خبر

همراه با سروش: «برام کتاب بخون»
پویش «برام کتاب بخون» از سوی انتشارات سروش با محوریت معرفی کتاب‌های کودک این انتشارات برگزار می‌شود. در این پویش که به صورت ماهانه برگزار می‌شود، هر ماه چهار کتاب معرفی و مخاطبان (پدر و مادر، خواهر و برادر و...) می‌توانند این کتاب‌ها را خوانده و فیلم یا صوت آن را به آدرس koodak_soroush@ در شبکه‌های اجتماعی ارسال کنند. لباس پرپری، سرودۀ مریم هاشم‌پور، 
راستی راستی بخورمت، نوشته سوسن طاقدیس، دکمه‌های گربه‌ای، نوشتۀ تهمینه حدادی و وای آدم‌ها چقدر خوشحالند، تألیف لیلا ملت‌دوست، چهار عنوان کتابی است که در شهریور سال جاری در این پویش معرفی شده و علاقه‌مندان می‌توانند یکی از آنها یا کتاب‌های دیگری از کودکانه‌های سروش را انتخاب کرده و بخوانند و در ادامه فیلم یا صوت آن را ارسال کنند. گفتنی است نسخه‌های چاپی کتاب‌های سروش را می‌توان از طریق سایت انتشارات سروش و نسخه‌های الکترونیک این کتاب‌ها را از نرم‌افزارهای کتابخوان طاقچه، چارخونه، کتابراه، فراکتاب و پاتوق کتاب تهیه کرد. در پویش «برام کتاب بخون» انتشارات سروش هر ماه به 14 قصه‌گویی منتخب جایزه خواهد داد.
 
چاپ سنگی «مختارنامه» 
در کتابخانه ملی
کتاب چاپ سنگی «مختارنامه» متعلق به سال ۱۲۸۰ هجری قمری در منبع نفیس خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می‌شود. مولف کتاب «مختارنامه» یا «روضه‌المجاهدین»، عطاءالله‌بن‌حسام واعظ‌هروی است و کتابت آن را محمدعلی خوانساری برعهده داشته. این کتاب در ۲۴ باب به رشته تحریر درآمده و هر باب کتاب واقعه‌ یا جنگی را روایت می‌کند. در این اثر همه وقایع تاریخی که بر مختار می‌گذرد از مرگ «یزید بن معاویه» گرفته تا قیام توابین و بعد از آن روایت می‌شود. واعظ‌هروی به عنوان راوی تاریخ زیسته مختار ثقفی در دوران قیام، اهتمام خود را بر آن داشته تا یک به یک جنگ‌های مختار را روایت کند. بخش عمده این کتاب به شرح مجازات قاتلان امام‌حسین؟ع؟ و یاران آن حضرت و چگونگی شکل‌گیری قیام مختار اختصاص یافته است. بر اساس این خبر، آخرین نسخه موجود از این کتاب در منبع نفیس خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ۳۱ تصویر سیاه و سفید را 
در برمی‌گیرد که این تصاویر شامل بیعت‌کردن مردم با عبدالله عفیف و خبردارشدن عبیدالله ملعون، تصویر حبس بودن مختار، تصویر بارگاه مختار و زندان فرستادن خولی اصبحی (علیه‌اللعنه)، ‌تصویر کشته‌شدن شمر و... می‌شود.
 
«آیشمن در اورشلیم» منتشر می‌شود
ترجمه فارسی کتاب «آیشمن در اورشلیم» نوشته هانا آرنت که باعث تکفیر این‌ فیلسوف یهودی توسط شورای مرکزی یهود شد، به‌زودی توسط نشر برج منتشر و راهی بازار نشر می‌شود.
به گزارش مهر، هانا آرنت ۵۷ سال پیش با نوشتن این ‌اثر دست روی نکته‌ای که گذاشت که جدای از نشان‌دادن ابتذال شر در درون حاکمیت آلمان نازی، افشاگری دیگری هم داشت. او برای اولین‌بار در این ‌اثر با صراحت پرده از نقش «شوراهای یهود» در مساله‌ یهودیان در جنگ جهانی دوم برداشت. هرچند دولت فلسطین اشغالی و شوراهای مذهبی یهودیان و خاخام‌های اعظم اروپایی بعدها منکر این شدند که در جریان ماجراهایی که در اردوگاه‌های کار اجباری بر یهودیان می‌گذشت،بوده‌اند اما شواهد نشان می‌داد در تسریع روند خروج یهودیان از اروپا و انتقال‌شان نیز دست در دست آدولف آیشمن و همکارانش گذاشته بودند و با آن‌ها همکاری و دیدارهای نزدیک داشته‌اند. شاید همین مساله بود که سبب شد بیش از دو دهه انتشار این ‌اثر در فلسطین اشغالی ممنوع باشد و علاوه بر این، شوراهای مذهبی یهود هانا آرنت را ضدصهیونیستی‌ترین نویسنده‌ یهودی بنامند و او را تکفیر کنند. آرنت پس از انتشار این ‌کتاب برای سال‌های سال طرد شد و حتی همکاران نزدیکش در دانشگاه از او را روی برگرداندند. آن‌ها آرنت را متهم به بی‌انصافی ‌کردند و از او خواستند از دانشگاه استعفا بدهد. ترجمه فارسی این کتاب در ۳۷۶ صفحه و با قیمت ۵۰ هزارتومان به‌زودی از سوی نشر برج با ترجمه‌ زهرا شمس منتشر می‌شود.