sobhe-no.ir
982
یکشنبه، ۰۵ مرداد ۱۳۹۹
1
ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با «صبح‌نو»،اگر پرونده ایران به شورای امنیت برود، با پروتکل الحاقی مخالفت خواهیم کرد

شهادت حاج‌قاسم، باب گفت‌وگو را بست

گفت‌وگو حسام رضایی / سرعت روند فعالیت‌های ضدایرانی دولت آمریکا طی ماه‌های گذشته، جنون‌آمیز بوده است. جدای از ترور حاج قاسم سلیمانی، وقتی رویدادهایی مثل قطعنامه پارانویایی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یا تلاش‌های بلادرنگ واشنگتن برای صدور قطعنامه علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد به دلیل ترس از پایان تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران در مهرماه پیش‌رو یا همین آخری، ایجاد مزاحمت برای پرواز ماهان را دوره می‌کنیم؛ بیشتر از قبل، به دستان فقیر ترامپ در حوزه سیاست خارجی پی می‌بریم. همین خلأ و نداشتن برگ برنده از سوی ترامپ در فضای بین الملل، دموکرات‌ها را وسوسه کرده تا برای پیش افتادن از رقیب چغر خود، به جای داخل، بیشتر در خارج، برگ های تبلیغاتی خود را رو کنند. برای همین وقتی پیش‌نویس اصول و محورهای اصلی برنامه‌های دولت احتمالی «بایدن» نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را می‌بینیم، بازگشت به توافق برجام و کنار گذاشتن سیاست تغییر رژیم در ایران، بیشتر از بقیه مواد، چشمگیری می‌کند. با این حال، وقتی نظر دکتر ابوالفضل عمویی را جویا شدیم، او به ما گفت که ترامپ توانسته بخش زیادی از گفتمانش درباره ایران را بر دموکرات ها تحمیل کند و بر این اساس، تحلیل کرد: «محدودیت های درخواستی جمهوری خواهان و دموکرات ها از ایران، تقریبا یکی است اما در روش، با همدیگر تفاوت دارند.» گفت‌وگوی مشروح مان با عمویی، به همین جا ختم نشد. تحلیل وضعیت استثنایی این روزهای آمریکا، نوع رفتار آینده ایران در قبال تعهدات مربوط به پروتکل الحاقی، سرنوشت برجام، سند راهبردی همکاری های جامع بیست و پنج ساله ایران و چین و نهایتا تعامل مجلس و دولت با یکدیگر، محورهای دیگری بود که نظر عمویی را درباره آنها جویا شدیم. در ادامه مشروح گفت‌وگوی «صبح نو» با سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را از نظر خواهید گذراند.

«لنز» ایرانسل که با عملکرد ضعیف در کنسرت آنلاین شجریان، اعتراض مخاطبان را برانگیخت اجرای سالار عقیلی را پخش کرد

کم‌دردسرتر اما پولی‌تر

هشتمین کنسرت آنلاین به میزبانی تالار وحدت پس از یک دوره توقف، جمعه‌شب با اجرای «سالار عقیلی» روی صحنه رفت تا «لنز»ِ ایرانسل که در اجرای پیشین همایون شجریان با مشکلات متعددی مواجه شد و اعتراض کاربران و مشترکانش را برانگیخت، بار دیگر فرصت جبران داشته باشد و تجربه حضور آنلاین در یک کنسرت زنده را کمی بی‌نقص‌تر در اختیار مخاطبانش قرار دهد.

در فاصله چند‌ماه تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موج استقبال از کتاب‌های علیه رییس‌جمهوری این کشور بالا رفته است

کلمه‌ها علیه ترامپ

چند‌ماه تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مانده است. در یک ماه گذشته دو نفر از نزدیکان ترامپ علیه وی کتاب‌هایی نوشته‌اند که همه آن‌ها به سرعت فروش بالایی را تجربه کرده است. پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های آینده باز هم کتاب‌هایی علیه رییس‌جمهوری آمریکا وارد بازار شود.

