sobhe-no.ir
957
یکشنبه، ۰۱ تیر ۱۳۹۹
1
اروپا با ابزار فشار تصویب قطعنامه، قصد دارد ایران را پای میز مذاکره با آمریکا بکشاند

قطعنامه؛ زیر ساخت مذاکره

اروپا که تاکنون به هیچک از تعهدات هسته‌ای خود عمل نکرده برای گزارش سیاسی آژانس بین المللی انرژی هسته ای که ماهیت غیر اضطراری داشته و مستلزم خطر اشاعه‌ای نیست تشکیل جلسه می دهد و با طلب کاری سیاسی پیش نویس قطعنامه ای را علیه ایران به تصویب می‌رساند با این هدف که ایران را به سمت مذاکره با آمریکا سوق دهد.

نگاهی به مواضع متناقض استاد بازنشسته دانشگاه تهران در سال‌های قبل انداخته‌ایم

اباذری و مراقبت از کاسبکاران سیاسی

یادداشت میثم مهدیار پژوهشگر جامعه‌شناسی / در یکی دو دهه گذشته دکتر یوسفعلی اباذری از مدرسان کتابخوان و تاثیرگذار در حوزه عمومی روشنفکری و تا حدی آکادمیک علوم اجتماعی در ایران بوده است. واکنش‌های خاص اباذری به موضوعات روز (از نقد موسیقی رپ ایرانی تا هجو جریانات ارتجاعی سلطنت‌طلب و...) در رسانه‌های اجتماعی بازتاب‌های بسیاری داشته است؛ به خصوص در سالیان اخیر گفت‌وگوها و مناظره‌های اباذری در گفت‌وگو با اقتصاددانان ایرانی طرفدار بازار آزاد در رسانه‌ها جریان‌ساز بوده و وی توانسته خود را به‌عنوان مهم‌ترین «روشنفکر» منتقد نئولیبرالیسم در ایران معرفی کند.

«صبح‌نو» فوت قاضی فراری در رومانی و حواشی پس از آن را بررسی می‌کند

مرگ منصوری چه کسانی را خوشحال می‌کند

گزارش عارف چراغی / غلامرضا منصوری، بازپرس بازنشسته اجرائیات لواسان و متهم ردیف نهم پرونده اکبر طبری است که با مرگی که چرایی و چگونگی آن هنوز در ابهام است، به تیتر یک رسانه‌های داخلی و حتی خارجی تبدیل شد. گمانه‌زنی‌ها درباره نحوه مرگ وی همچنان ادامه دارد اما این سوال مطرح است که چه کسانی از حضور او در دادگاه نگران بودند و چه افرادی بیشترین نفع را از مرگ او می‌بردند.

تغییرات اتوبوسی رییس جدید «سازمان رسانه‌های جهانی آمریکا» VOAفارسی را تهاجمی‌تر می‌کند

برخاستن صدا از گور

گزارش فاطمه ترکاشوند / تغییرات زنجیره‌ای از رأس «سازمان رسانه‌های آمریکا» تا آخرین حلقه یعنی« VOA فارسی» نشان می‌دهد که دولت آمریکا بیش از همیشه در عملیات رسانه‌ای، موضع تهاجمی گرفته است. آیا از جهت رسانه‌ای، آمادگی و زیرساخت‌های لازم برای مواجهه با این جنگ در کشور وجود دارد؟

سرمقاله

اندکی مسوولیت لطفا

اصلاح‌طلبان برای جانماندن از قافله قدرت از لباس توسعه سیاسی درآمده‌ و در پوستین عدالت‌خواهی رفته‌اند

جامه گشاد عدالت‌خواهی به تن اصلاحات

گزارش حسام رضایی / افزایش شکاف اجتماعی حاصل از سیاست‌های توسعه‌محورانه دولت حسن روحانی، باعث شده تا اصلاح‌‌طلبان، امروز ناگزیر برای همراه‌شدن با وضعیت اجتماعی و در نتیجه جانماندن از معادلات قدرت و سیاست در ایران، نقاب عدالت‌خواهی به صورت بزنند. این صورتک البته تناسبی با سیرت این نقابداران ندارد و بیشتر نوعی فرصت‌طلبی سیاسی برای بهره‌برداری از وضعیت موجود است. طرز اندیشه و قالب گفتمانی اصلاح‌‌طلبان، بی‌شک عدالت‌خواهی آنها را بی‌اعتبار و ناممکن می‌کند.

