sobhe-no.ir
994
چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
1
«صبح‌نو» از تولید و عرضه نخستین واکسن برای بیماری کووید19 در جهان گزارش می‌دهد

روسیه چراغ اول را روشن کرد

گزارش عارف چراغی / بیشتر از هفت‌ ماه از پیدایش رنج‌آورترین بحران قرن می‌گذرد و مسابقه برای رسیدن به جام‌ دنیای پزشکی یا همان واکسن کووید19 ادامه دارد. ویروس کرونا از زمان شیوع در چین حدود 750 هزار نفر را در سراسر جهان کشته و بیش از 20 میلیون نفر را در سراسر جهان آلوده کرده است. اما سرانجام روز گذشته ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه رسما دستیابی این کشور را به واکسن کرونا اعلام کرد، آن هم درست زمانی که کشورهای غربی برای رسیدن به این اکسیر حیات در حال آزمون و خطا هستند.

مرکز ملی سینمای فرانسه، بخشی برای «کمک به سینمای جهان» دارد که روی پروژه آخر کارگردان ایرانی سرمایه‌گذاری کرده است

«قهرمان» فرانسوی فرهادی

آخرین پروژه در حال ساخت اصغر فرهادی که در رسانه‌ها با اسم «قهرمان» از آن نام برده می‌شود، با حمایت مرکز ملی سینمای فرانسه تولید خواهد شد. خبری که دیروز در رسانه‌ها منتشر شد نشان می‌دهد فرهادی پس از پروژه «گذشته» که با سرمایه‌گذاری فرانسوی‌ها، تولید و توزیع شد، حالا روابط نزدیک‌تری با سینمای فرانسه برقرار کرده است.

سبحانی نیا: زیرساخت های شورا نیازمند تغییر و تحول است

اصلاحات قالیباف بر طرح نفتی دولت

پیش فروش نفت که از آن به‌عنوان یکی از طرح‌های گشایش اقتصادی یاد می‌شود، باعث شد تا بار دیگر، کارکرد شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، به بوته نقد درآید. نقدهایی که عمدتاً معطوف به نقش پُر رنگ دولت است و اکنون با تشکیل مجلس جدید زمزمه های اصلاح ساختار این شورا شنیده می‌شود.

خروج شورا از زیر سایه دولت

سرمقاله

سهراب‌ها را دریابیم

شبکه اجتماعی عکس‌محور لنزور اعلام کرد تا پایان مرداد به فعالیت‌هایش خاتمه می‌دهد

تعطیل به نفع اینستاگرام

شبکه‌ای که خیلی‌ها امید داشتند و حتی از سوی دولت به آن کمک مالی هم شد تا با رشد و افزایش کاربر بتواند جایگزین مناسبی برای شبکه خارجی اینستاگرام باشد اعلام کرده است تا پایان مرداد فعالیت‌هایش را تعطیل خواهد کرد. این یعنی اینکه دیگر هیچ رقیبی در حد کوچک هم در ایران برای اینستاگرام وجود ندارد و شاید این مطلوب سیاستگذارانی باشد که در حال حاضر تمام رقبای داخلی شبکه‌های خارجی را از دور خارج می‌کنند.

روز گذشته یکی از رسانه‌های اصلاح‌طلب مدعی لغو تحریم‌های ایران شد؛ ادعایی که به سرعت از سوی وزارت خارجه ، مُهر تکذیب خورد

جعل مذاکره

ادعاهای جدید ترامپ مبنی بر حل مناقشه ایران در صورت پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر، تجدیدنظرطلبان داخلی را بار دیگر به ذوق و شوق مذاکره با آمریکا انداخته‌است. این ذوق به حدی بوده که رسانه‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان را به «جعل خبر» نیز سوق داده است؛ اقدامی که روز گذشته با واکنش صریح وزارت خارجه مواجه شد.

توافق آمریکا، فرانسه و عربستان

دولتی بی‌طرف با نخست‌وزیری نواف سلام

«اتاقی که در آن اتفاق افتاد» به فاصله کمی از انتشار در آمریکا توسط انتشارات امیرکبیر در ایران منتشر شد

نسخه واقعی «خانه پوشالی»

گفت‌وگو مصطفی وثوق‌کیا / «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» خاطرات جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی دولت ترامپ است که در چند ماه گذشته خبرهای انتشارش جنجال‌های زیادی به پا کرده است. ترامپ واکنش‌‌‌های زیادی به این کتاب داشته است و حتی در مقطعی دادگاه جلوی انتشار کتاب را گرفت؛ با این حال انتشار آن در روزهای نخست با فروش فوق‌العاده همراه شد. در ماه اخیر هم ناشرانی در ایران خبر از ترجمه این کتاب دادند که روز گذشته انتشارات امیرکبیر اولین ترجمه این اثر در ایران را منتشر و روانه بازار نشر کرد. به بهانه حضور این اثر در بازار کتاب، گفت‌وگویی با محمد معماریان، مترجم و سرپرست گروه مترجمان این کتاب داشتیم که از نظر می‌‌گذرد.

فصل آشتی چندجانبه میان صداوسیما، مردم و حتی رسانه‌های اصلاح‌طلب با رامبد جوان فرا رسیده است

خیر‌مقدم دوباره به خندوانه

گزارش فاطمه ترکاشوند / خندوانه، پاییز به تلویزیون بازمی‌گردد. این خبری بود که رامبد جوان چند روز پیش در اینستاگرامش اعلام کرد تا نقطه پایانی بر چالش‌های مزمن چندجانبه میان خودش با مردم، مردم با صداوسیما و صداوسیما با خودش بگذارد. حالا در روزهایی که کرونا تعطیلی‌ها و خانه‌نشینی‌های اجباری را به مردم تحمیل کرده، همه طرفین ماجرا دوست دارند دلخوری‌ها و حواشی را پشت سر بگذارند و دست آشتی بدهند تا موفق‌ترین برنامه سرگرمی و طنز به تلویزیون بازگردد و عجب آنکه این اتفاق حتی شامل رسانه‌های منتقدی که مدت‌ها حمله به جوان را در افکار عمومی، مدیریت می‌کردند هم شده است.

شماره‌های پیشین