گزارش «صبح‌نو» از جلسه شورای عالی قوه‌قضاییه را بخوانید

جدیت در تشکیل کارگروه ویژه برای رفع موانع تولید

رییس دستگاه قضا روز گذشته در جلسه شورای عالی قوه‌قضاییه از راهبرد قوه‌قضاییه در استقرار عدالت با مشارکت مردم گفت و اینکه مسوولان باید نقدپذیر و حامی آمران به معروف و ناهیان از منکر باشند. حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی درباره تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع تولید هم صحبت کرد و اینکه وکالت آسان، ارزان و سالم باید در دسترس همه ملت قرار گیرد. اقدامات رییس قوه‌قضاییه در مبارزه با فساد موجب امیدواری مردم برای برخورد جدی با این مساله به‌خصوص در عرصه اقتصادی شده است.

رییس قوه‌قضاییه دیروز در شورای عالی این قوه ایام عزاداری حضرت سیدالشهدا؟ع؟ و عاشورای حسینی را تسلیت گفت و اظهار داشت: فرهنگ حسینی عامل هویت‌یابی و قدرت اجتماعی ما و انگیزه‌ای برای امر به خوبی‌ها و نهی از زشتی‌ها و پلشتی‌هاست. وی در ادامه تاکید کرد: وجود مبارک امام حسین؟ع؟ الگوی تمام‌عیار برای تضمین جامعه اسلامی و جامعه سالم و برخوردار از عدالت است که مردم در آن جامعه نسبت به ترک بایدها و انجام نبایدها احساس مسوولیت اجتماعی دارند. رییس قوه‌قضاییه با بیان اینکه هدف مهم قیام حضرت اباعبدالله الحسین؟ع؟ امر به معروف، نهی از منکر و اصلاح امور اجتماعی بود، گفت: فرهنگ عاشورایی اصل بسیار مهمی در فرهنگ دینی ما و ضامن اجرای قانون و عدالت و برخورداری آحاد جامعه از حق است که مردم با الهام از آن نسبت به امور جامعه احساس مسوولیت می‌کنند.
حجت‌الاسلام رئیسی، راهبرد قوه‌قضاییه را استقرار عدالت با مشارکت مردم عنوان کرد و گفت: حضور مردم در همه عرصه‌ها به‌‌ویژه در اجرای عدالت اثربخش است و آحاد ملت می‌توانند با احساس مسوولیت در برابر فساد، رانت‌خواری و ناهنجاری‌ها، دستگاه قضایی را در پیشگیری و برخورد با جرم و تخلف یاری دهند. وی با تأکید بر لزوم نقدپذیری مسوولان و حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، خاطر نشان کرد: حضور مردم در صحنه و حمایت مسوولان از آمران به معروف و ناهیان از منکر، مسیر پیشگیری از جرم و ناهنجاری‌های اجتماعی را هموار می‌کند. رئیسی با بیان اینکه همه دستگاه‌ها در پیشگیری از وقوع جرم و تخلف باید نقش‌آفرین باشند و هیچ مدیر و دستگاهی نباید در این عرصه غایب باشد، تلاش نهادها و دستگاه‌های الگوساز فرهنگی و اقتصادی و مجموعه دولت برای پیشگیری از جرم را مهم و ضروری دانست. رییس قوه‌قضاییه در ادامه، اقتصاد مستقل، برخورد با موانع تولید، مبارزه با فساد و قاچاق کالا، جلوگیری از واردات بی‌رویه و راه‌اندازی سامانه‌های شفاف ساز اقدامات اقتصادی را از مهم‌ترین مطالبات مقام معظم رهبری و مسوولیت‌های دولت در حوزه اقتصادی عنوان کرد. رئیسی با تأکید بر همکاری دستگاه قضایی با دولت برای تحقق این مطالبات، به سازمان بازرسی کل کشور دستور داد که راه‌اندازی سامانه‌های مؤثر برای شفاف‌سازی حوزه اقتصاد و پیوند این سامانه‌ها با یکدیگر را در چارچوب تحقق دولت الکترونیک پیگیری کند.

