sobhe-no.ir
974
سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹
8
خبر

مرحله دوم پویش ایران همدل آغاز شد

«صبح‌نو» درباره پررونق‌ترین بازار سرمایه‌گذاری سال‌99 و راه فعالیت در آن گزارش می‌دهد

بورس؛ آخرین امید مردم برای حفظ سرمایه

گزارش عارف چراغی / این روزها بسیاری از کسب‌وکارها و بازارهای سودده در کشور رنگ‌و‌بوی کرونا را به خود گرفته‌اند. بعضی از آن‌ها روند ناامیدکننده‌ای را از شروع سال جدید تجربه می‌کنند و برخی هم مانند بازار سرمایه هر روز در حال جابه‌جا کردن رکوردهای جدیدی هستند. در عین حال به‌دلیل بازدهی خوب بازار بورس نسبت به بقیه بازارها، افراد زیادی تمایل پیدا کرده‌اند در این بازار حضور پیدا کرده و سرمایه‌ مازادشان را در بورس سرمایه‌گذاری کنند. البته برخی از افرادی که مدت‌هاست در این حوزه فعالند به اشخاص عادی توصیه می‌کنند وارد بورس نشوند. بسیاری هستند که افراد تازه‌کار را از ورود به بورس منع می‌کنند و دلیل این‌ کار را پرریسک بودن این بازار و امکان مسدود‌شدن سرمایه برای مدت طولانی می‌دانند، این در حالی است که همه افراد می‌توانند با کسب دانش و آموزش‌های لازم و تجربیات کافی، مانند افراد حرفه‌ای در بورس سرمایه‌گذاری‌ پر سودی داشته باشند.

صبح نو

«صبح‌نو» درباره پررونق‌ترین بازار سرمایه‌گذاری سال‌99 و راه فعالیت در آن گزارش می‌دهد

بورس؛ آخرین امید مردم برای حفظ سرمایه

گزارش عارف چراغی / این روزها بسیاری از کسب‌وکارها و بازارهای سودده در کشور رنگ‌و‌بوی کرونا را به خود گرفته‌اند. بعضی از آن‌ها روند ناامیدکننده‌ای را از شروع سال جدید تجربه می‌کنند و برخی هم مانند بازار سرمایه هر روز در حال جابه‌جا کردن رکوردهای جدیدی هستند. در عین حال به‌دلیل بازدهی خوب بازار بورس نسبت به بقیه بازارها، افراد زیادی تمایل پیدا کرده‌اند در این بازار حضور پیدا کرده و سرمایه‌ مازادشان را در بورس سرمایه‌گذاری کنند. البته برخی از افرادی که مدت‌هاست در این حوزه فعالند به اشخاص عادی توصیه می‌کنند وارد بورس نشوند. بسیاری هستند که افراد تازه‌کار را از ورود به بورس منع می‌کنند و دلیل این‌ کار را پرریسک بودن این بازار و امکان مسدود‌شدن سرمایه برای مدت طولانی می‌دانند، این در حالی است که همه افراد می‌توانند با کسب دانش و آموزش‌های لازم و تجربیات کافی، مانند افراد حرفه‌ای در بورس سرمایه‌گذاری‌ پر سودی داشته باشند.

رشد بی‌سابقه شاخص بورس ناشی از ورود حجم گسترده‌ای از نقدینگی به این بازار است که ممکن است با ورود این حجم از سرمایه به دیگر بازارها زمینه رشد و رکوردشکنی‌های قیمتی در آن بازارها هم فراهم شود اما در وضعیت فعلی و باتوجه به استقبال بی‌نظیر سرمایه‌گذاران از این بازار نشانه‌ای از خروج سرمایه‌های مردم از بورس و ورود سرمایه در اختیار آن‌ها به دیگر بازارها وجود ندارد. ورود میزان پولی که اکنون به صورت روزانه وارد بازار می‌شود نشان‌دهنده ادامه رشد بازار است که به گفته کارشناسان میزان و زمان دقیق برای ادامه این رشد مشخص نیست اما به نظر می‌رسد که با‌توجه به حمایت‌های صورت گرفته از سوی دولت و دیگر مسوولان حاضر در بورس رشد این بازار ادامه‌دار باشد و سال‌۹۹ هم مانند سال‌۹۸ به نام سرمایه‌گذاری در بورس ثبت خواهد شد.

