sobhe-no.ir
962
یکشنبه، ۰۸ تیر ۱۳۹۹
11
نکته

دو صنف سینمای ایران در بیانیه‌هایی از توقف صدور مجوز شبکه نمایش خانگی انتقاد کردند

برای نمایش خانگی صدا و سیما مجوز می‌دهد

گزارش مصطفی وثوق‌کیا / در حالی که وزارت ارشاد هفته قبل اعلام کرد صدور مجوز تولید سریال‌های نمایش خانگی تا اطلاع ثانوی متوقف شده است، روز گذشته دو صنف سینمایی در بیانیه‌ای از این مساله انتقاد ‌کردند. همچنین شایعاتی در روزهای گذشته منتشر شد که این اقدام مقدمه سلب اختیار وزارت ارشاد در زمینه، شبکه نمایش خانگی است. با این حال خبرنگار «صبح‌نو» مطلع شده است که زین پس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر مرجع نظارت و تولید سریال‌های نمایش خانگی خواهد بود.

صبح نو

دو صنف سینمای ایران در بیانیه‌هایی از توقف صدور مجوز شبکه نمایش خانگی انتقاد کردند

برای نمایش خانگی صدا و سیما مجوز می‌دهد

گزارش مصطفی وثوق‌کیا / در حالی که وزارت ارشاد هفته قبل اعلام کرد صدور مجوز تولید سریال‌های نمایش خانگی تا اطلاع ثانوی متوقف شده است، روز گذشته دو صنف سینمایی در بیانیه‌ای از این مساله انتقاد ‌کردند. همچنین شایعاتی در روزهای گذشته منتشر شد که این اقدام مقدمه سلب اختیار وزارت ارشاد در زمینه، شبکه نمایش خانگی است. با این حال خبرنگار «صبح‌نو» مطلع شده است که زین پس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر مرجع نظارت و تولید سریال‌های نمایش خانگی خواهد بود.

26 خرداد بود که بهمن حبشی، مدیر کل دفتر نظارت بر تولید فیلم اعلام کرد: «تعداد مجوزهای صادره و سریال‌های درحال تولید و آماده توزیع برای نمایش خانگی بیشتر از نیاز و ظرفیت بازار است و تا نمایش چند سریال آماده توزیع و ایجاد تعادل میان زنجیره صدور مجوز تا توزیع، لازم است چند ماهی از صدور مجوز جدید خودداری شود.» استدلالی که آقای حبشی اعلام کرد، بحث فیلم‌سوزی بود: «در غیر‌این صورت با پدیده جدیدی به نام سریال‌سوزی مواجه خواهیم شد، مانند مشکلاتی که در افزایش تولید فیلم‌های سینمایی ایجاد می‌شود و به فیلم‌سوزی و سرمایه‌سوزی منجر می‌شود و گریبان نمایش خانگی را نیز خواهد گرفت.» هر چند این سخنان در نوع خودش عجیب بود اما روز گذشته دو صنف سینمایی کانون کارگردانان و فیلمنامه‌نویسان از این اقدام انتقاد ‌کردند.
 
انتقاد دو نهاد صنفی از توقف مجوز سریال
در بیانیه صنف کارگردانان سینمای ایران آمده است: «سازمان سینمایی در اقدامی عجیب و تاسف‌بار و به بهانه افزایش تولیدات اقدام به تعطیلی صدور پروانه ساخت سریال‌های نمایش خانگی کرده و از دادن مجوز سلب مسوولیت کرده است. هم‌اکنون محصولات و سریال‌های نمایش خانگی فضای آنلاین قشر وسیعی از مردم و حتی مخاطبان خاموش را از شهرهای کوچک و روستاها تا هموطنان خارج از کشور تحت پوشش قرار می‌دهد؛ مخاطبانی خاموش که 
نه برنامه‌های صداوسیما را می‌بینند و نه اهل رفتن به سینما هستند ولی تصمیمات غیر‌کارشناسی و آزمودن راه‌های محدودکننده قبلی نتیجه‌ای جز سوق دادن این مخاطب انبوه به سمت فضای مجازی خارجی نخواهد داشت.» این صنف همچنین معتقد است که «توقف تولید سریال‌های نمایش خانگی توسط سازمان سینمایی مقدمه‌ای بر دخالت سازمان‌های دیگر در محدود‌کردن هرچه بیشتر این تولیدات خواهد بود و نتیجه آن نابودی پلتفرم‌های فضای آنلاین» است و این صنف آن را محکوم کرده است. منظور بیانیه این صنف از سازمان‌های دیگر، صداوسیماست که در چند روز گذشته شنیده شده است، زین پس متولی شبکه نمایش خانگی خواهد بود.
چند ساعت بعد از این بیانیه، شورای مرکزی کانون فیلمنامه‌نویسان سینمای ایران در بیانیه مشابهی نسبت به این عمل انتقاد و البته چند پیشنهاد هم مطرح کرد. آنها در بیانیه خود مساله انحصار را مطرح کرده و گفته‌اند: «می‌توان پیش‌بینی کرد که انتقال صدور مجوز از سازمان سینمایی به صداوسیما به انحصار مطلق در این حوزه و یکسان‌‌‌سازی تولیدات 
دو بخش متفاوت و کمرنگ‌شدن جذابیت‌های تولیدات بازار کار منجر شود.» این کانون نکته محوری بیانیه خود را هم مساله نظارت عنوان کرده و  بزرگ‌ترین مشکل فیلمنامه‌های موجود را «عدم درک مسوولان نظارتی از ماهیت پیچیده فیلمنامه و فیلمنامه‌نویسی» فرض کرده است و ارتقای فیلمنامه‌ها را هم «در گرو ارتباط تنگاتنگ سازمان‌های نظارتی و تولید با تنها نهاد و صنف فیلمنامه‌نویسی» دانسته والا به بیان این بیانیه، فرقی در تولید خصوصی و دولتی در این زمینه وجود ندارد. این بیانیه در انتها آمادگی خود را برای ارائه مشاوره مداوم و ساختاری به این دو سازمان ناظر اعلام کرده است.
 
