sobhe-no.ir
951
شنبه، ۲۴ خرداد ۱۳۹۹
1
نگاهی به روند افزایشی نرخ املاك و مستغلات در تهران که این روزها زندگی مردم را متلاطم کرده است

قیمت آسمانی مسكن

اوایل دهه‌80 شمسی با رونق ساخت‌و‌ساز و به‌دلیل عرضه فراوان، معاملات ملكی‌ها در تهران وقت سر خاراندن نداشتند. برای همین مشخصات فایل آپارتمان‌هایشان را به ویترین نصب می‌كردند تا فرصت كافی برای نوشتن قولنامه و باقی كارهایشان بیابند. آن زمان تقریبا با هیچی و فقط پرداخت قسط می‌شد در یكی از محلات میانی تهران صاحب خانه‌ای نقلی و نوساز شد. سازندگان ملك كه همزمان چند‌جا برای ساختن در دست داشتند، برای هر ساختمان وام ساخت از بانك می‌گرفتند و چون نیازی به آن نمی‌دیدند، هنگام فروش آپارتمان، آن را به خریدار منتقل می‌كردند. خریدار هم می‌توانست از بانك وام خرید بگیرد. با این حساب آپارتمانی 50‌متری مثلا در برخی مناطق مانند‌7 یا 12 تهران كه قیمت فروش آن 12‌میلیون تومان بود، 5‌میلیون وام ساخت و 5‌میلیون تومان وام خرید داشت. خریدار آن را 2‌میلیون تومان رهن می‌داد و بدون آنکه پولی پرداخت كند، صاحب‌خانه می‌شد؛ كافی بود توانایی پرداخت اقساط بلندمدت این دو وام را داشته باشد، اما در سال‌های میانی و پایانی این دهه قیمت مسكن جهشی دو، سه برابری یافت و در اوایل دهه‌90 با ركود مواجه شد. ‌از سال‌های‌91 و 92 كه ارزش پول ملی در برابر دلار عقب‌نشینی كرد و نقدینگی فراوان در دست مردم دنبال جایگاهی مطمئن برای سرمایه‌گذاری می‌گشت، بازار مسكن داغ شد و از آن زمان قیمت روی بالابر نشست. در میانه‌های این دهه باثبات بازارها و كاهش نرخ تورم مسكن دوباره كالایی مصرفی شد و قیمت‌ها به نسبت زمان خود منطقی می‌نمود؛ قیمت‌هایی كه تقریبا با نوسان قیمت مصالح تغییرات جزئی می‌یافت و با افزایش وام مسكن برای جوان‌ها، هنوز امكان خرید خانه‌ای كوچك در یكی از محلات میانی و نه چندان پایین در شهر زیاد دور از دسترس نبود. ولی از نیمه دوم سال‌96 با پاره شدن برجام، افسار قیمت‌ها در هر بازاری پاره شد كه در این میان مسكن شاید بیشتر نمود داشت. حالا امكان خانه‌دار شدن برای بسیاری از شهروندان رویایی دست نیافتنی است. همپای این افزایش و حتی تندتر از آن نرخ اجاره‌ها افزایشی شده؛ برای همین مستاجران هر سال مجبور به پایین‌تر‌نشینی می‌شوند. خانواده‌ای حقوق بگیر كه درآمدش نه تنها زیاد نشده كه با افزایش همه هزینه‌ها، درآمدش كفاف زندگی معمولی را نمی‌دهد، در موعد تمدید اجاره ناچار است زندگی‌اش را به محله‌ای ارزان‌تر انتقال دهد تا برای گذران آن كم نیاورد. اكنون بسیاری از اقشار متوسط و پایین جامعه حتی مجبور به ترك تهران و سكنی‌گزینی در شهرها و شهرك‌های حومه‌ای شده‌اند. در این آشفته بازار، مردم، زوج‌های جوان و مستاجران بیش از گذشته تنها و بی‌پشت‌و‌پناه مانده‌اند. وزارت مسكن و دولت هیچ اقدامی نمی‌كنند و قیمت در بازار به دلبخواه‌ترین حالت تعیین می‌شود. برخی كارشناسان معتقدند این افزایش انفجاری حاصل دسیسه ابربدهكاران بانكی است كه ارزش وثیقه‌های ملكی آنان تكاپوی تسهیلاتی كه دریافت كرده بودند را نمی‌داد؛ آن‌ها با تحریك بازار مسكن در شرایط بی‌تفاوتی دولت و مسوولان ذی‌ربط، آنچنان قیمت املاك و مستغلات را بالا برده‌اند تا وثیقه‌هایشان به میزان ارزش اعلام شده برسد. در این میان میلیون‌ها آدمی كه زیر بار این حباب قیمت له می‌شوند هم لابد فدای سرشان. در گزارش امروز سعی شده این روند افزایشی قیمت املاك در تهران در چند سال اخیر براساس آمارهای بانك مركزی مورد بررسی قرار گیرد.

