sobhe-no.ir
962
یکشنبه، ۰۸ تیر ۱۳۹۹
2
نکته

استعفای معنی‌دار عارف

رهبر انقلاب اسلامی در دیدار مسوولان قوه‌قضاییه:

در مبارزه با فساد از مردم کمک بگیرید

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی، روزگذشته (شنبه 7‌تیرماه) در ارتباط تصویری با همایش سراسری قوه‌قضاییه، با ابراز خرسندی از اقدامات انجام شده در یک سال اخیر، بر لزوم استمرار حرکت تحولی در قوه‌قضاییه به صورت متوازن و با محوریت مردمی بودن قوه تأکید کردند و گفتند: مبارزه با فساد که در این دوره به اوج خود رسیده است باید بدون اغماض و بر‌اساس حق، عدل، قانون و همچنین بدون تعدی و ظلم به افراد بیگناه با قدرت ادامه یابد.

صبح نو

رهبر انقلاب اسلامی در دیدار مسوولان قوه‌قضاییه:

در مبارزه با فساد از مردم کمک بگیرید

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی، روزگذشته (شنبه 7‌تیرماه) در ارتباط تصویری با همایش سراسری قوه‌قضاییه، با ابراز خرسندی از اقدامات انجام شده در یک سال اخیر، بر لزوم استمرار حرکت تحولی در قوه‌قضاییه به صورت متوازن و با محوریت مردمی بودن قوه تأکید کردند و گفتند: مبارزه با فساد که در این دوره به اوج خود رسیده است باید بدون اغماض و بر‌اساس حق، عدل، قانون و همچنین بدون تعدی و ظلم به افراد بیگناه با قدرت ادامه یابد.

 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با تأکید بر اینکه ماجرای کرونا تمام نشده و همچنان ادامه دارد، همه مردم و مسوولان را به جدی گرفتن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و جلوگیری از شیوع مجدد ویروس کرونا فراخواندند.

مردم را در جریان روند اجرای سند تحول قضایی
 قرار دهید
رهبر انقلاب اسلامی با گرامی‌داشت یاد شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی، شهید قدوسی، شهید لاجوردی و دیگر شهیدان دستگاه قضا، «تدوین نسخه ارتقا یافته و پیشرفته‌تر سند تحول قضایی» را با استفاده از اندیشمندان حوزه و دانشگاه و تجربیات درون قوه‌ای کاری باارزش خواندند و افزودند: در زمان‌های لازم از اجرای این سند و برنامه‌های مترتب بر آن به مردم گزارش دهید که این کار در امیدواری مردم به دستگاه قضا قطعاً تأثیرگذار است. ایشان تحول را ضرورتی مستمر، مدیریت‌شده و توأم با دریافت‌های جدید و ابتکارات تازه خواندند و افزودند: این کار باید بر اصول و مبانی اسلامی و دینی مبتنی باشد و گرنه تحول بدون مبنا، به تذبذب و هرج‌و‌مرج منجر می‌شود.

شبکه درهم‌تنیده مفسدان، مخالف ایجاد تحوّل است
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ایجاد تحول را در عمل بسیار دشوار خواندند وگفتند: البته برخی مقاومت‌ها نه از روی سوء‌نیت بلکه از سر ناتوانی و یا نداشتن حال و حوصله تغییرات بنیادین است. البته مخالفت‌های کسانی که از وضع موجود منتفع هستند و کارشکنی‌ها و فضاسازی‌های شبکه در هم‌تنیده مفسدان و مجریان نیز ایجاد تحول را سخت‌تر می‌کند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تلاش‌های بی‌وقفه دشمنان برای «خنثی کردن هر حرکت اصلاحی و تحولی در نظام» را از طریق جوسازی رسانه‌ای و ایجاد وسوسه و بدبینی در افکار عمومی از دیگر دشواری‌های ایجاد تحول خواندند و تأکید کردند: تنها راه مؤثر برای مقابله با همه عوامل و عناصر ضد تحول، «منفعل‌نشدن، استقامت، توکل بر خدا و ادامه شجاعانه مسیر تحول» است. رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنان‌شان با اشاره به وظایف مهم و بسیار گسترده قوه‌قضاییه در قانون اساسی، پیگیری و اجرای متوازن همه این وظایف را ضروری برشمردند.

