افشاگری‌های خانوادگی علیه ريیس‌جمهور آمریکا بر موقعیت متزلزل او در انتخابات سایه افکنده است

فامیل ترامپ علیه ترامپ

فضای ملتهب و دودستگی شدید در آستانه انتخابات ریاست‌‌جمهوری در صحنه سیاسی آمریکا کاملا مشهود است؛ فضای ملتهبی که حتی بر زندگی خصوصی دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا سایه افکنده و اعضای خانواده او به افشاگری علیه رییس کنونی کاخ سفید پرداخته‌اند.

 انتخابات بی‌سابقه
ناظران توافق نظر دارند که انتخابات آینده آمریکا در تاریخ این کشور بی‌سابقه است. هر دو طرف هشدار می‌دهند اگر طرف مقابل در انتخابات پیروز شود، کشور را نابود خواهد کرد. جو بایدن در سخنرانی خود گفته است «آمریکا بر سر دو راهی نور و تاریکی قرار دارد». دو حزب سیاست‌ها و برنامه‌های کاملا متناقضی دارند؛ به عنوان مثال دو حزب موضع متفاوتی در برابر پرونده اعتراضات در مخالفت با نژادپرستی که سراسر آمریکا را پس از قتل جورج فلوید فرا گرفت، دارند. در حالی که جو بایدن و دموکرات‌ها معتقدند این اعتراضات بحق بود و از خواسته‌های معترضان حمایت می‌کنند، ترامپ و جمهوری‌خواهان آن را خشونت و شورش توصیف می‌کنند. شدت اختلاف و تناقض بین دموکرات‌ها به جایی رسیده است که سلامت رای‌گیری انتخابات را هم زیر سوال می‌برند. به گفته کارشناسان، شدت دودستگی اجتماعی در آمریکا نشانه یک انتخابات سخت و دشوار بین بایدن و ترامپ است که هر یک از آن‌ها خودشان را نور و امید برای آمریکا می‌دانند و رقیب‌شان را هم تاریکی و ویرانی برای کشور معرفی می‌کنند.
 
فراخوان نانسی پلوسی
علاوه بر این، نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا نیز با فراخوانی برای حضور آمریکایی‌ها در رای‌گیری پستی، خطاب به مردم گفت: «به حرف‌‌‌های دونالد ترامپ توجه نکنید، بروید و رای بدهید و این کار را خیلی زود انجام دهید تا نتیجه تا جایی که ممکن است زودتر و نزدیک‌تر به شب انتخابات معلوم شود، چرا که هر چه آراي پستی بیشتر باشد، ممکن است شمارش آن تا مدتی پس از انتخابات طول بکشد، اما امیدوارم پیروزی ما بسیار بزرگ و آشکار باشد.»
 
