sobhe-no.ir
986
شنبه، ۱۱ مرداد ۱۳۹۹
3
یادداشت

سنت‌های خدا، چپ و راست نمی‌‌شناسد

دکتر سید احسان خاندوزینماینده مجلس یازدهم

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با بیژن مقدم و پرویز سروری فرمایشات رهبر انقلاب درباره شرطی کردن اقتصاد ایران و دوگانه «تحریم-تحریف» را بررسی کرد

نهیب به غرب‌پرستان

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب روز گذشته در سخنرانی تصویری خود، نکات مهمی درباره شرایط اقتصادی و علاج مشکلات کشور، ارائه کردند. ایشان تحریم‌ها را قابل علاج توصیف کردند و از سویی، راه رفع این مساله را نه در مذاکره بلکه در کار و مدیریت انقلابی دانستند. ایشان البته در بخش دیگری از فرمایشات خود، به بر هم کنش «تحریم-تحریف» اشاره فرمودند و تاکید کردند که اگر جریان تحریف در کشور یعنی واژگون نشان دادن حقایق از بین برود، اثر تحریم‌ها نیز از بین خواهند رفت.

صبح نو

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با بیژن مقدم و پرویز سروری فرمایشات رهبر انقلاب درباره شرطی کردن اقتصاد ایران و دوگانه «تحریم-تحریف» را بررسی کرد

نهیب به غرب‌پرستان

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب روز گذشته در سخنرانی تصویری خود، نکات مهمی درباره شرایط اقتصادی و علاج مشکلات کشور، ارائه کردند. ایشان تحریم‌ها را قابل علاج توصیف کردند و از سویی، راه رفع این مساله را نه در مذاکره بلکه در کار و مدیریت انقلابی دانستند. ایشان البته در بخش دیگری از فرمایشات خود، به بر هم کنش «تحریم-تحریف» اشاره فرمودند و تاکید کردند که اگر جریان تحریف در کشور یعنی واژگون نشان دادن حقایق از بین برود، اثر تحریم‌ها نیز از بین خواهند رفت.

رهبر انقلاب در فراز دیگری، از به ستوه آوردن مردم، جلوگیری از پیشرفت‌های علمی و فروپاشی اقتصاد کشور، به‌عنوان سه هدف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت دشمنان نام بردند. رهبر انقلاب همچنین از شرطی کردن اقتصاد ایران به عملکرد اروپایی‌ها پس از خروج آمریکا از برجام،  انتقاد کردند و فرمودند: «متاسفانه کشور ماه‌ها معطل وعده‌های اروپایی‌ها باقی ماند و اقتصاد کشور شرطی شد. معطل کردن اقتصاد به وعده‌های دیگران، بسیار مضر است.» در گفت‌وگو با بیژن مقدم، فعال رسانه‌ای و تحلیلگر سیاسی و پرویز سروری، فعال سیاسی مشخصاً به دو فراز از فرمایشات رهبر انقلاب پرداختیم. دوگانه تحریم-تحریف و شرطی شدن اقتصاد کشور به عملکرد غرب؛ آقای مقدم معتقد است که دم زدن از مذاکره با غرب بدون توجه به پیشینه تاریخی این روابط از جمله سرنوشت برجام، خودباختگی است. سروری هم باور دارد که مسوولان کشور، با امید به تحقق وعده‌های اروپایی‌ها، کشور را در شرایط منجمد نگاه داشتند. در ادامه مشروح این دو گفت‌وگو را از نظر خواهید گذراند.  

