sobhe-no.ir
974
سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹
2
نکته

جنتلمن‌های برجام

پس از بیانات اخیر رهبر انقلاب رویکرد مجلس نسبت به دولت مطالبه‌گری همراه با عقلانیت خواهد بود

مجلس یازدهم، مجلس دهم نیست

توصیه‌های حکیمانه رهبر انقلاب مبنی بر لزوم تعامل منطقی مجلس با دولت، یکی از فرازهای مهم سخنان ایشان در ارتباط تصویری اخیر ایشان با نمایندگان مجلس یازدهم بود. این فرمایشات از سوی برخی رسانه‌های فرصت‌طلب، به نکوهش مجلس تعبیر و تفسیر شد. این در حالی است که رییس و قاطبه نمایندگان مجلس یازدهم، پیش از این نیز بارها روی تعامل با دولت برای حل مشکلات مردم و لزوم دوری از تقابل‌های هزینه‌زا، صحه گذاشته بودند. بی‌‍‌شک، نکات بیان‌شده توسط رهبر انقلاب، روند پیشین مجلس در همکاری برادرانه و مصلحانه با دولت را دوچندان، پررنگ خواهد کرد.

صبح نو

پس از بیانات اخیر رهبر انقلاب رویکرد مجلس نسبت به دولت مطالبه‌گری همراه با عقلانیت خواهد بود

مجلس یازدهم، مجلس دهم نیست

توصیه‌های حکیمانه رهبر انقلاب مبنی بر لزوم تعامل منطقی مجلس با دولت، یکی از فرازهای مهم سخنان ایشان در ارتباط تصویری اخیر ایشان با نمایندگان مجلس یازدهم بود. این فرمایشات از سوی برخی رسانه‌های فرصت‌طلب، به نکوهش مجلس تعبیر و تفسیر شد. این در حالی است که رییس و قاطبه نمایندگان مجلس یازدهم، پیش از این نیز بارها روی تعامل با دولت برای حل مشکلات مردم و لزوم دوری از تقابل‌های هزینه‌زا، صحه گذاشته بودند. بی‌‍‌شک، نکات بیان‌شده توسط رهبر انقلاب، روند پیشین مجلس در همکاری برادرانه و مصلحانه با دولت را دوچندان، پررنگ خواهد کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب روز یکشنبه سپری‌شده در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس یازدهم، درباره جنس روابط دولت و مجلس، گفتند: «روابط مجلس با دولتمردان باید مطابق قانون و شرع باشد، یعنی سؤال و تفحص به‌عنوان حق مجلس وجود داشته باشد اما توهین و دشنام و نسبتِ بدون علم به دولتمردان به‌هیچ‌وجه جایز نیست و برخی از این نسبت‌ها حرام شرعی است.» ایشان اضافه ‌کردند: «از برخوردهای احساسی و غیرمنطقی پرهیز شود و بیان دیدگاه و نظر مخالف، متین، خردمندانه، قوی و قابل توجیه باشد.» ایشان همچنین درباره وضعیت اشتغال دولت برای رسیدگی به امور تا لحظه آخر، فرمودند: «سال آخر دولت‌ها معمولاً سال حساسی است و باید مراقبت شود که پیگیری امور به‌هیچ‌وجه سست نشود و بر همین اساس اعتقاد راسخ دارم که دولت‌ها باید تا روز آخر وظایف خود را انجام دهند و بعد از پایان دوره قانونی خود، امانت را با ارائه صورت وضعیت، به دولت بعدی تحویل دهند.»
بخش نخست فرمایشات رهبر انقلاب درباره دوری از «توهین و دشنام به دولتمردان بدون علم» ناظر به برخی حواشی بروزیافته در مجلس در زمان حضور برخی وزرا در صحن علنی بود که البته همان وقت بسیاری از نمایندگان، چنین رفتارهای خلاف قاعده‌ای را مردود شمردند. بخش دوم فرمایشات ایشان که در این گزارش به آن اشاره شده، یعنی لزوم اشتغال به فعالیت دولت‌ها تا پایان نیز معطوف به تلاش اخیر مجلس برای سوال از رییس‌جمهوری بود. ناگفته نماند که با وجود تلاش برای سوال، تعداد قابل توجهی از نمایندگان، سوال از رییس‌جمهوری را در شرایط فعلی به صلاح و صواب کشور نمی‌دیدند و بر همین اساس از امضای طرح سوال استنکاف ‌کردند. 
 
