sobhe-no.ir
961
شنبه، ۰۷ تیر ۱۳۹۹
1
تنها چند روز بعد از مذاکرات بغداد - واشنگتن، توطئه نیروهای نزدیک به آمریکایی علیه حشدالشعبی با شکست روبه‌رو شد،هانی‌زاده : تقابل دولت با نیروهای مردمی موجب سرنگونی الکاظمی خواهد شد

توطئه علیه فرزندان عراق

گزارش روح الله فرقانی / بامداد روزجمعه نیروهای موسوم به مبارزه با تروریسم (زیر نظر آمریکا) به مقرکتائب حزب‌الله در منطقه الدوره بغداد حمله و ۱۳‌نفر از اعضای کتائب را بازداشت کردند. اقدامی که واکنش‌های متعدد مردمی و سیاسی به همراه داشت، هر چند ساعتی پس از این حمله، تعدادی از این افراد آزاد شدند. توطئه‌ای برای رویارویی نیروهای دولتی و مردمی که از سوی آمریکا در عراق دنبال می‌شود.

سه جنگنده «کوثر» ساخت وزارت دفاع به نیروی هوایی ارتش تحویل داده شد

زیر سایه امنیت بومی

معمولا اینگونه است که توانایی نظامی جمهوری اسلامی ایران را محدود به حوزه موشکی می‌پندارند. رونمایی از جنگنده‌های کوثر ساخت وزارت دفاع، نشان داد که ایران در دوره تحریمی و با وجود تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی، حضوری مقتدرانه در حوزه ساخت جنگنده‌های نظامی نیز دارد.

وضعیت بد جامعه آمریکا و ناتوانی دولت در مدیریت بحران‌ها ، رییس کاخ سفید را از پیروزی مجدد در انتخابات دلسرد کرده است

ترامپ علیه ترامپ

چالش‌های لغو قانون اوباماکر در بحبوبه کرونا درحالی‌که که بیش از ۲۰ میلیون آمریکایی تحت پوشش این قانون قرار دارند، ادامه اعتراضات خیابانی در واکنش به بی‌عدالتی در آمریکا، اعترافات و افشاگری‌های جدید علیه کاخ‌سفید و سقوط در نظرسنجی‌ها دونالد ترامپ را هم نسبت به نتیجه انتخابات 2020 ناامید کرده و پیش‌بینی کرده رقیبش پیروز انتخابات خواهد شد.

اصلاح طلبان رادیکالی چون علوی تبار با «خاکشیر» خواندن طیف میانه رو اصلاحات قصد تحقیر آنها را دارند

چریک‌ها مقابل عمل‌گرایان

معمولا خط‌کشی‌های درونی اصلاح‌طلبان، بازتابی از نوع رفتار و نگرش آنها در قبال حاکمیت بوده‌است. در این میان، برخی که خوی مسامحه‌جویی با قدرت پیشه می‌کنند، متصف به صف اصلاح‌طلب بدلی و آنانی که بی‌محابا به پیکره قدرت و حاکمیت می‌تازند، اصیل و ریشه‌دار دانسته می‌شوند. چندی است که این خط و مرزکشی ها، دوباره از نو جان گرفته‌اند؛ موضوعی که معلول یافتن دلیل یا دلایل شکست اصلاحات در انتخابات دوم اسفند 98 است.

سرمقاله

واکنش درست

«صبح‌نو» از لغو مراسم حج تمتع سال جاری به‌دلیل شیوع کووید19 گزارش می‌دهد

یک سال حسرت

حال‌وهوای برگزاری مناسک حج امسال با سال‌های دیگر متفاوت است و مشتاقان زیارت حرم امن الهی و پیامبر مهربانی‌ها در مسجد‌النبی؟ص؟، زمان زیادی در انتظار تعیین تکلیف برگزار شدن یا نشدن این مناسک بوده‌اند. سرانجام در روزهای اخیر کشور عربستان با اعلام لغو این مراسم اعلام کرد که امسال مراسم حج با حضور تنها 15‌هزار نفر برگزار می‌شود. اما این اولین باری نیست که حج واجب متوقف می‌شود، در طی 14‌قرن اخیر بارها این مراسم به دلایل مختلفی مانند اختلاف حکومت‌ها، عدم تامین امنیت راه‌ها، قحطی و شیوع بیماری متوقف شده است.

