sobhe-no.ir
986
شنبه، ۱۱ مرداد ۱۳۹۹
1
رهبر انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با ملت ایران از دلایل دشمنی آمریکاراه علاج مشکلات اقتصادی و آینده روشن کشور سخن گفتند

جریان تحریف شكست بخورد، تحریم هم شكست می خورد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز خجسته عید قربان در سخنرانی زنده تلویزیونی، ملت شریف ایران را به حضور پر نشاط و گسترده‌تر در مسابقه معنوی «کمک مؤمنانه به قشرهای آسیب‌دیده و یاری مجاهدان سلامت» فراخواندند و با تشریح اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت آمریکا در جنایت تحریم ملت ایران تأکید ‌کردند: دشمن به موازات جریان تحریم، جریان تحریف حقایق را هم دنبال می‌‌کند اما به فضل الهی و با هوشیاری، زیرکی و شناخت عمیق ملت ایران از آمریکا به هیچ‌کدام از اهدافش نرسیده و نخواهد رسید و ایران عزیز با صبر و ثبات، تلاش بیشتر مسوولان برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت‌‌‌های داخلی به راه روشن خود ادامه خواهد داد.

گزارش «صبح‌نو» درباره نظر رهبر معظم انقلاب برای برگزاری عزاداری در ماه محرم و صفر را بخوانید

فصل‌الخطاب برای عزاداری‌های سیدالشهدا(ع)

رهبر معظم انقلاب قبل از ظهر دیروز و در سخنان رسانه‌ای خود خطاب به ملت شریف ایران که به مناسبت عید سعید قربان برگزار شد نکات مهمی را مطرح فرمودند. یکی از سرفصل‌های مطرح شده در سخنان ایشان مربوط به شیوه عزاداری در ایام ماه محرم و صفر بود. این مساله از آن جهت مهم است که در روزهای اخیر نگرانی قشر متدین از یک سو و نیز مسائل مرتبط با شیوع کرونا که موجب افزایش آمار ابتلا و تلفات در روزهای گذشته شده است، موضوع شیوع عزاداری در ماه محرم را برجسته کرده است.

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با بیژن مقدم و پرویز سروری فرمایشات رهبر انقلاب درباره شرطی کردن اقتصاد ایران و دوگانه «تحریم-تحریف» را بررسی کرد

نهیب به غرب‌پرستان

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب روز گذشته در سخنرانی تصویری خود، نکات مهمی درباره شرایط اقتصادی و علاج مشکلات کشور، ارائه کردند. ایشان تحریم‌ها را قابل علاج توصیف کردند و از سویی، راه رفع این مساله را نه در مذاکره بلکه در کار و مدیریت انقلابی دانستند. ایشان البته در بخش دیگری از فرمایشات خود، به بر هم کنش «تحریم-تحریف» اشاره فرمودند و تاکید کردند که اگر جریان تحریف در کشور یعنی واژگون نشان دادن حقایق از بین برود، اثر تحریم‌ها نیز از بین خواهند رفت.

سرمقاله

مومنانه‌زیستن در عصر جدید

ماجرای حضور و غیبت شهرداران تهران در جلسات هیات دولت که همچنان ادامه دارد

شهرداران پشت درِ پاستور

جلوگیری از ساخت طبقه اضافه در ساختمان نهاد ریاست جمهوری واقع در جماران، رابطه دولت و شهرداری را شكرآب كرده و حالا خبر می‌رسد كه مدتی است پیروز حناچی، شهردار تهران به جلسات هیات دولت دعوت نمی‌شود. ماجرای حضور شهردار تهران در جلسات هیات دولت به زمان ریاست‌جمهوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برمی‌گردد. آن زمان شهرداران ازسوی دولت و وزارت كشور انتخاب می‌شدند و طبیعی بود كه شهردار تهران فردی نزدیك به دولت باشد. غلامحسین كرباسچی برای پیاده‌سازی سیاست‌های سازندگی مورد نظر مرحوم هاشمی ماموریت یافت تا به ساختمان خیابان بهشت برود و چون اجرای این سیاست‌ها به بسیاری از اركان اجرایی كشور مرتبط می‌شد، با اصلاح آیین‌نامه داخلی هیات دولت، كرباسچی به‌طور مرتب در جلسات كابینه شركت می‌كرد اما حق رای نداشت. بعدتر با اجرای قانون اساسی و تشكیل شوراهای اسلامی شهر، انتخاب شهرداران به اعضای شورای شهر واگذار شد از این رو در این سال‌ها بسیار پیش آمده كه به‌دلیل همسو نبودن جناح‌های سیاسی شهردار با دولت، این مقام اجرایی پایتخت به جلسات كابینه دعوت نشود. مسلما نفع حضور شهردار تهران در جلسات هیات دولت به شهروندان پایتخت بازمی‌گردد ولی طناب‌كشی‌های مرسوم سیاسی و حالا تامین منافع شخصی و نهادی موجب شده دود چنین قهری به چشم مردم تهران برود. در گزارش امروز ضمن مروری بر شهرداران گذشته تهران در سه دهه اخیر، نسبت و رابطه هركدام از آنان با دولت وقت را بازخوانی كرده‌ایم.

تلویزیون دولتی تاجیکستان، فیلمی از اعترافات اجباری علیه ایران و حزب نهضت اسلامی این کشور پخش کرده است

«خیانت» ساختگی

گزارش فاطمه ترکاشوند / اواخر تابستان سال‌2015، فعالیت حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از سوی دادگاه عالی این کشور ممنوع اعلام شد. چندماه بعد، محی‌الدین کبیری، رهبر این حزب برای شرکت در همایش وحدت اسلامی به تهران آمد و با رهبر معظم انقلاب دیدار کرد. ظرف دو سال بعد دفتر برخی نمایندگی‌های اقتصادی و فرهنگی ایران در تاجیکستان بسته شد تا اینکه در تابستان‌96، فعالیت رایزنی‌های فرهنگی ایران هم به تعلیق درآمد. ماه گذشته، امامعلی رحمان، رییس‌جمهوری تاجیکستان، مجددا حزب نهضت اسلامی این کشور را تروریست خواند و اعلام کرد که توافق‌نامه صلح ملی را با این حزب امضا نکرده و حالا هم چند روزی است یک فیلم سه قسمتی از شبکه‌های تلویزیون دولتی این کشور پخش می‌شود که بدون ذکر نام «ایران»، «کشوری معلوم بر ما(تاجیکستان)» را محرک فعالیت‌های تروریستی علیه دولت تاجیکستان معرفی می‌کند؛ اما این‌ها تمام ماجرا نیست.

یادداشت

سنت‌های خدا، چپ و راست نمی‌‌شناسد

دکتر سید احسان خاندوزینماینده مجلس یازدهم

شماره‌های پیشین