بازار کوچکی مانند بورس را هدایت می‌کرد و با عمق بخشیدن به بازار، این مساله را تا حدودی مدیریت می‌کرد که این اتفاق رخ نداد.
 
چرا بورس منفی شد؟
اما منفی شدن شاخص بورس طی چند هفته گذشته بسیاری از سهامداران خرد را با ضررهای زیادی 
مواجه کرده است و عمده این افراد، از سهامدارانی هستند که به تازگی وارد بورس شده‌اند. در حال حاضر میزان حجم معامله در بازار بسیار اندک است و بازار اصطلاحاً خریداری ندارد و فقط صف فروش شکل گرفته است. شکل‌گیری صف‌های خرید چند ده میلیونی در روزهای سبز بازار و صف‌های فروش در روزهایی که شاخص بورس منفی است، تنها یک مساله را نشان می‌دهد، رفتار هیجانی توسط سهامداران حقیقی در بازار سرمایه به یک رویه تبدیل شده و این مساله می‌تواند آینده بازار را با مشکل جدی مواجه کند.
برای جمع شدن صف‌های فروش در وضعیت فعلی تقریباً نیاز به 100‌هزار میلیارد تومان است که هیچ‌یک از شرکت‌های حقوقی حاضر در بازار توان ارائه این حجم از پول را نداشته و خروج افراد حقیقی حاضر در این صف‌ها به همراه حضور سهامداران بزرگ برای خرید باقی‌مانده صف‌هاست. کاهش صف‌های فروش در شرایط فعلی می‌تواند به شکل‌گیری وضعیت متعادل در بازار منجر شود و هیجان موجود که بسیاری از سهامداران را با ضرر مواجه کرده است، را پایان دهد. بنابراین باید کاهش این صف برنامه‌ریزی کرد چرا که عدم حمایت از بازار سرمایه می‌تواند منجر به هجوم نقدینگی به سایر بازارهای موازی بورس شود که این خود مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد و منجر به التهابات بیشتری خواهد شد.
هرچند که باید به این نکته توجه داشت که بازار بورس هم در واقع یکی از ریسکی‌ترین بازارهای دنیا محسوب می‌شود. اینکه از نهادهای خارج از بازار سرمایه درخواست ورود به یک بازار را داشته باشند، امری مخالف مکانیزم‌های بازارهای مالی است. از سوی دیگر در روزهایی که دولتمردان به دنبال ورود افراد بیشتر به بورس بوده‌اند، باید به فکر آموزش همه این 
مکانیزم ها به تازه واردان می‌بودند تا در چنین روزهایی شاهد رفتارهای هیجانی نباشیم. علاوه براین این، اصلاح بازار طی هفته‌های گذشته با بی‌تدبیری در دولت شروع شد و هربار که دولتمردان حرف از حمایت از بازار زدند، بازار عکس‌العمل متفاوت‌تری نشان داد و گاهی وضعیت بدتر شد. عرضه‌های آبشاری و بی‌منطق برخی شرکت‌های حقوقی در بورس نیز این وضعیت را بدتر کرده است. دولت می‌توانست این رشد را طی یک سال در بازار ایجاد کند و به اصطلاح بازار را کنترل کند. سرعت رشد شاخص کل در بورس طی این مدت می‌توانست در زمان بیشتری اتفاق بیافتد و این مساله اصلاح نیز با قدرت کمتری رخ می‌داد.
 
