داده‌هایی کلیدی از صنعت بازی‌های دیجیتال در آمریکا در سال‌۲۰۲۰

محدودیت 48درصد کودکان آمریکایی هنگام بازی

انجمن نرم‌افزارهای سرگرمی آمریکا (ESA) از اولین و مهم‌ترین تشکل‌های صنفی فعالان صنعت بازی‌سازی است که تقریباً تمام شرکت‌های مهم بازی‌سازی جهان در آن عضویت دارند. این انجمن علاوه بر خدمات مختلفی که به اعضای خود ارائه می‌کند هر ساله گزارشی از وضعیت صنعت در ایالات متحده آمریکا ارائه می‌دهد. این گزارش هم برای اقدامات آینده بازی‌سازان و هم برای بهینه کردن سیاست‌گذاری‌های دولتی اهمیت بالایی دارد.آنچه در ادامه می‌خوانید ترجمه و تلخیصی از گزارش یافته‌های کلیدی سال‌2020 این انجمن است.

آخرین گزارش‌ESA در مورد وضعیت صنعت بازی‌های دیجیتال درآمریکا در کنار بهره‌گیری از داده‌های یک پیمایش با حجم نمونه چهار هزار نفر در کل ایالات متحده، از داده‌های ثبتی موجود در چند نهاد ملی مانند‌ESRB نیز استفاده کرده است. بر‌اساس این گزارش، 75درصد ‌آمریکایی‌ها حداقل یک بازیکن بازی‌های دیجیتالی در خانوار خود دارند و حدود 46‌میلیون بازیکن دارای معلولیت‌های جسمانی در آمریکا وجود دارد. بر‌اساس این گزارش تعداد کل بازیکنان آمریکا در سال‌2020 به عدد 214.4‌میلیون نفر رسیده می‌رسد. این گزارش دقیقاً مشخص نکرده است منظور از بازیکن چه افرادی است؛ با این حال 70درصد افراد در گروه سنی زیر 18‌سال و 64درصد افراد بالای 18‌سال در آمریکا طبق این گزارش بازیکن بازی‌های دیجیتالی هستند.
 
65‌درصد بازیکنان در آمریکا، به‌تنهایی بازی نمی‌کنند. از این بین 42‌درصد با دوستان خود، 27درصد با همسر یا هم‌خانه خود، 24درصد با سایر اعضای خانواده، 17‌درصد با دوستان یا هم‌تیمی‌های آنلاین و 7‌درصد با والدین خود بازی می‌کنند. بر‌اساس این گزارش میانگین ساعات بازی در میان بازیکنانی که با دیگران به صورت آنلاین بازی می‌کنند، 6.6‌ساعت در هفته و در میان کسانی که با یک شخص دیگر به صورت حضوری بازی می‌کنند 4.3‌ساعت در هفته است.
رایج‌ترین پلتفرم‌ها برای بازی در میان بازیکنان بزرگسال آمریکایی پلتفرم موبایل و کنسول است. 61درصد بازیکنان بزرگسال در آمریکا با گوشی هوشمند و 52‌درصد آن‌ها با کنسول بازی می‌کنند. 49درصد نیز با رایانه شخصی بازی می‌کنند. محبوب‌ترین ژانرهای بازی در میان بازیکنان آمریکایی به ترتیب عبارت‌اند از بازی‌های کژوال، بازی‌های ژانر اکشن و بازی‌های تیراندازی.
در مورد کنترل والدین روی بازی کردن کودکان و مقررات مربوط به رده‌بندی سنی باید گفت که 87درصد والدین در آمریکا با نظام رده‌بندی سنی‌ESRB آشنایی دارند؛ 92درصد آن‌ها به بازی‌هایی که کودکان‌شان را مشغول می‌کند توجه دارند و 83درصد این رده‌بندی سنی را دقیق می‌دانند.
والدین آمریکایی محدودیت‌های زیر را برای کودکان خود اعمال می‌کنند:
48درصد والدین مدت زمان پرداخت به بازی‌های دیجیتال را محدود می‌کنند.
45درصد والدین وقت صرف کردن کودکان‌شان با موبایل را محدود می‌کنند.
39درصد والدین مدت زمان نگاه کردن به تلویزیون‌های اینترنتی را محدود می‌کنند.
38درصد والدین جست‌وجو در اینترنت را برای کودکان خود محدود می‌کنند.
37درصد والدین تماشای برنامه‌های زنده تلویزیونی را محدود می‌کنند.
36درصد والدین فعالیت‌های فرزندان‌شان در شبکه‌های اجتماعی را محدود می‌کنند.
26درصد والدین تماشای برنامه‌های تلویزیونی ضبط‌شده را محدود می‌کنند.
18درصد از والدین نیز رفتن به سینما را برای کودکان خود محدود می‌کنند.

