معاون کل وزیر بهداشت همچنان به مردم توصیه کرد که سفر نروند

3848‌‌بیمار در وضعیت شدید بیماری کرونا هستند

2245‌بیمار جدید کرونایی به مجموع بیمارانی که در 6‌ماه گذشته در کشور مبتلا به کووید19 شده‌اند، اضافه شد. بر این اساس مجموع بیماران کرونا در کشور به 361‌‌‌‌‌هزار و 150‌‌نفر رسید. این در حالی است که در فاصله ظهر روز یکشنبه تا ظهر روز دوشنبه 133‌بیمار دیگر جان خود را از دست دادند تا مجموع فوتی‌های کرونا در کشور به 20‌هزار و 776‌نفر برسد. اما یکی از تصمیمات عجیب ستاد کرونا مربوط به بازگشایی مراکز ورزشی در تهران از امروز است.

خانم سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت‌بهداشت دیروز درباره آمار مبتلایان به کرونا در کشور از بهبود 311‌‌‌هزار و 365‌بیمار خبر داد. اما نکته نگران‌کننده اینجاست که همچنان 3848‌نفر از بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌های کشور در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت 
قرار دارند. وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره وضعیت استان‌های کشور گفت: استان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان‌شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان‌رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان‌شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند. لاری همچنین گفت: همچنین استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان‌غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال‌و‌بختیاری و کهگیلویه‌و‌بویر‌احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

اهمیت نذر خون و پلاسما
اهدای پلاسما برای کمک به درمان بیماران و جلوگیری از وخیم شدن حال آنان یکی از روش‌هایی است که در ماه‌های اخیر مورد تاکید قرار گرفته است. در همین زمینه سازمان انتقال خون نیز بارها از مردم و نیز بیماران کرونایی که سلامت خود را بازیافته‌اند دعوت کرده است تا پلاسمای خود را اهدا کنند. معاون کل وزارت بهداشت دیروز با بیان اینکه تنها ۲‌درصد بهبودیافتگان کرونا برای اهدای پلاسما اقدام کرده‌اند، ایام محرم را فرصتی مناسب برای نذر خون و پلاسما عنوان کرد و گفت: به این منظور سامانه نوبت دهی اینترنتی در سازمان انتقال خون برقرار است. دکتر ایرج حریرچی دیروز در نشست خبری خود با تاکید بر اینکه یکی از موضوعات مهم در محرم امسال موضوع نذر خون است، گفت: ذخایر خونی کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد، اما باید افزایش یابد. محرم امسال زمان مناسبی برای اهدای خون و به ویژه هدای پلاسماست. در برآوردهای قبلی ما تصور می‌کردیم حدود ۱۰‌درصد بهبودیافتگان کرونا، اقدام به اهدای پلاسما کنند. اما اکنون تنها ۲‌درصد از این بهبود یافتگان پلاسما اهدا کرده‌اند. در تسریع و تسهیل فرایند اهدای خون واهدای پلاسما سازمان انتقال خون سامانه نوبت‌دهی اینترنتی نیز برقرار کرده است.

برگزاری مراسم عزاداری
 در فضاهای سربسته ممنوع
معاون کل وزیر بهداشت در ادامه سخنان خود درباره شرح ماوقع درخواست دادستانی برای برگزاری مراسم‌های عزاداری ماه محرم تاکید کرد: این موضوع در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شد که توضیحاتی توسط وزیر بهداشت و وزیر کشور پیرامون آن ارائه شد. در مجموع مصوبات ستاد کرونا 
درخصوص عزاداری‌های ماه محرم همان مصوبه‌هایی است که ابلاغ شده که سازمان تبلیغات اسلامی نیز بر اجرای آن نظارت دارد. بر‌اساس این مصوبه برگزاری مراسم عزاداری، در فضاهای سربسته ممنوع است. خوشبختانه با ابتکارات صورت گرفته و حضور مداحان در خیابان‌ها، پادگان‌ها و غیره درباره اجرای پروتکل‌های بهداشتی وضعیت مناسبی داریم. در این زمینه خوشبختانه مقام معظم رهبری نیز از مردم و هیات‌ها خواسته‌اند که مسائل بهداشتی را با جدیت بیشتر رعایت کنند.

