sobhe-no.ir
965
چهارشنبه، ۱۱ تیر ۱۳۹۹
1
سیاست‌های یکجانبه آمریکا،‌ موجب بروز انشقاق میان این کشور با مهم‌ترین متحدان اروپایی‌اش شده است

ترامپ-مرکل؛ روی دور تخاصم

مدت‌هاست که وضعیت ارتباط آمریکا با متحدان اروپایی‌اش، بد است؛ بدتر از رابطه دولتمردان این کشور با مردمان به خشم آمده از تبعیض‌های ساختاری. یکی از شبکه‌های خبری آمریکا، روز گذشته در گزارشی از مکالمه تند و غیرمعمول رییس‌جمهوری آمریکا با صدراعظم آلمان پرده برداشت. این تنها نمونه‌ای از نمونه‌های تشویش روابط ترامپ با رهبران متحد واشنگتن است.

به دنبال قرارگرفتن نام 11 نفر از مقامات ارشد ونزوئلا در لیست تحریم‌های اروپا صورت گرفت

اخراج نماینده اتحادیه اروپا از کاراکاس

رونمایی از مجموعه کامل اشعار و آثار زنده‌یاد استاد حمید سبزواری

«بانگ آزادی» دوباره سر داده شد

مجموعه «این بانگ آزادی» مجموعه مفصل و کامل از اشعار و آثار زنده‌یاد استاد حمید سبزواری است که با پیگیری رضا اسماعیلی به مرحله نشر رسیده است. این مجموعه ارزشمند طی مراسمی با حضور خانواده و اهالی علم در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی رونمایی شد.

گفت‌وگو ی «صبح نو» با موسوی،سخنگوی وزارت خارجه پس از جلسه شورای امنیت سازمان ملل

شکست دیپلماتیک آمریکا

شورای امنیت سازمان ملل روز گذشته برای ارائه گزارش 6 ماهه درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا در ارتباط با توافق هسته‌ای ایران (برجام) تشکیل جلسه داد، جلسه ای که محمد جواد ظریف و مایک پمپئو، وزرای خارجه ایران و آمریکا هم در آن به صورت مجازی صحبت کردند. این جلسه همزمان با فشار آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برگزار می‌شد که بر اساس زمان‌بندی تعیین‌شده از سوی شورای امنیت، مهر ماه امسال به پایان می‌رسد. سازمان ملل ۱۳ سال پیش به بهانه برنامه هسته‌ای ایران خرید و فروش تسلیحات متعارف را برای ایران ممنوع کرد. قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که بعد از توافق برجام تصویب شد پیش‌بینی کرد که این تحریم باید حداکثر پنج سال پس از پذیرش توافق هسته‌ای پایان یابد.

سرمقاله

سه بحران اصلاح طلبان

نگاهی به زندگانی و سلوك پیشوای هشتم شیعیان، آفتاب بی‌غروب خراسان در آستانه سالروز ولادت حضرتش

خدا او را رضا خواند

جمعه سالروز ولادت حضرت شمس‌الشموس، علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) است؛ بزرگواری كه خراسان از وجود بركت حضورش سرزمین آفتاب شد. گرچه ما ایرانیان دلباختگان خاندان عصمت و طهارت هستیم اما وجود نازنین امام رضا (ع) در سرزمین ما احساسی نزدیك‌تر و آشناتر به ایشان دارد و همین موضوع به تشرف و سلام‌مان به بارگاه مطهر و نورانی این امام همام رنگ و بوی دیگری بخشیده است. از این روزها كه بیماری، درهای حرم مطهر را بسته، از راه دور، دل‌ها را روانه صحن و سرای باصفایش می‌كنیم.

به مناسبت میلاد امام رضا (ع)آثار سینمایی تولیدشده در این بخش را مرور کردیم

ادای احترام سینما به امام خوبی‌ها

گزارش زهرا سادات مصطفوی / آمده‌ام، آمدم‌ ای شاه پناهم بده... خراسان در شب میلاد امام رئوف، عزیزترین جای عالم است. عطر زعفران و گلاب، عود و اسپند از زمین به آسمان راه می‌گشاید و تمام عرش‌نشینان، چراغانی شهری را به هم نشان می‌دهند که خورشیدی عالم تاب در خاکش پرتوافشانی می‌کند. یا غریب‌الغربا، دل‌های بی‌پناه‌مان را که چون آبگینه‌های شکسته در پهنای گیتی سرگردانند، در پای ضریح مقدست آشیان ده که وجودمان محتاج پرکشیدن به سوی تو و پروردگارت است. این شب‌ها مشهد مقدس حال و هوایی دیگر دارد و نه‌تنها در زمین بلکه از آسمان هم صدای تهنیت گفتن ملائک به گوش می‌رسد و شکوفا‌شدن غنچه دیگری از گل‌های بوستان ولایت که فضای عالم را معطر ساخته بود، بشارت می‏‌دهند.