اطلاعات زیر نیز در مورد نظارت والدین بر کودکان خود قابل توجه است: 95 درصد والدین در هنگام بازی کودکان خود، حضور دارند؛ 86درصد  والدین از کودکان می‌خواهند برای خرید بازی جدید از آن‌ها اجازه می‌گیرند. 73درصد والدین معتقدند بازی برای کودکان آن‌ها می‌تواند جنبه آموزشی داشته باشد. 65درصد والدین نیز معتقدند بازی کردن فرصت خوبی برای اجتماعی کردن کودکانشان است.
گزارش امسال انجمن نرم‌افزارهای سرگرمی آمریکا اطلاعات ارزنده‌ای را نیز به تفکیک گروه‌های سنی بازیکنان منتشر کرده است.
بازیکنان در گروه سنی 18 تا 34 سال بیشتر به جنبه‌های سرگرمی بازی توجه دارند. 75درصد مردان در این گروه سنی با کنسول بازی می‌کنند و بازی‌های محبوب آن‌ها به ترتیب در ژانرهای تیراندازی، ماجراجویی و بازی‌های نقش‌آفرینی قرار می‌گیرند. 
68 درصد این مردان ترجیح می‌دهند با دوستان خود بازی کنند و 70 درصد آن‌ها معتقدند بازی کردن یکی از راه‌های اصلی ارتباط آن‌ها با دوستان و خانواده است. از سویی دیگر 77درصد  زنان بازیکن در رده سنی 18 تا 34 از گوشی هوشمند برای بازی استفاده می‌کنند؛ 48درصد آن‌ها ترجیح می‌دهند با دوستان خود به بازی مشغول شوند. بازی‌های محبوب زنان بازیکن در این رده سنی به ترتیب عبارت‌اند از بازی‌های خانوادگی، بازی‌های اکشن و بازی‌های رانندگی.در گروه سنی 35 تا 54 سال، 70 درصد از بازیکنان مرد با کنسول بازی می‌کنند و 44 درصد آن‌ها ترجیح می‌دهند با دوستانشان بازی کنند. بازی‌های محبوب آن‌ها به ترتیب در ژانرهای کژوال، تیراندازی و ماجراجویی قرار دارد.83 درصد بازیکنان مرد در این گروه سنی ابراز می‌کنند بازی به آرامش آن‌ها کمک می‌کند.
بازیکنان زن در گروه سنی 35 تا 54 سال از الگوهای متفاوتی پیروی می‌کنند. 78 درصد آن‌ها با گوشی‌های هوشمند بازی می‌کنند؛ 67درصد  آن‌ها اغلب بازی‌های کژوال انجام می‌دهند و بازی‌های محبوب آن‌ها به ترتیب در ژانرهای آرکید، بازی‌های خانوادگی و اکشن جای می‌گیرد. در گروه سنی 55 تا 64 سال، 56درصد  مردان بازیکن با گوشی هوشمند بازی می‌کنند و بازی‌های محبوب آن‌ها بازی‌های تیراندازی، نقش‌آفرینی، آرکید و رانندگی است. 87 درصد این بازیکنان معتقدند 
بازی کردن برای آن‌ها تحرک ذهنی به ارمغان می‌آورد.
بازیکنان زن نیز در این گروه سنی اغلب با گوشی‌های هوشمند بازی می‌کنند و بازی‌های محبوب آن‌ها عبارت‌اند از بازی‌های خانوادگی و آرکید، بازی‌های اکشن و بازی‌های ماجراجویی. بازیکنان مرد در گروه سنی بزرگ‌تر از 65 سال، بیش از همه پلتفرم‌ها با رایانه شخصی بازی می‌کنند. 58 درصد آن‌ها اغلب بازی‌های کارتی را انجام می‌دهند. 77 درصد آن‌ها ترجیح می‌دهند به تنهایی بازی کنند. ژانرهای محبوب این بازیکنان به ترتیب بازی‌های کژوال، آرکید و اکشن ماجراجویی است. 46 درصد این بازیکنان اعلام کرده‌اند ده سال یا کمتر است که بازی‌های دیجیتالی انجام می‌دهند.
زنان بازیکن در رده سنی بالاتر از 65 سال نیز اغلب با رایانه‌های شخصی بازی می‌کنند و اغلب بازی‌های کارتی را ترجیح می‌دهند. 81 درصد آن‌ها تمایل دارند به تنهایی بازی کنند. بازی‌های محبوب آن‌ها عبارت‌اند از بازی‌های کژوال، آرکید و بازی‌های خانوادگی.