14‌درصد بهبودیافتگان دوباره مبتلا شدند
حریرچی درباره ابتلای مجدد بهبودیافتگان کرونا هم گفت: اکنون حدود ۶‌ماه است که از شیوع بیماری می‌گذرد؛ آنچه که گزارش می‌شود نشان می‌دهد در کشورهای گوناگون از موارد نزدیک به صفر درصد تا حدود ۳۰‌‌درصد ابتلای مجددبه کرونا وجود دارد. همچنین برخی مقالات نشان می‌دهد که در 6ماه گذشته حدود ۱۴‌‌درصد از بهبود‌یافتگان مجدداً مبتلا شده‌اند که این عدد، درصد قابل توجهی است. وی در پاسخ به سوالی درباره میزان ابتلای کادر درمان ایران به کرونا افزود: ما کشور بسیار بزرگی هستیم و هفدهمین جمعیت جهان را داریم. در خصوص شیوع کرونا پس از چین ما اولین کشور بزرگی بودیم که به طور وسیع درگیر کرونا شدیم؛ در نتیجه بسیاری از اتفاقات ابتدا در کشور ما رخ داد وسپس در سایر کشورها بروز پیدا کرد. از  لحاظ تعداد به میلیون نفر جمعیت چه در ابتلای جمعیت عادی و چه در ابتلای کادر پزشکی وضعیت متفاوتی داریم. از نظر ابتلای خالص تعداد ابتلا نیز نسبت به سایر کشورها ارقام قابل توجهی است. البته روش اعلام آمار در کشورها متفاوت است. اکثر موارد ابتلا در کسانی است که در بخش‌های 
غیر کرونایی مشغول به ارائه خدمت هستند. تعدادی از کادر درمان از خانواده خود مبتلا می‌شوند. تعدادی در بخش‌های کرونا و تعدادی نیز در جامعه مبتلا می‌شوند.
حریرچی درباره روند بیماری در کشور و احتمال کاهش آن نیز گفت: این موضوع کاملاً به رفتار اجتماعی، رعایت فاصله‌‌گذاری و نکات بهداشتی بستگی دارد. پس از موج دوم کرونا با رعایت اصول بهداشتی توانستیم میزان مرگ‌و‌میر را بیش از ۴۵‌درصد ومیزان بستری را حدود ۴۰‌درصد کاهش دهیم. اماهمچنان میزان مرگ‌‌‌ومیر و بستری و ابتلا به‌طور میانگین از روزهای اوج بیماری در فروردین نیز بالاتر است. وی ادامه داد: در حال نزدیک شدن به فصل سرد سال هستیم و نگرانی ما از همزمانی کرونا و آنفلوآنزا با یکدیگر است. هرگونه عادی پنداری و عادی‌سازی شرایط که از داخل خانه و رفت‌و‌آمدهای خانگی شروع می‌شود می‌تواند احتمال ابتلا به کرونا را افزایش دهد. امیدواریم بتوانیم با حمایت دولت، بخش خصوصی و استقامت مردم و پایبندی به اصل بهداشتی، روند بیماری را کنترل کنیم.

همچنان سفر نروید
در روزهای پیش رو تعطیلات مناسبتی و مذهبی در پیش است. اتفاقی که می‌تواند موجب افزایش ناگهانی تعداد سفرها و نیز پراکندگی کرونا شود. حریرچی در این باره نیز با تاکید بر این که مسافرت عامل اصلی انتقال ویروس است، تصریح کرد: عامل انتقال ویروس از ووهان چین به سایر کشورها، مسافرت بود. اکنون در روزهای پایانی شهریور‌ماه هستیم که سفرهای مردم بیشتر می‌شود. حتی در تعطیلات چند روز آینده نیز ممکن است برخی بخواهند به شهرهای زادگاه خود سفر کنند، اما از آن‌ها می‌خواهیم سفرهای خود را به حداقل برسانند تا بتوانیم بیماری را به‌طور نسبی کنترل کنیم. بروز موج سوم بیماری و یا کنترل موج دوم کاملاً به رفتار اجتماعی مردم بستگی دارد.

بازگشایی اماکن ورزشی از امروز
هشدارها درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی به هیات‌ها و مراسم‌های عزاداری با جدیت از سوی مسوولان وزارت بهداشت ابلاغ شده است. این در حالی است که ستاد ملی مقابله با کرونا دیروز در محل فدراسیون پزشکی ورزشی کشور تشکیل شد و در پایان این جلسه مقرر شد تا اماکن ورزشی و سالن‌های بدنسازی از امروز و بعد از دریافت مجوزهای لازم امکان بازگشایی داشته باشند. البته فعالیت استخرهای سرپوشیده همچنان ممنوع است.