sobhe-no.ir
986
شنبه، ۱۱ مرداد ۱۳۹۹
6
نکته

آن‌ها فقط حق و حقوق‌شان را می‌خواهند

زهرا اردشیری خبرنگار گروه زندگی

گزارش «صبح‌نو» درباره نظر رهبر معظم انقلاب برای برگزاری عزاداری در ماه محرم و صفر را بخوانید

فصل‌الخطاب برای عزاداری‌های سیدالشهدا(ع)

رهبر معظم انقلاب قبل از ظهر دیروز و در سخنان رسانه‌ای خود خطاب به ملت شریف ایران که به مناسبت عید سعید قربان برگزار شد نکات مهمی را مطرح فرمودند. یکی از سرفصل‌های مطرح شده در سخنان ایشان مربوط به شیوه عزاداری در ایام ماه محرم و صفر بود. این مساله از آن جهت مهم است که در روزهای اخیر نگرانی قشر متدین از یک سو و نیز مسائل مرتبط با شیوع کرونا که موجب افزایش آمار ابتلا و تلفات در روزهای گذشته شده است، موضوع شیوع عزاداری در ماه محرم را برجسته کرده است.

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره نظر رهبر معظم انقلاب برای برگزاری عزاداری در ماه محرم و صفر را بخوانید

فصل‌الخطاب برای عزاداری‌های سیدالشهدا(ع)

رهبر معظم انقلاب قبل از ظهر دیروز و در سخنان رسانه‌ای خود خطاب به ملت شریف ایران که به مناسبت عید سعید قربان برگزار شد نکات مهمی را مطرح فرمودند. یکی از سرفصل‌های مطرح شده در سخنان ایشان مربوط به شیوه عزاداری در ایام ماه محرم و صفر بود. این مساله از آن جهت مهم است که در روزهای اخیر نگرانی قشر متدین از یک سو و نیز مسائل مرتبط با شیوع کرونا که موجب افزایش آمار ابتلا و تلفات در روزهای گذشته شده است، موضوع شیوع عزاداری در ماه محرم را برجسته کرده است.

رهبر معظم انقلاب دیروز در سخنان خود درباره برگزاری مراسم عزاداری در ماه محرم فرمودند: معیار آن چیزی است که ستاد مقابله با کرونا و کارشناسان بهداشت می‌گویند، من هر آنچه که آن‌ها لازم بدانند را مراعات خواهم کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین توصیه کردند که عزاداران و هیات مصوبات و ضوابط تعیین‌شده برای عزاداری‌ها را مراعات کنند و در ادامه فرمودند: توصیه و تأکید من به عزاداران، هیات و نوحه‌خوانان آن است که به ستاد ملی کرونا و مصوبات آن توجه کرده و ضوابط تعیین شده برای عزاداری از سوی آنان را مراعات کنند.
اما سخنان رهبر معظم انقلاب بلافاصله مورد توجه مداحان و نیز هیات‌های عزاداری قرار گرفت. میثم مطیعی از مداحان سرشناس کشور در پی بیانات مقام معظم رهبری درخصوص برگزاری جلسات محرم در حساب توییتری خود نوشت: «سلامت مردم بیش از دیگران، برای هیأتی‌ها مهم است. ما تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا هستیم؛ اما یک حرف بزنید، نه مثل تجربه روز عرفه که نهاد (آ) صبح یک چیز بگوید، ظهر نهاد (ب) یک چیز، عصر همه خلاف هم! عید غدیر نزدیک است. اگر نظری دارید اولاً بین خودتان جمع‌بندی کنید و ثانیاً زودتر اعلام کنید.»
سیدمجید بنی‌فاطمه، دیگر مداح شناخته شده اهل بیت؟عهم؟ هم در واکنش به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص برگزاری جلسات محرم، با انتشار پستی در فضای مجازی اعلام کرد: «رهبر عزیزتر از جان ما؛ فرمایش حضرتعالی پیرامون چگونگی پاسداشت عزای حضرت سیدالشهدا ؟ع؟ و تعظیم شعائر حسینی، مطابق معمول، فصل‌الخطاب است. ما نیز دست اطاعت و ادب بر سینه گذاشته و در جمیع امور گوش به فرمان جنابتان خواهیم بود.»

