sobhe-no.ir
971
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹
1
حسن روحانی به اشتباه رویکرد و نگرش عباس آخوندی اذعان کرد

حسرت دیرهنگام رییس‌جمهور

چهارشنبه گذشته، رییس‌جمهوری حسن روحانی در نشست هیات دولت نسبت به عقب‌ماندگی دولت در بخش مسكن اعتراف كرد؛ اگرچه این اعتراف، تعریضی واضح به مسكن‌های مهر ناتمام از دولت قبلی داشت و گلایه‌ای ظریف به وزیر مسكن قبلی دولت خودش. قیمت مسكن از سال‌92 كه دولت روحانی بر سر كار آمد تا امروز حدود 7‌برابر رشد داشته است و درعوض در ساخت مسكن، ركود شدیدی دیده می‌شود. در این مدت مصالح ساختمانی همپای باقی كالاها و شاید جلوتر از آن‌ها گرفتار گرانی شده و كمبود زمین برای ساخت‌و‌ساز بر قیمت مسكن افزوده و در كنار همه این‌ها، بی‌سیاستی دولت در این مدت مشكلات بخش مسكن را زیادتر كرده است. در تمام این سال‌ها به‌ویژه در دوره وزارت عباس آخوندی، با انتقادهای گسترده از طرح مسكن مهر كه در دولت نهم و دهم دنبال می‌شد، طرح مسكن اجتماعی به‌عنوان جایگزین این طرح اعلام شد ولی هیچگاه شرایط اجرای آن پیش نیامد و حتی جزئیاتش در پرده، پوشیده ماند. ازسوی دیگر در ماه‌های اخیر دوباره موضوع اخذ مالیات از خانه‌های خالی نیز دوباره بر سر زبان‌ها افتاده ولی همچنان بازار مسكن پر از تلاطم و گرانی است. در گزارش امروز مروری داشته‌ایم بر ماجرای مسكن در دولت روحانی.

وزیر بهداشت از دوگانه سخت معیشت و سلامت سخن می گوید

جان یا نان؟

گزارش عارف چراغی / پنج ماه از شیوع ویروس کرونا در ایران می‌گذرد. روزهای قرنطینه‌ را پشت سر گذاشتیم و از سه ماه قبل با دستور دولت و برای در خطر نیفتادن معیشت، مردم دوباره زندگی روزمره‌شان را از سر ‌گرفته‌اند. با وجود تمام توصیه‌ها اما در هفته گذشته آمار مبتلایان سیر صعودی داشت؛ اتفاقی که سبب شد سعید نمکی، وزیر بهداشت از عملكرد و تصمیمات سلیقه‌ای و خودسرانه دولت گلایه کند و از برخی حقایق پرده بردارد.

همزمان با افزایش بحران در آمریکا، نامزدهای دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات وارد دور جدیدی از منازعات لفظی شده‌اند

جنگ سرد

همزمان با شروع موج جدید کرونا در آمریکا تنش و جنگ لفظی میان سیاستمداران این کشور نیز افزایش یافته است. وضعیت کرونایی ایالت‌های آمریکا قرمز شده و آمریکا با بیش از ۶۵ هزار مبتلای جدید در یک شبانه روز همچنان یکه تاز کرونایی در جهان است.

اصلاح‌طلبان با وجود عایدی «تقریباً هیچ» از ارتباط با غرب، این روزها با تظاهر به منافع ملی، مشغول سنگ‌اندازی بر سر راه قرارداد راهبردی تهران-پکن هستند

هیاهوی ضدچینی غرب‌گرایان

موضوع قرارداد راهبردی 25‌ساله ایران و چین، چند روزی می‌شود که توجهات را به خود جلب کرده است. جبهه خصم انقلاب اسلامی اعم از جریان سلطه به رهبری آمریکا و ضدانقلاب‌های ورشکسته، با تمام سازوبرگ تبلیغاتی خود را معطوف به تخریب این قرارداد کرده‌اند. بنا به ادعای دروغ جریان ضدانقلاب که خود سابقه‌ای طولانی در فروش تمامیت ارضی ایران دارند، این قرارداد، مقدمه یغمای ایران خواهد بود. با وجود آنکه هنوز جزئیات دقیقی از قرارداد استراتژیک تهران-پکن بیرون نیامده، اما برخی محورهای درزکرده آن، نویددهنده یک معامله برد-برد میان مناسبات دو کشور خواهد بود. با این حال، نمی‌توان از کارنابلدی دولت در مدیریت افکار عمومی نسبت به این معاهده، چشم‌پوشی کرد.

