sobhe-no.ir
974
سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹
5
یادداشت

جنگ روانی علیه حزب‌الله

احمد ترجماندكترای مطالعات اسلامی از دانشگاه اسلامی لبنان

موشک‌های بالستیک و پهپادی یمن، بار دیگر تاسیسات نفتی و نظامی سعودی را هدف قرار داد

خروش مقاومت در عربستان

نیروهای مردمی و مقاومت یمن دیروز دوشنبه با شلیک موشک‌های بالستیک و پهپادی بار دیگر تاسیسات حیاتی و نظامی عربستان سعودی را آماج هدف قرار دادند تا ضمن به نمایش گذاشتن اقتدار آفندی خود، سیلی سختی به تجاوزهای آشکار آل‌سعود در یمن زده باشند. این حملات در حالی از سوی نیروهای یمنی به عربستان سعودی شکل گرفت که روز یکشنبه ائتلاف سعودی درعملیاتی هوایی ده‌ها یمنی را به خاک و خون کشیده بودند.

صبح نو

موشک‌های بالستیک و پهپادی یمن، بار دیگر تاسیسات نفتی و نظامی سعودی را هدف قرار داد

خروش مقاومت در عربستان

نیروهای مردمی و مقاومت یمن دیروز دوشنبه با شلیک موشک‌های بالستیک و پهپادی بار دیگر تاسیسات حیاتی و نظامی عربستان سعودی را آماج هدف قرار دادند تا ضمن به نمایش گذاشتن اقتدار آفندی خود، سیلی سختی به تجاوزهای آشکار آل‌سعود در یمن زده باشند. این حملات در حالی از سوی نیروهای یمنی به عربستان سعودی شکل گرفت که روز یکشنبه ائتلاف سعودی درعملیاتی هوایی ده‌ها یمنی را به خاک و خون کشیده بودند.


یمن؛ سرزمینی مظلوم، که پنج سالی است مورد حملات نظامی ائتلاف سعودی است. حملاتی که ده‌ها هزار کشته و صدها هزار مجروح یمنی را با خود به‌دنبال داشته است، چرا‌که حاضر نشدند زیر فرمان آل‌سعود باشند و برای رسیدن به دموکراسی و آزادی سرزمین‌شان از زیردست دیکتاتورها (علی‌عبدالله صالح)، همراه با موجب بیداری اسلامی، که در برخی از کشورهای منطقه و شمال آفریقا شکل گرفت بهپاخاستند؛ بیداری که عربستان سعودی از گسترش آن در شبه جزیره نگران بود و برای شعله‌ور نشدن چنین اعتراضاتی در عربستان، تصمیم به تشکیل حکومتی تحت سیطره کاخ سعودی در صنعا کرد (منصور هادی)  تا این کشور وابسته به سیاست‌های آل‌سعود باشد. اقدامی که واکنش نیروهای مختلف سیاسی و مردمی در یمن را به‌دنبال داشت و برای دفاع از آرمان خود اقدام به مخالفت با سیاست‌های آل‌سعود کردند.

آل‌سعود در باتلاق یمن
آل‌سعود با لشکرکشی نظامی به صنعا و شکل‌دهی ائتلافی سعودی مصمم شد تا با حملات نظامی به اشغال این کشور بپردازد تا مگر بتواند دولتی را که با سیاست‌های خودش همراه باشد را در صنعا بر سرکار آورد اما مقاومت و ایستادگی یمنی‌ها سرنوشت دیگری را در سرزمین سبا رقم زد. سرنوشتی که ایستادگی یمنی‌ها را به پنج سال کشاند و آل‌سعود را در باتلاق جنگ یمن گرفتار ساخت؛ باتلاقی که آل‌سعود با هر اندیشه‌ای تلاش می‌کند از آن رهایی یابد وهمواره نمی‌تواند، چرا‌که یمنی‌ها به توان موشکی و پهپادی در عرصه دفاعی و نظامی دست یافتند که سیاست‌های راهبردی منطقه را تحت تأثیر قرار داده است.

افزایش حملات آفندی یمن
 اکنون نیروهای مردمی یمن(انصارالله) با افزایش حملات آفندی و توان بالای پدافندی خود توانسته‌اند بخش‌های زیادی از خاک‌های اشغالی یمن را از دست اشغالگران سعودی آزاد سازند و حتی عملیات‌های بزرگ نظامی علیه نیروهای ائتلاف سعودی انجام دهند.
ائتلاف آل‌سعود در ابتدای حملاتش به یمن در این تصور بود که با شلیک موشک و بمباران هوایی می‌تواند در جنگی کوتاه‌مدت یا چند هفته‌ای، نتیجه معادلات را به سود خودش پایان دهد، اکنون با طولانی شدن جنگ و افزایش توان علمی و نظامی نیروهای مردمی یمن، این تصور می‌شود که ریاض با بحران‌های داخلی و منطقه‌ای که دارد در آستانه سقوط قرار گیرد.

