sobhe-no.ir
973
دوشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۹
1
نگاهی به ماجراهای پرافت و خیز آزمون‌های كلیدی امسال

كنكور 99 در وقت اضافه

كنكور خودش به تنهایی واژه‌ای ترسناك است چه برسد به آن كه با كرونا هم آمیخته شود. بهمن ماه پارسال كه ثبت‌نام كنكور سراسری سال 99 انجام شد قرار بود این آزمون 12 و 13 تیرماه امسال برگزار شود اما همان آخر بهمن، سروكله ویروس كووید 19 پیدا شد و از اول اسفند تا حالا كلاسی درست و حسابی در مدارس كشور برپا نشده است؛ البته آموزش تعطیل نشد و دانش‌آموزان در فضای مجازی یا حتی با رعایت پروتكل‌های بهداشتی در كلاس‌های رفع اشكال حاضر شدند. آزمون پایه‌های میانی به‌صورت مجازی برگزار شد و دانش‌آموزان پایه دوازدهم امتحانات نهایی را به‌صورت حضوری دادند. زمان برگزاری كنكور سراسری، كنكور دكترا و كنكور ارشد نیز تغییر یافت. با اوج‌گیری دوباره كرونا زمزمه‌هایی مطرح شد كه این آزمون‌های كلیدی به تعویق بیفتند اما سازمان سنجش و وزارت علوم معتقدند قطار كنكور نمی‌تواند در ایستگاه 99 مسافر نگیرد. بحث موافقان برگزاری كنكور و مخالفان آن در فضای مجازی، حسابی داغ است و مسوولان سعی دارند با انجام تشریفات بهداشتی بیشتر، این آزمون‌ها را برگزار كنند. همه چیز درباره كنكورهای سال 99 را می‌توانید در گزارش امروز بخوانید.

رهبر انقلاب در دیدار با رییس و نمایندگان نقشه راه مجلس یازدهم را ترسیم کردند

مجلس امید وانتظار

در حضور رهبر انقلاب صورت گرفت

رونمایی قالیباف از بسته اقتصاد مردمی

همان‌گونه که در اولین نطق خود در قامت ریاست مجلس شورای اسلامی وعده داده بود که «مجلس از پیگیری حقوق مردم کوتاه نمی‌آید»، روز گذشته با رونمایی از طرح بسته «اقتصاد مردمی» برای «تحول اقتصادی به نفع مردم» در محضر رهبر انقلاب، عزم مجلس را برای حل مشکلات اقتصادی کشور و مردم نشان داد.

سرمقاله

مسائل غیرمردمی ممنوع

زنان مسلمان در شبکه‌های تلویزیونی جهان حجاب را عامل موثری در نمایش توانایی خود می‌دانند

قدرت حجاب

گزارش فاطمه ترکاشوند / در حالی که هنوز برنامه‌سازان تلویزیونی صداوسیما، راه و روش موثری برای تولید برنامه‌هایی درباره حجاب پیدا نکرده‌اند و بی‌میلی آنان به این موضوع عملا حجاب را از اولویت‌های برنامه‌‌‌سازی در صداوسیما خارج کرده است، در سال‌های اخیر شبکه‌های تلویزیونی کشورهای دیگر به طور فزاینده به استفاده از کاراکترهای محجبه در سریال‌ها، شوها، بخش‌های خبری و میزگردهای تلویزیونی روی آورده‌اند.

در حالی که کلنگ‌زنی تبدیل یک پادگان به بوستان انجام شده بود رییس شورای شهر از منتفی شدن تفاهم‌نامه شهرداری و ارتش خبر داد

ابهام در سرنوشت پادگان‌06

گزارش زهرا اردشیری / تبدیل پادگان‌06 به بوستان ارتش موضوع امسال و سال گذشته نیست و از زمان شهردار جهادی تهران مطرح است، اما چند هفته قبل این موضوع بعد از رایزنی‌ها به نتیجه رسید و مراسم کلنگ‌زنی آن با حضور حناچی، شهردار تهران و برخی امرا و فرماندهان ارتش انجام شد. شورای‌شهری‌ها از این موضوع بسیار ابراز خوشحالی کردند و آن را از دستاوردهای خودشان نامیدند تا اینکه روز گذشته رییس شورای اسلامی شهر تهران خبر از منتفی شدن تفاهم‌نامه بین شهرداری تهران و ارتش جمهوری اسلامی داد.

«صبح‌نو» پروتکل‌های درمانی بیماری کووید19در کشور را بررسی می‌کند

داروهای دلگرم‌کننده درمان کرونا

گزارش عارف چراغی / طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، در حال حاضر هیچ دارو یا واکسنی برای درمان ویروس کرونا وجود ندارد. با این حال بسیاری از مردم همچنان فریب ادعاهایی که تضمین می‌کنند می‌تواند در درمان بیماری کووید19 موثر باشند را می‌خورند. تاکنون داروهای بسیاری در این زمینه معرفی و پس از مدتی رد شده است. با این وجود تعداد زیادی از داروها هنوز به نتیجه نهایی نرسیده‌اند. در این گزارش نگاهی به پروتکل‌های درمانی کشورمان ایران و روش‌هایی که توسط پزشکان مختلف برای درمان بیماران کرونایی به‌کار گرفته‌اند می‌پردازیم.

همانطور که پیش‌بینی می‌شد مسوولان ارشاد و ستادملی کرونا برای برگزاری نمایشگاه کتاب به جمع‌بندی نرسیدند

99؛ سال بدون نمایشگاه کتاب

وقتی دو روز قبل ایوب دهقانکار، مدیرعامل موسسه «فراگیر» وزارت ارشاد، از برپایی نمایشگاه کتاب مجازی در سال جاری خبرداد همگان حدس می‌زدند که امسال نمایشگاه کتابی در کار نیست اما روز گذشته بود که محسن جوادی، معاون وزیر و رییس نمایشگاه، آب پاکی را روی دست ناشران و فعالان حوزه نشر ریخت و اعلام کرد که برگزاری نمایشگاه کتاب در سال جاری منتفی است، دلیل آن‌هم مشخص است. شیوع کرونا اجازه نمی‌دهد چنین نمایشگاهی که حضور جمعیت در آن گریز ناپذیر است به راحتی برگزار شود.

سند راهبردی همکاری‌های جامع ایران و چین، می‌تواند امتیازات ویژه‌ای برای دو طرف در پی داشته باشد

برد-برد تا 2045

اخبار مربوط به سند راهبردی همکاری‌‌های جامع 25ساله ایران و چین که چندی پیش در دولت، پیش‌نویس‌آن تصویب و برای ارائه نظر متقابل، از طریق وزارت خارجه به چینی‌ها حواله شد، حرف و حدیث‌‌های بسیاری را برانگیخت. برخی، این همکاری‌ها را فتح بابی برای مستعمره‌‌شدن ایران می‌دانند و برخی دیگر، با همذات پنداری میان این سند با عاقبت برجام، آن را از هم‌اکنون، طرحی شکست‌خورده قلمداد می‌کنند. در گزارش پیش رو سعی داریم به همه این شائبه‌ها پاسخ بگوییم. غرض کلام ما این است که نه سرنوشت این سند، برجامی می‌شود و نه ایران، مستعمره کشوری.

شماره‌های پیشین