sobhe-no.ir
985
چهارشنبه، ۰۸ مرداد ۱۳۹۹
1
گزارش «صبح‌نو» درباره درگیری 26‌استان کشور با کرونا را بخوانید،کرونا روز گذشته رکورد جدید 235‌فوتی در 24‌ساعت را برای ایران ثبت کرد

بی عملی دولت در موج دوم کرونا

کرونا روز گذشته یکبار دیگر رکوردی غمبار و ترسناک را در ایران از خود به جای گذاشت. در 24‌ساعت ظهر روز دوشنبه تا ظهر روز سه‌شنبه 235‌هموطن که مبتلا به کرونا شده و در شرایط حاد بیماری قرار داشتند، جان خود را از دست دادند و تعدادی از خانواده‌ها و اقوام را داغدار کردند. این در حالی است که در شرایط فعلی محدودیت‌های جزیی برقرار است و مسوولان دولتی اقدام جدی‌تری برای تعطیلی برنداشته‌اند. نکته جالب اینجاست که حتی وضعیت تهران نیز قرمز شده است اما طرح ترافیک همچنان اجرا می‌شود و مردم مجبورند با کمترین فاصله اجتماعی در فضای بسته مترو و اتوبوس با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

با وجود وضعیت نابسامان صمت، دولت همچنان روی طرح تشکیل وزارت بازرگانی پافشاری می‌کند

بلاتکلیفی وزارت صمت در بازار آشفته

22 مرداد که فرابرسد، اداره امور وزارتخانه «صمت» توسط سرپرست، به سه ماه خواهد رسید؛ وضعیتی که ادامه آن به لحاظ قانونی، غیرممکن خواهد بود. دولت و شخص رییس‌جمهوری که سخت در پی تفکیک این وزارتخانه است و گویا قصد ندارد با وجود تذکرات پی در پی نمایندگان در مدت اخیر، وزیر پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کند. ادامه این وضعیت قطعا به صلاح بازار نیست.

سرمقاله

ما می‌توانیم

«صبح‌نو» آخرین تصمیم‌گیری‌ها درباره برگزاری عزاداری‌های ماه محرم را بررسی می‌کند

سلامت مردم خط قرمز هیأتی‌هاست

گزارش عارف چراغی / 6ماه پیش که خبر شیوع ویروس کرونا در کشور منتشر شد، هیچ کسی فکر نمی‌کرد که این میهمان منحوس بتواند مراسمات مذهبی ما را هم تحت تاثیر قرار دهد اما حالا اظهار نظرهای متفاوتی درباره برگزاری مراسمات عزاداری مطرح می‌شود. برخی ترجیح‌شان برگزاری مجازی است و برخی مراسمات حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی را لازم‌الاجرا می‌دانند. سرانجام اما روز گذشته کمیته اطلاع‌رسانی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا اعلام کردکه برگزاری مراسم در اماکن مجاز، صرفا با رعایت اصول «کاهش زمان مراسم، تراکم حداقلی، آلودگی‌زدایی منظم، رعایت فاصله یک‌و‌نیم‌متر و استفاده مستمر و همگانی از ماسک» انجام می‌شود و مسوول برگزاری مراسم عمومی باید نسبت به رعایت کامل ضوابط بهداشتی، تعداد شرکت‌کنندگان، زمان برگزاری و نحوه پذیرایی متعهد شود.

درحالی که داده‌های آماری معتبر آمریکایی، جو بایدن را پیشتاز انتخابات می‌دانند اما ترامپ خود را پیروز انتخابات معرفی کرد

جنگ نظرسنجی‌ها

با ملتهب شدن فضای انتخاباتی در آمریکا و بازار گرم نظرسنجی‌ها تنش و جنگ لفظی میان «جو بایدن» و «دونالد ترامپ» بیشتر شده است و هرکدام خودشان را پیروز انتخابات می‌‌دانند.

حزب‌الله چگونه قواعد بازی را به نفع خود تغییر داد

خودزنی صهیونیست‌ها

مسوولان صهیونیست روز دوشنبه مدعی شدند که در مرزهای جنوبی لبنان، نظامیان این رژیم با نیروهای حزب‌الله درگیر شدند و تمام توان رسانه‌ای خود را برای القای پیروزی وهمی به کار بستند، ولی واقعیت این است که حزب‌الله قواعد درگیری تازه‌ای تحمیل کرده است.

مصاحبه با زهرا کاردانی، نويسنده «خیابان 204» که مستندنگاری از فاجعه منا در سال 94 است

روایت‌نگاری از فاجعه منا با چنگ‌ و دندان

گفت‌وگو مصطفی وثوق‌کیا / تقریبا چهار سال از حادثه منا می‌‌گذرد؛ اتفاقی که در آن نزدیک به 500 حاجی ایرانی و حدود هفت هزار نفر از حجاج سایر کشورها به شهادت رسیدند. بعد از آن ماجرا رهبری تاکید ‌کردند این حادثه نباید فراموش شود. بعد از آن تاکید، یک سریال صداوسیما به آن ماجرا به صورت محدود پرداخت و چند هفته قبل اولین مستندنگاری از افراد درگیر در حادثه توسط زهرا کاردانی منتشر شده است. این کتاب علاوه بر روایت حاجیان نجات‌یافته بخشی مهم دارد و آن چگونگی یافتن پیکر شهدا در کشور عربستان است. این بخش ناگفته‌هایی را بیان می‌‌کند که به نظر برای شفاف شدن ماجراهای بعد از فاجعه منا خیلی موثر است. در آستان عید قربان و سالگرد این فاجعه با زهرا کاردانی، نویسنده کتاب گفت‌وگویی داشتیم.

«صبح‌نو» از بازگشت نخبگان و متخصصان ایرانی به کشور گزارش می‌دهد

بازگشت ۸۰۰ متخصص ایرانی به کشور

استفاده‌نكردن از هوش نخبگان در سیاست‌های کلان، عاملی موثر بر مهاجرت مغزهای ایرانی است که گاهی غیر از ابراز تاسف، کلامی دیگر در واکنش به آن نمی‌شنویم. با این حال ایران در چند سال گذشته تلاش کرده با ایجاد شرایطی قابل‌قبول، نخبگان ایرانی را به کشور بازگرداند، به طوری که ستاری، معاون علمی رییس‌جمهور در این‌باره گفته است: تاکنون بیش از هزار و 700 متخصص ایرانی غیرمقیم به کشور بازگشته‌اند و پیش‌بینی می‌کنیم امسال ۸۰۰ نفر دیگر نیز به کشور بازگردند.

سپاه با برگزاری رزمایش بزرگ پیامبر اعظم، در کنار صبر راهبردی آمادگی خود برای واکنش به هرگونه تهدید از سوی دشمن را به رخ کشید

تمرین ضربه متقابل

برگزاری مرحله نهایی رزمایش بزرگ دریایی و موشکی پیامبر اعظم ؟ص؟14 که روز گذشته آغاز شد و امروز نیز ادامه دارد، می‌تواند در شرایط تهدیدهای فزاینده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران؛ معنی‌دار به نظر برسد. یکی از نکات جالب توجه در این رزمایش، رصد منطقه با استفاده از تصاویر ارسالی ماهواره «نور» بود. ماهواره‌ای که روز سوم اردیبهشت امسال، با پرتاب موفقیت‌آمیز توسط ماهواره‌بر سه مرحله‌ای «قاصد» و تزریق به مدار 425‌کیلومتری زمین، سر و صدای زیادی در محافل بین‌المللی به پا کرد و موجب تحسین رسانه‌های خارجی شد.

شماره‌های پیشین