رسیدگی سریع‌تر به پرونده‌های قضایی
یکی دیگر از موضوعات مهم مورد اشاره از سوی رییس دستگاه قضا مربوط به موانعی است که بر سر تولید وجود دارد. حجت‌الاسلام سید‌ابراهیم رئیسی در این باره نیز تأکید کرد: دستگاه قضایی تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع تولید با حضور نمایندگان سه قوه را با جدیت پیگیری می‌کند. وی همچنین متذکر شد که شکل‌گیری این کارگروه، در رونق فعالیت کارگاه‌های تولیدی و جهش تولید و همچنین جلوگیری از بیکاری کارگران راهگشا خواهد بود.
آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع رقابت در وکالت، کارشناسی و دفاتر اسناد رسمی پرداخت و تأکید کرد: تمام این خدمات باید در فضایی رقابتی و به صورت سالم، ارزان و آسان در خدمت آحاد ملت در اقصی نقاط کشور قرار گیرد و موانع دسترسی شهروندان به این تسهیلات برطرف شود. وی در واکنش به گزارشی درباره تکلیف قانونی دولت مبنی بر فراهم آوردن بستر الکترونیکی شدن استعلام‌های مربوط به یک پرونده نیز، گفت: لازم است در بستر دولت الکترونیک، دست دادگستری‌ها به بانک‌های اطلاعاتی باز شود تا بار مهمی از دوش دستگاه قضایی برداشته شده و زمینه رسیدگی آسان‌تر و سریع‌تر به پرونده‌ها فراهم شود.

دستگیری عامل شهادت مأمور پلیس در حکیمیه ظرف 48‌‌ساعت
در بخش دیگری از نشست شورای عالی قوه‌قضاییه دادستان تهران گزارشی از اقدامات صورت گرفته داد. آقای القاصی مهر با اشاره به حادثه شهادت یکی از مأموران نیروی انتظامی در جریان تعقیب و گریز با یکی از اشرار در منطقه حکیمیه تهران از دستگیری و تکمیل پرونده متهم ظرف 48‌ساعت خبر داد و اعلام کرد: کیفرخواست این فرد به اتهام زیرگرفتن دو مأمور موتورسوار پلیس و شهادت یکی از آن‌ها صادر شده و آماده ارسال به دادگاه است. وی همچنین با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر تعیین تکلیف 27‌میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات، اظهار کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی دادستانی، مبلغ 2/1‌میلیارد یورو از این ارزها در اقدامات بازپرسی به چرخه اقتصادی بازگشته و بعد از پیگیری‌ها و اقدامات قضایی انجام شده، مجموع این رقم بالغ بر 9/2‌میلیارد یورو معادل 5/3‌میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات وارد چرخه اقتصادی شده است. القاصی‌مهر همچنین از آغاز بررسی گزارش سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر شناسایی یک هزار و 400‌فرد حقیقی و حقوقی که در زمینه بازگرداندن نزدیک به 20‌‌میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات و 10‌میلیارد دلار ارز تخصیص یافته برای واردات تخلف داشته‌اند، در دادستانی تهران خبر داد.

پیگیری قرارداد مربی دانمارکی تیم ملی
رییس سازمان بازرسی کل کشور نیز در این نشست به ارائه گزارشی از پیگیری پرونده مربوط به قرارداد ویلتموس، سرمربی سابق تیم ملی فوتبال پرداخت و گفت: این قرارداد به مدت سه سال و به مبلغ 8/7‌میلیون یورو منعقد شده بود که در انعقاد آن نظر کمیته فنی و توسعه فدراسیون فوتبال اخذ نشده و رأساً اقدام به امضای آن شده بود و هیأت رییسه فدراسیون نیز پس از 8‌روز آن را تأیید کرد.
حجت‌الاسلام درویشیان با بیان اینکه «برای حضور 63‌روزه آقای ویلموتس در جایگاه سرمربی‌گری تیم ملی فوتبال، مبلغ 2/2‌میلیون یورو و 11‌‌هزار دلار از سوی فدراسیون فوتبال هزینه شده» افزود: علاوه بر این هزینه، فدراسیون فوتبال زیربار تعهدات غیرقانونی از جمله پرداخت 7‌میلیارد تومان مالیات این قرارداد رفته و در نهایت هم فدراسیون فوتبال علاوه بر پرداخت این مبالغ، از سوی فیفا محکوم به پرداخت 1/6‌میلیون یورو غرامت نیز شده است. وی تصریح کرد: سازمان بازرسی کل کشور ضمن بررسی این پرونده و ابعاد و زوایای آن، هشت ‌نفر از افرادی که در این قرارداد دخالت داشته و موجب تضییع حقوق بیت‌المال شده‌اند را به دادستانی تهران معرفی کرده است.