با وجود تحریم‌های تسلیحاتی نظام سلطه، جمهوری اسلامی ایران طی روزهای اخیر دو اقدام مهم در عرصه نظامی انجام داده است

شلیک به تحریم‌ها

تمرین رزم سطحی و تست موفقیت‌آمیز موشک‌های کروز ساخت وزارت دفاع و استقرار و شلیک سامانه موشکی سوم‌خرداد روی شناور نیروی دریایی سپاه، دو اقدامی بود که طی روزهای اخیر، آمادگی کامل حوزه دفاعی کشورمان در حوزه بازدارندگی با وجود تحریم‌های تسلیحاتی غرب را به رخ جهانیان کشاند.

ماجرای ساخت‌و‌ساز نهاد ریاست جمهوری در محله قدیمی شمال پایتخت را در گزارش «صبح‌نو» بخوانید

جنجال ملک جماران

ساختمان چهارهزار متری در محله جماران در یکی، دو روز اخیر نقل محافل و سوژه جذاب رسانه‌ها بوده است. دو روز قبل بود که مصطفی فقیهی، یکی از اهالی رسانه در توییتی خبر از ساختن بنایی 4‌هزار متری در محله جماران و رفتن حسن روحانی به این محل خبر داد. این موضوع از آنجایی بیشتر مورد توجه قرار گرفت که گفته شد ساخت این ساختمان بدون اخذ مجوزهای لازم صورت گرفته است. اما ظهر دیروز نهاد ریاست جمهوری نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و این موضوع را رد کرد.

«صبح‌نو» از شرایط آشفته اکران فیلم‌ها در بازگشایی مجدد سینماها گزارش می‌دهد

اینجا همه‌چیز درهم است

گزارش زهرا سادات مصطفوی / بالاخره با گذشت چهار ماه از تعطیلی مراکز فرهنگی، پس از موافقت ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا و طبق دستور رییس‌جمهور، سینماها و دیگر مجموعه‌های فرهنگی‌-هنری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از امروز اول تیرماه آغاز به کار می‌کنند. به همین خاطر برای مدیران و پرسنل سینماهای کشور، کارگاه‌های تخصصی به‌منظور ایمن‌سازی سالن‌های سینما و رعایت دقیق نکات بهداشتی برگزار شد تا علاقه‌مندان سینما با اطمینان خاطر برای خرید بلیت اقدام کنند؛ اما مساله‌ای پیچیده‌تر از کرونا که این روزها گریبانگیر سینما ایران شده، بلاتکلیفی اکران فیلم‌هاست.

توطئه اشغالگری رژیم صهیونیستی در کرانه باختری با تظاهرات فلسطینی‌ها روبه‌رو شد

انتفاضه‌ دیگر

گزارش روح الله فرقانی / «الحاق کرانه باختری» به فلسطین اشغالی از موضوعاتی است که رژیم صهیونیستی در تلاش است تا در قالب طرح موسوم به «معامله قرن»، آن را نهایی کند. موضوعی که با واکنش‌های تند گروه‌های مقاومت فلسطین و حتی اردن روبه‌رو شده است و ضمن پایبندی به وحدت ملی خواستار مقاومت و انتفاضه جدیدی شدند.

«صبح‌نو» شهریه سنگین مهدهای کودک در تهران و دردسرهای خانواده‌ها را بررسی می‌کند

مهدهای کودک هم فاصله‌طبقاتی دارند

گزارش زهرا اردشیری / مادر باران، بعد از اینکه چهار ماه مهدکودک‌ها تعطیل بودند حالا می‌خواهد فرزندش را به مربیان مهد بسپارد و با خیال راحت سر کار حاضر شود. اما با شهریه‌های عجیب و غریب روبه‌رو شده است. شهریه‌هایی که نسبت به سال گذشته چند برابر شده‌اند . وقتی هم می‌خواهد دلیل این افزایش قیمت را بداند مربیان مهد، شیوع کرونا و کاهش تعداد پذیرش بچه‌ها را بیان می‌کنند. البته تعدادی از مهد‌کودک‌ها هم کلاس‌های فوق‌العاده و محیطی که برای بچه‌ها فراهم کرده‌اند را دلیل موجهی برای گرانی شهریه‌هایشان می‌دانند. در این گزارش به مهد‌کودک‌های چند نقطه از پایتخت رفتیم، و دلیل افزایش شهریه بعضی از مهدکودک‌ها را جویا شدیم.

شماره‌های پیشین