تخریبگرانِ مدعی منافع ملی
فرمایشات حکیمانه رهبر انقلاب به سرعت از سوی رسانه‌های خاص، اینگونه تحلیل شد که مجلس باید از عملکرد تند خود در قبال دولت، پا پس بکشد و زین پس، عقلانیت را سرلوحه امورات خود قرار بدهد. این تحلیل یکسویه و معیوب در شرایطی است که محمدباقر قالیباف در جایگاه ریاست مجلس و متعاقب آن، اکثریت نمایندگان منتخب، بیش و پیش از هر نسبت سیاسی، بارها و بارها، همکاری مصلحانه با دولت را سرلوحه کار خود عنوان کرده‌ و البته تاکید داشته‌اند که این همکاری، مانع از آن نمی‌شود که بهارستان برای بهبود وضعیت معیشتی مردم، از ابزارهای قانون‌گذاری و نظارتی خود بهره نبرد. به بیانی جمع دو رویکرد سلبی و ایجابی، از همان آغاز به کار مجلس یازدهم، در دستور کار نمایندگان بوده است.
با این حال، رسانه‌های اصلاح‌طلبِ حامی دولت حسن روحانی، با بزرگنمایی و آگران‌دیسمان‌کردن حواشی حضور برخی وزرا در مجلس، چنین وانمود می‌کنند که مجلس فعلی، بری از هرگونه کارکرد عقلانی و خارج از مدار منافع ملی است. این رسانه‌ها، با رو در رو جلوه دادن سیاست‌های کلان مجلس با دولت، تلاش دارند اینگونه جا بیندازند که نمایندگان در هر امری، صرفا خیال تقابل و نه تعامل با دولت را دارند. اصلاح‌طلبان در حالی مجلس یازدهم را به رادیکالیسم و تندروی متهم می‌کنند که خودشان از روز اولِ آغاز به کارِ پارلمان جدید در روز هفتم خرداد، تمام هم و غم‌شان را بر تخریب وجهه اجتماعی آن متمرکز ‌کردند و از هر کاهی، کوهی علیه بهارستان‌نشینان ساختند.
علاوه بر این، نمایندگان رادیکالیسم اصلاحات که این روزها تفوق قابل توجهی بر مناسبات درونی اصلاح‌طلبان دارند، در فضای مجازی گذرواژه‌هایی مثل «مجلس اقلیت» یا «مجلس استصوابی» را ترجیع‌بند کرده‌اند تا بلکه با این کار، شأن نهاد قانونی مجلس -که برآمده از آرای ملت است- در چشم عموم، تنزل یابد و امید آن‌ها به رفع مشکلات، ناامید شود؛ بنابراین اساسا نمی‌توان مجلس کنونی را به تندروی و جناح مقابل، یعنی اصلاح‌طلبان و دولت تحت حمایت آنها را به عقلانیت، متصف کرد؛ چه آنکه رادیکالیسم اصلاحات برای زمین زدن هویت مجلس -با درگیر‌کردن آن به حواشی و متفرعات بی‌ارزش- می‌کوشد خود را بدیل درخوری برای مشکلات کشور جا بزند.
 
نقش تنظیم قوایِ رهبر انقلاب
اصلاحاتی‌ها در شرایطی تذکرات رهبر انقلاب برای ارتباط منطقی مجلس با دولت را دلیلی بر زاویه مرام مجلس با نگرش معظم‌له جلوه می‌دهند که ایشان پیش از این و در برهه‌های زمانی مختلف و فارغ از خط و ربط‌های سیاسی معمول، به قوه یا نهاد مورد نظر، تذکرات و توصیه‌های لازم را ارائه می‌کردند؛ مثلا در ماجرای اختلافات دامنه‌دار محمود احمدی‌نژاد با علی لاریجانی، روسای‌ وقت ‌جمهور و مجلس -که اوج آن در استیضاح عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، وزیر کار دولت دهم موسوم به «یکشنبه سیاه» خود را بروز داد- رهبر انقلاب پادرمیانی ‌کردند و با تذکر به هر دو، خواستار پایان‌دادن به چنین تقابل‌هایی ‌شدند. رهبر انقلاب بعد از آن واقعه، در سخنانی اینگونه واکنش نشان دادند: «قضیه‌ای در مجلس پیش آمد؛ قضیه‌ بدی بود، قضیه‌ نامناسبی بود. رییس یک قوه به استناد یک اتهامِ ثابت‌نشده و مطرح‌نشده‌ای در دادگاه، دو قوه‌ دیگر را متهم کرد؛ این کار بدی بود، این کار نامناسبی بود؛ اینجور کارها، هم خلاف شرع است، هم خلاف قانون و هم خلاف اخلاق. آن طرف قضیه هم، اصل این استیضاحی که در مجلس انجام گرفت، غلط بود. خب، استیضاح باید یک فایده‌ای داشته باشد. چند ماه به پایان کار دولت، استیضاح یک وزیر، آن هم باز با یک علت و دلیلی که مربوط به خود آن وزیر نیست، چه معنی دارد.» یا در ماجرای بگومگوهای رسانه‌ای چند سال پیشِ حسن روحانی و صادق لاریجانی، بار دیگر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بنا بر وظیفه و مسوولیت ذاتی خود مبنی بر تنظیم روابط قوا، جلو آمدند و اتمام چنین چالش‌های بی‌حاصلی را مطالبه ‌کردند؛ بنابراین، توصیه‌های اخلاقی اخیر رهبر انقلاب به نمایندگان مردم، نشانی دال بر نکوهش تام و تمام مجلس فعلی ندارد. توصیه‌های اخلاقی رهبر انقلاب به نمایندگان مردم در مجلس، از قضا با جملات کم‌نظیری مانند «قوی‌ترین مجلس بعد از انقلاب» همراه بود اما این بخش به دلیل تغایرش با منافع فرصت‌طلبان حامی دولت، عامدانه بی‌بازتاب باقی ماند.
 
مجلس یازدهم، مجلس دهم نیست
رویکرد عقلانی و تعاملی مجلس فعلی نسبت به دولت، امری محتوم و مسجل است، لیکن این رویکرد، نباید این امر غلط را بر دولت مشتبه کند که مجلس نباید از ابزارهای قانونی خود برای نظارت بر پارلمان، بهره جوید. به نظر می‌رسد دولت دوازدهم باید فضای ذهنی خود در نسبت با مجلس را از وضعیت آرامش خاطری پیشین به وضعیت پاسخگویی به مطالبات قانونی، تغییر بدهد. بی‌شک، سیاست مجلس را کشتی‌بانی دگر آمده است. مجلس یازدهم، مجلس دهم نیست.

captcha
شماره‌های پیشین