sobhe-no.ir
992
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
1
فتنه‌انگیزی آمریکا و فرانسه در بیروت به کشته‌شدن یک پلیس و زخمی شدن 180‌نفر منجر شد

دورخیز «ماهر الحریری» برای کسب قدرت

گزارش روح الله فرقانی / روی کار آمدن یک دولت مردمی و مستقل در لبنان که هشت ماه از شروع به کارش می‌گذرد به مذاق غربی‌ها و رژیم صهیونیستی خوش نیامده و با فتنه‌انگیزی‌های متعدد تلاش می‌کنند تا با ایجاد هرج و مرج و آشوب آن را از قدرت کنار زنند، تا آنجا که «حسان دیاب» نخست‌وزیر برای آرام کردن اوضاع کنونی کشورش در نشست خبری خود از انتخابات زودهنگام سخن گفت. گویا غرب در صدد است تا «ماهر الحریری» که دنباله‌روی سیاست‌های ظالمانه غربی است را به روی کار آورد.

نگاهی به تغییرات شاخص قیمت تولیدكننده در بخش خدمات در بهار‌1399

تورم در خدمات

شاخص قیمت؛ نمایان‌گر اقتصادی است كه وضعیت و روند و افت و خیز آن را معلوم می‌كند. یكی از این شاخص‌ها شاخص قیمت تولید‌كننده است. معمولا در ایران شاخص قیمت مصرف كننده بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و مبنایی برای محاسبه نرخ تورم است اما شاخص قیمت تولیدكننده نیز برای پیش‌بینی قیمت‌ها در آینده كاربرد دارد. از سوی دیگر در بین سه بخش مهم اقتصادی یعنی كشاورزی، صنعت و خدمات، در سال‌های اخیر بخش خدمات اهمیت بیشتری یافته است. بر‌اساس آمارهای جهانی در سال‌های اخیر حدود 70 تا 80‌درصد از ارزش‌افزوده کل در کشورهای توسعه‌ یافته مانند ژاپن، فرانسه، انگلستان و ایالات‌متحده آمریکا در بخش خدمات بوده و همچنین سهم قابل‌ملاحظه‌ای در حدود 70 تا 75‌درصد از کل شاغلان را در کشورهای مذکور در بر دارد. بخش خدمات در ایران حدود 50‌درصد تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شود که البته هنوز هم از متوسط جهانی (حدود 64‌درصد بر‌اساس آمار بانک جهانی) کمتر است. در گزارش امروز براساس داده‌های جدید مركز آمار ایران، تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات کل کشور مورد بررسی قرار گرفته است.

محمود کریمی اعلام کرد که محرم امسال به واسطه رعایت پروتکل‌های بهداشتی مراسمی در چیذر برگزار نخواهد شد

غم ِمضاعف

گزارش عارف چراغی / مطالبه برای برگزاری عزاداری سیدالشهدا؟ع؟ مطالبه عموم مردم است. مردم ایران غالباً در این ماه عزادار هستند به همین دلیل عدم برگزاری مراسمات در این ماه امری محال و نشدنی است. اما برای برگزاری مراسمات هم پروتکل‌های پیچیده‌ای تهیه و تدوین شده که باید با سختگیری هرچه تمام‌تر آن‌ها را اجرایی کرد. سرانجام روز گذشته این دستورالعمل از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا رسانه‌ای شد که در ادامه این گزارش آن را بررسی می‌کنیم.

سرمقاله

همزیستی ماهرانه با کرونا

«صبح‌نو» شرایط افراد معلول و آموزش‌های آنها در دوران کرونا را بررسی می‌کند

توان‌یابی در خانه

گزارش زهرا اردشیری / هر کس در هر قشری و هر حرفه‌ای در دوران کرونا آسیب ‌دیده است؛ عده‌ای کم و عده‌ای زیاد. زندگی برای بعضی‌ها جریان دارد و فقط کمی از شور و شوق خودش کاسته و برای بعضی‌ها روزها به سختی می‌گذرد. عده‌ای هم مثل افراد توان‌یاب از برخی خدمات مورد نیازشان محروم شده‌اند. دانش‌آموزان مدارس استثنایی هم همینطور، آنها هم با توجه به شرایط جسمانی خود و آموزش‌‌‌های مجازی روزهای سختی را سپری می‌‌کنند. در این گزارش وضعیت این قشر از جامعه را در دوران کرونا بررسی کردیم.

طرح های گشایش اقتصادی باید بیش از همه منافع عامه مردم را در نظر بگیرد

اقتصاد مردمی

هنوز جزئیاتی از طرح گشایشی که رییس‌جمهوری هفته گذشته در جلسه هیات دولت، به آن اشاره کرد، بیرون نیامده است. با این حال، برخی گمانه‌‌هایی را مطرح کرده‌اند. پیش‌فروش نفت، مهم‌‌ترین این گمانه‌هاست. روز گذشته رییس مجلس اما تاکید کرد كه انتظار گشایش اقتصادی در هفته و ماه، صحیح نیست و ابراز کرد در هر طرحی باید ابتدا منافع مردم مدنظر باشد.

واشنگتن برای دومین‌بار قصد دارد پرونده تحریم تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع بدهد

تلاش واشنگتن برای فرار از شکست

دولت آمریکا روز سه‌شنبه قطعنامه‌ای را که خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران است، مجددا در شورای امنیت سازمان ملل متحد به رأی خواهد گذاشت؛ تلاشی که از ماه‌ها پیش آن را آغاز کرده است. پیش‌نویس قطعنامه آمریکا علاوه بر این، به دنبال تحمیل مجازات‌هایی مانند مصادره دارایی‌ها و منع سفر برای افراد و نهادهای ایرانی از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است؛ قطعنامه‌‌ای که در آزمون قبلی، سرافکنده ظاهر شد و حتی نتوانست همراهی و همگامی اروپایی را به خود جلب کند.

ماه‌چهره خلیلی، یک‌سال در سکوت به مبارزه با بیماری مشغول بود

هنر وطن‌پرستی

هنگامی که خبر درگذشت ماه‌چهره خلیلی، بازیگر سینما و تلویزیون منتشر شد، تازه همگان فهمیدند این بازیگر سینما در یک‌سال اخیر دچار بیماری پیشرفته سرطان کبد بوده و برخلاف سایر سلبریتی‌ها که حتی سرماخوردگی‌شان مایه کسب شهرت است، وی در سکوت خبری به معالجه مشغول بود و حتی سایر اهالی سینما هم از این مساله زیاد خبر نداشتند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر سیدعباس موسویان فقیه و متخصص اقتصاد مالی درگذشت

فقیه اقتصاد

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر سیدعباس موسویان، فقیه اقتصاددان، متخصص مالی اسلامی و همچنین استاد تمام گروه اقتصاد اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی صبح ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ دار فانی را وداع گفت. وی از مصادیق مجاهدان موفق عرصه علم و تحقیق و خدمت عالمانه به نظام مقدس جمهوری اسلامی بود. عضویت در شورای فقهی بانک مرکزی، عضویت در کمیته فقهی بورس، عضویت در انجمن اقتصاد اسلامی، عضویت در انجمن مالی اسلامی، عضویت در هیات امنای پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و دانشگاه امام صادق ؟ع؟ از عناوین وی بود. همچنین این استاد شاخص در حوزه اقتصاد اسلامی صاحب نشان و جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی و جایزه شهید صدر بود.

شماره‌های پیشین