sobhe-no.ir
978
دوشنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۹
2
نکته

وزارت نفت، پاتوق وکیل‌الدوله‌ها

محبوبه نیاورانیدبیر گروه سیاست

صادرکنندگان خاطی به جای واردات ارز ، در پی تامین تعهدات خود از ارزهای موجود در بازار هستند

دلار همچنان رکورد می‌زند

افزایش قیمت ارز در هفته‌های اخیر موجب شده است بار دیگر رکوردهای بالایی برای دلار و یورو در تابلوی صرافی‌ها ثبت شود؛ بر همین اساس در بازار آزاد هم‌اکنون قیمت دلار 24 هزار و 500 تومان و یورو 29 هزار تومان اعلام شده است.

امیر سیاح در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از دلایل نامه اقتصاددانان به رییس‌جمهوری گفت

سفارتخانه‌ها باید دفتر کار صادرکننده ایرانی باشند

صبح نو

امیر سیاح در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از دلایل نامه اقتصاددانان به رییس‌جمهوری گفت

سفارتخانه‌ها باید دفتر کار صادرکننده ایرانی باشند

با تشدید مشکلات اقتصادی کشور و بروز ناکارآمدی‌هایی در نظام سیاست‌گذاری اقتصادی دولت، 24 اقتصاددان و پژوهشگران اقتصادی برای دومین بار طی ماه‌های اخیر دست به قلم ‌شدند و هفت راهکار را برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور و شرایط معیشتی مردم ارائه دادند.
این روزها اوضاع اقتصادی کشور خوب نیست و تورم همه بازارهای اقتصادی را فراگرفته است؛ با این وجود کمتر تحرکی از سوی دولت برای تدبیر و مدیریت درست بازار انجام نشده است و دولتمردان در چنین وضعیتی یک نسخه همیشگی برای مردم دارند: «نخرید، ارزان می‌‌شود، 6 ماه پیش وقتی در بانک مرکزی فرمودید بلد نیستم با تکیه بر داخل، مشکلات اقتصاد ایران را 
حل کنم، 10 راهکار روشن اجرایی به شما پیشنهاد دادیم، اما توجهی نکردید و شد آنچه نباید می‌شد. هرچند ابعاد خسارت‌ها به اقتصاد ایران بسیار وسیع است اما خوشبختانه هنوز هم می‌توان با اجرای سیاست‌های درست، اقتصاد ایران را نجات داد.» در همین زمینه «صبح‌نو» به سراغ یکی از این اقتصاددانان رفته و درباره وضعیت اقتصادی این کشور و راهکارهایی که در این نامه به دولت ارائه شده به گفت‌وگو پرداخته است.
دکتر سیدامیر سیاح، یکی از اقتصاددانان که اخیرا به رییس‌جمهور نامه نوشته‌اند، به «صبح‌نو» گفت: درست است که نامه قبلی ما به دولت اثر بخش نبود اما دلیل نمی‌شود ما نسبت به وظیفه خودمان بی‌تفاوت باشیم.
وی با بیان اینکه دولت ارائه مجوزها برای تولید را سهل می‌‌کرد، گفت: دولت باید از 12 سال گذشته ارائه مجوز به علاقه‌مندان تولید را سهل می‌‌کرد؛ چنانکه اخیرا به‌دلیل کرونا دیدید که مجوز تولید ماسک را حذف کرد که بسیار موثر بود و کشور را از یک بحران نجات داد. اگر دولت مجوزها را در دیگر کسب‌وکارها حذف یا شرایط آن را تسهیل کند، کشور را تا حدود زیادی از بحران بیکاری می‌‌تواند نجات دهد. این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: سرمایه‌‌گذار داوطلبِ آماده به کار است اما در انتظار مجوز می‌‌ماند؛ از کشاورز و باغدار گرفته تا کسانی که خواهان تاسیس موسسه فرهنگی و حقوقی و وکالتی هستند که به سختی می‌‌توانند مجوز بگیرند. وی همچنین عدم‌اجرای مالیات بر عایدی سرمایه را یکی از راه‌های تامین درآمد دولت دانست و گفت: وزارت اقتصاد هم قبول دارد که چقدر این قانون ضروری است و رییس سازمان مالیاتی که سال گذشته بر این منصب انتخاب شد در جلسه معارفه خود متعجب شد که چطور مالیات بر عایدی سرمایه نداریم. خود وزیر چندین سال است می‌‌گوید طرح ننویسید، من دارم لایحه می‌‌آورم اما
 هفت سال است که کشور را معطل کرده‌اند و این لایحه هنوز به مجلس نیامده است. سیاح همچنین بورس را یکی دیگر از مشکلات کشور دانست و گفت: در مورد رشد اخیر بورس هم روشن است این وضع نمی‌تواند ادامه پیدا کند و قبل از اینکه کشور را ناامن کند باید دولت به داد آن برسد و این بازار را تنظیم کند.
وی افزود: این بازار مانند خودروی بدون ترمزی شده که در سرازیری تندی قرار گرفته که اگر به پیچ برسد به دره می‌‌افتد. امروز بورس کم‌کم دارد ترمزش درمی‌‌رود و لازم است که مدیریت شود چراکه آنقدر رشد برای بورس خوب نیست به‌خصوص اینكه به تولید هم وصل نیست.
این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به تاثیر دیپلماسی بر اقتصاد گفت: در بخش دیگر از این نامه به دیپلمات‌ها پیام روشن دادیم که اگر نمی‌توانند برای صادرات اقدامی کنند، بهتر است به کشور برگردند چراکه الان کشور محدودیت ارزی دارد و سفارتخانه‌‌ای که به صادرات کمکی نکند، لازم نداریم.
سیاح تاکید کرد: نقش سفیر باید تسهیل‌کننده کار اقتصادی و سفارتخانه ما باید دفتر کار صادرکننده ایرانی باشد؛ مثلا در تهران بخش اقتصادی سفارت چین را نگاه کنید که چطور در خدمت تولیدکنندگان چینی است، همچنین سفارتخانه‌‌‌های کره و ژاپن. علاوه بر این سه کشور، ترکیه نه‌تنها سفیر بلکه خود اردوغان شخصا در امور اقتصادی دخالت می‌‌کند. دو سال پیش تولید‌کننده انحصارگر «تیشو» که در زنجان سرمایه‌‌گذاری کرده بود و بازار ما را به هم ریخت، خود اردوغان دخالت كرد که این شرکت تنبیه نشود یا سال 83 که قبل از ایرانسل می‌‌خواست وارد ایران شود، خود اردوغان شخصا به ایران سفر کرد تا ایران با شرکت ترکیه‌‌ای قرارداد ببندد. اکثر سفرهای خارجی وزارت خارجه کشورها برای انعقاد قراردادهای بخش خصوصی است اما وزارت خارجه ما به این بخش کمک نمی‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین