sobhe-no.ir
959
سه شنبه، ۰۳ تیر ۱۳۹۹
1
دکتر محسن زنگنه، عضو کمیسیون اقتصادی در گفت‌وگوی مشروح با «صبح‌نو» از برنامه‌های خانه ملت برای رفع مشکلات اقتصادی گفت

سه طرح ویژه مجلس برای جهش تولید

گزارش حسام رضایی / در یک بررسی تاریخی و روندی که کشور ما از قبل از انقلاب و بعد از انقلاب طی کرده، به‌نظر می‌رسد که ایرانِ اسلامی، امروز نیازمند یک دکترین برای پیشرفت و یک نظریه برای جهش اقتصادی و اقتدار است تا در مقابل فشارهای استکباری بتواند با شرف و عزت، مسیر اسلامی خودش را طی کند و به تمدن اسلامی برسد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب طی دو دهه گذشته به‌ویژه با انتخاب شعارهای سال و تعیین سیاست‌های ابلاغی و نیز با سخنرانی‌های مکرر، سعی ‌کردند دکترین اقتصادی و پیشرفت این کشور را در لایه‌های مختلف نظام نهادینه کنند. ایشان در راستای همان رفتار نهادی، سال 99 را مزین به «جهش تولید» ‌کردند. یکی از قوایی که می‌تواند نقشی مهم در راستای تحقق جهش تولید ایفا کند، مجلس شورای اسلامی است.

حجت‌الاسلام انصاریان:عاشق عنوان «روضه خوان» هستم

پاسخ شیخ حسین به سروش

پول پنج محموله بنزین صادراتی به ونزوئلا دریافت و به خزانه واریز شد

تجارت پر‌سود تهران‌-کاراکاس

ایران از ماه ‌آوریل پنج نفتکش حامل حدود 5/1 میلیون بشکه بنزین برای دولت ونزوئلا فرستاده است؛ هرچند دولت ترامپ بارها ایران و ونزوئلا را برای این رابطه آزاد تجاری تهدید کرده و به بنادر، شرکت‌های کشتیرانی و شرکت‌های بیمه نیز هشدار داده است اما با وجود این تهدیدات، ایران قصد دارد به ارسال این محموله‌ها ادامه دهد.

گزارش «صبح‌نو» درباره میزان شیوع کرونا در کشور را بخوانید

تا واکسن نرسیده خطر کرونا جدی است

«موج دوم کرونا از چه زمانی آغاز می‌شود؟ چرا با گرم شدن هوا کرونا تمام نشد؟ اگر آمار زیاد شده چرا محدودیت‌ها کم شده‌اند.» این سوالات و گزاره‌ها مواردی هستند که این روزها از سوی افکارعمومی مورد توجه قرار گرفته‌اند. اینکه زندگی با کرونا و ترس‌هایش تا چه زمانی ادامه خواهد داشت نگرانی بسیاری از مردم است. این نگرانی‌ها در حالی وجود دارند که دیروز اعلام شد تست کرونای 2573‌نفر از هموطنان نیز به تازگی مثبت اعلام شده و آن‌ها نیز به آمار بیماران جدید کووید19 اضافه شده‌اند. سخنگوی وزارت بهداشت و درمان ظهر دیروز با اعلام شناسایی 2573‌بیمار جدید کرونایی در کشور در فاصله ظهر روز یکشنبه تا ظهر روز دوشنبه دوم تیرماه مجموع بیماران کووید19 در کشور را 207‌هزار و 525‌نفر اعلام کرد. خانم سیماسادات لاری همچنین اعلام کرد از مجموع این بیماران یک هزار و 319‌نفر در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بستری شدند. این در حالی است که به گفته وی در همین مدت‌119 بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و متاسفانه تعداد جانباختگان ویروس منحوس در کشور به 9‌هزار و 742‌نفر رسید. لاری همچنین به تعداد بهبودیافتگان این بیماری هم اشاره داشت و گفت: خوشبختانه تاکنون ۱۶۶‌هزار و ۴۲۷‌نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. به گفته لاری ۲۸۹۸‌نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. این در حالی است که تا کنون یک میلیون و ۴۴۹‌هزار و ۴۲۰‌آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، استان‌های خوزستان، هرمزگان، کرمانشاه و آذربایجان‌شرقی در وضعیت قرمز قرار دارند و در استان‌های فارس و کرمان افزایش موارد ابتلا به کووید۱۹ مشاهده شده است. همچنین در فاصله ظهر روز یکشنبه تا ظهر روز دوشنبه، ۸ استان کشور هیچ موردی از فوت ناشی از کووید۱۹ نداشتند و در ۴‌استان فقط یک مورد فوت بیمار کووید۱۹ ثبت شده است.