جلسه هم‌اندیشی برگزار شد
روز پنج‌شنبه گذشته نیز جلسه هم‌اندیشی و هماهنگی مداحان و وعاظ کشور با وزیر بهداشت با حضور رییس سازمان تبلیغات اسلامی تعدادی از خطبا و مادحین برجسته کشور در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد. در ابتدای این جلسه سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بابیان اینکه همسویی و وفاق ملی تحت راهبری رهبر فرزانه انقلاب مهم‌ترین دستاورد این بحران است، اظهار داشت: ما برای این از شما عشاق‌الحسین استمداد طلبیدیم چراکه بگوییم کربلا را فراموش نکرده‌ایم و نخواهیم گذاشت عشاق‌الحسین بیمار شوند و در کنار هم به این متعهد هستیم. حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان هم در این جلسه گفت: نباید زمینه را برای دوگانگی‌ها ایجاد کنیم و باید مانع آن بشویم. اینکه یکی از معاونان وزیر می‌گوید من نگران اربعین هستم، خیلی دلنشین است. هرچقدر شما دغدغه عزاداری‌ها را داشته باشید بسیار مؤثر واقع می‌شود. ما در سبک عزاداری‌ها و سینه‌زنی‌ها هم باید ورود کنیم تا فاصله‌های اجتماعی رعایت شود. ما می‌توانیم از حیاط مدرسه‌ها و محوطه دانشگاه‌ها به‌خوبی استفاده کنیم. اگر در فضاهای باز و بیابان‌ها هم عزاداری کنیم اتفاقاً بیشتر شبیه حضرت زینب ؟س؟ و اهل‌بیت ؟عهم؟ است.
وزیر بهداشت هم در ادامه جلسه گفت: ما برای شب‌های قدر، پس از جلسه ویدیو اجلاس رهبری درنگ نکردیم و اقدامات را انجام دادیم که نتیجه خوبی هم گرفته شد. ما روزهای سختی را در پیش داریم چرا‌که این ویروس یکی از پیچیده‌ترین موجوداتی است که از آغاز خلقت بشر، به عرصه پا گذاشته است. قدرت سرایت کرونا چند برابر شده و الان جوان‌ترها بیشتر گرفتار می‌شوند. الان حتی یک نفر با ماسک هم می‌تواند به‌ وسیله دستگاه‌های تهویه بافاصله ۷۰، ۸۰‌متری گرفتار شود. نمکی ادامه داد: در عزاداری‌ها فقط باید پروتکل‌ها را رعایت کرد و ماسک بزنیم. راه افتادن دسته دو بدی دارد که فکر ما را به خود مشغول کرده؛ اول اینکه با هیچ قوه قهریه‌ای نمی‌توانیم فاصله‌ها را حفظ کنیم و دوم اینکه اساساً نمی‌توانیم و قبیح می‌دانیم اگر جلوی عزاداری مردم را بگیریم چون این شورش دل عاشق است. ما پیشنهادمان این است که در یک فضای تعریف شده‌ای و بین خانه‌ها با هر وسعت و گستردگی پرچم مشکی بدهیم و از خانه‌ها روضه پخش کنیم.
حجت‌الاسلام مسعود عالی هم در این جلسه اظهار داشت: باید یک الگوی مشخص را برای فضای عزاداری، سینه‌زنی و زنجیرزنی که خود باعث فاصله می‌شود و پذیرایی‌ها را ارائه دهیم و مانند اربعین سال گذشته که شعار حب‌الحسین یجمعنا سبب وحدت شد، یک شعار درست کنیم که هم علما و هم پزشکان از آن دفاع کنند. پس از آن حجت‌الاسلام علی سرلک گفت: متأسفانه در شرایطی قرار داریم که مرگ و بی آیندگی بر زندگی مردم سایه انداخته است برای همین باید به رویدادهای گسترده و ظرفیت عظیم مانند محرم عالمانه پرداخته شود. اینکه رییس‌جمهوری می‌گوید در هر شرایط حتی قرمز محرم را برگزار می‌کنیم، تقابل با دین را بیشتر می‌کند.

