sobhe-no.ir
955
سه شنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۹
1
سعیدحجاریان، با چشم‌پوشی از موارد متعدد رادیکالیسم، جناح چپ این جریان را مبرا از هر گونه تندروی می داند

سندروم فراموشی افراط

یکی از عوامل شکست جریان تجدیدنظر‌طلب، به تندروی بازمی‌گردد که اصلاح‌طلبان در جیک‌جیک مستانه قدرت‌گیری گفتمان اصلاحات، به آن ارتکاب یافتند. ادبیات معطوف به حذف رقیب، اقدام علیه ساختارهای رسمی کشور و تلاش در جهت تولید هنجارهای غیربومی و ضد‌ارزش‌های اسلامی، از جمله مواردی است که گویای رادیکالیسم جریان اصلاح‌طلبی در دوران حکومت دولت اصلاحات و در سال‌های بعد از آن است. با این حال، اخیرا یکی از تئوریسین‌های اصلاح‌‌طلب با کتمان آن‌گذشته تند، اعلام کرده که اتفاقا مشکل اصلاح‌طلبان در کندروی و فرصت‌سوزی آن‌ها بوده است. ادعاهای او با آنچه از اصلاح‌‌طلبان سراغ داریم، تغایر تام دارد.

یادداشتی به بهانه فوت محمدعلی کشاورز درباره نقش«محافظه‌کاری عقلانی» در حفظ تعادل جامعه میان سنت و مدرنیسم

پدرسالار مُرد، زنده‌باد پدرسالار

یادداشت سعید آجورلو مدرس دانشگاه / بیشتر رسانه‌ها درباره مرگ محمدعلی کشاورز اشاره‌‌ای به شخصیت او به عنوان «پدرسالار» داشتند؛ سریالی که در فاصله سال‌های ۷۲ تا ۷۴ از شبکه دوم سیما پخش شد؛ سریال هوشمندانه‌‌ای که شکاف سنت و مدرنیسم در ایران را روایت ‌‌کرد؛ شکافی تاریخی و قدیمی که پس از جنگ تحمیلی دوباره در ایران سر باز کرده بود. عصر، عصر نو‌‌سازی اقتصادی و سیاست‌های تعدیل بود و سنت ایرانی بود که به چالش کشیده می‌شد.

رهبرحزب «کنگره ملی افغانستان» تبعات 19‌سال اشغالگری آمریکا در کشورش را تشریح کرد

آمریکا باید از افغانستان برود

هرچند که آمریکا می‌گوید برای مبارزه با تروریسم در افغانستان حضور دارد اما طی 10سال حضور سربازان آمریکایی در این کشور، نه تنها امنیت در افغانستان برقرار نشده است بلکه تروریسم نیز در این کشور گسترش یافته است. همچنانکه رهبرحزب «کنگره ملی افغانستان» خواهان ورود دیگر قدرت‌ها به افغانستان شده است.

همزمان با اوج دوران مبارزه با کرونا، شایعه استعفای وزیر بهداشت و تکذیب آن منتشر شد

نمکی، چرا رفت و برگشت

در دومین روزی که تعداد جان‌باختگان بیماری کرونا دوباره بالای 100‌نفر بود، خبر استعفای وزیر بهداشت و درمان و تکذیب آن از سوی دکتر سعید نمکی منتشر شد. ظهر دیروز برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که آقای سعید نمکی استعفای خود را تقدیم رییس‌جمهوری کرده و این موضوع از سوی حسن روحانی تایید نشده است. البته وزیر بهداشت عصر دیروز این موضوع را تکذیب کرد با این وجود آمار جان‌باختگان کرونا برای دومین روز متوالی بعد از حدود دو ماه که دو رقمی شده بود به 113‌ نفر رسید که هرگز خبر خوبی نیست.

سرمقاله

نشانی غلط آقای سخنگو

«صبح‌نو» مشکلات استان خوزستان را در گفت‌و‌گو با روحانی جهادی ساکن شهر اهواز بررسی کرده است

سرزمین ثروت در حاشیه است

گزارش عارف چراغی / استان خوزستان به لحاظ منابع طبیعی و دیرینگی و پیشینه آثار تاریخی و باستانی یکی از پراهمیت‌ترین مناطق کشور است که سهم بسزایی در درآمد ملی و گردش چرخ صنعت کشور دارد. این استان پرجاذبه و زرخیز این روزها با مشکلات بسیاری از جمله فقر و بیکاری، آلودگی آب‌و‌هوا، سیستم نامناسب فاضلاب شهری، مطالبات کارگری و... دست و پنجه نرم می‌کند. حصیرآباد هم یکی از مناطق کلانشهر اهواز است که با وجود اینکه بخشی از مرکز این استان است اما با مشکلات عدیده‌ای مواجه است. مردمی که از فقر به کوه پناه برده‌اند و آسیب‌های اجتماعی که روز به روز بیشتر می‌شود. حجت‌الاسلام سیدعابد موسوی سال‌هاست که در این منطقه مشغول فعالیت‌های جهادی است. وی که خود ساکن این منطقه است، در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مشکلات شهر اهواز و استان خوزستان را تشریح کرد.

