sobhe-no.ir
962
یکشنبه، ۰۸ تیر ۱۳۹۹
8
خبر

گزارش «صبح‌نو» را درباره پدیده پشت‌بام خوابی و شیوه‌های جدید اجاره‌نشینی در تهران بخوانید

زیر سقف آسمان شبی 50‌هزار تومان

گزارش زهرا اردشیری / مسکن روز‌به‌روز گران‌تر می‌شود و مستاجران مستاصل‌تر. میانگین قیمت آپارتمان در تهران آن هم در کمتر از یک ماه متری 2میلیون افزایش یافت و اجاره‌خانه‌ها سر به فلک کشید. حالا در میان این حجم از نگرانی مردم برای افزایش قیمت خانه چند سناریو هم مطرح شده است؛ پشت‌بام خوابی و حضور دو خانواده در یک واحد مسکونی! آگهی‌ها و اخباری زیادی هم در رابطه با فروش پشت‌بام در فضای مجازی منتشر شده است. هر‌چند بسیاری از کارشناسان این موضوع را اغراق شده تصور می‌کنند اما این مسأله‌ای است که مطرح شده و باید قبل از اینکه مثل کارتن‌خوابی و حلبی‌آبادها عادی شود، فکری به حال آن کرد.

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» را درباره پدیده پشت‌بام خوابی و شیوه‌های جدید اجاره‌نشینی در تهران بخوانید

زیر سقف آسمان شبی 50‌هزار تومان

گزارش زهرا اردشیری / مسکن روز‌به‌روز گران‌تر می‌شود و مستاجران مستاصل‌تر. میانگین قیمت آپارتمان در تهران آن هم در کمتر از یک ماه متری 2میلیون افزایش یافت و اجاره‌خانه‌ها سر به فلک کشید. حالا در میان این حجم از نگرانی مردم برای افزایش قیمت خانه چند سناریو هم مطرح شده است؛ پشت‌بام خوابی و حضور دو خانواده در یک واحد مسکونی! آگهی‌ها و اخباری زیادی هم در رابطه با فروش پشت‌بام در فضای مجازی منتشر شده است. هر‌چند بسیاری از کارشناسان این موضوع را اغراق شده تصور می‌کنند اما این مسأله‌ای است که مطرح شده و باید قبل از اینکه مثل کارتن‌خوابی و حلبی‌آبادها عادی شود، فکری به حال آن کرد.

فضا: 8‌متر، اجاره: ماهی 700‌هزار تومان یا شبی 50‌هزار تومان، مکان: روی پشت‌بام، از این دست آگهی‌ها در فضای مجازی زیاد به چشم می‌خورد کافی است آن‌ها را بالا و پایین کنید حتماً اخباری هم در مورد فروش پشت‌بام خانه یا فضاهای کوچکی مثل اتاقک‌های 10‌متری به چشم‌تان می‌خورد. در حالی که آگهی‌ها و عکس‌هایی که در فضای مجازی منتشر شده است چیز دیگری را می‌گوید. نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک ضمن تکذیب پشت‌بام خوابی به «صبح‌نو» می‌گوید: «موضوع پشت‌بام خوابی که امروزه در شبکه‌های مجازی دست‌به‌دست می‌شود را صراحتاً رد می‌کنم چراکه فقط یک بزرگنمایی مشکلات حوزه اجاره‌نشینی است و چنین چیزی را نه در تهران و نه در شهرستان‌ها نداشتیم.» آقای حسام عقبایی ادامه می‌دهد: «علاوه بر گزارش‌هایی که به دست ما رسیده، نقاط حاشیه شهر را مورد بررسی میدانی قرار دادیم و به این نتیجه رسیدیم که چنین چیزی وجود ندارد.» نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک می‌گوید: «به‌دلیل افزایش شدید اجاره بها، مستاجران مشکلاتی در این خصوص دارند چراکه رشد اجاره بها هیچ تناسبی با افزایش حقوق مردم ندارد اما این نوع مطالب تخریبی مانند پشت‌بام‌خوابی، بزرگنمایی کردن است که حقیقت ندارد و خوشبختانه در کشور ما رخ نداده است.»

مردم بزرگنمایی می‌کنند
به نظر می‌رسد مسأله پشت‌بام خوابی و اجاره آن برای بسیاری از کارشناسان هنوز جدی گرفته نشده در حالی که این اتفاق در جنوب و حاشیه شهر در حال رخ دادن است. سیدمحمود فاطمی‌عقدا، کارشناس حوزه مسکن هم با اشاره به اینکه فضای مجازی بزرگنمایی می‌کند و اینطور نیست به «صبح‌نو» می‌گوید:« در اصل سر زبان افتادن این موضوع یک نوع اعتراض مستاجرها به مسوولان است و فضای مجازی کمک کرده است تا این موضوع مطرح شود.» وی در ادامه صحبت‌هایش می‌افزاید: «خانه فقط برای خواب نیست و سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه و… از ملزومات زندگی هستند و عملاً کسی نمی‌تواند در پشت‌بام زندگی کند. بنابراین این کار بیشتر اعتراض مردم به شرایط بد مسکن را می‌رساند که انتظار می‌رود مسوولان هم گوش شنوا داشته باشند.» این فعال بازار مسکن تاکید می‌کند: «مسوولان باید فکر جدی به حال وضعیت آشفته مسکن کنند چون ادامه‌دار بودن این شرایط، معضلات جبران‌ناپذیری را برای جامعه و مردم به‌وجود می‌آورد.»

