sobhe-no.ir
988
دوشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
1
در پی مطالبه رهبر انقلاب از سران سه قوه مبنی بر رفع موانع جهش تولید

قالیباف: دوره کار و تلاش آغاز شده است

رهبر انقلاب در دو سال اخیر تأکیدات متعددی را بر رونق تولید و رفع موانع بر سر راه آن داشته‌اند، به حدی که سال‌های اخیر به نام عناوین اقتصادی در زمینه تولید داخلی نام‌گذاری شد و سال ۹۹ نیز با شعار «جهش تولید» بهار خود را آغاز کرد. ایشان در سخنانی که به مناسبت عید سعید قربان به صورت زنده با مردم داشتند نیز پیشنهادهای متعددی را برای اصلاح ساختارهای اقتصادی مطرح و مجددا بر ضرورت رفع موانع جهش تولید تاکید ‌کردند.

«صبح‌نو» با رییس و سخنگوی کمیسیون اقتصادی درباره راهکارهای مهار قیمت ارز گفت و گو کرد

عملیات روانی علیه اقتصاد ایران

شیوع ویروس کرونا و مختل شدن روابط تجاری در سطح جهانی، کاهش صادرات غیرنفتی، همزمان با افت قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی، درآمدهای ارزی کشور را با مشکل مواجه کرد. تحت تأثیر این عوامل و به‌ویژه شوک انتظاراتی ایجاد شده که برگرفته از عوامل سیاسی- امنیتی بود، نرخ ارز در بازار با افزایش مواجه شد و همین امر موجب شد نرخ تورم ماهانه در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیرماه افزایش یابد. موضوعی که مورد انتقاد رهبرانقلاب قرار گرفت و ایشان در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم در عید قربان خواستار مهار افزایش افسارگسیخته نرخ ارز شدند. البته رهبرانقلاب بر این موضوع تاکید داشتند که «به بنده گزارش شده از جاهای مطمئن که این [موضوع] بیش از آنچه دلایل اقتصادی داشته باشد، دلایل امنیّتی -سیاسی دارد -نه اینکه دلایل اقتصادی نداشته باشد امّا [عمده] دلایل امنیّتی و سیاسی است- که اگر این [طور] باشد باید جدّاً مقابله بشود؛ کسانی هستند که به این آتش‌افروزی دامن می‌زنند.» برای بررسی دلایل امنیتی - سیاسی تاثیرگذار بر اختلال بازار ارز و راه‌های مقابله با آن با دو رییس و سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس به گفت‌وگو پرداخته‌ایم.

پیشنهاد کارگزاران مبنی بر «بازگشت به مرام هاشمی» بخشی از نزاع ایدئولوژیک جریان اصلاحات است

نبرد هویتی اصلاح‌طلبان

روحانی، همان هاشمی ثانی است؛ این گزاره‌‌ای بود که اصلاح‌طلبان برای وجاهت‌بخشیدن به شیخ دیپلمات، در تمامی این سال‌ها آن را برساختند و بازتولید ‌کردند؛ گزاره‌‌ای که هرچند فرزندان هاشمی آن را مردود می‌دانند اما آنچه در ذهن جامعه رسوب کرده، ایجاد این‌همانی میان روحانی و هاشمی است. با این حال، حزب مرید هاشمی در آخرین جلسه شورای مرکزی خود توصیه کرده که روحانی برای گذار از مشکلات پیش رو، به سیاست‌های سیاسی و اقتصادی آن فقید، دست یازد. این درحالی است که به‌زعم کارشناسان، وضع موجود محصول تفوق گفتمان هاشمی بر دولت تدبیر و امید است. ادامه گزارش پرداختی است به تجسد و تجسم رفسنجانیسم در قاموس «حلقه نیاوران.»

ريیس فراکسیون زنان مجلس در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»:

هشدار انقراض خانوادگی

گزارش زهرا اردشیری / چند روزی است كه در فضای مجازی سروصدای زیادی از بابت تشکیل کمیسیون ویژه جمعیت و خانواده برپاشده؛ کميسیونی که قرار است به صورت تخصصی به موضوع خانواده بپردازد؛ موضوعی که این سال‌ها بارها توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی مورد تاکید قرار گرفته است. حالا باید ببینیم نمایندگان مجلس این‌بار با موفقیت روبه‌رو خواهند شد یا مثل قانون‌های پرسروصدا ولی بی‌اثر دیگر فقط چند روزی به آن پرداخته می‌شود. به نظر می‌رسد این کميسیون ویژه برای مجلس یازدهم اهمیت زیادی دارد.

