استقبال گسترده تهرانی‌ها از پویش نذر خون که تا پایان ماه صفر ادامه دارد

این نذری جان می‌بخشد

گزارش زهرا اردشیری / نذر خون چند سالی است كه در کشور ما رایج شده و مردم در ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان به پایگاه‌‌‌های انتقال خون می‌‌روند و با اهدای خون خود نجات‌بخش زندگی دیگران می‌‌شوند. خوشبختانه این رسم پسندیده بین بسیاری از عزاداران حسینی و مردم عادی جا افتاده است. جالب اینجاست که در محرم امسال بر خلاف باور خیلی‌ها، مردم در پایگاه‌‌‌های انتقال خون حضور بسیار چشمگیری داشتند. سازمان انتقال خون اعلام کرده است که پویش نذر خون تا پایان ماه صفر ادامه دارد.

مردم ما چند سالی است در کنار نذرهای خود در ماه محرم نذر خون هم می‌کنند. به همین خاطر پایگاه‌های انتقال خون از چند هفته قبل از شروع ماه محرم خود را آماده حضور چشمگیر مردم می‌‌کنند؛ اما امسال اوضاع متفاوت بود. بسیاری از کارشناسان پایگاه‌‌‌های انتقال خون این پیش‌بینی را کرده بودند که تعداد داوطلبان اهدای خون بسیار محدود باشد ولی این پیش‌بینی درست از کار درنیامد و مردم در دهه اول محرم مردم مثل هر سال در پایگاه‌ها حضور پیدا ‌کردند. آقای حسن پوررضا، مدیر روابط عمومی اداره کل انتقال خون استان تهران به «صبح‌نو» می‌گوید: «با توجه به اینکه امسال با بحث کسری خون مواجه هستیم، از هفته‌ها قبل از شروع ماه محرم با کمک شهرداری، مترو تهران، سازمان تبلیغات اسلامی و صداوسیما تبلیغات گسترده‌‌ای در رابطه با نذر خون انجام شد. به علاوه شبکه‌‌‌های اجتماعی هم در این تبلیغات به کمک ما آمدند و توانستیم مردم را به پویش 
نذر خون دعوت کنیم.»
پوررضا ادامه می‌دهد: «پیش‌بینی می‌‌شد امسال به دلیل وجود ویروس کرونا تعداد محدودی به مراکز انتقال خون مراجعه کنند اما ما تعداد مراکز فعال خودمان را بیشتر کرده و فراخوان‌‌‌های زیادی داده بودیم، همین موضوع باعث شد که حالا اعلام کنیم دهه اول محرم امسال استقبال بسیار خوبی داشتیم و روز تاسوعا این استقبال به بالاترین حد خود رسید.» مدیر روابط عمومی اداره کل 
انتقال خون استان تهران می‌‌گوید: «ما توانستیم این باور را به اهدا کننده بدهیم که بعد از خانه، پایگاه انتقال خون یکی از بهداشتی‌‌ترین مکان‌ها برای آنهاست. انجام پروتکل‌‌‌های بهداشتی در مراکز انتقال خون به بهترین نحو انجام شد و مردم همه راضی بودند.» او با بیان اینکه در روز تاسوعا مردم حضور شگفت‌انگیزی در پایگاه‌‌‌های انتقال خون تهران داشتند، می‌گوید: «روز تاسوعا دو هزار و 144 نفر به پایگاه‌های انتقال خون تهران مراجعه کردند که هزار و 740 نفر از آنها موفق به اهدای خون شدند.»
نذر خون، پویشی است که از ابتدای محرم شروع شده و قرار است تا پایان ماه صفر ادامه داشته باشد. پوررضا می‌گوید: «امسال شرایط ما ویژه است چرا‌که با بحث کسری خون مواجه هستیم و از مردم می‌خواهیم امسال با‌توجه به شرایط ویژه ماه‌های محرم و صفر اهدای خون به بیماران را در اولویت نذورات خود قرار دهند چرا‌که محرم تا اربعین امسال فرصتی ارزشمند برای افزایش ذخایر مورد نیاز به خون و پلاسمای بهبودیافتگان کووید۱۹ است.» 
مدیر روابط عمومی اداره کل انتقال خون استان تهران به اهدای پلاسما نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: «خواهش ما این است که افرادی که به کووید۱۹ مبتلا شده و اکنون بهبود پیدا کرده‌اند و یک ماه از بهبودی‌شان گذشته است، به شکرانه سلامتی به اداره کل انتقال خون استان تهران واقع در خیابان وصال شیرازی یا مرکز نو‌آوری واقع در اتوبان همت در سازمان انتقال خون، مراجعه کنند. این دو مرکز در تهران فعال‌ هستند و بهبود‌یافتگان کرونا می‌توانند با اهدای پلاسمای خودشان باعث نجات جان افرادی شوند که در حال حاضر به کرونا مبتلا هستند.»
نذر خون برای بسیاری از مردم مختص به روزهای محرم نیست و در ایام دیگر سال هم برای اهدای خون پیشقدم می‌‌شوند. «مهدی کمالوند» یکی از افرادی است که در محرم امسال به پویش نذر خون پیوست و از اهداکنندگان مستمر خون است. او می‌گوید: «از بچگی به ما گفته‌اند که اهدای خون یعنی اهدای زندگی؛ من که نمی‌توانم از طریق دیگری به مردم کمک کنم، حداقل با اهدای خون خودم به افرادی که به این خون احتیاج دارند، زندگی می‌بخشم.» او ادامه می‌دهد: «در سال حداقل سه‌بار خون اهدا می‌کنم اما خونی که در شب تاسوعا اهدا می‌کنم حس و حال دیگری به من می‌دهد.» این اهداکننده مستمر خون ادامه می‌دهد: «خیلی‌ها را می‌شناسم که در ماه محرم نذر خون دارند. به نظرم این یکی از پویش‌‌‌های جالب کشور ماست. در ماه محرم که خون امام بزرگوار ما به ناحق ریخته شده است، مردم خون خودشان را برای نجات جان همنوع‌شان اهدا می‌کنند.»
 پروتکل‌ها رعایت می‌شد
اهدای خون شرایط خاص خودش را دارد. شاید به همین خاطر تعداد زیادی از مردم برای اهدای خون به پایگاه‌ها مراجعه می‌کنند و تنها تعداد محدودی موفق به اهدای خون می‌شوند. «رضا محمودخواه» یکی از افرادی است که در نذر خون امسال شرکت کرده و می‌گوید: «با چند نفر از دوستانم برای اهدای خون رفته بودیم اما فقط من توانستم خون خودم را اهدا کنم چون آنها به‌تازگی حجامت کرده بودند و فشار یکی از آنها هم پایین بود.» او می‌گوید: «حس خیلی خوبی از این کار دارم. فکر می‌کنم یک نذر فوق‌العاده داشتم و توانستم به دیگران کمک کنم.» محمودخواه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط پایگاه انتقال خون هم اشاره می‌کند و می‌گوید: «همه‌چیز بسیار عالی و حساب‌شده بود؛ همچنین پروتکل‌های بهداشتی رعایت شده و از ابتدای ورود تب‌سنجی و ضدعفونی برای افراد انجام می‌شد؛ البته اینکه نوبت‌دهی اینترنتی هم در دسترس قرار داده بودند، در نظم آنجا بی‌تاثیر نبود.»
 
