sobhe-no.ir
964
سه شنبه، ۱۰ تیر ۱۳۹۹
1
نامه موسوی‌خوئینی‌ها به رهبر انقلاب ، فرصت‌طلبانه ، فرافکنانه و پروژه سیاسی برای اصلاح‌طلبان رادیکال است

خیز چپ افراطی به سوی «اپوزیسیون»

یادداشت سعید آجورلو مدرس دانشگاه / خوئینی‌ها با آیت‌الله خامنه‌ای خصومت شخصی دارد/ نامه خوئینی‌ها، او را از اصلاح‌طلب به تجدیدنظرطلب تبدیل کرده است/ این نامه، خوئینی‌ها را تبدیل به حریف نظام کرده و نه رقیب اصول‌گرایان/ خوئینی‌ها خود متهم است و پاسخگو و نه سوال‌کننده/ توقع این است که خاتمی و اصلاح‌طلبان موضع خود را در برابر این نامه روشن کنند/ اگر اصرار و اصول «آقا» نبود، دولت روحانی عزل می‌شد/ قصد خوئینی‌ها رادیکال‌کردن اصلاحات است/ امر غیرمتعارف، نحوه اداره‌کردن کشور توسط دوستان خوئینی‌هاست/ هدف نهایی این نامه فشار به نظام برای مذاکره با ترامپ است.

مستند «انقلاب جنسی» باز هم حرف‌های سابقش را تکرار کرده است

چهارمین انقلاب بی‌سرانجام

یادداشت مصطفی وثوق‌کیا / تیم آرمان‌مدیا گویا یکی از کارویژه‌هایش ساخت سلسله مستندهای «انقلاب جنسی» است که فعلا چهارمین شماره‌اش چند روزی است منتشر شده و در انتهای آن هم با کلمه «ادامه دارد» به مخاطب می‌گوید با ما همراه باشید که فعلا هستیم.

چه کسی جایگزین عارف می‌شود؟

خلأ لیدر میدانی اصلاحات

با کناره‌گیری عارف از ریاست شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، جریان اصلاحات با بحران خلأ مدیریت میدانی مواجه شده است. این خلأ این جریان را در فاصله کمتر از یک‌سال تا انتخابات ریاست‌‌جمهوری، در هاله‌ای از بلاتکلیفی قرار داده است. روز هفتم تیر بود که محمدرضا عارف، رییس شورایعالی سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان، پس از مدت‌ها گمانه‌‌زنی درباره سرنوشت سیاسی او در جریان اصلاحات، بالاخره از این سمت استعفا داد. این استعفا در شرایطی بود که عارف از بعد از انتخابات مجلس یازدهم، روند سکوتش مزمن‌تر شده و هیچ ‌کنشی جز بیانیه‌اش خطاب به بدنه اجتماعی اصلاحات، از خود بروز نداده بود. عارف از زمان آغاز به کار این شورا در سال 94 و پیش از انتخابات مجلس دهم، ریاست این شورا را در سه دوره متوالی برعهده داشت. پیش از عارف، عبدالواحد موسوی‌لاری، وزیر کشور دولت اصلاحات نیز که در این سال‌ها نایب‌رییسی عارف در شورا را برعهده داشت، با انتشار بیانیه‌ای انتقادی از سمت خود در این شورا استعفا داده بود.

تصویب پیش‌نویس برنامه 25‌ساله همکاری‌های جامع ایران و چین در هیات دولت، می‌تواند سرآغاز تحول در رویکردهای سیاست خارجی کشورمان باشد

چرخش به شرق

سند همکاری بلندمدت و راهبردی میان تهران و پکن که پیش‌نویس آن در هیات‌دولت به تصویب رسید، نخستین همکاری کلان و بلندمدت با یک قدرت بزرگ در چهل‌سال گذشته و دوران پس از انقلاب اسلامی است. تصویب این سند از سوی طرف چینی و نهایی و اجرایی شدن آن، می‌تواند به معنای چرخش کامل به سمت شرق تلقی شود. در واقع، ممکن است به معنای انتخاب نهایی باشد؛ ترجیح نهایی شرق به غرب.