نگاهی به فیلم « حکایت دریا» تازه ترین اثر بهمن فرمان‌آرا که به صورت آنلاین اکران شد

مرثیه‌ای بر رؤیای روشنفکران

گزارش محسن خیابانی / اکران آنلاین سینمای ایران بعد از کرونا تثبیت شده است و حالا تعداد فیلم‌های متناقضی که این‌گونه اکران می‌شوند بیشتر شده است. جدای از خط‌شکنی اولیه، حضور کارگردانان سرشناسی چون بهمن فرمان‌آرا در این‌گونه اکران نوید ارائه یک مدلی را می‌دهد که ثمرات آن در آینده مشخص خواهد شد. در این‌گونه اکران، فیلم‌هایی که احتمال می‌دهند مخاطب خاص دارند یا تماشاچی کمتری برای اثرشان به سینما می‌رود خود را به اکران آنلاین می‌رسانند که در این صورت هم ظرفیت سینماها آزادتر خواهد شد و هم احتمالا این مدل فیلم‌ها مخاطب بیشتر به دست خواهند آورد. فیلم « حکایت دریا» هم یکی از این مدل فیلم‌هاست که احتمالا در اکران سینما خیلی توفیقی برایش حاصل نمی‌شد چراکه هم شرایط کرونا این اجازه را نمی‌داد هم خود فیلم آن ظرفیت لازم برای جذب تماشاچی را ندارد.

گزارش «صبح‌نو» درباره کاهش فرزندآوری زنان ایرانی و رسیدن به آمار نگران‌کننده را بخوانید

طعم گس بی فرزندی

گزارش زهرا اردشیری / آش کاهش رشد جمعیت در ایران به قدری شور شده که حالا از آن سوی دنیا هم به نرخ رشد جمعیت ایران و مادر‌شدن دختران ایرانی اشاره می‌کنند. دیروز در هیاهوی اخبار نگران‌کننده کرونا، آقای دکتر کیانوش جهانپور، رییس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت و درمان توییتی را از خانم ملیندا گیتس بازنشر کرد که در آن بر اساس آمار جهانی به کاهش آمار فرزند به‌ازای هر خانم ایرانی اشاره شده بود؛ آماری که نشان می‌دهد میانگین فرزند‌آوری هر خانم ایرانی در حال حاضر به 6/1 رسیده است. این همان زنگ هشدار برای کاهش جمعیت و پیر‌شدن ایران است.

انتشار ویدیویی از اجرای یک ترانه ناامید توسط کویتی‌پور جنجالی شده است

ممد نبودی ببینی

گزارش فاطمه ترکاشوند / نام «غلام‌حسین کویتی‌پور» با صداها و اشعاری عجین شده‌است که برای هر ایرانی یادآور نه تنها خاطرات که بخش مهمی از تاریخ این سرزمین است. این پیوندِ لاجرم درهم‌تنیده و محکم، مجموعه‌ای از پیش‌فرض‌های مذهبی، سیاسی و اجتماعی را در مخاطب تولید می‌کند که صاحب نام هم ناگزیر به‌طور مداوم با آن‌ها دست به گریبان است. صبح چهارشنبه گذشته ویدیویی از اجرای یک ترانه توسط کویتی‌پور منتشر شد که اولا به علت متن ترانه قابل تامل آن و ثانیا به علت هم‌خوانی یک صدای زن، جنجال‌های زیادی برانگیخت.

نگاهی به شاخص قیمت مصرف‌كننده در خرداد‌99

بیدادِ گرانی

هربار كه برای خرید مایحتاج عمومی به فروشگاه می‌رویم، پای صندوق شوكه می‌شویم. همان خریدهای همیشگی‌مان، هربار گرانتر از دفعه قبل می‌شود. اعتراض به فروشنده هم بی‌فایده است. چون دفتر و دستك او هم نشان می‌دهد خودش هم جنس را گرانتر خریده؛ اینها یعنی پول ما هر روز بی‌ارزش‌تر می‌شود و مجبوریم برای كالاها، بیشتر هزینه كنیم. در اقتصاد به این معضل تورم می‌گویند. اقتصاددانان می‌گویند تورم هرنوع افزایش قیمت نیست بلكه شرایطی است كه تقریبا قیمت همه كالاها در یك بازه زمانی مثلا یك ساله به‌طور مداوم زیاد شود. یعنی همین شرایطی كه سال‌هاست با آن مواجهیم اما در برخی برهه‌ها بیش از پیش كمرشكن می‌شود؛ درست مثل حالا. برای مهار تورم باید سیاست‌ها و برنامه‌هایی اجرا شود كه در دست مسوولان است و البته آن‌ها هیچگاه به اندازه ما نگران نیستند. یكی از مهم‌ترین معیارها برای سنجش تورم شاخص قیمت مصرف‌كننده است كه چند روز پیش مركز آمار ایران این شاخص را در خردادماه‌99 اعلام كرد. این شاخص و تغییرات آن فعلا ازسوی مركز آمار منتشر می‌شود و بانك مركزی، از آبان‌97 نه این شاخص را معین كرده و نه نرخ تورم را. در گزارش امروز این شاخص را برای خرداد امسال مورد بررسی قرار داده‌ایم.

جماعت غرب زده به جای دنبال مذاکره رفتن پاسخگوی عملکردشان باشند

مغرض یا نادان؟

یادداشت مهدی فضائلی

شماره‌های پیشین