سرمقاله

کلمه طیبه‌ای از جنس انقلاب

اعتراضات ضدنژادپرستی آمریکا همچنان در اروپا ادامه دارد

موج عدالت خواهی در اروپا

گزارش روح الله فرقانی / قاره سبز که برای‌‌ داشتن نظام لیبرالی، عدالت اجتماعی، حقوق بشر و آزادی بر طبل رسانه‌ای خود می‌کوبید، اکنون به مرکزی برای نابرابری عدالت و اقدامات ضد‌نژادپرستی و حقوق بشری تبدیل شده است. همزمان با اعتراضات جهانی علیه تبعیض‌نژادی، شماری از شهروندان فرانسوی دیروز به خیابان‌های پاریس آمدند و علیه تبعیض نژادی و خشونت پلیس در این کشور تظاهرات ‌کردند. اعتراض علیه بی‌عدالتی و تبعیض نژادی در فرانسه، چند سالی است که برگزار می‌شود و می‌رود که سفیدپوستان با حضورشان در کنار سیاهان، خیابان‌های اروپا را به هم متصل کنند و خواستار برکناری دولت‌هایشان شوند.

نگاهی به انتخابات هیأت رییسه کمیسیون‌ها در دور اول مجلس یازدهم

سابقون در رأس کمیسیون‌ها

با مشخص شدن اعضای کمیسیون‌های 15‌گانه مجلس، انتخابات داخلی این کمیسیون‌ها در نخستین اجلاسیه دور یازدهم نیز برگزار شد تا با تکمیل پازل‌های مجلس یازدهم، نمایندگان هرچه زودتر به مسائل و مشکلات مختلف کشور براساس تخصص‌های خود ورود کنند.

گزارش «صبح‌نو» از آغاز فعالیت سینماها در کشور در پساکرونا

یخ سینما هنوز باز نشده است

گزارش زهرا‌سادات مصطفوی / با آغاز فصل تابستان، سینما‌ها جان دوباره گرفتند و پس از بازگشایی جنجال‌برانگیز و پرسرو‌صدای سینماهای سراسر کشور، سازمان سینمایی در راستای تحقق شعار شفافیت، گزارش آماری میزان استقبال از سینماها در روز نخست را منتشر کرد. در این آمار فروش بلیت‌های دو فیلم «خوب بد جلف‌۲؛ ارتش سری» و «شنای پروانه» به صورت پیش فروش برای علاقه‌مندان صورت می‌گیرد.

«صبح نو» از فتنه اخیر در لبنان برای خلع سلاح حزب الله گزارش می دهد

نقش سفیر آمریکا در اعتراضات لبنان

تحلیل دکتر احمد ترجمان / از زمان آغاز خيزش مردمی لبنان در مهرماه سال گذشته كه با شعارهای اقتصادی و بهبود وضعيت معيشتی مردم آغاز شد، نه ماه می گذرد، در اين مدت شاهد فراز و نشيب های بسياری در اوضاع سياسی لبنان و نيز در روند تجمع ها و تظاهرات و شعار تظاهر كنندگان بوديم

«صبح‌نو» جزئیات تورم کالا و خدمات مصرفی خانوار در سال 99 را بررسی می‌کند

سبد سنگین هزینه برای خانواده‌ها

هزینه‌های زندگی برای خانواده‌ها و سرپرستان‌شان ماجراهای زیادی دارد. بررسی نمودارهای نرخ تورم خردادماه نشان می‌دهد که حمل‌ونقل، لوازم‌خانگی و پوشاک بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به خرداد را در بین کالاها و خدمات مصرفی کشور داشته‌اند. همچنین تورم نقطه به نقطه بخش حمل‌ونقل 6/48 درصد بوده است. در این گزارش جزئیات آن را بررسی می‌کنیم.

گزارش تحلیلی «صبح‌نو» از انتصاب محمدمهدی دادمان به ریاست حوزه هنری

حوزه جوان شد

گزارش علیرضا شایسته / خبر کوتاهی دیروز ساعت 13:30 در لابه‌لای اخبار ریز و درشت اقتصادی و سیاسی در حوزه «فرهنگ» منتشر شد؛ انتصاب رییس جدید حوزه هنری، محمد مهدی دادمان. این خبر برای کسانی که با این سازمان مهم و تاثیرگذار آشنا هستند، بیم و امیدهایی را زنده کرد و در طول مدت انتشار خبر تا لحظه نگارش این گزارش، شاهد واکنش‌های پرشماری از جانب اهالی فرهنگ، هنر و رسانه بودیم.

شماره‌های پیشین