سرمقاله

مقابله با تحریف

وزیر بهداشت در مراسم تحویل محموله دارویی و پزشکی ستاد اجرایی فرمان امام(ره)

برای تولید واکسن از هیچ کشوری عقب نیستیم

هیاهوی کرونا و آشوبی که در جهان برپا کرده‌است با همکاری و همراهی مردم و دستگاه‌ها به پایان خواهد رسید. یکی از همین همکاری‌ها و مشارکت‌ها اتفاقی است که دیروز روی داد و محموله دارویی و بهداشتی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام؟ره؟تحویل وزارت بهداشت و درمان شد. در این مراسم که وزیر بهداشت و رییس ستاد اجرایی فرمان امام ؟ره؟حضور داشتند، محموله‌ای شامل ۱۰۰ دستگاه تی‌وپس، ۱۰هزار داروی رمدسیور و ۱۰۰ هزار کیت مولکولی پی‌سی‌آر به وزارت بهداشت تحویل داده شد.

ترامپ در پی جنجال‌آفرینی جدیدش، با اپلیکیشن چینی «تیک‌توک» اعلام جنگ کرده است

امنیت ملی بهانه است، تنبیه چین نشانه است

گزارش فاطمه ترکاشوند / ترامپ صبح شنبه اعلام کرد که به زودی اپلیکیشن «تیک‌توک» را در آمریکا فیلتر خواهد کرد. درواقع صحبت از فیلتر ‌کردنِ محصولی است که به عنوان بستری برای اشتراک‌گذاری ویدئوهای داب‌اسمش نوجوانان و جوانان و سلبریتی‌ها شناخته می‌شود و البته در آمریکا اپلیکیشن محبوبی است و چند ده میلیون کاربر فعال دارد. جرم این اپلیکیشن دست‌کم با معیارهای آمریکایی، فقط «چینی‌بودن» است و به دنبال اوج‌گیری تنش‌ها میان آمریکا و چین، ترامپ سعی دارد بر ورودی‌های فرهنگی چینی به آمریکا که خروجی‌های اقتصادی زیادی هم دارند، فشار بیشتری بیاورد.

گروه های عراقی بر برگزاری زودهنگام انتخاباتی پارلمانی این کشور شرط گذاشتند

اخراج آمریکا، پیش شرط انتخابات مجلس

گزارش روح الله فرقانی / طرح برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق موضوعی است که چند روز پس از موج دوم اعتراضات درعراق توسط «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر این کشور عنوان و برای آن تاریخی مقرر کرد. اعتراضاتی که پیش از این ماه‌ها ادامه یافت و منجر به استعفای دولت «عادل عبدالمهدی» از نخست‌وزیری شد. طرحی که اجرای آن با اما و اگرهایی روبه‌رو شده است و برخی گروه‌های سیاسی خواستار شفافیت و عدالت در برگزاری آن شدند. گویا الکاظمی در تلاش است تا با اجرایی کردن آن نخست‌وزیر دولت انتقالی این کشور باشد.

«صبح‌نو» شیوه‌های ادای نذر در ایام کرونایی را بررسی می‌کند

چند ایده کاربردی برای ادای نذورات

گزارش عارف چراغی / از زمان شیوع ویروس کرونا رزمایش مواسات و همدلی آغاز شده و نهضت همدلی در سطح کشور به اجرا درآمده، تا گوشه‌ای از مشکلات اقتصادی خانواده‌های آسیب‌دیده یا مستمند و فقیر رفع شود. حالا در آستانه عید بزرگ غدیر خم و ماه محرم با توجه به اوج‌گیری ویروس کرونا بسیاری از مردم به چگونگی ادای نذر هرساله‌شان فکر می‌کنند. در این گزارش چند ایده کاربردی برای ادای نذرتان مطرح می‌کنیم.

شماره‌های پیشین