دادستانی‌ها باید در احقاق حقوق عامه وارد شوند
ایشان در همین زمینه موضوع «احیای حقوق عامه» را مهم خواندند و با ابراز خرسندی از فعالیت‌های اخیر قوه در این زمینه، گفتند: اگر دادستانی‌ها احساس کردند حقوق عامه در حال تضییع است باید وارد کار شوند و از حق مردم دفاع کنند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به یکی دیگر از وظایف اساسی دستگاه قضا در قانون اساسی یعنی «پیشگیری از وقوع جرم» افزودند: اگر بسترهای شکل‌گیری و وقوع جرم به درستی شناخته شود، پیشگیری علمی از وقوع جرم 
و در نتیجه کاهش فراوان هزینه‌های مقابله با جرم محقق خواهد شد که این کار نیازمند همراهی همه قوا به‌خصوص قوه‌مجریه است. رهبر انقلاب گفتند: در مسائل گوناگون از جمله پیشگیری از وقوع جرم و تعاریف حقوق عامه، دانشِ صرفاً قضایی مشکل‌گشا نیست و باید از نخبگان حوزه و دانشگاه در علوم مختلف کمک گرفت.
ایشان با ابراز خرسندی از مشخص شدن برخی مصادیق حقوق عامه از جمله محیط‌زیست و نیز واگذاری‌های غیردقیق بنگاه‌های تولیدی گفتند: اگر مراکز تولیدی به اشخاص ناصالح یا ناتوان واگذار شود، تولید کشور ضربه می‌خورد بنابراین، این مصادیق جزو حقوق عامه است.

تعمیم تحول‌خواهی به بدنه دستگاه قضا ضروری است
رهبر انقلاب تعمیم تحول‌خواهی از مسوولان دستگاه قضا به بدنه و همه کارکنان دستگاه را ضروری خواندند و افزودند: «مردمی بودن» از دیگر ضروریات ایجاد تحول است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نگاه از بالا به مردم را غیرقابل قبول دانستند و گفتند: همه ما مسوولان نظام جزو مردمیم و خیلی از مردم از ما بالاتر هستند، بنابراین همه باید خود را در عمل خدمتگزار مردم بدانیم. «دسترسی آسان مردم به دستگاه قضا»، «تلاش برای ارتقای آگاهی و اطلاعات قضایی مردم»، «حضور مستمر و مواجهه مستقیم با مردم» و «بهره‌گیری از کمک و اطلاعات مردمی در مسائلی نظیر مبارزه با فساد» از دیگر تأکیدات 
رهبر انقلاب به مسوولان قضایی بود.
 
برخی فیلم‌ها مبانی قضایی جمهوری اسلامی را زیر سوال می‌برند
ایشان بیان گزارش زبانی و آماری به مردم را لازم اما ناکافی دانستند و با اشاره به ضرورت بهره‌گیری از هنر و ظرفیت‌های رسانه‌ای در ارائه گزارش فعالیت‌ها گفتند: متأسفانه با غفلت برخی مسوولان مربوط در عرصه نظارت بر فیلم‌ها، شاهد نمایش فیلم‌هایی هستیم که اساس و مبانی قضایی جمهوری اسلامی را زیر سؤال می‌برند. رهبر انقلاب افزودند: غربی‌ها بر خلاف واقعیت، در فیلم‌های سینمایی، دادگاه‌های خود را عرصه عدالت محض نشان می‌دهند ولی ما حتی در ارائه واقعیات کشور از ظرفیت‌های هنری و رسانه‌ای بهره نمی‌گیریم و گاهی بر عکس نشان می‌دهیم. ایشان با اشاره به سخنان رییس‌جمهوری آمریکا درباره ۱۰‌سال حبس برای کسانی که نمادهای برده‌داری و نژادپرستی را به پایین بکشند و یا جدا کردن فرزندان مهاجران از والدین‌شان گفتند: البته از این بی‌قانونی‌ها در غالب فیلم‌های غربی خبری نیست. رهبر انقلاب اسلامی در ادامه نکاتی را درخصوص مبارزه با فساد بیان کردند.