کاخ‌سفید با توطئه‌های جدید به‌دنبال وادارکردن ایران به عقب‌نشینی از سوریه است

شکست آمریکا در آسمان شام

گزارش روح‌الله فرقانی / آمریکا و متحدان عبری و عربی آن در منطقه که چشم دیدن پیروزی‌‌‌های محور مقاومت در سوریه را ندارند، هر روز تلاش می‌‌کنند تا با حربه و دسیسه‌‌‌های جدید، ضربه‌‌ای به مقاومت بزنند، همانند حادثه‌‌ای که جنگنده‌‌‌های آمریکایی برای هواپیمای ماهان در آسمان سوریه رقم زدند. به گفته «علی عبدالکریم علی» سفیر سوریه در بیروت، هدف جنگنده آمریکایی از تعرض به هواپیمای ماهان ایران فریب پدافند هوایی سوریه بود تا با شلیک به سمت هدف متخاصم هواپیمای غیرنظامی ایران را مورد هدف قرار دهد؛ اما رادارهای سوریه فریب این بازی کثیف را نخوردند. غربی‌ها در تلاشند تا با توطئه و حربه‌‌‌های مختلف ایران را وادار چالش كرده یا مجبور به عقب‌نشینی از سوریه کنند اما هر بار که دسیسه‌‌ای دنبال ‌کردند با شکست روبه‌رو ‌شدند.

یادداشت

خیلی دور، خیلی نزدیک...

دکتر محسن ردادی

سرمقاله

در ستایش سیلی

رییس اتحادیه تولید‌کنندگان و فروشندگان پوشاک تهران به «صبح‌نو» می‌گوید: تولید‌کنندگان با مشکلات زیادی برای تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید ماسک مواجه هستند

ماسک اجباری شد، قیمت‌ها بالا رفت

این روزها یکی دیگر از دغدغه‌های شهروندان تهیه ماسک است. ماسکی که می‌گویند تا 85‌درصد ما را از ابتلا به بیماری کرونا مصون نگه می‌دارد.هر چند با تمام هشدارهایی که مسوولان در رابطه با استفاده از ماسک داشتند باز هم عده زیادی از این کالا استفاده نمی‌کردند تا اینکه از هفتم تیر‌ماه پویش استفاده همگانی از ماسک، با هشتک من ماسک می‌زنم در کشور آغاز شد. البته بعد از آن تهیه ماسک برای شهروندان با مشکلاتی نیز همراه شد. گرانی ماسک، کمبود آن و فیلمی مبنی بر بازیافت مجدد ماسک‌های استفاده شده به چرخه فروش که نگرانی به جان مردم انداخت . تا اینکه زمزمه تهیه ماسک‌های خانگی از خود وزیر بهداشت به گوش رسید و او با یک ماسک خانگی در برنامه زنده تلویزیونی حاضر شد. در این گزارش به تمام جوانب کالایی می‌پردازیم که این روزها حکم سپر از بلا را دارد.