افشاگری خانوادگی علیه ترامپ
حال ترامپ علاوه بر چالش رقابت با دموکرات‌ها، با چالش افشاگری‌‌‌های خانوادگی نیز مواجه است. «ماریان ترامپ باری»، خواهر دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا در صوت‌های ضبط‌شده‌ای که روزنامه واشنگتن‌پست منتشر کرده، عملکرد او را به شدت زیر سؤال برده و از وی انتقاد کرده است. به نوشته وبگاه «گلوب اند میل»، خواهر ترامپ در این صوت‌ها ترامپ را «دروغگو»‌ توصیف می‌کند که به هیچ‌چیز پایبند نیست. وی می‌گوید: «اوه خدای من، [از دست] تويیت‌ها و دروغ‌های لعنتی او. من آزادانه صحبت‌ می‌کنم، اما شما در مورد تغییر روایت‌ها، ناآمادگی‌‌ها و دروغ‌‌‌های [او] می‌دانید». خواهر ترامپ ضمن دروغگوخواندن ترامپ همچنین گفت: «شما نمی‌توانید به او اعتماد کنید». ماریان ترامپ، قاضی بازنشسته فدرال است که در زمان ریاست‌جمهوری رونالد ریگان و توسط خود ریگان به این سمت منصوب شده بود.
خواهر ترامپ پیش از این در مصاحبه‌ای گفته بود که ترامپ به او کمک کرده تا به این منصب برسد. ماریان ترامپ همچنین در این‌باره گفته بود که رییس‌جمهور آمریکا یک بار به او گفته است: «بدون من الان تو کجا بودی؟» وبگاه شبکه خبری الجزیره نوشته، این صوت‌های ضبط‌شده که توسط «مری ترامپ» خواهر‌زاده دونالد ترامپ بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ به طور مخفیانه تهیه شده، بامداد امروز (شنبه‌شب به وقت محلی) توسط روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست افشا و منتشر شده است. مری ترامپ، اخیراً با انتشار کتابی دست به افشاگری‌هایی در مورد رییس‌جمهور آمریکا زده است. کتاب مری ترامپ، دومین کتابی است که در ماه‌های اخیر علیه دونالد ترامپ منتشر شده. قبلاً جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق ترامپ هم در کتابی به نام «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» مسائل مهمی را از 
کاخ سفید افشا کرده بود. کتابی که با فروش 35/1 میلیون نسخه در نخستین هفته انتشار رکورد کتاب جان بولتون را شکست. مری ترامپ که روانشناس بالینی است، بر اساس خصایص روان‌شناختی عمویش، عنوان کتاب را «بسیار زیاد و همیشه ناکافی: چطور خانواده من خطرناک‌ترین مرد دنیا را ساخت» انتخاب کرده تا نشان دهد ساکن فعلی کاخ سفید چگونه در لایه‌های زیرین شخصیتش هنوز کودکی است که دائماً و هر لحظه تأیید می‌خواهد و هر چه آن را دریافت می‌کند، آن را کافی نمی‌داند و به احساس بسندگی نمی‌رسد. 
 
تقلب در امتحان ورودی کالج
مری ترامپ نوشته هنگامی که ترامپ دانش‌آموز دبیرستان بوده به کسی پول داده تا در آزمون ورودی کالج شرکت کند. او همچنین نوشته نمره بالایی که این فرد کسب کرد به دونالد ترامپ کمک کرد بتواند به عنوان دانشجوی مقطع کارشناسی وارد دانشگاه مطرح پنسیلوانیا شود. ترامپ اغلب با لحنی غرورآمیز از دانشگاهی که در آن درس خوانده سخن گفته و بارها خودش را فردی نابغه توصیف کرده است. 
 
خواهر ترامپ: دونالد دلقک است
زمانی که دونالد ترامپ کارزارش را برای انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز کرد، خواهرش، «ماریان ترامپ باری» که یک قاضی بازنشسته فدرال است به اینکه او برای ریاست‌جمهوری مناسب باشد، شک داشت.  مری ترامپ به نقل از عمه‌اش «ماریان ترامپ» نوشته است: «او دلقک است. این اتفاق نخواهد افتاد.» مطابق این روایت، خواهر ترامپ به ویژه از اینکه مسیحی‌های انجیلی از برادرش حمایت می‌کنند، شگفت‌زده بوده است. او به نقل از عمه‌اش نوشته است: «تنها وقتی که دونالد به کلیسا رفته وقتی بود که آنجا دوربین وجود داشت. حیرت‌آور است. از همین رو می‌شود همه‌چیز را درباره حامیانش فهمید. او به هیچ اصلی پایبند نیست؛ هیچ اصلی!»
 
