sobhe-no.ir
950
سه شنبه، ۲۰ خرداد ۱۳۹۹
1
«صبح‌نو» در گفت‌وگو با سیدعلی یزدی‌خواه، منتخب مردم تهران، اقدامات متفاوت مجلس یازدهم را بررسی کرد

نسیم تحول از بهارستان

تحول‌خواهی یکی از آن شعارهایی است که لزومش امروز و در دهه پنجم انقلاب اسلامی، بیش از پیش احساس می‌شود. همین چندی پیش بود که رهبر انقلاب در سخنانی، با ابرام بر کلیدواژه تحول و تحول‌خواهی، همگان را نسبت به عقبگرد و ارتجاع انقلاب، انذار دادند. یکی از نهادهایی که می‌تواند نقشی بی‌بدیل و پر اهمیت در جلوگیری از عقبگرد انقلاب ایفا کند، بی‌شک مجلس شورای اسلامی است. در همین مدت کوتاه که از آغاز به کار مجلس یازدهم می‌گذرد، نمایندگان تازه در ردای نمایندگی درآمده، اقدامات قابل توجهی برای ارسال پیام تحول خواهی به افکار عمومی انجام داده‌اند. یکی از این طرح‌ها، شفافیت آرای نمایندگان بود که با بیش از 170 رای، تقدیم هیات‌رییسه شد. طرحی که در مجلس قبلی به جایی نرسید.

گفتاری از دکتر حسین کچویان درباره بررسی اعتبارنامه‌های نمایندگان مجلس

ایستادگی در برابر بی‌قانونی‌های زورمدارانه

آنچه همزمان با بررسی اعتبارنامه‌های نمایندگان در فضای مجازی و واقعی در جریان است، نقاطی منفی برای عرصه سیاسی و امنیتی کشور است که حقایقی بسیار زشت و تلخی را درباره نمایندگی و بعضی نمایندگان بیان می‌کند.

پیام رهبر انقلاب به پرسنل نفتکش های اعزامی به ونزوئلا کار بزرگی کردید

واکنش پلیس به گزارش «صبح‌نو» درباره خرید و فروش امتیاز خودروهای قرعه‌کشی شده

فروش حواله خودرو، پیگرد قانونی دارد

رییس پلیس فتای پایتخت روز گذشته اعلام کرد: افرادی که در قرعه‌کشی ثبت‌نامی خودرو قبول شده و حواله خودرو را بفروشند، تحت پیگرد قضایی قرار می‌گیرند. سرهنگ داوود معظمی‌گودرزی در حالی این خبر را داده است که روزنامه «صبح‌نو» دیروز در گزارشی به این مساله پرداخته و از خرید و فروش حواله خودروهای قرعه‌کشی شده در روزهای اخیر نوشته بود. این در حالی است که دوباره طرح فروش خودرو برای تحویل چهارماه تا یک‌ساله از سوی خودروسازان بزرگ کشور شروع شده و باید با نظارت بیشتر از حضور دلالان در بازار خودرو جلوگیری کرد.

صبح نو در گفت‌وگو با جلال ساداتیان، تظاهرات مردمی در آمریکا را بررسی کرد

ترامپ؛ رو به سقوط

پس از قتل جورج فلوید، شهروند سیاهپوست آمریکایی به دست پلیس، مردم نفس بریده زیر چکمه های سرمایه داری که روز به روز فقیرتر و در برابر سیاست ها و قوانین تبعیض آمیز نظام لیبرالی ضعیف تر می شدند فرصت را برای اعتراض مناسب دیدند و همچنان در خیابان هستند . همچنانکه صد‌ها هزار نفر از معترضان به تبعیض نژادی در روز گذشته در شهر‌های بزرگ این کشور تظاهرات کردند. هرچند که محرک اصلی این اعتراضات تبعیض نژادی است اما عملکرد معترضین در خسارت زدن به اموال و غارت فروشگاه‌ها حکایت از این دارد که یک لایه دیگری غیر از مساله نژادپرستی وجود دارد و آن لایه مشکلات اقتصادی و شیوع کرونا است. مشکلاتی که ناشی از نارسایی نظام لیبرال در مواجهه با بحران هاست. همچنانکه برخی از چهره‌های اجتماعی و کاربران شبکه‌های اجتماعی در مقابل نگاه محکوم‌گر به موضوع طغیان و غارت در جریان اعتراضات به مرگ جورج فلوید و تظاهرات به خشونت کشیده شده، این نوع ابراز اعتراض را اقداماتی از روی ناامیدی و حتی قطع امید از دولت و جامعه می‌خوانند.

آخرین نسخه سینمایی جوکر، بهره‌برداری از وجهه اعتراض‌های اجتماعی در آمریکا را بر سر دوراهی قرار داده است

پارادوکس عدالت و نظم

گزارش فاطمه ترکاشوند / وقتی فیلم «جوکر» تاد فیلیپس در آگوست 2019 برای اولین‌بار در ایالات‌متحده اکران شد،رسانه‌های آمریکایی‌مواضع‌متفاوتی ‌گرفتند. واشنگتن‌پستنوشت که «مردم می‌پرسند آیا این فیلم دارد یک قاتل را سمپاتیک جلوه می‌دهد یا واقعا آینه‌ای رو به جامعه ما گرفته است؟ آیا این بازنمایی توسط آدم‌های بیمار، برای توجیه خشونت‌شان مورد بهره‌برداری قرار نخواهد گرفت؟» این درحالی بود که CNN در یک گزارش خبری از اعزام نیروهای پلیس فدرال لس‌آنجلس برای کنترل خشونت احتمالی در سطح شهر خبر می‌داد و از قول منتقد سینمایی این شبکه، ابراز نگرانی می‌کرد که اگرچه فیلم، کنش شخصیت جوکر را تایید نمی‌کند اما قابل کتمان نیست که آخرین نسخه جوکر، این کاراکتر را از یک ضدقهرمان به یک قهرمان تبدیل می‌کند و اصلا خود واکین فوئنیکس، بازیگر نقش جوکر هم می‌گوید این فیلم اصلا قصد دارد مخاطب را تحریک کند!