«صبح‌نو» از افزایش بی‌رویه قیمت لوازم خانگی در کشور گزارش می‌دهد

جهیزیه‌ها نجومی می‌شوند

گزارش عارف چراغی / قیمت لوازم خانگی نسبت به اوایل فروردین امسال شاهد افزایش ۳۰ تا ۶۰ درصدی است و تولیدکنندگان هم عرضه خود را به بازار کاهش داده‌اند. مسوولان این حوزه، حذف ارز نیمایی و افزایش قیمت دلار را باعث و بانی افزایش قیمت‌ها و کاهش تولید می‌دانند؛ این در حالی است که در سال جدید تولید لوازمی مانند ماشین لباسشویی و تلویزیون نسبت به بهار سال گذشته چندین برابر شده است. به نظر می‌رسد عدم ورود به موقع دستگاه‌های نظارتی در این آشفته‌بازار، سودجویان را برای افزایش بی‌رویه قیمت‌ها مجاب می‌کند.

برخی با متهم کردن نمایندگان انقلابی در ماجرای اعتبارنامه تاجگردون به دنبال اختلال در تصویر مجلس هستند

نه محافظه‌کاری، نه هیجان‌زدگی

رسیدگی به اعتبارنامه نماینده منتخب گچساران در مجلس یازدهم، تبدیل به سوژه داغ این روزهای مجلس جدید شده است. نمایندگان معترض به اعتبارنامه نماینده مزبور، طبق اصول آیین‌نامه داخلی مجلس، به این امر رسیدگی کرده‌اند اما برخی با تندکردن فضا و بدون توجه به قواعد، به چیزی کمتر از ساختارشکنی از سوی منتخبین خود راضی نمی‌شوند و عمل بر‌اساس روندهای قانونی را به غیرانقلابی‌گری و سازش، تعبیر و تفسیر می‌کنند.

به بهانه بازنشستگی اجباری دکتر یوسف اباذری مهم‌ترین مواضع و حواشی وی در سال‌های اخیر را بررسی کردیم

جامعه‌شناس فرانکفورتی در مهد نئولیبرالیسم

خلاصه نامه و خبر رسمی بازنشستگی یوسف علی اباذری توسط تیم مستقر در دانشگاه تهران نشت پیدا کرد. رییس دانشگاه تهران، محمود نیلی احمدآبادی نزدیک به یک‌سال پیش، طی نامه شماره 155/113304 در اول مرداد 1398 نامه بازنشستگی آقای یوسف علی اباذری را صادر کرد؛ با این حال کوشش‌های زیادی صورت گرفت تا با رزومه و ارتقای عجیب و غریب ایشان، از بازنشستگی‌اش جلوگیری شود! این کوشش‌ها تا لابی با هیات امنای دانشگاه تهران و چند اتفاق دیگر اما با گذشت یک‌سال به نتیجه نرسید و علوم اجتماعی با ایشان وداع گفت و استاد چپ‌گرای دانشگاه تهران به صورت رسمی از 15 بهمن 98 بازنشسته محسوب می‌شود.

معترضان آمریکایی در سیاتل، منطقه خودمختار تشکیل دادند آیا باید منتظر تغییرات بنیادین در ایالات متحده باشیم

بهار آمریکایی

«آمریکا را دوباره عالی کن»، یک شعار انتخاباتی در میان سیاستمداران آمریکایی است. رونالد ریگان در مبارزات انتخاباتی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال‌۱۹۸۰ از شعار مشابه «بیایید آمریکا را دوباره عالی کنیم» استفاده کرد. بیل کلینتون نیز این عبارت را در سخنرانی‌های خود در طول مبارزات انتخاباتی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری‌۱۹۹۲ به کار برد و بار دیگر در یک رادیو تبلیغاتی برای کارزار انتخاباتی اولیه همسرش هیلاری کلینتون در سال‌۲۰۰۸. حال امروز این شعار توسط مردم آمریکا در حال اجرایی شدن است. مردمی که علیه سیستم و نظام آمریکایی قیام کرده‌اند و به‌دنبال تغییر قوانین تبعیض‌آمیز و ناعدالتی موجود در این کشور هستند.

سرمقاله

مقصر فقط عمران نیست

به بهانه شناسایی جاسوس سازمان سیا در ایران به آثاری با این موضوع در سینما و تلویزیون پرداخته‌ایم

