«صبح‌نو» از ابهامات حضور ایمن دانش‌آموزان در مدارس گزارش می‌دهد

14 میلیون خانواده‌ بلاتکلیف

گزارش عارف چراغی / پنج‌شنبه شب شاهد اعلام تصمیماتی از سوی وزارت آموزش و پرورش بودیم که با شیوه‌نامه‌های ابلاغی این وزارتخانه برای بازگشایی مدارس مغایرت‌هایی داشت؛ در این شیوه‌نامه اعلام شده بود که برگزاری کلاس‌های درس دانش‌آموزان در مناطق قرمز به طور کامل غیرحضوری، در مناطق زرد نیمه‌حضوری و در مناطق سفید حضوری و عادی خواهد بود؛ اما در آخرین اظهارات مطرح‌شده از سوی وزیر آموزش و پرورش بر حضور دانش‌آموزان از امروز (شنبه) تاکید شد. حاجی‌بابایی به مردم اطمینان داد که شدیدترین پروتکل‌ها در مدارس کشور اعمال می‌شود اما هنوز معلوم نیست که تامین روزانه ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده برای دانش‌آموزان بر عهده چه کسی خواهد بود و اساسا چند درصد از مدارس کشور خود را ملزم به رعایت این پروتکل‌ها می‌دانند؟

امروز سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ برای نزدیک به ۱۴ میلیون دانش‌آموز آغاز می‌شود؛ آغازی که البته نسبت به سال‌های گذشته بسیار متفاوت است. شروع زودهنگام مدارس آن هم ۱۵ روز زودتر از موعد مقرر سال‌های گذشته یعنی ۱۵ شهریور از اولین تصمیمات اتخاذشده وزارت آموزش و پرورش بود؛ اتفاقی که تلاش داشت تا عقب‌ماندگی‌های تحصیلی دانش‌آموزان را در هفت‌ماه گذشته جبران کند. دوگانه حفظ سلامت و آموزش دانش‌آموزان ماه‌هاست در کشور ایجاد شده و مسوولان نیز تا به امروز تمام تلاش خود را برای حفظ سلامت دانش‌آموزان و دانشجویان به کار بسته‌اند، به طوری که حتی از هفته‌ها قبل پروتکل‌هایی را برای سال تحصیلی جدید تدوین و ابلاغ ‌کردند؛ پروتکل‌هایی که در آن مناطق به سه وضعیت سفید، زرد و قرمز تقسیم می‌شدند و نحوه آموزش درهرکدام متفاوت بود. با این حال پنج‌شنبه‌شب وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگوی ویژه خبری صداوسیما خبر از شنبه‌ای دلهره‌آور داد. حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که از امروز، 15شهریور تمام دانش‌آموزان باید به صورت حضوری سال تحصیلی را آغاز كرده و ادامه دهند؛ خبری که خیلی زود با واکنش‌های زیادی از سوی والدین و کارشناسان مواجه شد. تامین تجهیزات و زیرساخت‌های کافی و لازم برای آموزش‌های حضوری و حتی آنلاین؛ دغدغه‌ها و سوالاتی را برای خانواده‌ها ایجاد کرده که تاکنون به بسیاری از آنها پاسخ شفافی داده نشده است.
 
 بحران اطلاع‌رسانی
 واکنش‌های زیادی می‌گویند که تصمیم جدید وزیر آموزش و پرورش برخلاف شیوه‌نامه‌های ابلاغی گذشته است. آموزش و پرورش از خانواده‌هایی که در مناطق زرد و قرمز هستند خواسته در این چند روز با مدرسه فرزندان‌شان در تماس باشند و از آنها کسب اطلاع کنند که در صورت گروه‌بندی، چگونه و چه روزهایی به مدرسه بروند، تا جایی که رییس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی آموزش و پرورش نیز اعلام کرد که خانواده‌ها صبح روز شنبه قبل از حرکت به سمت مدرسه، با معلم یا مدرسه فرزندشان تماس بگیرند و کسب اطلاع کنند که به مدسه بروند یا خیر. تمام این وضعیت‌ها یک‌بار دیگر بحران تصمیم‌گیری مناسب و اطلاع‌رسانی ضعیف را که پیش از این در ماجرای کنکور‌ کارشناسی هم رخ داده بود، نشان می‌دهد زیرا در حالی که می‌توانستند از همان ابتدای هفته با اعلام ضرورت حضور تمام دانش‌آموزان در مدارس فرصتی را در اختیار مدارس و خانواده‌ها برای آمادگی لازم قرار دهند اما این اتفاق نیفتاد و فقط یک روز قبل حضور اجباری اعلام شد.
 