فرازوفرودهای شبکه نمایش خانگی
شبکه نمایش خانگی چند سالی است که روی بورس افتاده و به‌عنوان ضلع سوم در کنار سینما و تلویزیون خودش را مطرح کرده است. هرچند اولین حضورها در این شبکه همراه با شکست بوده است ولی نمونه‌های موفقی چون قهوه تلخ (هر چند در انتها سریال به پایان نرسید) در ذهن‌ها وجود داشت. شهرزاد در ادامه توانست خود را به‌عنوان یک تجربه موفق در این زمینه تثبیت کند؛ هر چند در نهایت به خاطر حضور پول‌هایی که بعدا گفته شد منشا درستی نداشته است، خاطر همگان را تلخ کرد. با این حال روزبه‌روز علاقه و عطش اهالی سینما و حتی تلویزیون برای حضور در این سیستم زیاد شد چرا که هم به لحاظ نظارتی و هم محتوا از سوی وزارت ارشاد ممیزی‌های کمتری اعمال می‌شد و هم به لحاظ درآمدی برای کسانی که در این سریال‌ها حضور پیدا می‌‌کردند، آورده‌های خوبی داشت و باعث شد که رقم کلی دستمزدها طوری بالا رود که دیگر برخی  بازیگران سمت سریال‌های صداوسیما نروند. این اتفاق در برخی اوقات باعث حضور بازیگران درجه دو و سه در سریال‌های صداوسیما شد؛ هرچند حضور بازیگران مشهور در شبکه نمایش خانگی در نهایت باعث بالاتر رفتن کیفیت آنها نشده بود و برخی سریال‌ها مانند «دل» هر هفته با انتقادات شدید فعالان فرهنگی 
رو به رو می‌شوند چرا که هم محتوا و هم سطح کیفی سریال بسیار نازل است.

سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر
 مرجع نظارت و تولید سریال‌های نمایش خانگی
گفته شد که یکی از دلایل توقف صدور مجوز برای سریال‌های شبکه نمایش خانگی، ترافیک زیاد سریال‌ها بوده است اما شایعات چیز دیگری می‌گفت. یکی از شایعات این بود که قرار است صداوسیما مرجع تولید و نظارت بر این سریال‌ها شود. خبرنگار «صبح‌نو» در پیگیری‌های خود به این نتیجه  رسید که در مساله توقف مجوز سریال‌های شبکه نمایش خانگی، زین پس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر به‌عنوان متولی این حوزه عمل خواهد کرد. هر چند برخی مسوولان سازمان این مساله را قطعی عنوان نکردند اما به نظر می‌رسد کار در این بخش تقریبا تمام شده است و این مساله احتمالا در روزهای آینده اعلام خواهد شد و کسانی که بخواهند برای سریال جدیدی مجوز بگیرند باید با سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر وارد تعامل شوند. همانطور که در ماه‌های گذشته تمام VOD‌ها باوجود همه کشاکش‌ها، نظارت این سازمان را پذیرفتند، به نظر می‌رسد که این اتفاق درباره شبکه نمایش خانگی نیز خواهد افتاد.

captcha
شماره‌های پیشین