یک انجمن اماراتی با سیاست‌های بن‌زاید در عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی مخالفت کرد

جریان بیداری در امارات

مردم امارات هم با تشکیل انجمن‌‌های مدنی در کنار دیگر کشورها (تونس، مراکش، فلسطین، ایران، ترکیه، عراق، پاکستان و...) با توافق عادی‌‌‌سازی روابط شیخ زاید با نتانیاهو مخالفت ‌کردند تا اعلام کنند با سیاست‌های خفت‌بار دولت خود همراه نیستند و در کنار ملت فلسطین تا آزادی قدس شریف ایستاده‌اند.


امارات متحده عربی پس از سال‌ها روابط مخفیانه با رژیم صهیونیستی، در هفته گذشته توافق صلح و عادی‌‌‌سازی با رژیم صهیونیستی را آشکار کرد تا در زمره کشورهای عربی باشد که پس از مصر و اردن با اشغالگران فلسطین به عادی‌‌‌سازی روابط می‌‌پردازد؛ تصمیمی که با مخالفت گسترده مقامات فلسطینی و کشورهای اسلامی همراه شد و روز گذشته هم یک انجمن مردم‌نهاد در امارات با صدور بیانیه‌‌ای اقدام دولت متبوع خود در برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی را محکوم کرد تا جامعه امارات پس از یک هفته از این توافق خفت‌بار، شاهد اعتراض به تصمیم دولت متبوع خود باشد.
 
همراهی ملت امارات با آرمان قدس
در پی برقراری روابط رسمی امارات با رژیم صهیونیستی، معارضان سیاسی امارات نخستین انجمن مخالف عادی‌‌‌سازی روابط با این رژیم را تاسیس ‌کردند تا به دولتمردان خود نشان دهند که ملت و مردم این کشور با اشغالگری و سیاست‌‌های ظالمانه اسرائیل در سرزمین فلسطین مخالف هستند. اینگونه مخالفت مردمی با عادی‌‌‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی درحالی در امارات متحده عربی شکل می‌گیرد که کمتر فرصت اظهارنظر به جامعه امارات در موضوعات سیاسی و حتی موضوعات اجتماعی داده می‌‌شود؛ جامعه‌‌ای که نمی‌توان آن را مدنی نامید چراکه دولت پلیسی امارات به نقش پررنگ مردمش به‌خصوص در مسائل سیاسی توجهی ندارد و فعالیت‌‌های غیرسازمانی و مردمی کمتر در این کشور عربی دنبال می‌‌شود.
 پیش از این مردم و دولت تونس، مراکش، فلسطین، ایران، ترکیه، عراق، پاکستان و... با توافق صلح شیخ زاید با نتانیاهو مخالفت کرده بودند و جامعه اماراتی با اقدام روز گذشته خود اولین واکنش به سیاست‌‌های متناقض بن زاید را نشان دادند تا به مردم فلسطین اعلام کنند برخلاف دولت‌شان در کنار فلسطینیان و آرمان آزادی قدس ایستاده‌اند.
انجمن «الرابطه الاماراتیه لمقاومه التطبیع» (انجمن مخالف عادی‌‌‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی) با امضای چندین چهره شناخته‌شده مدنی و معارضان سیاسی برجسته امارات اعم از ناصر الطنیجی، سعید خادم طوق المری، احومد الشبیه، حمید عبدالله النعیمی، حمد محمد الشامسی و ابراهیم محمود الحرم شكل گرفته که با امضای اعلامیه تاسیس این انجمن، مخالفت رسمی خودشان را با سیاست‌ها دولت کشورشان بیان ‌کردند. این انجمن در بیانیه‌‌ای بر مخالفت عادی‌‌‌سازی روابط با دشمن صهیونیستی در تمامی اشکال و زمینه‌‌های آن اعم از اقتصادی، ورزشی، امنیتی و سیاسی تاکید کرد. این انجمن همچنین توافق صلح با رژیم صهیونیستی را خیانت به امت و نادیده ‌گرفتن تاریخ آن در مخالفت با پروژه صهیونیستی در منطقه عربی دانست چرا که این توافقنامه به اشغال اراضی فلسطین توسط صهیونیست‌ها مشروعیت می‌‌بخشد.
از سویی دیگر، «احمد الشبیه» معارض اماراتی و یکی از موسسان این انجمن تاکید کرد که امضای توافق صلح بین امارات و رژیم صهیونیستی به منزله دوری از اصول امارات مبنی بر دفاع از آرمان فلسطین و حقوق ملت این کشور در مقابله با اقدامات رژیم اشغالگر اسرائیل است.
واشنگتن، ابوظبی و تل‌آویو در بیانیه‌‌ای مشترک در 23 مرداد اعلام ‌کردند به توافقی برای عادی‌‌‌سازی روابط میان امارات و اسرائیل دست پیدا ‌کرده‌اند که در نتیجه آن گشایش دیپلماتیک و ایجاد سفارت رژیم اسرائیل در دبی را به دنبال خواهد داشت؛ موضوعی که آن را در آستانه انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا می‌‌توان برگ برنده و هدیه‌‌ای از سوی امارات به دونالد ترامپ دانست تا با پروپاگاندای رسانه‌‌ای بتوانند افکارعمومی جامعه آمریکا را به سوی خود معطوف كنند.
 نباید فراموش کرد علنی شدن عادی‌‌‌سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی در این مقطع زمانی که 70 روز دیگر تا انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا باقی مانده، با هدف رو‌کردن برگ برنده‌‌ای برای انتخابات کاخ سفید و دونالد ترامپ انجام شده است. ترامپ با این توافقی که هفته گذشته خبر آن را در کاخ سفید اعلام کرد، با یک تیر چند نشان زد؛ یکی کمک به جایگاه نتانیاهو در اراضی اشغالی که در ماه‌ها و هفته‌‌های اخیر متزلزل شده است و هر روز تظاهرات گسترده‌‌ای علیه سیاست‌‌های اقتصادی و ضعف مدیریتی او در مهار ویروس کرونا برگزار می‌‌شود و دیگر، جلب آرای یهودیان آمریکاست که معمولا به دموکرات‌ها رای می‌‌دهند و ترامپ با این اقدام گامی برای کسب آرای جامعه یهودیان برداشت تا از رقیب خود بایدن عقب نماند.
 