4 درصد کاهش اهدای خون
پویش نذر خون تا پایان ماه صفر ادامه دارد و مردم می‌‌توانند به مراکز اهدای خون مراجعه کنند. «بشیر حاجی بیگی» سخنگوی سازمان انتقال خون کشور گفته است: «نوبت‌دهی به صورت اینترنتی انجام می‌شود و تا امروز از ابتدای سال حدود یك میلیون نفر به مراکز مراجعه کرده‌اند که از این میزان حدود 770 هزار واحد خون اهدا شده است.» وی ادامه داد: «در میان اهداکنندگان خون شهروندان استان‌های تهران، فارس، اصفهان، خراسان‌رضوی و مازندران بیشترین میزان اهدای خون را داشته‌اند.» حاجی‌بیگی گفت: «البته 4 درصد کاهش اهدای خون را شاهدیم اما از مردم می‌خواهیم که برای اهدای خون به مراکز بیایند و بدانند مراکز ما استریل شده‌اند و ترسی از بیمار شدن نداشته باشند.» وی در خصوص اهدای پلاسمای خون هم گفت: «عزیزانی که کرونا ‌گرفته و بهبود یافتند و 28 روز از بهبودی‌شان گذشته است، می‌‌توانند به مراکز 25گانه انتقال خون مراجعه کنند و هیچ ترسی هم نداشته باشند.» سخنگوی سازمان انتقال خون افزود: «افراد بهبودیافته انسان‌های مهمی هستند زیرا پادتنی دارند که می‌‌تواند به افراد نیازمند کمک کنند.» حاجی‌بیگی گفت: «از مجموع 7323 نفر نزدیک به 6 هزار واحد پلاسما اخذ شده است که تقریبا آمارش 2 درصد بهبود یافته‌هاست و امیدواریم افراد بهبودیافته به شکرانه سلامتی بیایند و پلاسما اهدا کنند.»