«صبح‌نو» از واکنش‌های مجازی به سفر سه‌روزه ريیس مجلس به استان خوزستان گزارش می‌دهد

واقعیت خدمت در دل میدان

سفر استانی محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی به استان خوزستان در سه روز گذشته جزو مهم‌ترین اتفاقات و رویدادهای ایران بوده است. رییس مجلس به جای اینکه وقت خود را در جلسات مدیران استانی بگذراند، ترجیح داده است که به میان مردم برود و این می‌‌شود که شهرهای مهم استان خوزستان در سه روز گذشته قالیباف را به خود دیده است، حتی ساعت 11 شب که شاید حتی مدیران آن شهرستان هم در منازل خود باشند. رییس مجلس حتی وقتی به مرکز استان می‌‌رود، ابتدا به حصیرآباد که جزو محروم‌ترین مناطق شهر است، می‌‌رود و بعد سراغ جلسات اداری!


این سفر سه‌روزه در فضای مجازی بازتاب‌های خوبی داشته اشت، هر چند برخی مخالفان سیاسی رییس مجلس سعی ‌کردند آن را به مسائل سیاسی گره بزنند اما در حقیقت اگر دستاورد این سفر فقط 
نشست و برخاست با مردم کوچه و بازار باشد بازهم ارزشمند است که مردم بتوانند فقط حرف دل خود را با مسوولان ارشد کشور بزنند. رهبر انقلاب چندی قبل خطاب به دولتمردان توصیه ‌کردند که با مردم حرف بزنید و حالا رییس مجلس این توصیه را به صورت عملی در کوچه‌پس‌کوچه‌‌‌های خوزستان عملی کرد.

علی یزدان‌پناه از فعالان مجازی با انتشار تصویری از لباس خاکی‌شده قالیباف نوشته است: عادت
 کرده بودیم به شنیدن از لباس شوره‌دارِ رزمنده‌های دفاع مقدس اما گویا واقعا دوران خاطره‌گویی گذشته است...
سیدعلی موسوی از فعالان مجازی استان فارس هم اشاره‌‌ای به رفتار قالیباف و مقایسه وی با سایر روسای مجلس در ادوار قبل داشته است: کاری به قالیباف ندارم اما در ۱۲ سال ریاست علی لاریجانی بر مسند ریاست مجلس حتی به‌ظاهر هم چنین تصاویری از او ندیدیم!
مجتبی یوسفی، نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون هم که در سفر قالیباف با وی همراهی می‌‌کند در توییتر نوشت: حضور میان مردم و از نزدیک، لمس درد و مشکلات آنها روحیه جهادی با هدف رفع و کاستن از آمال آنها را می‌طلبد. سفر آقای #قاليباف در ادامه بازدید ۱۲نماینده، اعضای کمیسیون اصل نود و جلسات متعدد ما در مجلس، نشان از عزم ملی برای حل مشکلات خوزستان است. علیرضا شریفی، مدیرکل روابط عمومی مجلس به نقل از آیت‌الله کعبی، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان هم درباره این سفر اینطور نظر دادند: ابتکار عملی که آقای #قاليباف داشتند خیلی قابل توجه است؛ ايشان به جای بازدید از صنایع بزرگ در دل مردم رفتند و سخنان مردم را شنیدند؛ مثلاً در ماهشهر به جای بازدید از پتروشیمی‌ها به حاشیه ماهشهر رفتند و صحبت مردم را شنیدند.
محمد پازوکی هم که در میان فعالان مجازی شناخته شده با کنایه به واکنش‌‌‌های سیاسیون به این سفر پرداخته است: قالیباف برای حل مشکلات مردم به خوزستان رفته، الان زیباکلام میگه: قالیباف از امروز در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت کرد؛ تاجزاده: دلیل اصلی تمام مشکلات خوزستان، نظارت استصوابی است؛ حسام‌الدین آشنا: تهران کم مشکل نداره که پا شدی رفتی خوزستان؛ یاشار سلطانی: قالیباف رفته فساد کنه، اما هیچ مدرکی ندارم! 
محمدجواد عمرانی هم به مدل لباس پوشیدن وی اشاره کرد و گفت: حاج‌باقر هر موقع اینطور لباس می‌پوشد و پوتین می‌بندد، یعنی مشکل فقط جهادی حل می‌‌شود و لاغیر....
شیوا عزیزی از بانوان فعال در عرصه توییتر هم واکنشش به این سفر اینگونه بود: مشکلات کشور ما حل‌شدنیه، به شرطی که مسوولان مثل قالیباف بیان کف جامعه و مشکلات رو از نزدیک ببینن و دلسوز مردم باشن.
نجمه خسروپرست هم این رفتار رییس مجلس را با رفتار دولتمردان مقایسه کرده است: کاری که دولت یازدهم و دوازدهم نتوانست انجام بدهد را این‌بار «قالیباف» رییس مجلس شورای اسلامی انجام داد؛ در بین مردم رفت تا از نزدیک با مشکلات آنها روبه‌رو بشه و برای رفع چالش‌هاشون راهکار پیدا کنه. این یعنی مدیریت جهادی و انقلابی که بری در میدان عمل نه فقط حرف!
سیدعلیرضا عابدی هم که خبرنگار است به مدیریت جهادی اشاره کرده و نوشته است: اگر مدیریت اشرافی جای خود را به مدیریت جهادی در دل مردم رنج‌کشیده بدهد و ‌جان دهد برای رفع مشکلات مستضعفین؛ این مجلس، مجلس حقیقی مورد پسند آقا روح‌الله است...
امیرحسین ثابتی، مجری برنامه جهان‌آرا هم اینگونه درباره سفر قالیباف به خوزستان نوشته است: برخی می‌گویند هدف #قالیباف از سفر به #خوزستان انتخاباتی است. انصاف حکم می‌کند نیت‌خوانی نکنیم و از این کار او تقدیر کنیم. حضور مسوولان در دل مردم و شنیدن حرف آنها از نزدیک، اقدام ارزشمندی است که به شرط استمرار و صداقت، امید مردم را احیا خواهد کرد.
جواد آقایی از فعالان توییتر با انتشار تصویری از رییس مجلس در کنار زنان دستفروش نوشته است: این عکس همان تصویریست که از یک مسوول تراز انقلابی در جمهوری اسلامی انتظار می‌رود! تصویری که خیلی از مسوولان ما بلد نیستند حتی ادایش را درآورند! #قالیباف و #نظارت_میدانی و دقایقی گفت‌وگو، بدون حضور همراهان و تیم حفاظت با ماهی‌فروشان محلی.