فساد مثل کروناست
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه مبارزه با فساد از دوره قبل در قوه‌قضاییه آغاز شده بود و اکنون به اوج خود رسیده است، گفتند: مردم از مبارزه بدون ملاحظه و بدون اغماض با مفسد امیدوار می‌شوند زیرا فساد مالی و اقتصادی همچون ویروس کرونا، بسیار خطرناک و به‌شدت واگیردار و مُسری است. ایشان افزودند: تنها تفاوت ویروس کرونا با ویروس فساد این است که ویروس کرونا با شست‌وشوی دست برطرف می‌شود اما تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است. رهبر انقلاب اسلامی، وظیفه قوه‌‌قضاییه را برخورد متوازن با همه اَشکال و ابعاد فساد برشمردند و در عین‌حال تأکید کردند: باید مبارزه با فساد، در درجه اول در داخل قوه و به صورت جدی و کارشناسی انجام شود، زیرا تبعات و ضربه فساد در داخل قوه‌قضاییه بسیار سنگین خواهد بود.  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم نگاه کارشناسی برای شناخت بسترهای فسادزا و مقابله با آن، افزودند: ملاک در مبارزه با فساد باید فقط حق، عدل و قانون باشد و هیچ ملاحظه دیگری در کار نباشد. ایشان گفتند: البته همانطور که در برخورد با فساد نباید اغماض وجود داشته باشد اما افراد بی‌گناه هم نباید مورد تعدی قرار گیرند و رسیدگی‌ها باید کاملاً بر‌اساس قانون و عدالت و بدون جوگیری انجام شود.

جوانان مراقب باشند به بزرگان پاکدست قبلی قوه‌قضاییه تعدی نشود
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با گلایه از اهانت و ظلم به برخی بزرگان پاکدست قبلی قوه‌قضاییه در جریان قضاوت‌ها و اظهارنظرهایی که در خصوص دادگاه اخیر شده افزودند: خطاب من در این موضوع مردم و جوانان مؤمن است که مراقب باشند تعدی نکنند و به افراد معاند که به‌دنبال گرفتن انتقام از مواضع انقلابی و محکم قاطع فلان شخصیت هستند، کاری ندارم. ایشان تأکید کردند: حرکت مبارزه با فساد که اکنون در قوه‌قضاییه به‌خوبی مشاهده می‌شود و خود را نشان داده است، از دوره آقای آملی‌لاریجانی آغاز شد و ایشان هم در داخل و هم در بیرون از قوه شروع‌کننده آن بودند و این‌ها نباید از نظر دور باشد. رهبر انقلاب اسلامی یکی از اقدامات خوب قوه‌قضاییه در مبارزه با فساد را «حمایت از تولید و جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی» دانستند و گفتند: در شرایط کنونی که مردم از لحاظ معیشت دچار سختی هستند، هر دستگاهی که بتواند به اقتصاد کشور کمک کند، باید این کار را انجام دهد و این اقدام قوه‌قضاییه 
در واقع کمک به اقتصاد کشور است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ابلاغیه اخیر رییس قوه‌قضاییه مبنی بر اینکه برخی بانک‌ها حق مصادره و تعطیلی واحدهای تولیدی را ندارند، خاطرنشان کردند: این کار، بسیار درست و قابل تعمیم در مورد کسانی است که با خرید واحدهای تولیدی و اخراج کارگران و فروش تجهیزات، کاربری این واحدها را تغییر می‌دهند زیرا اینگونه اقدامات، ضربه به اقتصاد کشور است. ایشان یکی از نکات مهم در زمینه مبارزه با فساد را «نظارت‌ها و گزارش‌های مردمی» خواندند و افزودند: باید برای این موضوع زیرساخت‌های حقوقی در قوه‌قضاییه فراهم شود تا امنیت مادی و معنوی گزارشگر حفظ شود و آمر به‌معروف و ناهی از منکر دلگرم باشد که دستگاه قضایی پشتیبان او است و در مقابل زمینه تهمت‌زنی نیز فراهم نشود.

مجاهدت مقابله با کرونا از سوی برخی مردم و مسوولان سست شده است
رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنان‌شان به یک موضوع غیرقضایی اما مهم یعنی مسأله کرونا نیز اشاره کردند و با انتقاد از برخی افراد که مسأله کرونا را تمام‌شده می‌دانند، گفتند: در اثر فداکاری دستگاه‌ها و کادرهای درمانی و بهداشتی و همچنین مجاهدت داوطلبانه گروه‌های مردمی و همکاری عموم مردم، ایران به‌عنوان یک کشور موفق در دنیا معرفی شد اما این مربوط به ابتدای کار بود و اکنون متأسفانه آن حرکت و مجاهدت از جانب بعضی مردم و مسوولان سست شده است.

captcha
شماره‌های پیشین