sobhe-no.ir
976
شنبه، ۲۸ تیر ۱۳۹۹
3
یادداشت

جهان دیگر به آمریکا تکیه نمی‌کند

عبدالباری عطوان

با گذشت بیش از پنجاه روز از مرگ جورج فلوید، همچنان اعتراضات ضد‌نژادپرستی و خشونت‌های پلیس در سرتاسر ایالات متحده ادامه دارد

بی‌عدالتی در آمریکا از تولد تا مرگ

گزارش روح‌الله فرقانی / موج خشم و ناآرامی‌ها در سراسر آمریکا در اعتراض به قتل «جورج فلوید»، سیاه‌پوست آمریکایی به دست نیروهای پلیس این کشور و تهدیدات دونالد ترامپ به مقابله نظامی با معترضان در شهرهای مختلف این کشور رو به گسترش است و نیروهای پلیس برای سرکوب اعتراضات به زیر گرفتن معترضان توسط ماشین و یا شلیک به سوی آن‌ها روی آورده است. اقدامی که چند روزی است در ایالت پورتلند به اوج خود رسیده است و معترضان در صدد ایجاد منطقه خودمختاری در این ایالت برآمدند.

انفجار در کارخانه‌ای بزرگ در ایندیانای آمریکا باعث بروز خسارت‌های زیادی شد

آتش‌سوزی در کارخانه فولاد آمریکا

صبح نو

انفجار در کارخانه‌ای بزرگ در ایندیانای آمریکا باعث بروز خسارت‌های زیادی شد

آتش‌سوزی در کارخانه فولاد آمریکا

صبح پنج‌شنبه (به وقت آمریکا) انفجاری کارخانه فولاد «آرسلورمیتال» در شهر «برنز هربور» در ایالت ایندیانا را لرزاند که این انفجار به آتش‌سوزی و ویرانی در تجهیزات نزدیک به کوره ذوب‌آهن این کارخانه منجر شد. بر اساس گزارش شبکه خبری سی‌بی‌اس، این انفجار تلفات جانی به همراه نداشته است. این حادثه در کوره ذوب‌آهن‌D‌‌ این کارخانه روی داده است. تصاویر منتشر شده توسط شبکه سی‌بی‌اس نشان می‌دهد که ماموران آتش‌نشانی در حال خاموش کردن زبانه‌های آتش در کنار ویرانه‌هایی هستند که این انفجار به بار آورده است. سخنگوی کارخانه فولاد آرسلورمیتال گفت که این انفجار به‌دلیل بروز مشکل در یکی از کوره‌ها روی داده و پس از بروز انفجار کارخانه بلافاصله تعطیل شده است.
وی با ابراز خرسندی از عدم تلفات انسانی به‌دلیل این حادثه گفت که علت دقیق این رویداد در حال بررسی است. چند روز قبل از این حادثه نیز منابع خبری آمریکا از آتش‌سوزی در عرشه یک کشتی جنگی آمریکایی در بندر «سن‌دیه‌گو» در جنوب غربی ایالات‌متحده خبر داده بودند. هنوز علت آتش‌سوزی مشخص نشده است و تحقیقات در این زمینه همزمان با تلاش برای خاموش کردن آتش‌سوزی ادامه دارد. 
برخی کارشناسان نظامی آمریکایی بر این باورند که حتی اگر ناو بونهوم‌ریچارد از این آتش‌سوزی عظیم نجات پیدا کند، بازگشت آن به شرایط عملیاتی مدتی به‌طول خواهد انجامید و نیروی دریایی آمریکا قادر نخواهد بود در عملیات‌های پیشِ‌رو از آن استفاده کند. به‌گفته برایان مک‌گراث، از دست دادن چنین ناو بزرگی که به‌تازگی عملیات تعمیر و ارتقای تجهیزات را پشت‌سر گذاشته بود، حتی برای مدتی کوتاه نیز ضایعه بزرگی برای نیروی دریایی آمریکا قلمداد می‌شود. سردار قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در واکنش به حادثه ناوآمریکایی گفته بود: حادثه ناو پاسخی به جنایت‌های آمریکاست که توسط عناصر آمریکایی انجام شده است. وی تاکید کرده بود: آنچه امروز در آمریکا اتفاق افتاده به‌ویژه حادثه ناو نتیجه عمل، رفتار و جنایت دولت آمریکاست. 

captcha
شماره‌های پیشین