خبر

می‌گفتند «رستم و سهراب» را ننویسم
لوریس چکناواریان، آهنگساز و رهبر ارکستر می‌گوید: زمانی که در جوانی همه به من انتقاد می‌‌کردند رستم و سهراب را ننویسم چون پشیمان می‌شوم، استاد خالقی با من صحبت و مرا تشویق کرد که این اثر را بنویسم. به خاطر تشویقی که ایشان ‌کردند سال‌ها روی اثر «رستم و سهراب» کار کردم. به گزارش ایسنا، لوریس چکناواریان در ادامه صحبت‌های بالا بیان کرد: اولین‌باری که برنامه گل‌ها را شنیدم، «ای ایران» مرتب اجرا می‌شد. استاد خالقی یکی از دانشمندان حوزه موسیقی بود و در موسیقی کلاسیک و سنتی حرفه‌ای. دخترشان، گلنوش خالقی رهبر کُر بود و کتاب‌هایی که درباره موسیقی سنتی ایرانی نوشته‌اند، مهم هستند.

انتقادکارگردان«سرزده»ازحضور بازیگران ترکیه‌ای در سینمای ایران
کارگردان «سرزده» از سریال‌های تولید مراکز استان‌های صداوسیما با تأکید بر لزوم بهره‌مندی از ظرفیت‌های بومی نسبت به استفاده برخی کارگردانان از بازیگران ترکیه‌ای انتقاد کرد. بهادر اسدی، کارگردان و تهیه‌کننده سریال «سرزده» که این شب‌ها به عنوان محصول خراسان‌رضوی از شبکه یک پخش می‌شود به مهرگفت: ما این سریال را در آنجا و با کمک صداوسیمای مشهد ساختیم و معتقدم فیلمساز باید به خودش زحمت بدهد و گاهی هم از مرکز و تهران خارج شود. وی با اشاره به حضور بازیگران بومی مشهد در این سریال یادآور شد: ما در شهرستان‌ها کلی استعداد داریم که می‌توان در سریال‌ها از آن‌ها بهره بگیریم. از طرفی اکثر بازیگران کنونی سینما و تلویزیون در همین شرایط تا ۱۴۰۲ قرارداد دارند و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حال کار هستند. اسدی که در این سریال از چهره‌ها هم استفاده کرده است، گفت: من دوست دارم حرفم را با چهره‌ها بزنم. در این سریال هم
 ۷۰ درصد بازیگران چهره و ۳۰ درصد بومی هستند که از میان تئاتری‌ها انتخاب شده‌اند.
 
بازیگر اصلی «خورشید»
غایب بزرگ سفر گروه به «ونیز»
تست کرونای روح‌الله زمانی، بازیگر نقش اصلی فیلم «خورشید» در آستانه سفر گروه تولید این فیلم به جشنواره ونیز مثبت اعلام شده و همین موضوع مانع از همراهی او با دیگر عوامل شد. به گزارش روابط عمومی فیلم، عوامل فیلم «خورشید» امروز، ۱۵ شهریور برای حضور در جشنواره بین‌المللی ونیز راهی ایتالیا می‌شوند تا در اولین نمایش این اثر در بخش مسابقه اصلی با مخاطبان و منتقدان به دیدن فیلم بنشینند. تست کرونای روح‌الله زمانی، بازیگر نقش اصلی فیلم «خورشید» که قرار بود همراه گروه عوامل و بازیگران در جشنواره ونیز حضور داشته باشد، مثبت بوده و همین موضوع مانع از سفر او شده است. مجید مجیدی، کارگردان «خورشید» با ابراز تاسف از این اتفاق گفت: ما تمام مراحل اداری برای دریافت ویزا را برای حضور روح‌الله زمانی و شمیلا شیرزاد، بازیگران نوجوان فیلم انجام دادیم اما متاسفانه پس از انجام تست، متوجه شدیم که روح‌الله دچار کرونا شده است و همین امر باعث شد که او نتواند همراه گروه باشد.
 
تاکتیک‌‌‌های رسانه‌‌‌های آمریکا
رضا یگانه‌شکیب، عضو هیات علمی کالج سانتا مونیکا در کالیفرنیا، در گفت‌وگویی به وضعیت مخاطب‌شناسی و نقش رسانه در آمریکا و نیز تاثیر شبکه‌‌‌های بین‌المللی در دنیا پرداخته است. به گزارش ایسنا، این استاد دانشگاه در پاسخ به پرسشی درباره عملکرد اصلی تلویزیون‌‌‌های بین‌المللی گفت: شبکه‌‌‌های برون‌مرزی علاوه بر داشتن سرگرمی، فعالیت‌‌‌های فرهنگی، خبر و... می‌‌توانند دید فرامنطقه‌‌ای و جهانی را برای مخاطب ایجاد کنند؛ در حقیقت یک برآیند از فعالیت کنشگران مختلف در چهارگوشه جهان را به تصویر می‌‌کشند. حال آنکه تلویزیون‌‌‌های محلی تمرکز بسیار اندکی بر مسائل بین‌الملل دارند؛ بنابراین کارویژه شبکه‌‌‌های بین‌المللی، ارائه دید کلی از فعالیت همه کنشگران در جهان است. فعالیت این رسانه‌ها را می‌‌توان مانند حرکت یک عقاب بر فراز یک دشت تصور کرد که همه مناظر، کوه، رود و... را می‌‌بیند، هرچند هدفش تعقیب یک موجود، مثلا خرگوش است.