هویت و فرهنگ غنی برای مردم
در ادامه این جلسه جمعی از مداحان اهل بیت ؟عهم؟ به بیان نظرات خود پرداختند. حاج احمد واعظی در خلال صحبت خود اذعان داشت: هیات و دستگاه امام حسین ؟ع؟ همیشه و در همه عرصه پیش‌قدم و جلودار بوده است و ضامن محرم امسال هم خود ایشان و حضرت زهرا ؟س؟ خواهد بود. محمدحسین پویانفر هم تصریح کرد: بهتر است برای توضیح رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و تمهیدات دیگر برای برگزاری جلسات روضه، یک سری 
موشن گرافی درست شود. در ادامه حاج محمدرضا طاهری خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌کنم برای برگزاری مراسم محرم و صفر؛‌ استفاده از فضای باز بین هیات مذهبی به یک فرهنگ همگانی تبدیل شود.
حجت‌الاسلام مصطفی جلالی، معاون فرهنگی و امور تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی هم یادآور شد: تیم وزارت بهداشت در اجرای مسائل شرعی کم نگذاشته و نمی‌گذارد اما برخی افراد سعی دارند با جریان الگو‌سازی که باید پیش از محرم شروع شود، مقابله کنند. آیت‌الله کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران به‌عنوان سخنران پایانی با تمجید از زحمات کادر وزارت بهداشت، اذعان داشت: دکتر نمکی هرجا که پای شرع وسط آمده کم نگذاشته است اما از طرفی باید به این موضوع هم توجه داشت که با احساسات، فطرت و غریزه نمی‌شود مقابله کرد. وی افزود: فرهنگ عزاداری برای امام حسین ؟ع؟ هویت و فرهنگ غنی و ریشه‌دار ملت ما را شکل می‌دهد. همچنین مسأله غدیر را باید جدی گرفت و مراسم عید‌الله اکبر را هم باید با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی برگزار کرد.
 
پاسخ آیت‌الله سیستانی به استفتایی درباره برگزاری مراسم عزاداری محرم در سایه کرونا
ماجرای عزاداری در ایام ماه محرم در کشور عراق هم مورد سوال مردم است. در همین زمینه شهروندان عراقی درباره نحوه برگزاری مراسم عزاداری امام حسین ؟ع؟ در سایه شیوع کرونا از دفتر آیت‌الله سید‌علی سیستانی استفتا کرده‌اند که ایشان نیز به این مساله پاسخ داده‌اند. در این پاسخ سه مساله مورد توجه قرار گرفته است. نخست افزایش پخش مستقیم مجالس حسینی از طریق تلویزیون و اینترنت. نکته دیگر برگزاری مجالس خانگی در ساعات معینی از شب یا روز؛ طوری که حضور در این مجالس تنها مختص افراد خانواده و کسانی که با آن‌ها در رفت‌وآمد هستند، باشد و به برخی از مجالس عزاداری حسینی، هر چند مجالسی که به صورت مستقیم از شبکه‌های ماهواره‌ای یا در فضاهای اینترنتی پخش می‌شود، گوش بدهند. همچنین درباره مجالس عمومی هم توصیه شده است: «همه به ضوابط بهداشتی پایبند باشند؛ فاصله اجتماعی بین حاضران رعایت شود و از ماسک‌های بهداشتی و لوازم دیگر پیشگیری از گسترش ویروس کرونا استفاده کنند.» مورد نهایی در این زمینه هم توصیه به توزیع گسترده نمادهای عاشورایی از طریق برافراشتن پرچم‌ها و پلاکاردهای سیاه در میادین، خیابان‌ها، کوچه‌ها و دیگر فضاهای عمومی با رعایت عدم نقض حرمت املاک خصوصی و مانند آن و همچنین رعایت قوانین جاری کشور است. درباره توزیع نذورات نیز تاکید شده «غذاهایی که طبق رسم و رسوم به این مناسبت توزیع می‌شود باید در روند تهیه و توزیع آن شروط بهداشتی رعایت شود؛ هرچند که برای جلوگیری از تجمع هنگام توزیع ناگزیر به توزیع غذاهای خشک و رساندن آن به خانه مؤمنان باشند.

captcha
شماره‌های پیشین