چگونه برای ورود به بورس اقدام کنیم؟
شما برای ورود به بورس، نیاز به کد بورس دارید. برای دریافت کد بورس،‌ باید به همراه شناسنامه و کارت ملی و رونوشت مدرک تحصیلی، به یکی از ۱۰۶‌کارگزاری بورس در ۳۱‌استان کشور مراجعه کنید و فرم‌های ثبت‌نام برای دریافت کد بورس و همچنین فرم‌های دریافت کد دسترسی به سامانه معاملات آنلاین را دریافت کنید. شما احتیاج دارید برای دریافت کد بورسی احراز هویت بشوید اما اخیراً به‌دلیل شیوع ویروس کرونا این مرحله هم غیرحضوری انجام می‌شود. برای این کار کافی اپلیکیشن سیگنال را از گوگل‌پلی، کافه بازار، مای‌کت یا سیب‌اپ دانلود کرده و مراحل احراز هویت را تکمیل کنید. پس از احراز هویت شما، پیامی به شما نمایش داده می‌شود که نشان‌دهنده تأیید اطلاعات و ثبت هویت شما به‌عنوان یکی از فعالان بازار سرمایه است، همچنین حداکثر تا یک هفته کاری بعد از تکمیل فرایند احراز هویت کد بورسی برای شما ارسال می‌شود. از نوزاد یک روزه تا هموطنان ۱۰۰‌ساله می‌توانند کد بورسی بگیرند. در واقع به ازای هر کد ملی یک کد بورسی صادر می‌شود. والدین هم می‌توانند برای فرزندان خود کد بورس و کد دسترسی به سامانه معاملات آنلاین بگیرند. توجه داشته باشید که حتماً باید یک شماره موبایل و یک پست الکترونیک و یک شماره شبا به کارگزاری خود اعلام کنید. پس از طی این مراحل کد کاربری و رمز عبور برای دسترسی به سامانه معاملات آنلاین، ظرف ۲۴‌ساعت به نشانی پست الکترونیک شما ارسال می‌شود. با دسترسی به سامانه،‌ می‌توانید هر روز از ساعت‌۸:۳۰ تا ۱۲:۳۰ (روزهای غیر تعطیلی شنبه تا چهارشنبه) نسبت به خرید و فروش سهام 
مورد نظر اقدام کنید.

چگونه در بازار بورس آماتور نباشیم؟
هنگامی که ثبت‌نام خود را برای ورود به بازار بورس انجام دادید. گام بعدی که معمولاً کارشناسان بورس آن را پیشنهاد می‌کنند این است که چند ماه، صرفاً تماشاچی سامانه معاملات بورس باشید. هر روز ببینید که پربیننده‌ترین سهام، پر معامله‌ترین نمادها،‌ نمادهای شاخص‌ساز مثبت و منفی کدام است. هر سهمی در بازار بورس ایران، یک نماد دارد. مثلاً نماد شرکت سایپا، خساپاست. در بورس، وقتی صحبت از شرکت سایپا می‌شود، همه از «خساپا» صحبت می‌کنند. یا غول صنایع دریایی ایران (صدرا) با نماد «خصدرا» نامیده می‌شود. سعی کنید با نمادهای ۵۵۰‌شرکت در گروه‌های مختلف از سیمانی تا دارویی آشنا شوید. فقط در عرضه اولیه‌ها شرکت کنید و تماشاچی بازار باشید تا با جو بازار آشنا شوید. وقت برای ورود به بورس همیشه هست. سعی کنید با اشراف خوب و آموزش خوب و مشورت خوب، وارد بازار شوید.

چه سهامی بخریم؟
بیش از ۵۵۰‌شرکت در ده‌ها گروه در بازار بورس ایران فعال است. برای تازه واردها که معمولاً صبر زیادی ندارند و عجول و ریسک‌گریز هستند، معمولاً سهام در گروه غذایی، دارویی، قندی و سیمانی پیشنهاد می‌شود. این چهار گروه، گروه‌هایی با پتانسیل رشد قیمتی بالا در میان‌مدت بوده و ارزش سهامداری چند ساله را نیز دارند.