بازخوانی توهم یک رویا؛ از شروع تا غروب

مرصاد، کمینگاهی برای منافقین

گزارش محمدرضا سرابندی پژوهشگر بنیاد هابیلیان / چندی پیش ویدئویی می‌دیدم از جناب «محمود سریع‌القلم» از اندیشه‌ورزان حوزه توسعه که نامبرده در آن، مبنای قدرت در دنیای امروز را نه «ایدئولوژی» بلکه «تولید ناخالص داخلی» عنوان می‌کرد؛ البته پر واضح است که نقش اقتصاد و میزان نفوذ اقتصادی، در صعود و نزول قدرت واحدهای‌سیاسی، بی‌بدیل و انکارناپذیر است اما اینکه اقتصاد را هدفی در خود ببینیم و چشم روی نیروی پیشران ایدئولوژی‌ها و حرص کشورها برای ترویج هنجارهای مدعی خود ببندیم، چندان صحیح و صواب به نظر نمی‌رسد. به بیانی، مبنای هژمونی در دنیای امروز، نفوذ اقتصادی است اما غرض نهایی از دستیابی به این نفوذ، بی‌شک برتری ایدئولوژیک است. برای اثبات مدعای خود، اظهارات چندی پیش مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا را گواه می‌گیرم. او دو روز پیش در سمپوزیومی با عنوان «چین کمونیستی و آینده جهان آزاد» با اشاره به خطرات عقیدتی و ایدئولوژیک پکن برای مناسبات غرب، گفت: «اگر جهان آزاد چین کمونیستی را تغییر ندهد، چین ما را تغییر خواهد داد.» این اظهارات که البته با موضع عقلانی چین مواجه شد، نشان از این دارد که برخلاف تصور عموم که چپ‌گرایی یا بنیادگرایی را نماد ایدئولوژی‌خواهی می‌دانند، اتفاقا لیبرالیسم با انگاره‌‌‌های جهان‌وطنی‌اش، یکی از ایدئولوژیک‌ترین ساختارهای اندیشه‌ای و حکمرانی در دنیای مدرن را دارد. به نظر می‌رسد روشنفکران ایرانی نظیر جناب سریع‌القلم، باید همچون اولیای «ینگه دنیا»، ایدئولوژی‌خواهی را نه زائده‌‌ای بر پیکره اندیشه، بلکه بهانه اصلی رشد و قدرت اقتصادی بدانند.

«صبح‌نو» علل برقرار بودن طرح ترافیک در موج دوم شیوع کرونا را بررسی می‌کند

اول تو لغو کن

گزارش عارف چراغی / موج دوم کرونا در کشور با رکوردزنی در آمار مرگ و میر در تیرماه خود را به ما نشان داد. دستور اعمال محدودیت‌ها از سوی ستاد ملی کرونا اعلام شد. با این حال خبری از لغو دوباره طرح ترافیک در تهران نیست. با وجود اینکه مردم نمی‌توانند در ناوگان حمل‌ونقل عمومی فاصله اجتماعی را رعایت کنند اما شهرداری از لغو آن سر باز می‌زند. وزارت بهداشت به عنوان عضوی از ستاد ملی کرونا لغو یا عدم‌لغو آن را به عهده شهرداری گذاشته و حناچی نیز لغو طرح را منوط به دستور ستاد ملی کرونا می‌داند.

گزارش «صبح‌نو» از سریال «دخترم نرگس» به بهانه پخش از شبکه یک سیما

داستان‌گویی، حلقه گمشده آثار استانی

گزارش زهرا‌سادات مصطفوی / سریال «دخترم نرگس» به نویسندگی و کارگردانی باقر حبیب‌پیران و تهیه‌کنندگی مشترک سید‌حسن فرخی و داود سلیمان‌پور هرشب ساعت‌22:15 روی آنتن شبکه یک سیما می‌رود.

«صبح‌نو» از نشست علمی کرونا و چالش‌های پیش روی هیات‌ها گزارش می‌دهد

عزاداری امام‌حسین(ع)؛ باشکوه، مثل هر سال

«زندگی ملت ایران با عشق به امام‌حسین؟ع؟ و فرهنگ عاشورا و سوگواری برای سیدالشهدا عجین شده و ایرانی‌ها همواره توجه خاصی نسبت به اهل بیت؟عهم؟ و به ویژه حضرت اباعبدالله‌الحسین؟ع؟ دارند. ایجاد دوگانگی «جان و نان» و «عزاداری و سلامت» غلط است و هر دو باید در کنار هم و با رعایت پروتکل‌‌‌های بهداشتی باشند.» این بخشی از سخنان حسن روحانی، رییس‌جمهوری در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا در روز گذشته است. این روزها نحوه و چگونگی برگزاری ماه محرم به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های مردم تبدیل شده است. بسیاری از نهادها و دستگاه‌ها با تاکید ستاد ملی کرونا به برگزاری مراسم عزاداری سیدالشهدا ؟ع؟ دست به دست هم داده تا شرایط را برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی فراهم کنند. بسیاری از علمای حوزه نیز با برگزاری سلسله‌جلساتی به بررسی چالش‌های این موضوع پرداخته‌اند.

شماره‌های پیشین