چرا تصمیم وزیر ناگهان تغییر کرد؟
بنا بر گفته حاجی‌میرزایی از امروز (15 شهریور) در همه مدارس سراسر کشور اصل بر برگزاری حضوری است، مگر اینکه رعایت پروتکل‌ها تحت هیچ شرایطی امکان‌پذیر نباشد. وی گفته كه 35درصد مدارس تعدادشان کمتر از ۵۰ دانش‌آموز است و می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی فاصله را رعایت کنند؛ کلاس‌ها طبق روال عادی برقرار است. وزیر آموزش و پرورش همچنین گفته كه بر اساس این پروتکل‌ها، فاصله بین دانش‌آموزان در کلاس‌ها حداقل یک متر و زمان کلاس‌ها حداکثر ۳۵ دقیقه است زیرا کرونا در این مدت زمان منتقل نمی‌شود. علاوه بر این فعالیت‌های ورزشی و صبحگاهی نیز متوقف می‌شود.
حاجی‌بابایی درحالی که ادعا کرده در 35 دقیقه کرونا منتقل نمی‌شود که پیش از این ‌بارها و بارها خلاف آن اثبات شده است. انتقال کرونا در مترو و اتوبوس در حالی که افراد خیلی کمتر از این مدت زمان در این ناوگان حضور دارند و انتقال ویروس در جلسات و دورهمی‌هایی که حتی پروتکل‌های بهداشتی نیز در آن رعایت شده بوده، همگی نشان می‌دهند کرونا برای انتقال خود به ریه فرد دیگر، نیازی به این زمان طولانی ندارد و فقط با یک تنفس نزدیک و سرفه منتقل خواهد شد.
اما چه کسی تضمین می‌دهد که تمام دانش‌آموزان در تمام مناطق کشور تا پایان شیوع کرونا بتوانند به طور دائم پروتکل‌های شدید را رعایت کنند، کنار یکدیگر قرار نگیرند و با معلم‌ها تعاملی نداشته باشند. در شرایطی که آموزش و پرورش در تامین اعتبارات برای تهیه مواد بهداشتی مدارس همچنان با چالش روبه‌روست، تامین روزانه ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده در بخش‌های زرد و سفید برای دانش‌آموزان بر عهده چه کسی خواهد بود؟ آیا روزانه در مدارس توزیع می‌شود؟ یا این هزینه‌ها هم به سبد هزینه‌های خانوارهایی که حتی لوازم‌التحریر را هم به سختی تامین کرده‌اند، اضافه می‌شود؟ این تصمیم وزیر آموزش و پرورش کارشناسان را به یاد تئوری ایمنی گله‌ای می‌اندازد؛ آنقدر همه به کرونا مبتلا شوند تا جامعه به یک ایمنی نسبی برسد. در این تئوری البته فکری برای کادر درمانی که به صورت شبانه‌روزی تلاش می‌کنند یا افرادی که به‌خاطر داشتن بیماری زمینه‌‌ای در مقابل کرونا 
کم می‌آورند، نشده است.
 
زیرساخت‌هایی که فراهم نیست
 دولت امیدوار بود که شبکه شاد خیلی زود به کمک آموزش کشور بشتابد؛ اتفاقی که البته حتی با آمدن شاد رخ نداد. واقعیت این است که 
با وجود تمام اطلاع‌رسانی‌ها هنوز مشکلات تعداد زیادی از خانواده‌ها برای تامین اینترنت و موبایل یا تبلت برای دریافت آموزش‌های آنلاین در شرایط دشوار اقتصادی پابرجاست؛ علاوه بر این نزدیک به سه میلیون دانش‌آموز شناسایی شده که اساسا هیچ‌گونه سخت‌افزاری ندارند و باید وسایل و تجهیزات لازم در اختیارشان قرار بگیرد. هرچند آموزش و پرورشی‌ها خود را متولی تامین تجهیزات سخت‌افزاری نمی‌‍‌دانند اما برای تامین این سخت‌افزارها به سراغ نهادهای حمایتی رفته و از آنها قول تامین اعتبار برای خرید تبلت گرفته‌اند. اخباری نیز در این زمینه منتشر شده است؛ اخباری که البته هنوز با روتیتر «به زودی» منتشر می‌شوند. بدیهی است که نوشتن پروتکل بخشی از کار است و نحوه اجرای آن بخش مهم‌تر کار و هنوز مشخص نیست مدارس تا چه اندازه خود را ملزم به رعایت این دستورالعمل می‌دانند گرچه در این مسیر نظارت بر رعایت پروتکل‌ها بسیار مهم است.