دست رد اتحادیه عرب به درخواست فلسطین
این توافق نه‌تنها چشم‌اندازی برای آزادی مناطق اشغالی فلسطینی ایجاد نمی‌کند بلکه چشم‌انداز آزادی این سرزمین را هم کمرنگ می‌‌کند زیرا دیگر تحریم سیاسی یا دیپلماتیک از سوی کشورهای عربی دیگر وجود ندارد. امارات فقط در ازای تعلیق الحاق کرانه باختری با اسرائیل صلح را مطرح کرده که البته نتانیاهو در سخنانی این موضوع را نیز رد کرده است. امارات مدعی است که عادی‌‌‌سازی روابطش با رژیم صهیونیستی 
در ازای لغو ادعاهای رهبران رژیم اسرائیل نسبت به اراضی کرانه باختری فلسطین صورت گرفته است اما از طرف دیگر رهبران صهیونیستی چنین موضوعی را رد می‌‌کنند و همچنان تاکید دارند مساله الحاق کرانه باختری به دیگر مناطق همچنان روی میز آنهاست؛ موضوعی که باعث شده تا اتحادیه عرب هم در راستای سیاست‌‌های غربی و عبری گام بردارد و برخلاف درخواست فلسطینیان برای برگزاری نشست فوق‌العاده به دلیل اقدام امارات در توافق با رژیم صهیونیستی با برگزاری نشست اضطراری در این‌باره مخالفت کند.
اکنون مردم امارات با آرمان قدس شریف همراه شده‌اند تا بگویند تابع سیاست‌‌های ظالمانه دولت بن‌زاید در کشورشان همراه نیستند و آزادی قدس شریف و بازگشت فلسطینیان به سرزمین‌شان برایشان دارای اهمیت است.