 سرمایه‌گذاری در بورس از مزیت تا خسارت
سرمایه‌گذاری در بازار بورس چندین مزیت مهم و مشخص دارد ؛ به همین دلیل نه فقط در شرایط فعلی بلکه همیشه می‌تواند گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری باشد.
مزیت اول : برای سرمایه‌گذاری در سهام، نیاز به سرمایه زیادی ندارید. حداقل خرید سهام در سیستم‌های معاملات آنلاین که امروز همه از آن‌ها استفاده می‌کنند فقط 500‌هزارتومان است. اما برای اینکه فعالیت و زمانی که شما صرف می‌کنید واقعاً ارزش داشته باشد، توصیه می‌شود حداقل 5‌میلیون تومان سرمایه داشته باشید. بسیاری از افراد هستند که 2‌میلیون، 3‌میلیون و 5‌میلیون یا بیشتر پس‌انداز کرده‌اند و مایلند آن را به گردش درآورند و از این طریق سودی نصیب خود کنند. آن هم در روزهایی که روز‌به‌روز ارزش پول کمتر می‌شود. با این مبالغ کم معمولاً هیچ کسب‌وکاری نمی‌توان راه‌اندازی کرد و به همین دلیل است که بورس جای خود را در بین افراد زیادی که سرمایه کمی دارند باز کرده است.
مزیت دوم: سرمایه شما قابل نقد شدن است. فرض کنید شما 100‌میلیون تومان داشته باشید و آن یک کسب‌و‌کار راه‌اندازی کنید یا ملکی را خرید کنید. در صورتی که تصمیم بگیرید کسب‌وکارتان را تعطیل کنید یا ملک‌تان را بفروشید زمان زیادی می‌بایست صرف کنید. اما سرمایه‌گذاری در بورس فقط خرید سهام است و فوراً می‌توانید سهام خود را بفروشید تا کارگزاری سه روز بعد، مبلغ حاصل از فروش سهام را به حساب بانکی شما واریز کند.
مزیت سوم: خرید‌و‌فروش سهام در همه‌جا و در هرزمان قابل انجام است. فرقی نمی‌کند کجای دنیا باشید، فقط کافی است با یک کامپیوتر یا گوشی موبایل‌تان به اینترنت متصل شوید و معاملات دلخواه‌تان را از طریق پلتفرم‌های معاملاتی متنوع که برای موبایل‌ها، تبلت‌ها و کامپیوترها ساخته شده انجام دهید.

آیا می‌توان سهام عدالت را به پرتفوی شخصی منتقل کرد؟
سبد سهام عدالت شما کاملاً با سبد سهام شخصی شما (در صورت وجود) متفاوت و تفکیک است. به‌عنوان مثال سهم فولاد در سبد سهام عدالت شما به هیچ‌وجه به دارایی سهم فولاد شما در پرتفوی شخصی‌تان قابل انتقال نخواهد بود.به همین دلیل درخواست تغییر کارگزار ناظر در این مورد به هیچ‌وجه ترتیب اثر داده نخواهد شد. اما برای فروش فقط کافی است به وب‌سایت کارگزاری خود مراجعه کرده و به قسمت سهام عدالت آن بروید. در این قسمت از شما کد ملی و شماره تلفن همراه درخواست می‌شود که بعد از وارد کردن و تأیید آن می‌توانید سهام عدالت خود را در کارگزاری خود به فروش برسانید. به همین منظور کد ملی و شماره همراه خود را وارد نموده و پس از ورود به سامانه، از گزینه «ثبت درخواست فروش» برای فروش سهام خود اقدام نمایید. از زمانی که سفارش فروش را ثبت می‌کنید، هر زمان که کارگزاری موفق به فروش سهام شما شود سه روز کاری بعد وجه آن به شماره شبایی که در سامانه سهام عدالت معرفی کرده‌اید واریز 
خواهد شد.
ارتباط بازار بورس با بازار ارز چیست؟
 گره خوردن هیجانات غیراقتصادی مردم با مسائل اقتصادی عامل مهمی برای سود و زیاد مردم شده است. تفکر غالب مردم این است که وقتی نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند؛ بازار سکه و دلار و مسکن سود بالاتری نسبت به سایر بازارها دارند. در حالی که تمام یا بسیاری از کالاهایی که برای واردات مواد مورد نیاز خود از دلار استفاده می‌کنند در بورس حضور دارند، به همین دلیل افزایش نرخ دلار منجر به رشد شاخص‌های بورسی نیز خواهد شد. از طرفی افزایش قیمت دلار باعث افزایش سود صادراتی این شرکت‌ها می‌شود و ارزش و سود سالانه سهم افزایش می‌یابد به‌طور مثال در سال گذشته برخی سهم‌ها تا 15‌برابر افزایش قیمت داشتند. طبق آمار میانگین رشد قیمت‌ها در شرایط عادی در یک سال در بازار طلا 15‌درصد، در بانک 18‌درصد و در مسکن 14درصد است. اما بورس همواره سودی بالاتر از 40‌درصد در سال به سهامداران خود داده است. از طرفی این روزها بخش قابل توجهی از درآمد دولت از طریق واگذاری‌ها در بورس صورت می‌گیرد؛ به‌طوری که گفته می‌شود تا به امروز دولت بیش از 17‌هزار میلیارد تومان از این بازر کسب درآمد کرده است. کارشناسان همچنانکه روند رو به صعودی را برای بازار بورس پیش‌بینی می‌کنند؛ شرط سود کردن را هیجانی برخورد نکردن در بورس و حفظ آرامش می‌دانند. با آموزش سواد مالی و ترسیم آینده‌ای روشن و امن پس از مدتی که از حضور مردم در بازار بورس بگذرد و اثر رفتارهای هیجانی آن‌ها کاهش پیدا کند، زمینه برای سود کردن نسبتاً پایدار آن‌ها فراهم می‌شود.

