sobhe-no.ir
984
سه شنبه، ۰۷ مرداد ۱۳۹۹
1
ارزهای برنگشته به چرخه اقتصادی کشور چقدر هستند

بدعهدانی که بازار ارز را تخریب کردند

با توجه به گذر از راهبرد اقتصاد نفتی به اقتصاد بدون نفت، حفظ و ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری، رشد اقتصادی، حفظ ارزش پول ملی، جریان باثبات واردات و رفاه مردم منوط به رشد و توسعه صادرات غیرنفتی از یک‌سو و بازگشت ارز آن به چرخه اقتصادی بر اساس سیاست‌های اعلامی از سوی دیگر است. حال در این میان، برخیاز صادرکنندگان نیز از ورود ارزهای صادرات خود به کشور خودداری می‌‌کنند که همین موضوع اقتصاد کشور را شکننده کرده است؛ بر همین اساس بانک مرکزی قصد دارد تجار متخلف را به قوه‌قضاییه معرفی کند.

تام هنکس در فیلم «سگ تازی» تصویری قهرمان و منجی را از آمریکا در جنگ‌جهانی دوم نشان می‌دهد

تبدیل تهدید به فرصت؛ همان همیشگی

یادداشت عارف افشار / قهرمان‌ها در پیچ و خم‌های زندگی، از تهدید فرصت می‌سازند و مهلکه شکست را به سکوی افتخار و پیروزی بدل می‌کنند. این جملات را با لحن به شدت هیجانی، صدای بلند و رسا و هیاهوی بسیار از یک روانشناس مشهور آمریکایی شنیدم. اگر تا حدی با فضای مجازی و رسانه آشنا باشید، از این قبیل جملات ‌انگیزشی با لحن و آهنگ صدای پرشور از زبان فلان شخصیت مشهور غالبا آمریکایی شنیده‌اید. تعجبی هم ندارد. غرور، حس برتری و تفاخر به این برتری جزو لاینفک تربیت فردی و اجتماعی یک آمریکایی است. فرهنگ آمریکایی اساسا بر این اصول استوار است؛ آنان هیچ قیمتی روی پرچم و کشورشان نمی‌گذارند.

روایت سیاسی-اجتماعی مستند «رویای آجری» از بلایی که در طول 70 سال بر سر مسکن ایرانی‌ها آمده است

رویای مسکن، کابوس مسکن

گفت‌وگو فاطمه ترکاشوند / مساله مستند «رویای آجری» فقط این نیست که به یکی از مهم‌ترین مسائل اساسی مردم ایران یعنی «مسکن» می‌پردازد بلکه بی‌تردید یکی از آثار جریان‌ساز در حوزه مستندهای سیاسی‌-اجتماعی ایران هم خواهد بود. مستندی که با بنیه سلسله‌پژوهش‌ها در خلال بررسی مسائل مربوط به زمین و مسکن در بحران‌های اقتصادی دوران پهلوی و در گیرودار چالش‌های امنیتی و سیاسی و اقتصادی پس از انقلاب، ناگفته‌های بسیار، چهره‌های موثر اما ناشناخته و آرشیو تصویری منحصربه‌فردی را هم مطرح می‌کند که هر مخاطبی را به تعجب می‌اندازد. با داوود مرادیان، پژوهشگر، نویسنده و کارگردان این اثر به گفت‌وگو نشستیم.

سرمقاله

نسخه خمینی

توضیحات روشن از سوی کمیسیون برنامه به‌عنوان متصدی اصلی احراز صلاحیت نامزدهای ریاست دیوان محاسبات برای شفافیت لازم به نظر می‌رسد

قالیباف: از قانون و رأی نمایندگان صیانت کردیم

پس از آغاز به‌کار مجلس یازدهم در خردادماه سال جاری، یکی از موضوعات مهم پیش روی افکار عمومی، انتخاب رییس «دیوان محاسبات کشور» به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین بازوهای نظارتی مجلس بود. در همین ارتباط، گمانه‌زنی‌ها درباره افراد صلاحیت‌دار برای کسب این عنوان، به یکی از مباحث مهم سیاسی و رسانه‌ای تبدیل شده بود. در نهایت و پس از بروز برخی حواشی، ردای ریاست دیوان بر تن مهرداد بذرپاش آرام گرفت.

آه مجلس انقلابی...

یادداشت محسن مهدیان

گزارش «صبح‌نو» و درد و دل بیماران خاص درباره مشکلات تهیه دارو در شرایط کرونایی را بخوانید

مشکلات خاص بیماران خاص

گزارش فاطمه میرزا جعفری / کرونا پنج ماهی است که به کشور ما آمده است و روز‌به‌روز آمار ابتلا و مرگ‌و‌میر آن بیشتر می‌شود. در میان این‌ همه مشکلی که کرونا به‌وجود آورده است بیماران خاص و مشکل تهیه داروهای آن‌ها تقریبا به فراموشی سپرده شده است. این در حالی است که روزانه افراد زیادی به داروخانه‌های محدودی که برای تهیه داروی این بیماران در نظر گرفته شده است مراجعه می‌کنند؛ افرادی که همگی دارای بیماری زمینه‌ای هستند و هر لحظه در خطر ابتلا به کرونا!

کتاب «ناگفته‌های جنگ ۳۳‌روزه» با حضور نمایندگان جنبش امل و حزب‌الله لبنان رونمایی شد

نخستین مستند نگاری تاریخ مقاومت لبنان

کتاب «ناگفته‌های جنگ ۳۳‌روزه» تازه‌ترین اثر مرکز اسناد انقلاب اسلامی روز گذشته رونمایی شد. در این مراسم صفاءالدین تبراییان، مترجم کتاب؛ محمدمهدی اسماعیلی، معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی و صلاح فحص، نماینده جنبش امل در تهران و راغب ابوزینب، عضو دفتر سیاسی حزب‌الله لبنان در مرکز اسناد انقلاب اسلامی به صورت مجازی حضور داشتند.

همه چیز در مورد هشتگ یک سال گذشته شبکه‌های اجتماعی را در «صبح‌نو» بخوانید

ابرهشتگ‌های سال

یادداشت محسن فینی‌زادهتحلیلگر شبکه‌های اجتماعی / هشتگ را کلمه یا عبارتی متشکل از اعداد و حروف می‌دانیم که بین آن‌ها فاصله‌ای وجود ندارد و در ابتدای آن از نماد‌# استفاده می‌شود تا امکان شناسایی هر موضوعی را برای دیگر کاربران شبکه اجتماعی آسان کند. هشتگ دقیقا نوعی برچسب است که در شبکه‌های اجتماعی و صفحات وب روی موضوعات مختلف زده می‌شود تا هر زمان که جست‌وجویی اتفاق بیفتد، بتوانیم مجموعه‌ای از مطالب را مرتبط با موضوع مورد نظر خود یکجا در اختیار داشته باشیم.

یادداشت

همواره در رقابت

دکتر علی دارابی

ایجاد 8400 شغل در استان کرمانشاه از سوی بنیاد برکت

2700 شغل به کولبران مناطق مرزی رسید

شماره‌های پیشین