سرمقاله

داستان طرح و کرونا

قالیباف در دیدار فرماندهان ارشد نیروهای مسلح:

رمز اقتدار نیروهای مسلح مردمی‌‌بودن است

بررسی ابعاد پرونده باند اکبر طبری در گفت‌وگوی «صبح‌نو» با عباس سلیمی‌نمین

برخی فساد را دیدند اما سکوت کردند

اتهامات اکبر طبری و باند متصل به او در قوه‌قضاییه، آنقدر تکان ‌دهنده بود که همه را در شوک فرو برده است. پس از آگاهی از دامنه و عمق اتهامات، سوالات زیادی در ذهن ناظران بالا و پایین شد که چرا فساد در قوه قضاییه لانه کرده بود؟ و چرا دستگاهی که باید دادرس امور باشد، خود به چنین وضع اسفباری گرفتار شده بود؟ در گفت‌وگویی مشروح با عباس سلیمی‌نمین، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران، به سوالات بنیادینی پرداختیم که پس از مشاهده اتهامات فساد معاون سابق اجرایی ریاست قوه قضاییه، به ذهن‌مان متبادر شد. سلیمی‌نمین انگشت اعتراض و بازخواست خود را پیش از قوه و مدیران آن، به سمت برخی مدیران رسانه‌ای کشور نشانه گرفت که با وجود اطلاع از مفاسد، مهر سکوت بر لبان‌شان نشاندند. در ادامه مشروح گفت‌وگوی «صبح‌نو» با سلیمی‌نمین را از نظر خواهید گذراند.

لارنس رایت می‌گوید هر گاه روزنامه را باز می‌کنم انگار کتاب خودم را باز کرده‌ام

رمان‌نویسی که کرونا را پیشگویی کرد

مترجم نجمه رمضانی / اگر نویسنده‌ای، فقط کمی قبل از کرونا، رمانی دربارۀ عالم‌گیر‌شدن ویروسی کشنده تحویل انتشارات بدهد، بیشتر باید جزو پیشگوها حسابش کرد تا رمان‌نویس‌ها، حتی شاید همه‌چیز بوی توطئه بگیرد؛ اما لارنس رایت برای نوشتن آخرین رمانش نه از الهام استفاده کرده و نه از اطلاعات سری. او وقتی می‌خواهد رمان بنویسد، مثل روزنامه‌نگارها دربارۀ موضوع تحقیق می‌کند. رمان اخیر او، «آخر اکتبر»، سرشار از اطلاعات ویروس‌شناسی و تاریخچۀ همه‌گیری‌هاست. او می‌گوید: «شما می‌گویید پیشگویی، اما من فقط به پیش‌بینی دانشمندان گوش دادم.»

گزارش همه‌گیرشناسی وزارت بهداشت درباره شیوع کرونا در استان‌های کشور را بخوانید

اوج‌گیری کووید 19 در 13‌ استان

وضعیت کرونا در کشور حالت خوف و رجا پیدا کرده است. از یک سو برخی از مردم بی‌خیال شیوع این ویروس منحوس به کسب‌و‌کار خود برگشته‌اند چراکه قوانین محدودکننده از سوی دولت کاهش یافته است و از سوی دیگر کادر درمانی همچنان از مردم می‌خواهند که اصول بهداشتی را رعایت کرده و توصیه‌ها را جدی بگیرند. اما آمار به‌دست آمده از وضعیت شیوع در کشور که از سوی وزارت بهداشت منتشر می‌شود می‌تواند وضعیت فعلی کشور در مقابله با کرونا را به خوبی نشان دهد.

«صبح‌نو» از وضعیت بازار ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده پس از شیوع ویروس کرونا در کشور گزارش می‌دهد

رونق دکان‌های تخته‌شده با تسهیلات کرونایی

گزارش عارف چراغی / در خبرها آمده به زودی بیمه بیکاری به افرادی که شغل‌شان را در شیوع کرونا از دست داده‌اند، تعلق خواهد گرفت. بنگاه‌های اقتصادی نیز مشمول دریافت تسهیلات شده‌اند. با این حال کارشناسان معتقدند در شرایط فعلی دولت باید با وجود عواقب تورمی، سیاست تحریک تقاضا را در پیش بگیرد و با حمایت‌های نقدی و غیرنقدی از اقشار آسیب پذیر هم اشتغال و هم تقاضا در جامعه را کنترل کند. اما محمدرضا غزنوی، دبیر مجمع کارآفرینان به «صبح‌نو» می‌گوید: «در شرایط فعلی که برخی کسب‌و‌کارها دوباره رونق گرفته‌اند، لازم است بار دیگر پالایشی صورت بگیرد و برخی از این بنگاه‌ها را حذف و به برخی دیگر نگاه ویژه داشت زیرا یک تسهیلات واحد برای کسب‌و‌کارها با شرایط مختلف نمی‌تواند چندان جوابگوی آنها باشد.»

شماره‌های پیشین