تغییر معادلات جنگ در یمن
نیروهای مقاومت یمن که سال مبارزاتی خود را به سال پهپادی تعریف کرده‌اند توانستند در چند رشته عملیات موفقیت‌آمیز تاسیسات نفتی آرامکو و تعدادی از پایگاه‌های هوایی و نظامی عربستان سعودی و امارات را مورد هدف قرار دهند. حملاتی که دیروز دوشنبه هم بار دیگر تکرار شد و  با حمله وسیع موشکی و پهپادی بار دیگر تاسیسات نفتی و پایگاه‌های نظامی سعودی را مورد هدف قرار دادند تا نشان دهند که عملیات‌های یمنی‌ها از دفاع پدافندی فراتر رفته و این توانایی را دارند تا معادلات نظامی این جنگ را تغییر دهند. «یحیی سریع»  سخنگوی نیروهای مسلح یمن، دیروز دوشنبه در اطلاعیه‌ای از هدف قرار دادن تاسیسات نفتی و پایگاه‌های نظامی عربستان سعودی با موشک‌های بالستیک و پهپاد خبر داد، حملاتی که در مناطق جیزان، نجران، عسیر و پایگاه‌های تاسیسات حیاتی عربستان را با آسیب جدی روبه‌رو ساخت. در این حملات که به وسیله موشک‌های بالستیک و پهپادهای تهاجمی صورت گرفت آشیانه جنگنده‌ها و سامانه‌های دفاع موشکی پاتریوت در پایگاه خمیس مشیط و فرودگاه‌های ابها، جیزان و نجران مورد هدف قرار گرفت، همچنین تاسیسات بزرگ نفتی در منطقه صنعتی جیزان در هم کوبیده شد.
واکنش سعودی‌ها به حملات یمن
 نیروهای مقاومت یمن علاوه بر این توانستند درحمله به پایگاه نظامی تداوین، عناصر وابسته به دولت مستعفی را متلاشی سازند و ده‌ها نفر از نیروهای آن را کشته و مجروح سازند. این حملات که صداهای انفجار آن شهروندان سعودی را تحت تأثیر خود قرار داده بوددر فضای مجازی سعودی هم بازتاب داشت و برخی کاربران سعودی از شنیده شدن صداهای انفجار در شهرهای خمیس در بامداد روز دوشنبه خبر دادند.( قابل ذکر است ائتلاف سعودی یک روز پیش از این حملات و در روز یکشنبه با حمله هوایی در شمال غرب یمن (حجه) ده‌ها نفر  را به خاک و خون کشیده بود.)

حملات آفندی مقاومت یمن
با اینگونه پیروزی‌هاست که باید گفت؛ توانایی، امکانات و ساختار نظامی یمنی‌ها نسبت به ابتدای جنگ تغییر کرده و این را می‌توان در فرماندهی میدان و مبارزات آن‌ها از مرزهای‌شان دید که هر روز بر این عملیات‌های موفق‌آمیز افزوده می‌شود. امروزه یمنی‌ها عملیات‌های خود را از پدافندی به آفندی فراتر برده و در صحنه میدانی برتری را در دست دارند.

سیلی سخت مقاومت یمن به آل‌سعود
یمنی‌ها به این جمع‌بندی رسیدند که تا ائتلاف سعودی سیلی‌های سخت نخورد نسبت به تحرکات سیاسی و بین‌الملل واکنش نشان نمی‌دهد و برای همین حالت کنشگری خودشان را به حالت واکنشگری سوق دادند یعنی پیش از این، یمنی‌ها حمله زمینی یا موشکی به نقاطی می‌کردند که از آن سو به آن‌ها حمله می‌شد اما امروزه با توانایی عملی و نظامی که دست یافتند، قادرند تا فراتر از حملاتی که به آن‌ها می‌شود واکنش نشان دهند؛ واکنش‌هایی که دشمن را به بازدارندگی می‌کشاند. یمنی‌ها در تلاشند تا حملات دشمن را متوقف سازند و عقب‌نشینی آن‌ها از خاک خودشان را شاهد باشند. راهبردی که با توان نظامی بومی، به آن دست یافتند و موفق شدند آل‌سعود را در برخی نقاط یمن با عقب‌نشینی روبه‌رو سازند. یمنی‌ها اهداف موشکی و پهپادی خودشان را راهبردی و پرتلفات‌تر از گذشته ترسیم کردند تا دست برتری در این جنگ نابرابر نظامی داشته باشند. راهبردی که با تکیه بر توان نظامی بومی و مردمی توانستند محقق سازند و بسیاری از نقشه‌ها و توطئه‌های ائتلاف سعودی در حمله به یمن را خنثی یا با شکست همراه سازند.

captcha
شماره‌های پیشین