چند کلیدواژه بازار بورس که باید بدانید!
سبدگردانی چیست؟
افراد و شرکت‌های باسابقه تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار، می‌توانند خدمات مشاوره و خرید‌و‌فروش به مشتریان خود ارائه دهند. آن‌ها با در نظر گرفتن میزان سرمایه و میزان ریسک‌پذیری مشتری، برای او یک سبد سهام تشکیل می‌دهند، دارایی‌های او را مدیریت می‌کنند و درصدی از سود را به‌عنوان کارمزد خود برمی‌دارند.

عرضه اولیه چیست؟
زمانی که یک شرکت برای اولین‌بار سهام خود را در بازار ارائه می‌کند، عرضه اولیه صورت گرفته است. شرکت مذکور پیش از انجام عرضه اولیه، سال‌ها در بازار فعالیت کرده و موفقیت آن تضمین شده است. پس از تعیین قیمت، سهام به میزان مشخصی وارد بازار می‌شود و طبق تجربه قیمت آن تا چندین درصد افزایش پیدا خواهد کرد. به‌دلیل احتمال کسب سود بالا و بدون دردسر، مردم تمایل زیادی به خرید عرضه اولیه دارند و جو خوش‌بینانه‌ای در این زمینه حاکم است.

 با چه سرمایه‌ای وارد بورس شویم؟
تقریباً هر فردی که برای اولین‌بار به فکر سرمایه‌گذاری در بازار بورس می‌افتد با این پرسش روبه‌رو می‌شود که چه مقدار سرمایه برای آغاز فعالیت در بورس لازم است؟ کارشناسان در این باره معتقدند که افراد فقط باید سرمایه اضافی خود را وارد بورس کنند. سرمایه اضافی به معنی پولی است که حداقل تا سال آینده به آن احتیاجی ندارید و کم و زیاد شدن آن به شما فشار مالی وارد نمی‌کند. این اندوخته، مناسب‌ترین پول برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس است. اشتباهی که افراد تازه کار، بیشتر از بقیه آن را مرتکب می‌شوند این است که از پول قرض گرفته شده یا سرمایه‌ای که برای مصارف ضروری‌شان در نظر گرفته بودند برای سرمایه‌گذاری در بورس استفاده می‌کنند. غافل از آن که استفاده از این پول باعث ایجاد استرس و بروز رفتارهای احساسی در آن‌ها می‌شود؛ این‌گونه رفتارها یکی از اصلی‌ترین دلایل ضرر کردن افراد تازه‌کار در بورس هستند.

captcha
شماره‌های پیشین