یک پیشنهاد برای جلوگیری از افت شاخص بورس
برهمین اساس احسان خاندوزی، نماینده مجلس راه کارهای جلوگیری از افت شاخص بورس را به دولت پیشنهاد داده است. او در صفحه شخصی خود درتوییتر نوشت: « یک چتر برای تبدیل سقوط آزاد به فرود آرام که سازمان و شورای بورس اختیار قانونی تصویب آن دارند: 80‌درصد درآمدهای سازمان بورس از ابتدای سال‌1399 در صندوق تثبیت بازار، سپرده گذاری شود.»
علاوه بر این یکی از راهبردهای مهم برای تازه‌واردان به بورس استفاده از ظرفیت صندوق‌های بورسی است. 
در حال حاضر 210‌صندوق بورسی مجوزدار در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند که می‌توانند ریسک سهامداران را به حداقل برسانند. از این رو بسیاری از کارشناسان قدیمی و زبده بازار سرمایه به تازه‌واردان به این بازار توصیه می‌کنند در ابتدای کار به جای ورود به خرید و فروش مستقیم سهام و پیروی از فروشندگان سیگنال و امثال آن‌ها وارد صندوق‌های بورسی شوند تا با ریسک حداقلی از مزایای بازار بهره ببرند.
با این وجود، وضعیت فعلی بورس با بازگشت اطمینان به دولت و ایجاد فضای ذهنی مثبت به سوددهی بازار که 
در حال حاضر در اکثر سهامداران تازه کار از بین 
رفته است، تاحدود زیادی می‌تواند تعادل را به بازار سرمایه برگرداند.
این نقدینگی باید در این شرایط از طریق صندوق حمایت از بازار و شرکت‌های تأمین سرمایه تأمین شود. باید این اطمینان به سهامداران داده شود که سرمایه شما از بین نخواهد رفت. فروشنده‌ها باید از رفتن به صف‌های فروش پشیمان شوند تا بازار به یک وضعیت متعادل برسد. الان نگرانی وجود دارد این اصلاح تا
 چند درصد دیگر قرار است ریزش داشته باشد. برای وضعیت فعلی بازار باید یک کف قرار داده شود تا سهامداران مطمئن شوند از وضعیت فعلی وضع خراب‌تر نمی‌شود.

فرآیند جدید بازارگردانی 
همچنانکه رییس سازمان بورس گفته است: «فرآیند جدید بازارگردانی با هدف افزایش رونق بازار و تسهیل نقدشوندگی آغاز شده و از روز شنبه بازارگردان‌ها فعال خواهند شد تا نوسانات کمتری را در بازار سرمایه شاهد باشیم. »قالیباف به افزایش فعالیت‌های بازارگردانی را ضروری دانست و گفت: بازارگردان عامل ایجاد تعادل در بازار است و با عرضه و تقاضای منطقی ضریب نقدشوندگی بازار سرمایه را افزایش می‌دهد. برخی از تحلیلگران نیز معتقدند ریزش اصلی بازار طی هفته‌های گذشته بیشتر جنبه روانی و احساسی دارد تا جنبه واقعی. یعنی سهامداران ذهنیت منفی نسبت به بازار سرمایه پیدا کرده‌اند.چراکه نگاه بازار سرمایه در اکثر مواقع به بازار ارز است و در این بازار کاهش رخ 
نداده است که بخواهیم از این طریق ریزش بازار سرمایه را توجیه کنیم. وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز گفته است: بازار سرمایه باید حرفه‌ای اداره و از مداخلات و اظهارنظرهای سیاسی پرهیز شود. فرهاد دژپسند 
روز گذشته با اشاره به ضرورت استفاده از فرصت طلایی بورس برای سیستم بانکی و واگذاری دارایی‌های مازاد افزود: نباید با برخی اظهارنظرها بازار سرمایه را خدشه دار کرد. وی اضافه کرد: بازار سرمایه در حال عمق یافتن و پایدار شدن و گاهی نیز با اصلاحاتی همراه است. دژپسند گفت: در بازار سرمایه خویشتنداری برای سهامداران ضروری است و کسانی که وارد این بازار شده‌اند باید بدانند که نگاه میان‌مدت و بلندمدت داشته باشند. وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: سازمان بورس و اوراق بهادار، متولی نظارت بر این بازار است و شورای عالی بورس نیز بر این سازمان 
نظارت می‌کند.