sobhe-no.ir
963
دوشنبه، ۰۹ تیر ۱۳۹۹
1
بازار ‌ساز با عرضه سنگین دلار به بازار به‌دنبال کنترل قیمت‌هاست

شوک ارزی در راه است

این روزها شاهد افزایش افسارگسیخته نرخ ارز هستیم که به نوعی بر قیمت بسیاری از کالاهای مصرفی در داخل کشور، اثر منفی و غیرقابل جبرانی گذاشته است به‌طوری که در یک هفته گذشته، بازار ارز بدون نوسان سیر صعودی داشته است.

«صبح‌نو» از دستورالعمل جدید دولت مبنی بر سقف افزایش اجاره بهای مسکن گزارش می‌دهد

وعده شیرین به مستاجران

گزارش عارف چراغی / افزایش نرخ مسکن این‌بار به اندازه‌ای بالا رفته که آسیب‌هایی نظیر پشت‌بام‌خوابی، طرح ساخت مسکن 25‌متری و ... را به همراه داشته‌است. به‌دنبال همین ماجرا روز گذشته حسن روحانی، رییس‌جمهوری از سقف اجاره‌بها برای واحد های مسکونی خبر داد. به گفته روحانی هر مالک می‌تواند سالانه تنها 25‌درصد به اجاره بهای ملک خود اضافه کند. صرف نظر از اینکه این دستورالعمل تا چه اندازه ضمانت اجرایی در کشور دارد، باید به این موضوع پرداخت که آیا این اقدام دولت باید تنها بماند.

اولویت‌های کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم در گفت‌وگو با منتظری را بررسی کردیم

خانواده و فضای مجازی

گفت‌وگو فاطمه ترکاشوند / حدود یک هفته از قطعی شدن اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم می‌گذرد و این کمیسیون اولین جلسه داخلی خود را تشکیل داده است. حالا باتوجه به حساسیت‌های روزافزون مسائل فرهنگی در کشور و دغدغه‌های رهبری در را بطه با حوزه فرهنگ و هنر، انتظار می‌رود که با توجه به اکثریت اصول‌گرای مجلس و کمیسیون فرهنگی، گام های موثرتر و بلندتری در راستای سیاست‌گذاری برای حل مسائل فرهنگی کشور در مجلس یازدهم برداشته شود. از این رو با غلامرضا منتظری، نایب‌رییس کمیسیون فرهنگی و نماینده گرگان و آق‌قلا که مدیریت فرهنگ و ارشاد استان گلستان را در دوره اسبق نیز بر عهده داشته است، درباره اولویت‌های فرهنگی گفت‌وگو کردیم.

محمد عطریانفر در گفت‌وگو با «صبح نو» :به تشریح وضعیت امروز اصلاح‌طلبان انتخابات 1400 هجمه علیه مجلس یازدهم و مذاکره با آمریکا پرداخت

جنگ روانی علیه مجلس اخلاقی نیست

گفت‌وگو حسام رضایی / با اینکه روز کودتای 28 مرداد به دنیا آمده اما اصلا نسبتی با شورش و رادیکالیسم و براندازی ندارد. او اتفاقا به طرز آشکاری، پراگماتیست یعنی قائل به اصل عمل‌گرایی است و کنش سیاسی را با شرط مطلوبیت نتیجه، می‌پذیرد. بر همین اساس، وقتی زلف مصاحبه را به این پرسش گره زدم که آیا در خرداد 1400 کارگزارانی‌ها بار دیگر به سیاست ائتلاف تمسک خواهند کرد یا نه، ضمن تایید، در استعاره‌ای جالب گفت: «ما دنبال رنگ عمامه و لباس نیستیم.» گفت‌وگو را محدود به همین‌جا نکردم. نظرش درباره بلدوزر تخریب اصلاح‌طلبان علیه مجلس یازدهم را جویا شدم. گفت: «این‌ها جنگ روانی است و اخلاقی و منصفانه هم نیست.» درباره ایده مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی نیز با اطمینان ابراز کرد: «مذاکره با آمریکا در شرایط حاضر خاصیت و منفعتی برای ما ندارد.» وقتی مشغول واکاویِ اکتِ سیاسیِ فرزندِ دوم مرحوم «میرزا هاشم آملی» برای ابراز نامزدی در انتخابات پیش روی ریاست‌‌جمهوری شدیم، او را باهوش و پخته ارزیابی کرد و در میان برادران، به «یوسف» خاندان متصفش کرد. اینها تنها رشحاتی از گفت‌وگویم با محمد عطریانفر، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی بود. جلوتر، مشروح این گفت‌وگوی دوساعته را از نظر خواهید گذراند.

