sobhe-no.ir
989
سه شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
1
همچنان 26‌استان کشور با تغییرات اندک در وضعیت قرمز و هشدار کرونا قرار دارند

نشانه‌هایی برای عبور از بحران

کرونا همچنان مشغول تاخت و تاز در 26‌استان کشور است اما با یک تفاوت کوچک. این ویروس منحوس که تا چند روز قبل 15‌استان را در وضعیت قرمز و 11‌استان را در وضعیت هشدار قرار داده بود حالا با یک تغییر موقعیت اندک 14‌استان را در وضعیت قرمز و 12‌استان را در وضعیت هشدار قرار داده است. با این وجود دیروز هم اعلام شد که 215‌بیمار کرونایی روز گذشته جان خود را از دست داده و خانواده‌های‌شان سوگوار این افراد شدند.

احمد شاکری در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از رقابت میان رمان و داستان دفاع مقدس با جریان خاطره‌‌نگاری می‌گوید

داستان، خاطره را روئین‌تن می‌کند

گفت‌وگو فاطمه ترکاشوند / کتاب‌های دفاع مقدس چه آن‌ها که خاطره‌نگاری‌های ساده هستند، چه آن‌ها که داستان یا رمان الهام گرفته از ماجراهای دفاع مقدسند و چه آن دسته که طریقه‌ای میانه دارند و خاطرات مستند را به روایت داستانی نزدیک کرده‌اند، حالا پس از نزدیک به دو دهه تبدیل به جریانی جدی در ادبیات معاصر کشور شده‌اند که می‌توان درباره ذائقه بازار آن، راهبردهای سیاست‌گذارانش و فکر و قلم نویسندگان این جریان به دقت و تفکیک حرف زد. اینکه آیا میان رمان انقلاب و دفاع مقدس با خاطره‌نگاری آن‌ها، رقابتی سازنده یا سوزنده وجود دارد و آیا این جریان توانسته است برای تولید مبانی نظری در حوزه روایت‌های داستانی و غیرداستانی دفاع مقدس، زایش درونی داشته باشد و علاوه بر تاریخ شفاهی مقطع مهمی از تاریخ کشور، یک پای مهم ادبیات داستانی‌مان هم بشود، سوالاتی است که در گفت‌وگو با «احمد شاکری» نویسنده و منتقد ادبی، آن‌ها را به بحث گذاشتیم.

گزارش «صبح‌نو» درباره ماجرای جماران و علت غیبت حناچی در جلسات هیات دولت را بخوانید

ساخت‌و ‌ساز روی هویت محله تاریخی

جماران، محله‌ای در شمالی‌ترین نقطه تهران است که در هفته‌های اخیر یکبار دیگر نامش بر سر زبان‌ها افتاده است. این محله قدیمی که روزگاری سکونت‌گاه بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ایران بود حالا به‌دلیل مسائل پیش آمده درباره ساخت‌و‌ساز نهاد ریاست جمهوری مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. البته تبعات این امر دامن شهردار تهران را هم گرفته به‌طوری که آقای حناچی که از زمان انتخاب شدنش به سمت شهرداری تهران در آذر‌97 به جلسات هیات دولت راه یافته بود حالا پشت درهای پاستور مانده است.

سرمقاله

پادسیگنال‌های سازش

عضو کمیسیون اصل نود مجلس در گفت‌و‌گوبا «صبح‌نو»:

در واگذاری هفت‌تپه تجدیدنظر انجام می‌شود

گزارش زهرا اردشیری / 50‌روز از اعتراض کارگران هفت تپه می‌گذرد؛ کارگرانی که در این آفتاب سوزان تابستان بی‌توجه به ویروس کرونا تجمع کرده‌اند و حق و حقوق خودشان را مطالبه می‌کنند. داستان هفت تپه، آنجایی چالش‌برانگیزتر است که با بررسی حساب‌های موجود و منابع مالی مختلف امیرحسین اسد بیگی، قائم‌مقام مدیرعامل شرکت هفت‌تپه مشخص می‌شود موجودی حساب او برای پرداخت حقوق کارگران موجود و کافی است. ماجرای این روزهای هفت تپه و کارگران معترضش را در این گزارش بخوانید.

روز گذشته دومین طرح مجلس یازدهم برای اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان تهیه شد

خودمراقبتی الکترونیک

روز گذشته دومین طرح مجلس یازدهم برای اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان، تهیه شد. طراحی یک سامانه برای نظارت بر دارایی و عملکرد نمایندگان و تغییر ترکیب هیات، از جمله نقاط قوت این اصلاحیه هستند.

چالش های فراگیر واشنگتن دورنمای سیاست های تقابلی دونالد ترامپ در قبال ایران را با شکست مواجه ساخته است

چالش های دیپلماسی اجبار

یادداشت دکتر ابراهیم متقیاستاد دانشگاه تهران / دونالد ترامپ در سال 2020 نه‌تنها تصمیمات پرمخاطره‌­ای را در ارتباط با موضوعات امنیت منطقه­‌ای اتخاذ كرد، بلكه با چالش­‌های درون‌ساختاری تصاعدیابنده‌­ای روبه‌رو شده است. بحران كرونا چالش‌­های اقتصادی ایالات متحده را تشدید كرد. آمریكا كه در سال­‌های 2020-2017 دارای3 درصد رشد اقتصادی بود، در دوران جدید با چالش اقتصادی فراگیری روبه‌رو شده،به گونه‌ای كه میزان رشد اقتصادی آمریكا دارای شاخص 5 درصد منفی است.

«صبح‌نو» از ابهام در برگزاری جشنواره فیلم فجر گزارش می‌دهد

حمله کرونا به سیمرغ

گزارش زهرا سادات مصطفوی / با اوج‌گیری مجدد ویروس کرونا از احتمال برگزاری برخی جشنواره‌ها و رویداد‌‌‌های فرهنگی و هنری کاسته می‌‌شود؛ خصوصا آنکه رییس‌جمهوری و برخی مقامات ارشد کشور در ستاد ملی کرونا، نسبت به عدم‌برگزاری چنین برنامه‌‌هایی تاکید ‌کردند. پس از لغو جشنواره جهانی فیلم فجر که در همان دوره نخست اوج‌گیری کرونا رخ داد، این نگرانی و سوال پیش آمد که آیا وضعیت مشابهی برای دیگر رویدادهای فرهنگی سینمای ایران نیز رقم خواهد خورد یا شرایط به گونه‌‌ای پیش می‌‌رود که با وجود خطرات احتمالی شاهد برگزاری این رویدادهای پرتراکم خواهیم بود؟

شماره‌های پیشین