مقدم: طرفداران مذاکره، خودباخته و خائن هستند
بیژن مقدم، فعال رسانه‌ای و تحلیلگر سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، درباره فرمایشات رهبر انقلاب مبنی بر اینکه علاج تحریم‌ها قطعاً منوط به عقب‌نشینی مقابل آمریکا نیست، گفت: سخن ایشان البته سخن تازه‌ای نیست و بارها طی سال‌های گذشته مطرح کرده‌اند. دلیل تکرار این مطلب هم این است که ما در داخل کشور با جریانی مواجه هستیم که آگاهانه و عالمانه یا از سر ناآگاهی، حاضر است برای قبولاندن مذاکره به مجموعه نظام، تجارب موجود تاریخی را زیر پا بگذارد. مقدم تصریح کرد: این‌ها همیشه تصورشان این بود که مشکل ما با آمریکا، با مذاکره و روی خوش و دیدار وزرای خارجه یا تماس تلفنی روسای جمهور حل می‌شود. در زمان آقای خاتمی هم این بحث مطرح بود که اگر ایشان مثلاً یک سلام و علیکی با رییس‌جمهوری وقت آمریکا داشته باشد، کار تمام است و حتی آن‌ها[آمریکایی‌ها] هم برنامه‌ریزی می‌کردند تا این سلام و علیک اتفاق بیفتد و عکسی بگیرند و این وسط، جمله‌ای جاری شود و بعد، مشکلات حل شود.
این فعال رسانه‌ای تاکید کرد: این، تقریباً ساده‌انگارانه‌ترین تحلیلی است که این افراد داشتند و جالب است که تمامی این موارد، بعدها اتفاق افتاد؛ یعنی ما درباره مهم‌ترین موضوع کشور[هسته‌ای] در سطوح مختلف اعم از وزرای خارجه و رییس‌جمهوری، مذاکراتی طولانی با آمریکایی‌ها داشتیم. مقدم افزود: نتیجه این دیدارها برجام شد که هر کسی از زاویه دید خود، می‌تواند با آن برخورد کند. با این حال، ترامپ برجام را کلاً کنار گذاشت و حذف کرد و این تجربه تاریخی را به مردم ایران منتقل کرد که آمریکا، به هیچ‌وجه قابل اعتماد نیست.
وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان اینکه تحریم‌ها همیشه بوده‌اند، گفت: البته تحریم‌های دو،سه سال اخیر هوشمندانه‌تر، وسیع‌تر و با توان بیشتری از سوی آمریکا و دیگر کشورها به اجرا درآمده و برای ما سختی‌هایی ایجاد کرده‌اند. در این میان، رهبر انقلاب مساله اقتصاد مقاومتی را تبیین کردند که متاسفانه نسبت به این موضوع، بی‌توجهی رخ داد. مقدم افزود: اگر مسوولان در این حوزه[اقتصاد مقاومتی] و حوزه‌های مشابه، نگاه‌شان به داخل باشد و تجربه مذاکره با آمریکا را پیش روی خود قرار بدهند و بدانند که مذاکره از سمت آمریکایی‌ها، بی‌نتیجه و وقت تلف کردن است، طبعاً این بحث‌ها[مذاکره با آمریکا] را مطرح نمی‌کنند.
این فعال رسانه‌ای با بیان اینکه بحث مذاکره با آمریکا، از سوی جریان واداده داخلی مطرح می‌شود، اظهار داشت: این جریان، نه عرضه کار در داخل را دارد و نه اینکه با مردم، همراه است. البته من دیگر نمی‌توانم باورکنم که باورمندی به مذاکره، صرفاً به‌خاطر نوع نگاه این گروه است بلکه کسانی که دم از مذاکره بدون توجه به پیشینه تاریخی مذاکرات می‌زنند را باید خودباخته و خائن تصور کرد.

سروری: غرب‌پرستان، به غرب اعتیاد پیدا کرده‌اند
پرویز سروری، فعال سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با بیان اینکه شرطی شدن اقتصاد بیش‌از خود تحریم‌ها، کشور را دچار مشکل کرد، گفت: سیاست دولت آمریکا از زمان اوباما این بوده که با وعده به آینده، اقتصاد ایران را به برجام، شرطی کنند. در این شرایط، اقتصاد قطعاً سرمایه نخواهد پذیرفت. وی تصریح کرد: پس از خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها با این وعده که در برجام باقی خواهند ماند و به تعهدات خود عمل خواهند کرد، نقش شرطی کردن اقتصاد ایران را ایفا کردند. سروری افزود: با این وعده‌ها، اقتصاد کشور فریز شد و بنابراین، هیچ سرمایه‌گذاری رغبت نمی‌کرد در اقتصاد ایران، سرمایه‌گذاری کند چون نمی‌دانست آیا وعده‌های اروپایی‌ها، تحقق پیدا خواهد کرد یا نه. نتیجه این موضوع هم بی‌ثباتی اقتصاد، ضربه به تولید و بیکاری در کشور بود. این فعال سیاسی اضافه کرد: متاسفانه مسوولان کشور که نگاهی کاملاً غیر واقع‌بینانه به خارج از کشور به‌خصوص غربی‌ها داشتند، با امید به تحقق وعده‌های اروپایی‌ها، کشور را در شرایط منجمد نگاه داشتند و اقتصاد، هر روز شرطی‌تر شد.
سروری با اشاره به سخن رهبر انقلاب درباره مقابله با جریان تحریف به‌عنوان لازمه مقابله با تحریم‌ها، گفت: تحریف تاریخی به‌گونه‌ای است که باطل، ناجی معرفی می‌شود. امپریالیسم رسانه‌ای به علاوه فریب‌خوردگان داخلی، تلاش می‌کنند تا شرایط را به‌گونه‌ای جلوه بدهند که تنها راه برون‌رفت از مشکلات اقتصادی کشور، تکیه به کسی است که او[اشاره به آمریکا] همه این مشکلات را برای کشور ایجاد کرده است. این در نوع خود می‌تواند فاجعه باشد. وی افزود: رصدگر بزرگ انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، این موضوع را به خوبی تشخیص دادند و فرمودند که اگر تحریف و آدرس غلط برخی مسوولان و غرب‌پرستان که از مرحله اعتماد به غرب عبور کرده‌اند و به اعتیاد به غرب مبتلا شده‌اند، از بین برود، تحریم‌ها هم به‌طور قطع از بین خواهند رفت.

captcha
شماره‌های پیشین