نگاهی به منشور اخلاق اجتماعی در اندیشه امام رضا(ع)

پنج توصیه برای سبک زندگی دینی

یادداشت علی بیرانوند / در منابع روایی توصیه‌های اخلاقی و ارزشمندی از امام رضا؟ع؟ درخصوص آداب معاشرت اسلامی به یادگار مانده است که نظر هر انسان آزاده و اخلاق‌مدار را به خود جلب می‌نماید. به راستی اگر شیعیان و محبان این امام همام به درستی می‌توانستند آداب و اخلاق اجتماعی و دُرهای ناب حیات دینی که از ایشان به یادگار مانده را در زندگی خود پیاده کنند، بسیاری از مشکلات زندگی اجتماعی برطرف شده و جامعه اسلامی رنگ و بوی الهی و آسمانی به خود می‌گرفت. در این یادداشت تلاش داریم با استناد به یکی از این روایات ماندگار به برخی از فضایل و بایسته‌های سبک زندگی دینی اشاره کنیم.

رصد معادلات اصلاحات نشان می‌دهد که غربالگری و حذف و اضافه‌های شدیدی در این جبهه در حال وقوع است

مرگ چپ رادیکال،‌ زنده‌شدن عمل‌گرایی

گزارش حسام رضایی / اگر به سابقه جبهه اصلاحات -که در آغاز با عنوان «جبهه دوم خرداد» شناخته می‌شد- بنگریم، می‌بینیم که اختلاف نگرش بنیادین بر سر امر سیاسی و سیاست‌ورزی و هسته تشکیل‌دهنده آن یعنی قدرت، به‌طور جدی دو طیف اصلی این جبهه یعنی راست‌ها و چپ‌ها را به خود درگیر کرده بود.

وزیر بهداشت دیروز در میان افزایش نگرانی بابت وضعیت کرونا خبر داد

تست موفق مرحله حیوانی واکسن در ایران

واکسن کرونا یکی از مهم‌ترین مواردی بوده است که در چهار ماه گذشته مورد سوال تمام مردم دنیا بوده‌است. در این میان کشورهای مختلفی در حال آزمایش و تحقیق بر روی موارد مختلف دارویی هستند. پزشکان و تیم‌های تحقیقاتی ایران هم بیکار نبوده‌اند و حالا در شرایط نگران‌کننده اوج‌گیری کرونا در کشور، وزیر بهداشت خبرهای خوشی از انجام مراحل آزمایش حیوانی واکسن کرونا در کشور خبر می‌دهد. این خبر دیروز دهم تیرماه و در شرایطی که 2457‌بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شدند، اعلام شد.

یادداشت

فرافکنی پدرخوانده

دکتر قاسم زائریعضو هیات علمی دانشگاه تهران

«صبح‌نو» قیمت کالاهای مختلف در بازار را نسبت به ماه و سال گذشته بررسی می‌کند

قوت غالب مردم در تنگنا

گزارش عارف چراغی / افزایش قیمت‌ها در بازار طلا، ارز، خوراک، پوشاک و مسکن، گویا پایانی ندارد چرا‌که هر روز شاهد رکورد جدید نرخ‌گذاری این کالاها در بازار هستیم. بازاری که نظارت دقیقی در آن نیست و قیمت‌ها کنترل نمی‌شود. بر‌اساس گزارش ارائه شده از سوی مرکز آمار نرخ تورم کل کشور در خرداد‌ماه‌99 برابر 8‌/27درصد است و تنها به جز سه مورد گوجه، پیاز و گوشت گاو تمامی اقلامی که قوت غالب مردم به شمار می‌آیند، با رشد بیش از 40‌درصدی مواجه شده‌اند.

شماره‌های پیشین