تشریح جزئیات کارگاه‌های کانون مجازی پرورش فکری برای کودکان دارای محدودیت جسمانی در گفت‌وگو با مدیر کل آموزش و پژوهش کانون

کانون مجازی، یک نقطه عطف تاریخی

کانون پرورش فکری که هرساله خصوصا در تابستان‌ها، مرکزی برای جمع‌شدن کودکان و نوجوانان بود، تابستان امسال به‌علت شیوع کرونا، فعالیت‌هایش را مجازی کرده است؛ اما «کانون مجازی» و کارگاه‌های آن تنها حرکت کانون نیست. کانون با درنظرگرفتن کارگاه‌هایی ویژه کودکان دارای محدودیت‌های جسمی، تلاش کرده تا چتر فعالیت‌هایش را گسترده‌تر کند. جزئیات این طرح را از نسرین سجادیان، مدیر کل آموزش و پژوهش کانون جویا شدیم.

سرمقاله

ارزان‌فروشان

رکورد‌شکنی کرونا در ایران، 162‌جان باخته در یک روز ثبت شد

# من_ ماسک_ میزنم

162‌جان باخته تعداد فوتی‌های ناشی از بیماری کرونا در 24‌ساعت گذشته در ایران است. این تعداد از هموطنان در فاصله ظهر روز یکشنبه تا ظهر روز دوشنبه در سراسر کشور جان خود را از دست داده‌اند. البته این آمار از تعداد فوتی‌های کرونا در ایام فروردین نیز بیشتر است که زنگ هشداری جدی برای مسوولان و مردم است، البته اگر جدی گرفته شود. این در حالی است که در 24‌ساعت یاد شده 2536‌نفر هم در سراسر کشور به ویروس منحوس کرونا مبتلا شدند.

«صبح‌نو» از اعطای وام به ترک‌کنندگان مواد مخدر خبر می‌دهد

50‌میلیون برای برگشت به زندگی

گزارش زهرا اردشیری / تازه از شر اعتیاد رها شده اما انگار مشکلاتش تمامی ندارد. هر کجا برای کار می‌رود گذشته‌اش را جلوی چشمانش می‌آورند. پولی هم در بساط ندارد تا با آن کاری برای خودش دست و پا کند. نمی‌تواند ازدواج کند. کسی که معتاد بوده و کاری ندارد چه شانسی برای ازدواج دارد. شاید تنها یک وام می‌توانست کار او را کمی جلو بیاندازد. اما آیا بانک‌ها به یک فرد سابقه‌دار و بیکار وام می‌دهند؟ روز گذشته معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر خبر از تسهیلات 50‌میلیونی به کسانی را داد که مصرف مواد مخدر را ترک کرده‌اند. در این گزارش جزییات این طرح را بخوانید.

اظهارات و اقدامات اخیر سفیر آمریکا در بیروت علیه حزب الله، جنجال تازه ای را در لبنان رقم زده است،صلاح فحص: آیا سفیر لبنان در آمریکا اجازه صحبت درباره جمهوری‌خواهان یا دموکرات‌ها را دارد؟

سفیر فتنه‌گر

گزارش روح الله فرقانی / «صلاح فحص» نماینده جنبش امل لبنان در ایران در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به اینکه سخنان سخیف سفیر آمریکا در بیروت تاثیری بر اراده مقاومت ندارد، عنوان کرد: آمریکا درتلاش است تا کل جهان را در قبضه خودش بگیرد و از اینکه مخالفی داشته باشد، خوشحال نیست. آمریکا حامی سیاست‌‌‌های اسرائیل است و کسی که بخواهد با اسرائیل مخالفت کند با آن به مبارزه می‌‌پردازد. مقاومت لبنان یا ایران ازجمله کشورهایی هستند که با سیاست‌‌‌های آمریکا همراه نیستند و اینگونه خصومت‌ها که این روزها توسط سفیر آمریکا در بیروت انجام می‌‌گیرد، به این خاطر است.

شماره‌های پیشین