گزارش «صبح‌نو» درباره آغاز برخی تلاش‌ها برای انجام تغییرات سیاسی در متروی تهران را بخوانید

مترو بازیچه اهداف سیاسی می‌شود

از سال‌77 که مترو در تهران به صورت عملیاتی درآمد و شهروندان تهرانی حتی از سر کنجکاوی سوار آن می‌شدند 22‌سال می‌گذرد. البته کاملا مشخص است که سابقه مترو در تهران به اوایل دهه‌50 شمسی باز می‌گردد که البته به دلایل مختلف اجرایی شدن آن به تعویق افتاد. اما اوج شکوفایی و رشد این ناوگان حمل‌و‌نقلی پاک، تمیز و ارزان در طول سال‌های‌84 تا 96 بود. حالا شبکه حمل‌و‌نقل ریلی تهران در شرایط رکود به سر می‌برد.

شورای حکام برای بررسی گزارش ادعایی «رافائل گروسی» براساس اسناد نادرست رژیم صهیونیستی تشکیل جلسه داد

پرونده‌سازی آژانس علیه ایران

رابطه آژانسی که پیش از این در 16 گزارش پایبندی ایران به برجام را تایید کرده بود با در زمان مدیرکل جدید، سیاسی‌تر از قبل شده و گویی دوران جدیدی از پرونده‌سازی علیه ایران به جریان افتاده است؛ چنانکه «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جلسه شورای حکام با تکرار اتهامات بی‌اساس علیه جمهوری اسلامی ایران، مدعی شد تهران اجازه بازرسی از برخی مکان‌ها را به آژانس نمی‌دهد.

به بهانه شهید تازه تفحص شده افغانستانی نگاهی به کتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون» انداختیم

نسیم افغانستانی؛ بدون مزار و زائر

گزارش مصطفی وثوق‌کیا / «برادر سرباز، من افغانی هستم، به‌مدت دوسال است که از دست جیره‌خواران شوروی با پدر و سایر افراد خانواده به ایران آمده‌ایم و در کرمان ساکن شدیم و من حاضرم در کنار شما با لشکر کفر صدام بجنگم. من این سال نو را به برادر جانبازم تبریک می‌گویم و برایش آرزوی پیروزی می‌نمایم. برادر شما بشیر احمد افغانستانی مقیم خاک پاک ایران در استان کرمان. دبستان ارباب‌زاده کلاس اول. چون پول نداشتم برایت کارت تبریک بخرم نقاشی کردم و فکر نکنی که کسی برایم کشیده. به خدا خودم کشیدم» این را کودک هفت ساله افغانستانی در ایران درگیر جنگ نوشته است و بعد از سی‌و‌چند‌سال خبر می رسد که پیکر شهید نسیم افغانی بعد از سال‌ها تفحص شده و در انتظار خانواده است و فراخوان داده‌اند تا خانواده این شهید به سراغ فرزندشان بیایند. ظریفی نوشته بود «این شهید تا حالا مزار نداشت و الان زائر ندارد».

ناظم دباغ در گفت و گو با «صبح نو » از پشت پرده های حملات جنگنده‌های ترکیه علیه مواضع «پ‌ک‌ک» در منطقه اقلیم گفت،تسلط ترکیه بر آب‌های عراق در آینده تبدیل به بحران خواهد شد

منفعت‌طلبی ترکیه در شمال عراق

گزارش روح الله فرقانی / حملات گسترده جنگنده‌های ترکیه علیه مواضع «پ‌ک‌ک» در شمال عراق بار دیگر از‌سر گرفته شد تا شاهد یک رویداد نظامی دیگر در غرب آسیا باشیم. اردوغان که برگ‌های بازی سیاسی‌اش در سوریه رو به پایان است، مصمم شده تا با یک تغییر راهبردی، منافعش را در کوه‌های سنجار و منطقه اقلیم کردستان عراق دنبال کند؛ موضوعی که «ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» آن را منفعت‌‌طلبی ترکیه در اقلیم عراق می‌داند و می‌گوید: هم آمریکا و هم ترکیه به دنبال منافع‌شان در عراق هستند. آمریکا پس از سال‌ها اشغالگری به این موضوع دست یافته که منافعش را در پشت میز مذاکره دنبال کند و ترکیه با تهدیدات نظامی؛ البته توقف عملیات‌های هوایی ترکیه در منطقه اقلیم بستگی به برخورد و واکنش دولت بغداد دارد.

شماره‌های پیشین