سرمقاله

اَبَرتناقض‌های سوپرلیبرال‌های وطنی

ماموریت قوه قضاییه برای مقابله با بیماری کووید 19 چیست

رمزگشایی از طرح مسأله کرونا، نزد عدلیه

دکتر سیدمحمدمهدی غمامیعضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) / همواره هفته قوه‌قضاییه با سخنرانی مقام معظم رهبری، شاهد رویکردها و سیاست‌های جدی و بی‌پرده می‌شود که اگر مورد توجه قرار گیرند، می‌توان پذیرفت دستگاه عدالت در مسیر تحول و ارتقا قرار گرفته، درست همانند موضوع تحول و احیای حقوق عامه. این بار هم رهبر انقلاب نکات متعددی را در ارتباط تصویری با همایش سراسری قوه‌قضاییه مطرح ‌کردند که در انتها ختم به «مساله بیماری کرونا» شد.

یادداشت

درباره دفاع رهبری از لاریجانی

محسن مهدیان

دو چهره سیاسی از دو جناح مختلف به نامه اخیر پدرخوانده اصلاحات واکنش نشان دادند

شاذبافی آقای متکبر

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس یازدهم شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»: با سامانه شاد به مشکل برمی‌خوریم

عدالت آموزشی با «شاد» رعایت نمی‌شود

گزارش زهرا اردشیری / سامانه شاد اگر‌چه اتفاق خوبی در زمان کرونا بود و اجازه نداد شکاف آموزشی بین دانش‌آموز و مدرسه برقرار شود اما ایراداتی هم داشت. حالا زمزمه این است که سال آینده دانش‌آموزان از دو فضای حضوری و مجازی به‌طور مساوی باید استفاده کنند و سامانه شاد در سال تحصیلی پیش‌رو بسیار موثر است. اما هنوز مشکلاتی در آن وجود دارد. برای مثال هنوز تعداد زیادی از دانش‌آموزان امکان دسترسی به آن را ندارند.

تصویر مردم از عدالت، متوقف بر بازنمایی فیلم‌ها از فرایند دادرسی و نهاد قضایی کشور است

قصاص سینمای ناامید

گزارش فاطمه ترکاشوند / غالب تصویر مردم کشور از جرم، دادگاه، قاضی و همه عناصر مرتبط با قوه‌قضاییه کشور را فیلم‌ها می‌سازند و واقعیت آن است که با وجود شمار بالای پرونده‌های قضایی در کشور، درصد کمی از مردم، جرائم خاصی از جمله قتل و قصاص را از نزدیک تجربه می‌کنند. از سوی دیگر اما این دست موضوعات اغلب برای فیلمسازان حوزه اجتماعی از جذابیت خاصی برخوردارند؛ از یک سو فروش آن‌ها را تضمین می‌کنند و از سوی دیگر، نام آن‌ها را در جشنواره‌های جهانی مطرح می‌سازند. آیا این فیلم‌ها، تصویر درستی از نهاد قضایی کشور به مخاطب ارائه می‌دهند؟ آیا قادرند مبانی دینی، عقلی و قانونی‌ای که قوانین این دستگاه بر آن‌ها استوار است را به درستی به مردم منتقل کنند یا عمدا و سهوا خلاف این جهت حرکت می‌کنند؟

شماره‌های پیشین