دست شیطان رو شد

گزارش زهرا سادات مصطفوی / جاسوسی یا نفوذی‌گری، دنیای پر رمز و راز و جذابی برای همه مردم دنیا دارد. جاسوس‌ها وارد زندگی افراد متعددی می‌شوند و نقش انسانی همراه و هم‌دغدغه را بازی می‌کنند. موضوعاتی که جاسوسان با آنها سر و کار دارند، بسیار مهم و هیجان‌‌انگیز است و همه اینها باعث می‌شود که فیلم‌ها و داستان‌های جاسوسی، جزو پرطرفدارترین آثار در دنیا باشند. فیلم‌هایی با موضوعات جاسوسی برای مخاطب جالب و هیجان‌‌انگیز هستند و مخاطب تا حدودی با شخصیت‌های داستان‌های جاسوسی همذات‌پنداری می‌کند. چندی پیش خبری مبنی بر دستگیری فردی به جرم افشای محل و زمان سفر حاج قاسم سلیمانی به سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا در تمام شبکه‌های خبری منتشر شد. سخنگوی قوه قضاییه در تاریخ 21 خرداد سال جاری در نشست خبری با اصحاب رسانه از صدور حکم اعدام جاسوس سازمان سیا که اطلاعات سفر شهید قاسم سلیمانی به عراق را به سرویس‌های آمریکایی داده بود، خبر داد. او نام این جاسوس را افشا کرد و گفت: سید محمود موسوی‌مجد که هم برای سرویس موساد و هم سرویس سیا در حوزه‌های امنیتی و نیرو‌های مسلح به‌ویژه سپاه قدس و محل استقرار و تردد‌های شهید سلیمانی اطلاعاتی جمع‌‌آوری کرده و در اختیار بیگانه می‌گذاشت به اعدام محکوم شد. در این بیانیه گفته شده که یکی از عناوین مجرمانه موسوی لو دادن محل تردد و اسکان فرماندهان نظامی از قبیل سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در ادوار گذشته به سرویس‌های جاسوسی بیگانه از جمله سرویس موساد و سیاه بوده است. دی ماه‌ سال گذشته آمریکا ماشین حامل قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، معاون فرمانده نیرو‌های بسیج مردمی عراق را در نزدیکی فرودگاه بغداد مورد هدف قرار داد. هر دو به علاوه 9 همراه آن‌ها در این حمله موشکی به شهادت رسیدند. به همین بهانه نگاهی به چند فیلم با محوریت نفوذ داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

«صبح‌نو» از برنامه‌های مجلس برای جهش تولید و اشتغال گزارش می‌دهد

چهار راهکار بورسی رییس مجلس

بازدهی 190‌درصدی بورس در 12‌ماهه سال گذشته و همچنین بازدهی 125‌درصدی در مدت کمتر از سه ماه طی سال جاری، مجلس را بر آن داشت تا در قالب برنامه‌های چهارگانه رییس مجلس، ظرفیت‌های این بازار را برای رونق تولید و اشتغال افزایش دهند.

روند قوه‌قضاییه بیش از پیش به حل مشکلات جامعه نزدیک شده است

عدلیه مردمی

سفر به استان‌ها و رسیدگی‌چهره‌به‌چهره به مشکلات مردم و مراجع قضایی سراسر کشور، روندی بود که با حضور حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در رأس دستگاه قضا، شکلی مستمرتر و جدی‌تری به خود گرفته‌است. مردم در این سفرها این امکان را دارند که مشکلات قضایی خود را به سمع قاضی‌القضات برسانند و از او برای حل‌و‌فصل آن‌ها، طلب استمداد کنند. به نظر می‌رسد، دستگاه قضایی در دوران زعامت رئیسی، بیش از پیش، نسیم مردمی بودن در آن وزیدن گرفته است. در همین راستا، حجت‌الاسلام رئیسی در نخستین سفر استانی خود در سال‌1399 در رأس هیاتی، روز پنج‌شنبه 22‌خرداد به استان فارس سفر کرد.

دانمارک، عناصر وابسته به ریاض را به تلاش برای انجام عملیات تروریستی در ایران متهم کرد

تروریست‌های سعودی

نقد فیلم‌تئاتر در فاصله میان نقد فیلم و نقد تئاتر گم شده است

نامه‌های زنانه از خاورمیانه

این روزها هرچند در آستانه بازگشایی تماشاخانه‌های تئاتر پس از فرونشستن موج اول بحران کرونا قرار گرفته‌ایم اما به نظر می‌رسد که بازار فیلم‌تئاترها تبدیل به یک بازار رسمی شده و مخاطب خود را پیدا کرده است. این بدان معناست که نقد تئاتر هم باید وارد فاز جدیدی شود و فیلم‌تئاترها به رسمیت بشناسد. آیا منتقدان سینمایی، باید با ابزارهای نقد فیلم از جمله تصویربرداری و صدابرداری و تدوین و کارگردانی وارد این کارزار شوند یا صرفا کافی است که فیلم‌تئاترها را هم با ابزارهای نقد تئاتر و کارگردانی صحنه و میزانسن و بازیگری روی سن تئاتر و حرکت و سایر جوانب آن، به گفت‌وگو بنشینیم‌؟ بیایید فیلم‌تئاتر یکی از تئاترهای موفق با سه دوره اجرا یکی در مینیاپولیس آمریکا و یکی در تور ایران، «نامه‌های عاشقانه از خاورمیانه» را با هر دو رویکرد به نقد بگذاریم.

دکتر عبدالحسین کلانتری در وبینار علمی‌-اجتماعی درباره نقش شبکه‌های اجتماعی در توده‌ای سازی جدید صحبت کرد

یاریگری به‌جای مشارکت

وبینار علمی اجتماعی «روایت یاری» با حضور دکتر عبدالحسین کلانتری، سینا کلهر، میثم مهدیار و حجت‌الاسلام علی جعفری برگزار شد که حجت‌الاسلام دکتر مجتبی نامخواه، دبیر علمی این وبینار بود. متن زیر سخنرانی دکتر کلانتری در این وبینار است.

شماره‌های پیشین