دونالد ترامپ خودشیفته
مری ترامپ به عنوان یک روانشناس بالینی نوشته که عمویش واجد تمامی ۹ ملاک تشخیصی برای اختلال شخصیت خودشیفته است. با این حال، او نوشته که این برچسب هم دربرگیرنده تمام مشکلات روان‌شناختی او نیست.  او می‌نویسد: «واقعیت این است که مشکلات آسیب‌شناختی دونالد آنقدر پیچیده و رفتارهایش آنقدر غیرقابل توضیح هستند که رسیدن به یک تشخیص دقیق و جامع مستلزم ‌گرفتن مجموعه کاملی از تست‌های روان‌شناسی و عصب‌شناختی است که او هیچ‌گاه آنها را نخواهد پذیرفت.»
دونالد ترامپ در مصاحبه‌ای با آکسیوس گفته که برادرزاده‌اش مجاز به نوشتن این کتاب نبوده است. او گفت: «او اجازه نوشتن کتاب ندارد. می‌دانید با او و برادرش که رابطه خوبی با او دارم، سازش کردیم [نباید کتاب بنویسد]و او قرارداد عدم‌افشای اطلاعات امضا کرده است.» همچنین یک قاضی ایالت نیوجرسی حکمی برای توقف انتشار این کتاب افشاگرانه صادر کرد، اما وکیل مری ترامپ به نشریه دیلی بیست گفت که حکم دادگاه موقت است. او گفت که بلافاصله تقاضای 
تجدید نظر خواهد کرد اما پس از همه این کش و قوس‌ها این کتاب هفته گذشته منتشر شد.  این کتاب در شرایطی منتشر می‌شود که ترامپ در فاصله چند ماه مانده به انتخابات در نظرسنجی‌ها از رقیبش «جو بایدن» عقب است.
 
سایه اعتراضات بر انتخابات
حال علاوه بر دوقطبی شدید حاکم بر فضای سیاسی آمریکا و مسابقه افشاگری‌هایی که علیه ترامپ راه افتاده است، اعتراضات مردمی در شهر‌های مختلف این کشور نیز تاثیر منفی بر موقعیت رییس کنونی کاخ سفید گذاشته است. تظاهرات اعتراض‌آمیز گسترده در شهر‌های مختلف آمریکا نتیجه تبعیض‌ها علیه سیاه‌پوستان این کشور است و با گسترش جریان اپیدمی و همه‌گیری ویروس کرونا، سیاه‌پوستان آمریکا متوجه این واقعیت شدند که بیشترین کمک‌ها و حمایت‌ها در این رابطه برای سفیدپوستان انجام می‌گیرد و سیاه‌پوستان از این کمک‌ها کمتر برخوردار هستند و این تبعیض‌ها خشم سیاه‌پوستان را برانگیخته است. از سوی دیگر، موارد متعددی از خشونت پلیس علیه معترضان شامل مشت و لگد زدن، استفاده از شلیک گاز اشک‌آور و اسپری فلفل و حتی راندن خودرو به سمت معترضان در اعتراضات اغلب مسالمت‌آمیز، منجر به افزایش اعتراضات شده است.
 
قتل یک سیاه‌پوست دیگر توسط پلیس
در ادامه همین اعتراضات، مجددا پلیس آمریکا یک فرد سیاه‌پوست را در ایالت لوئیزیانا هدف قرار داد و کُشت. آسوشیتدپرس در گزارشی از منطقه «لافایِت» نوشت: پلیس آمریکا در لوئیزیانا یک شهروند سیاه‌پوست را هدف قرار داد و کشت؛ مادر این شهروند سیاه‌پوست آمریکایی گفت كه پسرش فردی باهوش و خجالتی و برای رفع اضطراب اجتماعی تحت درمان بود. پلیس لوئیزیانا مدعی شد این جوان ۳۱ ساله سیاه‌پوست به نام «ترایفورد پلرین» قصد داشته با چاقو  و به زور وارد یک فروشگاه بشود. اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا این قتل را وحشتناک و خشونت مرگبار پلیس آمریکا ضد یک شهروند سیاه‌پوست توصیف کرد. اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا و مرکز حقوقی فقرا در جنوب آمریکا درخواست کرده‌اند به سرعت درباره این حادثه تحقیق بشود. در پی قتل ترایفورد پلرین، گروهی از مردم لوئیزیانا روز شنبه در تجمعی به این اقدام خشونت‌آمیز پلیس آمریکا اعتراض ‌کردند. پلیس ضدشورش در لوئیزیانا با شلیک گاز اشک‌آور تلاش کرد مردم معترض را متفرق کند اما پروتلند نیز همچنان صحنه جنگ داخلی است و پس از گذشت ۸۵ روز اعتراض در این شهر، همچنان مردم در خیابان‌ها علیه ساختار تبعیض‌آمیز آمریکا به اعتراض می‌‌پردازند. ​​​​​​​