سرمقاله

پیوست ایرانی‌-چینیِ رسانه‌ای

نوید محمدزاده در واکنش به انتقادات از تبلیغ تجاری‌اش خود را با بزرگان سینمای جهان مقایسه کرد

من هم مثل رابرت دنیرو و جانی دپ

چند وقتی است که شاهد حضور پرشمار سلبریتی‌های وطنی در تبلیغات شرکت‌های تجاری هستیم؛ از سس و ماست بگیر تا کره و دوغ. از قضا مشهورترین چهره‌‌‌های تلویزیونی و سینمایی حاضر ‌شده‌اند که مثلا یک سس قرمز را دست بگیرند و تبلیغ کنند و در عوض پول خوبی هم ‌گرفته‌اند. تا اینجای کار شاید خیلی معمولی باشد اما وقتی تعداد آنها زیاد شد، ماجرا کمی فرق کرد. از طرف دیگر برخی چهره‌‌ها در این تبلیغات تجاری حاضر ‌شدند که شاید طرفداران آنها باور نمی‌‌کردند ستاره محبوب‌شان روزی یک محصول تجاری را در دست بگیرد و برایش بازاریابی کند اما خب این اتفاق افتاد.

بشار اسد توافق نظامی ایران و سوریه را بیانگر سطح روابط دو کشور دانست،سردار رسول سنایی‌راد در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: تهدیدات بیرونی ضرورت امضای توافقنامه جامع ایران و سوریه را تشدید کرد

تحکیم دفاع هوایی مقاومت

همکاری نظامی میان ایران و سوریه چند سالی است که ادامه دارد و حتی پیش از شروع بحران در سوریه، توافق‌های همکاری نظامی و اقتصادی میان ایران و سوریه به امضا رسیده بود، ولی در حال حاضر با توافق جدید نظامی امنیتی، همکاری‌‌‌های دو کشور وارد چارچوب ویژه خود شد. توافق امضاشده را باید مبنای تحول تصمیمی دانست که از سال‌ها پیش گرفته شده و همکاری ایران و سوریه بر مبنای آن آغاز شده است و به نظر می‌‌رسد که با این توافق جدید، این همکاری گسترش خواهد یافت. به نظر می‌‌رسد در پی امضای این توافق جدید، وضعیت نیروهای ایران در سوریه تفاوت نخواهد داشت و حضور ایران در سوریه همچنان براساس نظر دولت این کشور است که اعلام نیاز کرده و هرگاه اعلام کند که نیاز به حضور نیروها نیست، این نیروها از سوریه خارج خواهند شد و ایران تصمیمی برای ماندن و ایجاد پایگاه در سوریه ندارد.

گفت‌وگوی اخیر محمود احمدی‌نژاد درباره مسائل فرهنگی و هنری در فضای مجازی جنجالی شده است

فرار از گذشته یا بازنمایی واقعیت‌؟

یک بار در توییترش با قطعه‌ای ترانه، تولد مایکل جکسون را تبریک گفت و بار دیگر از قتل نیپسی هاسل، رپر آمریکایی ابراز ناراحتی کرد؛ همین توییت‌ها بعد از همه جنجال‌ها در فاصله سال‌های‌84 تا 92 باعث شده که ارتباط محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری سابق کشورمان با موسیقی و خوانندگان در ایران و جهان، محل سوال باشد. حالا گفت‌وگویی از او حول و حوش همین مسائل در یوتیوب منتشر شده که نشان می‌دهد احمدی‌نژاد، قصد دارد میان نسبت شخصی‌اش با موسیقی و عملکرد دولتش در این حوزه فاصله‌گذاری کند.

این کارها به ملت ثابت خواهد کرد که انتخاب آنان درست بوده است

تصویر 45 روزه از مجلس

یادداشت مهدی فضائلی / ۴۵ روز از عمر ۱۴۶۰ روزه مجلس یازدهم گذشت و ۱۴۱۵ روز دیگر آن نیز به سرعت سپری خواهد شد! هر چند روزهای نخستین خانه ملت در ابتدای هر دوره، دوران شکل‌گیری است و نباید انتظار زیادی داشت اما این واقعیت را نیز نمی‌توان نادیده گرفت که بخشی از تصویر یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در خلال رفتارش در همین مرحله اول شکل‌گیری ساخته می‌‌شود.

یادداشت

یک تجربه تاریخی

ناصر ایمانی

کتاب «محاصره سارایوو» اثر کاوه ذاکری را مرور کرده‌ایم

روایت دست اول از حضور ایرانی‌ها در بوسنی

چند سالی است به واسطه آشنایی ما ایرانیان با راهپیمایی مارش میرا و البته انتشار آثاری درباره جنگ بوسنی شناخت ما از این کشور بالاتر رفته است. با اینکه حضور ایران از ابتدای جنگ بوسنی برای یاری مردم این کشور فراهم شده بود اما بعد از پایان جنگ در این کشور به جز یک مستند «خنجر و شقایق» که آن‌هم در دوره جنگ ساخته شده، اثر دیگری در حوزه فرهنگ تولید نشد. سال گذشته در خیل آثار مرتبط با بوسنی کتابی از خاطرات کاوه ذاکری از مستشاران ایرانی حاضر در بوسنی توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد که تقریباً تنها منبع درباره حضور ایران در این کشور است.در این گزارش با روایت بخش‌هایی از کتاب درباره حضور ایران و کمک رسانی به مردم مظلوم بوسنی بیشتر آشنا خواهیم شد.

نمایندگان مجلس پس از پایان موضوع تاجگردون، به حل مشکلات اقتصادی مردم همت کنند

نوبت معیشت

شماره‌های پیشین