باید بعضی صاحب‌خانه‌ها ادب شوند
«صاحب‌خانه‌ها عامل اصلی این اتفاقات هستند. بعضی از آن‌ها نمی‌خواهند با مستأجر راه بیایند و کوچکترین همراهی ندارند» این‌ها بخشی از صحبت‌های کارشناس حوزه مسکن است. فاطمی‌عقدا با اشاره به این مساله می‌گوید: «شرایطی که صاحبخانه‌ها برای مستاجران ایجاد کردند باعث از بین رفتن امنیت روانی شده که این موضوع قابل پیگیری است و دستگاه‌های نظارتی باید در قبال مردم پاسخگو باشند.» به گفته وی «دولت باید با وضع مالیات‌های سنگین برای اینگونه صاحبخانه‌ها، آن‌ها را ادب کنند و از طرف دیگر صاحب‌خانه‌هایی که دولت را همراهی می‌کنند، به مستاجران فشار نمی‌آورند و شرایط اقتصادی موجود در کشور را درک می‌کنند، تشویق شوند.»
این کارشناس مسکن با اشاره به نهادی که باید به وضعیت مسکن سامان بخشد، می‌افزاید: «طبق قانون، تأمین سرپناه و کنترل وضعیت بازار مسکن برعهده دولت قرار دارد اما امروزه معضل مسکن نیازمند یک همکاری حکومتی است که هم قوه مجریه و هم قوه مقننه باید با یکدیگر برای کنترل آن ورود کنند.» فاطمی با اشاره به تأثیر مشاوران املاک در آشفتگی بازار مسکن می‌افزاید: «نباید نادیده گرفت که بخشی از مشکلات مسکن تقصیر مشاوران املاک است بنابراین دستگاه‌های نظارتی باید با افزایش میزان نظارت جلوی برخی اقدامات آن‌ها را بگیرند تا بازار مسکن به تعادل برسد و از این آشفتگی دربیاید تا میزان اجاره‌بها به قیمت منطقی برسد نه مانند الان که قیمت‌های نجومی از طرف بنگاه‌ها مطرح می‌شود و مستاجران هم مجبور به پرداخت آن هستند.» او به نقش مردم در کنترل بازار مسکن اشاره می‌کند و می‌گوید: «همکاری مردم با دولت و دستگاه‌های نظارتی می‌تواند مشکل مسکن را حل کند. دستگاه نظارتی و دولت باید از طریق نظارت، میزان پول پیش و اجاره‌بها را تحت کنترل قرار دهد و مردم هم باید از طریق ارائه گزارشات مسوولان و دستگاه‌های نظارتی را از افزایش شدید اجاره‌بهای خود مطلع کنند.»

زندگی مسالمت‌آمیز دو خانواده در یک واحد
در این چند روز علاوه بر پشت‌بام خوابی سناریو دیگری هم مطرح شده و البته دور از ذهن نیست که اتفاق افتاده باشدآن هم زندگی دو خانواده با یکدیگر در یک خانه مسکونی است! این اتفاق شاید بعید به نظر برسد اما ممکن است با این اوضاع کرایه خانه‌ها اتفاق افتاده باشد. شاید تا سال‌های قبل این هم‌خانگی بین مجردها بود اما امروز گزارش‌هایی حاکی از اجاره‌نشینی 
دو خانواده در یک واحد به گوش می‌رسد که نشانه عمق درماندگی مستاجران و کاهش قدرت این قشر در پرداخت اجاره است. فاطمی، کارشناس حوزه مسکن به زندگی کردن چندخانوار در یک خانه اشاره می‌کند و می‌گوید: «زندگی کردن چند خانواده در یک خانه منطقی‌تر از پشت‌بام خوابی است اما این کار هم نشان می‌دهد قدرت اقتصادی مردم آنقدر پایین آمده که مجبور می‌شوند با خانواده دیگر در یک خانه زندگی کنند تا پول پیش و اجاره‌بها را نصف کنند اما این موضوع هم به خودی خود معضلات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی فراوانی را به‌وجود می‌آورد که باید برای آن فکری شود.» البته آقای حسام عقبائی، نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره این مساله، با بیان اینکه امکان ندارد در فرهنگ ما دو خانواده بتوانند در یک خانه زندگی کنند و از آداب و فرهنگ ما دور است، می‌گوید: «حتی زوج‌های جوان حاضر نیستند با پدر و مادر خود زندگی کنند حالا چطور بتوانند با یک خانواده دیگر زندگی کنند؟ این موضوع اصلاً به فرهنگ ایرانی و اسلامی ما نزدیک نیست.» عقبایی با اشاره به موضوع هم‌خانگی دوخانواده در یک واحد می‌گوید: قاعدتاً وقتی اعضای این دو خانواده به یکدیگر محرم نیستند نمی‌توانند زیر یک سقف با یکدیگر زندگی کنند. وقتی که در هتل‌ها اجاره یک اتاق به دو خانواده منع قانونی دارد این موضوع به اجاره واحد مسکونی هم تسری می‌یابد.

