گزارش

حنیف طاهری: چرا امامان جماعت هیأت‌ها را از مساجد بیرون می‌کنند؟

حنیف طاهری مداح اهل بیت ؟عهم؟ در گفت‌وگویی با اشاره به ضرورت حضور و مشارکت جوانان در امور مدیریتی مساجد و هیأت‌ها اظهار داشت: من چند سال دیگر می‌خواهم مداحی کنم؟ در حوزه مداحی باید چند نفر را کنار خودم داشته باشم تا کار کنند و با حمایت‌های من بعد از 6‌-5سال، آن‌ها در جلسات بخوانند. در حوزه هیات‌داری نیز همین روند باید باشد؛ یعنی در برگزاری جلسات هیات باید قشر جوان حضور پیدا کنند. بعد از چندسالی آن‌ها ناظر و مشاور شوند و نفر دیگری جای او بیاید و کار انجام دهد.
این مداح اهل بیت؟عهم؟ با اشاره به اینکه متاسفانه مساجد کشور نیز امروزه به این مشکل دچار شده‌اند، گفت: متاسفانه مساجد ما امروز با یک نمازخانه بین‌جاده‌ای هیچ تفاوتی ندارند. برخی امامان جماعت در مناسبت‌های خاص برنامه‌هایی اجرا می‌کنند اما چند مسجد این کار را می‌کنند؟ ما از مسجد هیأتی شدیم و همه چیز را در مسجد یاد گرفتیم ولی امروز مسجد برنامه‌ای ندارد. وی با بیان اینکه امور مساجد یک بار واضح توضیح دهد چه وظایفی دارد، گفت: در هیأت ما به فردی، می‌گوییم کار انجام دادی،‌ دست شما را هم می‌بوسیم و با حفظ جایگاه شما را در صدر مجلس می‌نشانیم و همیشه، همه باید به شما احترام بگذارند. در مساجد هم اینگونه باید باشد. برخی ائمه جماعت مساجد دیگر توان انجام کار و نوآوری را ندارند. دیگر کافی است. کاری از دست آن‌ها برنمی‌آید و جوان‌ها باید وارد میدان شوند. تاریخ حضور و مسوولیت یک امام جماعت چه زمانی تمام می‌شود؟ آن‌ها تا چه زمانی باید مسجد را اداره کند؟مسجد نیروگاه هسته‌ای نیست که شما بخواهید برای آن برنامه خاصی بریزید. کار مشخص دارد. فرضاً عید غدیر تزیین کنید یا در مناسبت‌های شهادت، دسته عزاداری داشته باشید و برنامه‌های کلان‌تر محتوایی، فرهنگی و تربیتی اجرایی کنید اما امروز مساجد در امور بسیار ساده‌ای لنگ می‌زنند.
وی با اشاره به اینکه جوانی که تا ۲۰‌سالگی پایش به مسجد باز نشده یا پای ثابت به مسجد نمی‌رود، چگونه می‌توان مسجدی کرد، گفت: این آفت بزرگی است. در پی این سوءمدیریت‌ها امروز هیأت را در مقابل مسجد قرار می‌دهند؟ برخی ائمه جماعت، هیأت‌ها را از مساجد بیرون می‌کنند. آقایان مسوول امور مساجد، رسیدگی کنند. فرضاً ۲۰هیات شاخص را انتخاب کنند، ۲۰مسجد شاخص را هم در نظر بگیرند و فضا را برای حضور آنان در مسجد ایجاد کنند. سپس از آن‌ها کار بخواهند. اگر هیاتی هم اشتباه کرد به او تذکر بدهند. خواهند دید که قطعاً آن هیات هم گوش می‌کند.طاهری با بیان اینکه در تهران این همه مسجد وجود دارد، اما همه هیاتی‌ها دنبال این هستند که حسینیه بسازند، گفت: این‌ها خرج اضافی است، اما مشکل این است که جا ندارند.  آقای امام جماعت ۹۰‌ساله را موظف کنید فقط نماز بخواند، اما مدیریت مسجد را به یک جوان واگذار کند. آن زمان خواهید دید که مسجد چگونه 
جذاب می‌شود.
وی با بیان اینکه برای مسوول امور مساجد، چه بدی دارد که دوهزار جوان در مساجد شما سینه بزنند؟ افزود: ما در محرم‌ها، عزاداری خود را در یک مسجد برپا می‌کنیم. شب عاشورا این مسجد موقع نماز جماعت پر می‌شود و تماماً جوان‌ها در صفوف نماز حضور دارند. اگر امام جماعت یک روی خوش نشان دهد، آن‌ها فردا شب هم برای نماز به مسجد نمی‌آیند؟ اما این افراد فردای عاشورا از مسجد خداحافظی می‌کنند تا عاشورای سال دیگر، زیرا هیأت را از مسجد بیرون می‌کنید. اما اگر شما پایگاه این هیأت را مسجد قرار می‌دادید، جوان‌ها در طول سال با شما آشنا می‌شدند و کار فرهنگی هم می‌کردند.طاهری با اشاره به اینکه برخی مسوولان باید جواب خدا را روز قیامت بدهند که این املاک با این عظمت دست آن‌ها افتاده است و نه خود کار فرهنگی می‌کنند و نه اجازه ورود یک پایگاه فرهنگی را می‌دهند، تصریح کرد: برخی از مساجد هیچ کاری برای تبلیغ دین اسلام نمی‌کنند؛ مگر معدود مساجدی که فعال هستند. مرکز رسیدگی به امور مساجد واقعاً چه می‌کند؟ در این سال‌ها هم که مدام در حال تغییر مسوول است. هر مسوولی می‌آید، مدام ادعا می‌کند که با جوانان در ارتباط هستیم اما مشخص نیست چه می‌کنند. روزی مسوول امور مساجد، فردی بود که قبل‌تر در حوزه جوانان مسوولیت داشت، اما وقتی آمد برای مساجد ما هیچ اتفاقی نیفتاد! همچنان امامان جماعت در مساجد بر‌اساس سلیقه خود در حال مدیریت امور هستند.
منبع: فارس