 یادآوری ازدواج سفید
 هر چند حرف‌های نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک درست است و حضور دو خانواده در یک خانه از لحاظ شرعی در دین ما ایراداتی دارد، اما گفته‌های او ما را یاد ازدواج سفید می‌اندازد. ازدواجی که در ابتدا بسیاری از کارشناسان از اساس آن را رد می‌کردند و اعتقاد داشتند مطابق با فرهنگ جامعه ما نیست اما متاسفانه اتفاق افتاد که در سال‌1397 مقام معظم رهبری در مورد آن اظهار نظر کردند و در بخشی از صحبت‌هایشان فرمودند: «دشمن بشریت تصمیم گرفته خانواده را از بین ببرد. از صد سال پیش تصمیم گرفتند خانواده را از بین ببرند؛ این ازدواج‌های سخت و دیرهنگام و فرزندآوری کم، این ازدواج به تعبیر زشت‌شان سفید که سیاه و غلط است و از بین بردن حیا و عفت از برنامه‌های دشمن است. مقابله با این‌ها را وظیفه خود 
قرار دهید.»

نمی‌توانیم در معاملات دخالت کنیم
چرا جلوی صاحبخانه‌ها را نمی‌گیرند و با آن‌ها برخورد لازم نمی‌شود؟ شاید این سؤال همه ما باشد در حالی که نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به نبود نظارت بر افزایش پول پیش و اجاره‌بها عنوان می‌کند: «مالکیت اموال غیرمنقول در دین اسلام محترم است و براساس قاعده فقهی مردم بر اموال خود مسلط هستند و کسی نمی‌تواند به آن ورود پیدا کند.» او ادامه می‌دهد: «مسکن مانند مرغ، گوشت، خودرو و ... نیست که تعزیرات برخورد کند که چرا گران فروشی کردید بلکه مسکن جز مالی است که در اختیار مالک قرار دارد و هرکاری می‌خواهد می‌تواند با آن انجام دهد برای مثال یک صاحبخانه می‌تواند با مبلغ بالایی ملک خود را اجاره دهد و یک صاحبخانه‌ای هم می‌تواند حق انتفاع آن را بدون هیچ دریافتی به کسی بدهد بنابراین کسی نمی‌تواند دخالت کند به همین دلیل با مبلغ‌های نامعقول و غیرمنطقی روبه‌رو می‌شویم.» عقبایی خاطرنشان می‌کند: «جدا از وضع مالیات‌های سنگین بر خانه‌های خالی، افزایش تولید و ایجاد بازار رقابتی در حوزه مسکن می‌تواند اقدامات پیشگیرانه در آشفتگی بازار مسکن باشد چرا‌که وقتی تولید بالا رود انحصار از بین رفته و بین مردم رقابت ایجاد می‌شود که این باعث می‌شود قیمت‌ها کاهش پیدا کند.»

بعید نیست شاهد چادر خوابی باشیم
«اگر این وضعیت گرانی مسکن ادامه داشته باشد بعید نیست، تا چند وقت دیگر شاهد چادرخوابی هم در خیابان‌ها باشیم.» این‌ها بخشی از صحبت‌های آقای محسن علیزاده، نماینده کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم شورای اسلامی به «صبح‌نو» است. او در مورد پدیده پشت‌بام خوابی می‌گوید: «این موضوع را من هم شنیده‌ام و تکذیب نمی‌کنم چون با این اوضاع مسکن بعید نیست چنین اتفاقی افتاده باشد. همانطور که حلبی‌آبادها شکل گرفتند و کارتن‌خوابی رواج دارد، بعید نیست افراد سودجویی پشت‌بام‌های خانه‌هایشان را هم اجاره دهند و بعضی افراد که مجبور هستند آن را اجاره کنند. در هر صورت این اتفاق تلخ در حال رخ دادن است.» علیزاده ادامه می‌دهد: «مسکن افسار گسیخته پیش می‌رود و کسی هم جلودار آن نیست، اما با توجه به اینکه اولویت مجلس یازدهم معیشت مردم است قطعاً منتظر اتفاقاتی باشید که جلوی صاحبخانه‌ها گرفته شود.» این نماینده مجلس در بخش دیگری از صحبت‌هایش با «صبح‌نو» می‌گوید: «مجلس با طرح مالیات بر خانه‌های خالی سعی کرده است جلوی صاحبخانه‌ها را بگیرد اما متاسفانه تا قوه مجریه پای کار نیاید هیچ کاری را پیش 
نمی‌بریم.»

captcha
شماره‌های پیشین